Ana səhifə

!f İStanbul’da bugüN – 20 Şubat 2016 pippa’nin anisina esen Işık


Yüklə 0.8 Mb.
tarix26.06.2016
ölçüsü0.8 Mb.!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali Günlüğü IV 20 ŞUBAT 2016, CUMARTESİ
!f İSTANBUL’DA BUGÜN – 20 ŞUBAT 2016

PIPPA’NIN ANISINA Esen Işık’ın barış adına gelinlik giyip dünyayı dolaşırken Gebze’de tecavüze uğrayıp öldürülen Pippa Bacca’ya ithaf ettiği, dört karakterin kendilerinden daha güçlü olan karakterler karşısında nasıl değiştiklerini anlatan ilk uzun metrajı Köpek, 11. Zürih Film Festivali’nden sonra saat 13:00’te Cinemaximum City’s Nişantaşı Salon 7’de. Gösterime filmin yönetmeni Esen Işık ve oyuncuları da katılacak ve soruları cevaplandıracak.

AİLELER VE KIZLARI Yurtdışında yaşayan Türkiye kökenli aileler ve kızlarıyla ilgili iki oldukça kişisel yapıt, Finlandiya’da doğup büyümüş Melisa Üneri’nin orta metrajlı Daddy’s Girl/Babasının Kızı filmi ile Berlin’de yaşayan Süheyla Schwenk’in yönettiği Meral, Kızım, peşpeşe saat 13:00’te Cinemaximum City’s Nişantaşı Salon 3’te. Gösterime filmlerin yönetmenleri Üneri ve Schwenk de katılacak ve soruları cevaplandıracak.

SİNEMADA KADIN DAYANIŞMASI 2013 senesinde New York’ta kurulmuş ve bugün dünyanın on altı kentinde faaliyet gösteren 500 kişilik kadın yönetmen kolektifi Film Fatales’in İstanbul şubesinin kurucuları Esra Saydam, Su Baloğlu ve Nisan Dağ, Mart 2016’da İstanbul’daki ilk toplantısını yapacak olan bu platformun işleyişiyle ilgili bilgi verecek ve Türkiye’deki sinema ve televizyon sektörünün bu oluşumdan nasıl yararlanabileceğini tartışacaklar. Film Fatales İstanbul’a Geliyor, saat 13:00’te DEPO’da.

FİLLER TEPİŞİNCE SİNEMA !f 2016’da Türkiye’de ve dünyada yaşanan sıkışmışlıklara, söylenemeyenlere ve insanlığa dair hayal kırıklıklarına filmleriyle yanıt arayan Türkiyeli yönetmenlerle sinemanın yapabileceklerini konuşuyor. Filmler ve Çimen: Sinema ve Umut Üzerine Bir Sohbet, saat 14:30’da DEPO’da.

AKTİVİZM İÇİN MÜZİK Farid Eslam’ın 2009 ile 2013 arasında Ortadoğu’nun çeşitli ülkelerinde yaptığı çekimlerden oluşan ve müzik yaparak baskıya karşı duran gençleri izlediği aktivist müzik filmi Yallah! Underground, saat 16:00’da Beyoğlu Fitaş Salon 4’te. Gösterime filmin yönetmeni de katılacak ve soruları cevaplandıracak. Gösterimden birkaç saat sonra gerçekleşecek !f İstanbul Açılış Partisi’ne de “Yallah! Underground”un müzikleri hayat verecek.

UNUTULMUŞ BİR HAZİNE Merlyn Solakhan’ın (Merlin Ecer) 80’ler sonrası İstanbul’un tekinsizliğini sokaklarda gezinen bir kadın üzerinden anlattığı, 1986’da Berlin’de gösterilmiş, ardından da unutulmuş ve 30 yıl sonra Türkiye’de ilk kez gösterilecek filmi Tekerleme, saat 16:00’da Cinemaximum City’s Nişantaşı Salon 3’te. Gösterime filmin yönetmeni de katılacak ve soruları cevaplandıracak.

DİRENİŞİN İMAJLARI 2000 yılından beri Karahaber, Artıkişler, Videoccupy, Vidyo Kolektif ve Seyr-i Sokak gibi çeşitli video eylem gruplarında yer alan katılımcılarla günümüzün farklı direniş biçimlerinin kaydının tutulmasının aciliyeti, sanatsal alanda video eylem, görüntünün arşivlenmesi ve hukuksal süreçte imajların kullanımı üzerine konuşulacak Görüntünün Eylemi adlı söyleşi, saat 17:00’de DEPO’da.

JENSEN GERİ DÖNDÜ Kült yönetmen Anders Thomas Jensen’in “Adam's Apples” filminden 10 yıl sonra çektiği ve tuhaflıklarda sınır tanımayan komedi Men & Chicken/İnsanlar ve Tavuklar, saat 19:00’da Cinemaximum Budak / CKM’de.

MÜZİKLER ORTADOĞU’DAN Yallah! Underground filminde bizi müzikleriyle en çok heyecanlandıran Kazamada, !f İstanbul Açılış Partisi’nde tek gecelik bir konser için tekrar bir araya geliyor. Bu sefer vokalde çok özel bir konukları da olacak: Maryam Saleh. Kazamada’nın hemen ardından Ortadoğu ve Anadolu’nun müzikal zenginliğini, elektronik dünyasının farklı disiplinlerini setlerinde buluşturmayı başarmış kendilerine özgü tarzıyla Fortuna Records dansa devam ettirecek. Gecenin açılışını ve kapanışını ise Radyo Babylon’un “Kalkış İzni” programından ve 2015 yılında çıkardığı “The Others” projesinden tanıdığımız başarılı DJ Itune Air yapacak. Biletleri biletix üzerinden satılan parti, 21:30’da Babylon’da başlıyor.

!f İSTANBUL’DA YARIN – 21 ŞUBAT 2016

ZAMANIMIZIN BİR KAHRAMANI Oscar aldığı “An Inconvenient Truth/Uygunsuz Gerçek” ve “Waiting for ‘Superman’” belgeselleriyle tanınan Davis Guggenheim’ın Nobel Barış Ödüllü feminist aktivist Malala Yusufzay’ın hayatını konu alan etkileyici belgeseli He Named Me Malala/Adımı Malala Koydu, saat 11:00’de Beyoğlu Fitaş Salon 4’te.

KENDİ SESİNİ OLUŞTURMAK Hikâye anlatıcılığının temel taşlarını tanıtacak çalışmada katılımcılar yaşanmışlıklarına hikâye gibi bakmanın ve masal imgeleriyle çalışarak kendi seslerini bulmanın ilk adımlarını atacak. Sınırlı sayıda kişinin kaydolarak katılabileceği Birbirimizi Dinlemek: Hikâye Anlatmaya Başladığımız Yer, saat 11:00’de SALT Galata’da.

BELGESEL, FANTEZİ VE MASAL ARASINDA !f İstanbul’un en sevdiği yönetmenlerden Ben Rivers’ın yönettiği ve adını Paul Bowles’ın bir hikâyesindeki bir cümleden alan The Sky Trembles and the Earth Is Afraid and the Two Eyes Are Not Brothers/Gök Gürülder, Dünya Korkmuştur ve İki Göz Birbirinin Kardeşi Değildir, saat 13:00’te Cinemaximum Kanyon Salon 9’da.

DEPRESYON VE DELİLİĞİN DÜNYASI Amerikan bağımsız sinemasının son yıllardaki en dikkat çekici yönetmenlerinden Alex Ross Perry’nin, babasının ölümü sonrası, sevgilisinden ayrılmış Catherine adlı bir kadının depresyondan kurtulmak için sığındığı bir göl evinde kâbuslarıyla karşılaşmasını konu alan, “Mad Men”in Peggy’si Elizabeth Moss’un muhteşem bir performans sergilediği Queen of Earth/Yeryüzünün Kraliçesi, saat 13:00’te Cinemaximum Budak / CKM’de.

ALEXANDER SKARSGÅRD TÜRKİYE’DE! “Diary of a Teenage Girl/Bir Genç Kızın Gizli Defteri”nin oyuncularından Alexander Skarsgård İstanbul’da! HBO dizisi “True Blood”daki vampir Eric Northman rolüyle dünyaca ünlü bir isme dönüşen İsveçli oyuncu, saat 14:00’te Cinemaximum Kanyon’da “Oyunculuk Üzerine Küçük Bir Sohbet” başlıklı konuşmaya katılacak ve Meltem Cumbul’a oyunculuk kariyerini anlatacak.

İSTANBUL’UN KEDİLERİ GECELERİ NE YAPAR? “Mahallenin kedileri siz eve girdikten ve ortalıktan kaybolduktan sonra ne yapıyor?” sorusuna eğlenceli yanıtlar bulan, Galata, Cihangir, Feriköy gibi semtleri dolaşarak İstanbul’un kedilerini filme çeken Kedi, saat 16:00’da Cinemaximum City’s Nişantaşı Salon 7’de izleyicilerle buluşuyor. Gösterime filmin yönetmeni Ceyda Torun da katılacak ve soruları cevaplandıracak.

AKERMAN’IN VEDASI Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, “Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles”, “Les rendez-vous d'Anna” gibi pek çok klasiğiyle feminist sinemayı derinden etkilemiş Belçikalı auteur Chantal Akerman’ın son filmi No Home Movie, saat 16:00’da Cinemaximum City’s Nişantaşı Salon 3’te.

EVİM, EVİM, GÜZEL EVİM! Derya Alabora’yı evini korumak için her türlü caniliği yapmaya ant içmiş Naciye rolünde izleyeceğimiz, Lütfü Emre Çiçek’in Screamfest’te dünya prömiyerini yapan korkusu Naciye, saat 19:00’da Cinemaximum City’s Nişantaşı Salon 3’te. Gösterime yönetmen Lütfü Emre Çiçek da katılacak ve soruları cevaplandıracak.

İKİ ÇILGIN FİLM BİR ARADA Fantastik tutkunlarının internetteki adresi SLASHFILM’in “Çılgın… Son 10 yılda yapılmış başka hiçbir filme benzemiyor” sözleriyle övdüğü, 1997 yılının kıyametten sonrasını bize gösteren retro bir gelecek tasarımıyla 80’ler aksiyon filmlerinin bıraktığı yere götüren ve yılın fantastik film festivallerinden ödüllerle dönen Turbo Kid/Turbo Çocuk ve ardından, 80’ler klişelerinin, videokaset kültürünün ve birçok şeyin çılgınca dalgasının geçildiği, şimdiden kült olmuş yılın en çılgın kısalarından Kung Fury, saat 21:30’da Cinemaximum Budak / CKM’de.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət