Ana səhifə

Masarykova univerzita v Brně Přírodovědecká fakulta


Yüklə 1.84 Mb.
səhifə5/5
tarix26.06.2016
ölçüsü1.84 Mb.
1   2   3   4   5

9. Souhrn a diskuze
9.1. Hlavní typy vegetace na nelesních stanovištích

Popsané rozdělení vegetace do jedenácti skupin (obr. 3) charakterizuje základní vegetační typy nelesních stanovišť na Hodonínsku. Jsou to: vegetace raných sukcesních stadií na písku, vegetace pokročilých sukcesních stadií na písku, suché trávníky na nenarušovaných píscích, trávníky na písku, druhově chudé trávníky, ruderalizované trávníky, vegetace pasek, synantropní vegetace polí a vinic, synantropní vegetace úhorů, vlhké a podmáčené louky a ruderalizované vlhké louky.

Pasivní proložení Ellenbergových indikačních hodnot (dále v textu EIH) a půdního pH v ordinačním diagramu DCA poukázalo na odlišný průběh gradientu hodnot pH a EIH pro půdní reakci (obr. 4). Gradient pH oproti očekávání koreluje spíše s gradientem EIH pro živiny. Při grafickém zobrazení poměru naměřených hodnot půdního pH a EIH pro půdní reakci není jejich vztah lineární (obr. 6). Tento rozdíl pravděpodobně způsobuje fakt, že EIH pro půdní reakci korespondují s celkovým obsahem vápníku v půdě více než s půdním pH (Schaffers & Sýkora 2000). Naproti tomu EIH pro živiny nevyjadřují pouze dostupnost živin, ale soubor více ekologických faktorů (Schaffers & Sýkora 2000) a zřejmě proto gradient půdního pH v diagramu koreluje více s gradientem živin než půdní reakce.
9.2. Trvalé plochy

Vývoj vegetace trvalých ploch jsem sledovala po dobu pěti let, během nichž se měnila jejich druhová skladba a především vzrůstala pokryvnost. Plocha číslo 3 byla na jaře roku 2004 poškozena průchodem koně, z pozorování jsem ji přesto nevyloučila, protože disturbance jsou součástí dynamiky psamofytní vegetace (Vicherek 1975, Valachovič et al. 1995, Ellenberg 1996, Jentsch et al. 2002, Chytrý et al. 2007).

Nárůst pokryvnosti byl nejnižší po sezoně 2003 (obr. 8), toto zpomalení vývoje vegetace patrně způsobily velmi nízké srážkové úhrny. V březnu, červnu a srpnu roku 2003 dokonce srážky nedosáhly ani poloviční hodnoty dlouhodobého průměru (www.chmu.cz).

Nejmarkantněji se nárůst pokryvnosti projevoval v mechovém patře díky druhu Polytrichum piliferum; v bylinném patře měl již od prvního roku pozorování nejvyšší pokryvnost Corynephorus canescens (tab. 5). Vysoká pokryvnost těchto dvou druhů je v počátečních fázích sukcese na píscích charakteristická, jak dokazují dřívější výzkumy (Klika 1931, Šeda 1957, Šmarda 1961a, Jentsch et al. 2002).

Na trvalých plochách se postupně objevovaly nové druhy: Ceratodon purpureus, Helichrysum arenarium, Pinus sylvestris a Scleranthus perennis. Pro tyto druhy je typické, že se objevují v průběhu sukcese na písku již zpevněném díky druhu Corynephorus canescens (Šmarda 1961b, Slavoňovský 1965, Jentsch et al. 2002). Convolvulus arvensis, Cynodon dactylon a Spergula morisonii naopak ustoupily. Ústup nebo vymizení některých terofytů a dokonce i druhů náročných na dusík zaznamenali i Kirmer & Mahn (2001) po dvou letech pozorování sukcese.

Pomocí permutačního Monte Carlo testu pro parciální ordinaci RDA jsem zjistila, že vliv času na vegetační složení není signifikantní. Tento výsledek je jistě ovlivněn ústupem dříve jmenovaných druhů a náhodným výskytem některých druhů pouze v jediném roce. Může být ovlivněn i příliš krátkým časovým horizontem pozorování trvalých ploch.


9.3. Změna nelesní vegetace po třech desetiletích

Rozdělení souboru snímků do skupin poukázalo na odlišnost snímků ze 70. let od snímků aktuální vegetace (obr. 10). Monte Carlo test vlivu časové změny byl signifikantní, při této analýze však poukazuje pouze na rozdílnost obou souborů snímků. Ta může být způsobena časovou změnou, ale také umístěním snímků na jiných plochách než v 70. letech (Herben & Münzbergová 2003).

V ordinačním diagramu DCA (obr. 11) vytvořily snímky ze 70. let kompaktní shluk, protože jejich druhové složení je velmi podobné. Snímky aktuální vegetace oproti tomu nezahrnují pouze typickou psamofytní vegetaci, ale i její ruderalizovaná stadia a také více snímků polí a úhorů. Ekologická amplituda zastoupených druhů je proto širší a druhové složení některých snímků značně odlišné od typické psamofytní vegetace. Dokládá to i pasivní proložení EIH do tohoto ordinačního diagramu: psamofytní vegetace je závislá na hodnotách světla, tepla a kontinentality, zatímco hodnoty vlhkosti, půdní reakce a živin ovlivňují výskyt druhů ruderalizovaných trávníků, druhově chudých trávníků a synantropní vegetace.

Přesto má jistě velký vliv i rozdílnost sběru dat. Mým cílem bylo popsat všechny typy vegetace na nelesních stanovištích a díky tomu jsem zapsala menší počet snímků typické psamofytní vegetace. V diagramu je vidět, že právě tyto snímky jsou druhovým složením velmi blízké vegetaci zapsané v 70. letech.

Rozdíl v průměrných hodnotách pH u starých a nových snímků byl malý. Hodnoty naměřené u snímků aktuální vegetace byly rozkolísané, ale nejčastěji ležely mezi hodnotou 4 a 5 (obr. 13). Oproti tomu většina snímků ze 70. let měla pH vyšší než 5. Přestože bylo půdní pH v 70. letech zapsáno jen u malého souboru snímků, dá se z tohoto poměru vyvodit, že během třicetiletého časového intervalu nedošlo k výrazné změně půdního pH.
9.4. Změna psamofytní vegetace po třech desetiletích

V ordinačním diagramu nejpodobnějších snímků (obr. 14) je patrný shluk psamofytní vegetace ze 70. let, přesto je již rozložení tohoto souboru snímků v ordinačním diagramu DCA více rovnoměrné.

Nejpodobnější druhovou skladbu si zachovala vegetace raných sukcesních stadií na písku a vegetace nenarušovaných trávníků na písku. Výrazně změněná se zdá být vegetace pasek, ale v tomto případě se pravděpodobně jedná pouze o rozdílnost přístupu ve výběru ploch pro zápis snímků. Ve snímcích vegetace pasek ze 70. let je vysoké zastoupení psamofytních druhů, já jsem snímkovala různé typy pasek bez ohledu na zastoupení psamofytů.

Oproti původnímu zastoupení druhů se na píscích rozrůstají zejména Achillea millefolium agg., Calamagrostis epigejos a Poa pratensis agg. a z mechorostů Brachythecium albicans, Hypnum cupressiforme a Scleropodium purum (obr. 15 a 17). Tyto druhy jsou zastoupeny především v současné vegetaci pasek a trávníků na písku. Je proto možné, že rozdíl způsobuje pouze nepoměr počtu snímků tohoto typu vegetace ze 70. let a ze současnosti.

Obecně lze říci, že proti druhovému složení psamofytní vegetace v 70. letech vzrostlo zastoupení druhů náročných na živiny, vlhkost a půdní reakci. Tento trend je patrný z ordinačních diagramů s pasivně proloženými EIH.

Pro udržení psamofytní vegetace i do budoucna je třeba na otevřených písčinách aplikovat vhodný management, jako je tomu například v PP Vojenské cvičiště Bzenec. Zejména je důležité mechanické narušování svrchní vrstvy písku, například jejím vyhrnutím nebo projížděním těžkou technikou.



10. Literatura
David P., Soukup V., Dobrovolná V. et al. (2003): Průvodce po Čechách, Moravě a Slezsku: Pálava a Břeclavsko. S a D, Praha.

Demek J. (1965): Vnitrokarpatské pánve. In: Demek J. et al., Geomorfologie Českých zemí, Nakladatelství Československé akademie věd, Praha: 231–234.

Ellenberg H. (1996): Vegetation Mitteleuropas mit den Alpen in ökologischer, dynamischer und historischer Sicht. Eugen Ulmer Verlag, Stuttgart.

Ellenberg H., Weber H. E., Düll R., Wirth W., Werner W. & Paulißen D. (1992): Zeigerwerte von Pflanzen in Mitteleuropa. Ed. 2. Scr. Geobot. 18: 1–258.

Grulich V. (1987): Fytogeografická charakteristika jihomoravských písků. Zpr. Čs. Bot. Společ., 22, mater. 6: 75–79.

Grulich V. (1995): Přírodní poměry nejjižnější Moravy a Záhorské nížiny. Zpr. Čs. Bot. Společ., 30/1: 7–12.

Grulich V., Antonín V. & Danihelka J. (2002): Národní přírodní památka Váté písky u Bzence. Botanický průvodce. Česká botanická společnost, Praha.

Hennekens S. M. & Schaminée J. H. J. (2001): TURBOVEG, a comprehensive data base management system for vegetation data. J. Veg. Sci. 12: 589–591.

Herben T. & Münzbergová Z. (2003): Zpracování geobotanických dat v příkladech. Část I. Data o druhovém složení. Praha.

Holub J. & Procházka F. (2000): Red list of vascular plants of the Czech Republic – 2000. Preslia, 72: 187–230.

Chytrý M. [ed.] (2007): Vegetace České republiky 1. Travinná a keříčková vegetace. Academia, Praha.

Chytrý M. & Rafajová M. (2003): Czech National Phytosociological Database: basic statistics of the available vegetation-plot data. Preslia 75: 1–15.

Chytrý M. & Tichý L. (2003): Diagnostic, constant and dominant species of vegetation classes and alliances of the Czech Republic: a statistical revision. Folia Fac. Sci. Nat. Univ. Masaryk. Brun. Biol., 108: 1–231.

Jentsch A., Friedrich S., Beyschlag W. & Nezadal W. (2002): Significance of ant and rabbit disturbances for seedling establishment in dry acidic grasslands dominated by Corynephorus canescens. Phytocoenologia, 32/4: 553–580.

Kirmer A. & Mahn E.-G. (2001): Spontaneous and initiated succession on unvegetated slopes in the abandoned lignite-mining area of Goitsche, Germany. Appl. Veg. Sci. 4: 19–27.

Klika J. (1931): O rostlinných společenstvech a jejich sukcesi na obnažených písečných půdách lesních ve středním Polabí. Sborn. Čs. Akad. Zeměd. 6A/89, 2: 277– 302.

Krippelová T. & Krippel E. (1956): Vegetačné pomery Záhoria. 1. Viate piesky. Slovenská Akadémia vied, Bratislava.

Kubát K., Hrouda L., Chrtek J. jun., Kaplan Z., Kirschner J. & Štěpánek J. [eds.] (2002): Klíč ke květeně České republiky. Academia, Praha.

Kučera J. & Váňa J. (2003): Check- and Red List of bryophytes of the Czech Republic. Preslia, 75: 193–222.

McCune B. & Mefford M. J. (1999): PC-ORD. Multivariate analysis of ecological data. Version 4. MjM Software Design, Gleneden Beach.

Moravec J. [ed.] (1994): Fytocenologie (Nauka o vegetaci). Academia, Praha.

Moravec J. et al. (1995): Rostlinná společenstva České republiky a jejich ohrožení. Ed. 2, Severočes. Přír., Litoměřice, append. 1995: 1–206.

Mucina L., Grabherr G. & Ellmaar T. (1993): Die Pflanzengesellschaften Österreichs. Teil I. Anthropogene Vegetation. Gustav Fischer Verlag Jena, Stuttgart, New York.

Nožička J. (1957): Přehled vývoje našich lesů. Státní zemědělské nakladatelství, Praha.

Pott R. (1995): Die Pflanzengesellschaften Deutschlands. Eugen Ulmer Verlag, Stuttgart.

Quitt E. (1984): Klima jihomoravského kraje. Kabinet zeměpisu KPÚ v Brně, Brno.

Rybníčková E. & Rybníček K. (1972): Erste Ergebnisse paläogeobotanischer Untersuchungen des Moores bei Vracov, Südmähren. Folia Geobot. Phytotax. 7: 285–308.

Rychnovská-Soudková M. (1961): Corynephorus canescens (L.) P. Beauv. (Physiologisch-ökologische Studie einer Pflanzenart). Rozpr. Českoslov. Akad. Věd 71/8: 1–80.

Řepka R. (1995): Floristické materiály z hodonínské části lesa Dúbrava. Zpr. Čes. Bot. Společ., Praha, 30/1: 113–133.

Řepka R. (1997): Příspěvek k flóře vracovsko-bzeneckých písků. Sborn. Přírod. Klubu Uherské Hradiště 2: 58–79.

Schaffers A. P. & Sýkora K. V. (2000): Reliability of Ellenberg indicator values for moisture, nitrogen and soil reaction: a comparison with field measurements. J. Veg. Sci. 11: 225–244.

Slavoňovský F. (1965): O zpevňujícím významu jednoletých psamofytů. Spisy Přírod. Fak. Univ. Brno L 26, 467/9: 435–468.

Slavoňovský F. (1966): Soudržnost osypů a basí pískoven u žel. st. Strážnice-Přívoz. Spisy Přírod. Fak. Univ. Brno L 30, M 23, 477/9: 341–355.

Šeda Z. (1957): Biologické zpevňování vátých písků v území mezi Bzencem a Hodonínem. Stud. Kraj. Mus. Gottwaldov 3: 1–23.

Šmarda F. (1961a): Rostlinná společenstva přesypových písků lesa Doubravy u Hodonína. Pr. Brněn. Zákl. Čs. Akad. Věd 33, 413/1: 1–56.

Šmarda F. (1961b): Příspěvek k poznání sukcese na přesypových píscích v Dolnomoravském úvalu. Biológia 16: 611–614.

Šmarda J. (1963): Rozšíření xerothermních rostlin na Moravě a ve Slezsku 1. Geografický ústav ČSAV v Brně, Brno.

ter Braak C. J. F. & Šmilauer P. (2002): CANOCO reference manual and CanoDraw for Windows user’s guide. Software for Canonical Community Ordination (version 4.5). Biometris, Wageningen & České Budějovice.

Tichý L. (2002): JUICE, software for vegetation classification. J. Veg. Sci. 13: 451–453.

Tomášek M. (1995): Atlas půd České republiky. Český geologický ústav, Praha.

Valachovič M. [ed.] (1995): Rastlinné spoločenstvá Slovenska. 1. Pionierska vegetácia. Veda, Bratislava.

Vězda A. & Liška J. (1999): Katalog lišejníků České republiky. Institute of Botany, Academy of Sciences of the Czech Republic, Průhonice.

Vicherek J. (1975): Synekologická charakteristika psamofytní vegetace jižní Moravy. MS., Katedra biologie rostlin Přírodovědecké fakulty University J. E. Purkyně v Brně, Brno.

Westhoff V. & van der Maarel E. (1978): The Braun-Blanquet approach. In: Whittaker R. H. [ed.], Classification of plant communities. W. Junk, Hague, pp. 289–399.

Internetové stránky:

www.chmu.cz

www.geodezie.cz

www.mapy.cz

www.statsoft.cz
Turistické mapy:

č. 88: Pavlovské vrchy a dolní Podyjí, Soubor turistických map 1:50 000 (2001). 2. vydání. Klub českých turistů.

č. 91: Slovácko – Hodonínsko, Soubor turistických map 1:50 000 (1997). 1. vydání. Klub českých turistů.

č. 92: Slovácko – Bílé Karpaty, Soubor turistických map 1:50 000 (2001). 3. vydání. Klub českých turistů.



11. Přílohy
11.1. Fytocenologické tabulky
Tab. 6. Fytocenologická tabulka snímků psamofytní vegetace a vegetace pasek. Barevně jsou vyznačeny bloky diferenciálních druhů, druhy jsou řazeny podle klesající věrnosti skupině. Separátory oddělují jednotlivé vegetační skupiny: 1 = vegetace raných sukcesních stadií na písku, 2 = vegetace pokročilých sukcesních stadií na písku, 3 = suché trávníky na nenarušovaných píscích, 4 = vegetace pasek. Namísto označení hodnot pokryvnosti 2m, 2a, 2b používám pouze písmena m, a, b. Číslo v hranaté závorce označuje vegetační patro: 6 = bylinné patro, 7 = juvenilní dřeviny, 9 = mechové patro. Druhy zastoupené pouze v jediném snímku jsou v abecedním pořadí uvedeny pod tabulkou.
skupina 1 | 2 | 3 | 4
| | 1| 1111

číslo snímku 225567| 112267|1336661| 12345667778880001



1248798928|9096890|3893451|712767671391251465

Filago minima [6] ..+.++++++|.......|.++....|..........+.......

Scleranthus perennis [6] .1.1+...r.|.......|.......|..................

Spergula morisonii [6] ++1+++r+.+|.......|.+++1+.|...+...+++........

Scleranthus polycarpos [6] ++r++.+1..|..+....|.+.....|.r.+..1.....+.....

Bromus tectorum [6] ..r...+1..|.......|.......|..................

Corynephorus canescens [6] ..amba3++b|......r|+aa...+|...r..............

Polytrichum piliferum [9] 5bb133..b4|m.+.b.a|+..+...|........a.........

Trifolium alpestre [6] 1.......+.|.......|.......|..................

Cetraria aculeata [9] ....+1....|.......|.......|..................

Lactuca serriola [6] .......r+.|.......|.......|..................

Teucrium chamaedrys [6] ..........|++...3m|.......|...........+......

Achillea millefolium agg. [6] ........b.|1++1.+m|1......|+.r........+....+.

Galium verum [6] ..........|+..+.++|m......|..................

Cladonia rangiformis [9] .....+....|.a+3..3|.......|........+.........

Brachythecium albicans [9] m.........|3bab...|.......|.1................

Plantago lanceolata [6] ........+.|+r+...+|.......|+.................

Hypnum cupressiforme [9] ..........|...b.bb|.......|...+..............

Dianthus pontederae [6] ..........|...r.++|.......|...........+......

Eryngium campestre [6] ..........|++.m..r|..+...+|..................

Festuca rupicola [6] 1.......+.|.1++.bb|......+|.......+....+...b+

Hypericum perforatum [6] +...+...+.|+++1+++|++++..1|.+r......+.+....++

Polytrichum juniperinum [9] ..........|..+...+|.......|..................

Sedum acre [6] ..........|..1...a|.......|..................

Silene viscosa [6] ..........|.++....|.......|..................

Carex praecox [6] a+......b.|r..b1.a|......m|...........m......

Potentilla arenaria [6] ..........|m+1....|+......|a+................

Echium vulgare [6] ........+.|..+..++|.......|......+....+....+.

Carex supina [6] a.........|1+..+.m|+++....|..................

Cynodon dactylon [6] +11.a.+m.+|+++a.++|+.r....|...+..+...m.++....

Rumex acetosella [6] ...++++++.|1++rr++|++a..++|.a++m+..1..+++..+.

Verbascum phoeniceum [6] a.........|.1+.++.|m+1....|...........+......

Jasione montana [6] ..........|.......|.++...+|..................

Ceratodon purpureus [9] ....3m...+|m.m.b+.|b335544|.+.....+am........

Cerastium glutinosum [6] ........m.|+++....|rmm..++|+1................

Linaria genistifolia [6] ..........|...++..|+++....|..................

Stipa borysthenica [6] b.........|.......|.1b....|..................

Robinia pseudacacia [7] ..........|.......|.......|...+.1.+..r.+r....

Convolvulus arvensis [6] ..........|.......|.......|.+..+r.........+..

Dactylis glomerata [6] ..........|.......|.......|+++..............+

Viola canina [6] ..........|.......|.......|..+......1.+.....r

Veronica officinalis [6] ..........|.......|.......|..r.....+1.......1

Symphytum officinale [6] ..........|.......|.......|..+...........+..m

Polygonum aviculare agg. [6] ..........|.......|.......|1....r......r.....

Pinus sylvestris [7] ...+rr...a|.......|...aa.r|.+.+a1.ara+1r+...r

Scleropodium purum [9] ..........|.......|.....1.|........ma.5....4m

Carex acutiformis [6] ..........|.......|.......|..............b5..

Tab.6. pokračování

| 1| 1111

225567| 112267 1336661| 12345667778880001



1248798928|9096890 3893451|712767671391251465
Persicaria hydropiper [6] ..........|.......|.......|............++....

Betonica officinalis [6] ..........|.......|.......|..m..............+

Crataegus species [7] ..........|.......|.......|..+..............+

Echinochloa crus-galli [6] ..........|.......|.......|..........b.+.....

Geum urbanum [6] ..........|.......|.......|..+..............+

Clinopodium vulgare [6] ..........|.......|.......|..+..............+

Frangula alnus [7] ..........|.......|.......|...........1.....+

Fragaria vesca [6] ..........|.......|.......|..a..............1

Armeria vulgaris [6] ..........|.......|.......|...........+....+.

Poa palustris [6] ..........|.......|.......|.....+...........b

Calluna vulgaris [6] ..........|.......|.......|........am........

Ranunculus acris [6] ..........|.......|.......|..+..............+

Quercus petraea agg. [7] ..........|.......|.......|.........+.......a

Taraxacum sect. Ruderalia [6] ..........|.......|.......|+................r

Prunus species [7] ..........|.......|.......|..+..............1

Luzula multiflora [6] ..........|.......|.......|.........+.......+

Solanum nigrum [6] ..........|.......|.......|..........r.1.....

Festuca rubra [6] ..........|.......|.......|..+..............+

Holcus lanatus [6] ..........|.......|.......|.m+...............

Silene latifolia ssp. alba [6] ..........|.......|.......|.....+......r.....

Glechoma hederacea [6] ..........|.......|.......|..+..............+

Fallopia convolvulus [6] ..........|.......|...+++.|.....+.++.+r4+....

Arrhenatherum elatius [6] ..........|.....+.|+......|....++...r......a+

Dicranum polysetum [9] .........+|.......|.....+.|.......+mb......a.

Carex hirta [6] +....r+...|.+.+++.|++1...+|.r1+.+..++aa.+.+mm

Viola arvensis [6] ..........|.m...+.|+......|+1..+.+.+.........

Stellaria media [6] ..........|.......|.....+.|.....+....+.......

Anthoxanthum odoratum [6] .........m|.11.++b|.11ab1+|.a+..111+m+1+...+m

Calamagrostis epigejos [6] ........++|+..1.a.|...33b.|.a..+a+b..+.b...+.

Bromus hordeaceus [6] ........r.|.......|.......|1.................

Poa pratensis agg. [6] a.r.....m+|++++++m|++1+++.|+a+r.+3amama.+.+.+

Arabidopsis thaliana [6] ..........|.+.....|.+.....|+r................

Vicia angustifolia [6] ..........|.+.....|.......|..+...............

Cladonia rei [9] ..........|.......|3......|.........+........

Plagiomnium affine [9] ..........|.....+.|.......|..+...............

Pimpinella saxifraga [6] ..........|.....+.|.......|...........+......

Cladonia fimbriata [9] ..........|.......|+......|.........m........

Thymus pulegioides [6] ..........|..1....|.......|...........+......

Thymus praecox [6] ..........|......m|.......|........a.........

Conyza canadensis [6] ......ra..|..+....|.rr....|.....+............

Silene otites [6] ..........|+......|+......|..................

Cladonia furcata [9] ....b.....|..+3..m|.1....+|........a.......b.

Centaurea stoebe [6] +.........|...a1.+|+.+....|..................

Artemisia campestris [6] r...m.....|.......|1......|..................

Betula pendula [7] .........1|.......|....1..|.........+........

Cladonia macilenta [9] ..........|....3..|.+.....|..................

Veronica dillenii [6] .+.1......|.+.....|1+.....|++................

Elytrigia intermedia [6] ........+.|.......|+......|................r.

Festuca vaginata ssp. dominii [6] ma........|...a...|.3m....|.......+..........

Senecio viscosus [6] .......+..|.......|....r..|..................

Cladonia cervicornis [9] ....+.....|.......|.m.....|..................

Spergula pentandra [6] m.........|.......|..+....|..................

Helichrysum arenarium [6] +.........|a...+..|.++....|..................

Chenopodium album agg. [6] .......r..|.......|....r..|..................

Thymus serpyllum [6] +.........|m1.....|.1m...+|..................

Cerastium brachypetalum [6] +.........|.......|.++....|.+................

Euphorbia cyparissias [6] ..........|1r....m|+++...+|........+..1...r+r

Seseli osseum [6] +.........|.......|..1....|..................

Myosotis ramosissima [6] ..........|.1..+..|+++....|r++...............

Medicago minima [6] ........+.|.r.....|.......|r.................

Thymus pannonicus [6] ........a.|.....+.|.......|..................

Cladonia subulata [9] ....m+....|+...+..|+......|..................

Festuca ovina [6] ........+b|3b..4..|.....1.|....b...a.........

Anchusa officinalis [6] ........+.|...+...|.......|..................

Bryum species [9] a.........|+a.....|b......|..................

Cladonia foliacea [9] ....++....|....m..|.m.....|..................

Potentilla argentea [6] +.......b.|...m.++|..+...+|................+.

Druhy zastoupené pouze v jednom snímku:



Agrimonia eupatoria [6] 22: +; Agrostis gigantea [6] 82: +; Agrostis stolonifera [6] 115: +; Agrostis vinealis [6] 70: +; Ajuga reptans [6] 7: r; Anthemis austriaca [6] 62: r; Apera spica-venti [6] 22: +; Arabis glabra [6] 57: +; Artemisia vulgaris [6] 26: b; Berteroa incana [6] 62: +; Brachypodium sylvaticum [6] 115: +; Brachythecium rutabulum [9] 22: +; Bromus erectus [6] 8: 1; Campanula patula [6] 115: +; Carex contigua [6] 115: m; Carex pallescens [6] 115: b; Carex tomentosa [6] 115: +; Carpinus betulus [7] 115: m; Centaurea cyanus [6] 1: +; Cephaloziella divaricata [9] 28: m; Cerastium arvense [6] 104: r; Cerastium holosteoides [6] 69: +; Chelidonium majus [6] 57: 1; Chondrilla juncea [6] 28: r; Cirsium canum [6] 22: +; Cladonia coniocraea [9] 28: a; Colchicum autumnale [6] 22: +; Corispermum leptopterum [6] 59: +; Crepis tectorum [6] 59: +; Deschampsia cespitosa [6] 46: 1; Dianthus carthusianorum [6] 111: +; Diploschistes muscorum [9] 38: +; Elytrigia repens [6] 71: +; Epilobium angustifolium [6] 67: +; Erigeron species [6] 27: +; Erodium cicutarium [6] 62: +; Erophila verna [6] 39: +; Erysimum diffusum [6] 62: +; Fagus sylvatica [7] 57: +; Festuca brevipila [6] 19: 3; Festuca pratensis [6] 22: +; Filipendula vulgaris [6] 22: 1; Gagea pratensis [6] 39: r; Galeopsis pubescens [6] 57: +; Galium aparine agg. [6] 104: +; Galium glaucum [6] 22: m; Galium palustre [6] 115: m; Galium uliginosum [6] 22: +; Hieracium lachenalii [6] 115: +; Hieracium pilosella [6] 1: +; Holcus mollis [6] 71: +; Holosteum umbellatum [6] 11: +; Humulus lupulus [6] 104: a; Hylotelephium maximum [6] 1: +; Hypochaeris radicata [6] 71: +; Impatiens noli-tangere [6] 57: r; Juncus conglomeratus [6] 115: +; Lamium maculatum [6] 11: +; Lathyrus pratensis [6] 22: m; Lepidium ruderale [6] 62: +; Leucanthemum vulgare [6] 115: +; Lysimachia nummularia [6] 115: +; Lythrum salicaria [6] 101: +; Medicago lupulina [6] 9: +; Molinia arundinacea [6] 73: +; Onopordum acanthium [6] 62: a; Ornithogalum kochii [6] 10: 1; Peltigera didactyla [9] 111: +; Persicaria maculosa [6] 82: +; Petrorhagia prolifera [6] 62: +; Phalaris arundinacea [6] 22: a; Phragmites australis [6] 101: 1; Poa annua [6] 7: +; Poa compressa [6] 66: +; Poa nemoralis [6] 8: 1; Populus species [7] 59: 1; Potentilla anglica [6] 22: 1; Potentilla collina [6] 1: r; Prunella vulgaris [6] 115: +; Quercus cerris [7] 22: +; Quercus robur [7] 78: +; Ranunculus illyricus [6] 10: 1; Rumex acetosa [6] 46: +; Sagina procumbens [6] 7: +; Saponaria officinalis [6] 13: +; Senecio jacobaea [6] 39: +; Seseli annuum [6] 111: +; Setaria pumila [6] 28: r; Setaria viridis [6] 85: +; Sisymbrium altissimum [6] 26: 1; Solidago canadensis [6] 115: r; Solidago gigantea [6] 115: +; Stellaria graminea [6] 22: +; Stipa pennata [6] 111: a; Tragopogon dubius [6] 62: +; Trifolium arvense [6] 111: +; Trifolium dubium [6] 22: r; Veronica triloba [6] 11: +; Veronica verna [6] 19: r; Veronica vindobonensis [6] 22: +; Vicia lathyroides [6] 62: +; Vicia tetrasperma [6] 22: +; Vincetoxicum hirundinaria [6] 115: +; Viola pumila [6] 22: +; Viola stagnina [6] 22: +; Viola tricolor [6] 38: r; Weissia species [9] 22: +.

Lokality:

1 Bzenec,východně od žel. zastávky Bzenec-přívoz u označení žel. trati 118,6

2 Bzenec,východně od žel. zastávky Bzenec přívoz u označení žel. trati 118,4

3 Bzenec, PP Vojenské cvičiště Bzenec cca 2,3 km JV od kostela v Bzenci

7 Břeclav, Boří les, cca 1,5 km Z od žel. zastávky Boří les jižně od žel. trati Valtice - Břeclav

8 Bzenec, les Doubrava cca 2 km J od bzeneckého kostela, na Z straně Pěchotní střelnice Bzenec

9 Hodonín, část Pánov, Hrubá louka cca 2,5 km SSV od železničního nádraží Hodonín

10 Hodonín, část Pánov, Hrubá louka cca 2,7 km SSV od žel. nádraží Hodonín

11 Břeclav, Boří les cca 2,3 km Z od žel. zastávky Boří les, severně od žel. trati Valtice - Břeclav

13 Rohatec, nepoužívaná trať z Ratíškovic do Rohatce cca 400 m SV od žel. zastávky Rohatec

19 Hodonín, část Pánov, Hrubá louka cca 4 km SSV od žel. nádraží Hodonín

22 Břeclav, Boří les, louka u Rendezvous, cca 2,5 km SV od kostela ve Valticích

26 Bzenec, PP Vojenské cvičiště Bzenec cca 2,5 km JV od bzeneckého kostela

27 Bzenec, PP Vojenské cvičiště Bzenec cca 2,5 km JV od bzeneckého kostela

28 Bzenec, NPP Váté písky, cca 1,5 km JZ od žel. zastávky Bzenec přívoz

29 Bzenec, PP Vojenské cvičiště Bzenec, cca 3 km JV od bzeneckého kostela

37 Bzenec, NPP Váté písky, cca 2 km JZ od žel. zast. Bzenec-přívoz na S straně kolejí Hodonín - Zlín

38 Bzenec, NPP Váté písky, cca.2 km JZ od žel. zast. Bzenec-přívoz na S straně kolejí Hodonín - Zlín

39 Bzenec, NPP Váté písky, cca.2 km JZ od žel. zast. Bzenec-přívoz na J straně kolejí Hodonín - Zlín

46 Ratíškovice, necelý 1 km SSV od ratíškovického kostela

57 Bzenec, cca 1,5 km VVJ od žel. zastávky Bzenec Olšovec

58 Bzenec, pískovna cca 1 km SV od žel. zastávky Bzenec-přívoz

59 Bzenec, pískovna cca 1 km SV od žel. zastávky Bzenec-přívoz

62 Hodonín, část Pánov, Hrubá louka cca 4 km S od kostela v Hodoníně

63 Bzenec, les Doubrava cca 2,5 km JJZ od bzeneckého kostela

64 Bzenec, les Doubrava cca 2,5 km JJZ od bzeneckého kostela

65 Bzenec, les Doubrava cca 3 km JJZ od bzeneckého kostela

66 Bzenec, les Doubrava cca 3,5 km J od bzeneckého kostela

67 Bzenec, les Doubrava cca 3,5 km J od bzeneckého kostela

69 Hodonín, část Pánov, Hrubá louka cca 4,5 km od kostela v Hodoníně

70 Hodonín, část Pánov, Hrubá louka cca 4,5 km od kostela v Hodoníně

71 Vracov cca 2,5 km JJZ od vracovského kostela, lesní silnice z Vracova do Vacenovic

73 Bzenec, les Doubrava cca 2,5 km J od vracovského kostela

78 Bzenec, les Doubrava cca 4 km J od vracovského kostela

79 Bzenec, les Doubrava cca 3 km ZZS od žel. zast. Bzenec-přívoz

81 Rohatec, 2 km SSV od žel. zastávky Rohatec kolonie

82 Bzenec, les Doubrava, cca 3 km JJV od bzeneckého kostela

85 Vacenovice, necelý 1,5 km JJV od vacenovického kostela

101 Vracov, cca 1 km Z od vracovského kostela, na S okraji rybníku Rašelina

104 Soboňky, cca 1,5 km SV od žel. zastávky Rohatec, na Z okraji prostředního rybníku

106 Soboňky, cca 1,8 km SV od žel. zastávky Rohat

111 Bzenec, NPP Váté písky cca 3,5 km JZ od žel. zast. Bzenec-přívoz na J straně kolejí

115 Mutěnice, cca 2,5 km V od mutěnického kostela, V od Mutěnických rybníků (Zbrodský, Výtažník)

Tab. 7. Fytocenologická tabulka snímků vegetace suchých trávníků. Barevně jsou vyznačeny bloky diferenciálních druhů, druhy jsou řazeny podle klesající věrnosti skupině. Separátory oddělují jednotlivé vegetační skupiny: 1 = trávníky na písku, 2 = druhově chudé trávníky, 3 = ruderalizované trávníky. Namísto označení hodnot pokryvnosti 2m, 2a, 2b používám pouze písmena m, a, b. Číslo v hranaté závorce označuje vegetační patro: 6 = bylinné patro, 7 = juvenilní dřeviny, 9 = mechové patro. Druhy zastoupené pouze v jediném snímku jsou v abecedním pořadí uvedeny pod tabulkou.
skupina 1 | 2 | 3
| 1111| 1111

číslo snímku 36789|240012|111258990012

3501205|003503|457544240790

Brachythecium albicans [9] 4433545|a.....|..a.........

Cynodon dactylon [6] 1+++..m|......|............

Festuca rupicola [6] .++4..3|......|............

Berteroa incana [6] .+.r..+|......|............

Cladonia furcata [9] a1...+.|......|............

Tab. 7. pokračování

| 1111| 1111

36789|240012|111258990012



3501205|003503|457544240790
Trifolium arvense [6] .+r.+.+|....+.|............

Potentilla argentea [6] aar+b..|+...a.|...+........

Eryngium campestre [6] +r.+...|......|..+.........

Potentilla arenaria [6] ..1+.+.|......|..+.........

Hypericum perforatum [6] ++1+...|..1...|..+.........

Veronica verna [6] ...++..|......|............

Verbascum phlomoides [6] r+.....|......|............

Arabidopsis thaliana [6] ..+.+..|......|............

Cladonia rangiformis [9] ..m+...|......|............

Myosotis ramosissima [6] ..+.+..|......|............

Sedum acre [6] ...+..+|......|............

Erysimum diffusum [6] .r....+|......|............

Rumex acetosella [6] ...1++.|.r....|............

Carex praecox [6] .1mm...|.....m|............

Cerastium glutinosum [6] ...+1+.|......|.+.......+..

Chondrilla juncea [6] .r.1...|......|.r..........

Eurhynchium hians [9] .......|.am553|.....++.....

Teucrium chamaedrys [6] .......|b..1..|............

Euphorbia cyparissias [6] r....1.|+..+++|+...........

Arrhenatherum elatius [6] .......|....+m|4b334m+3b3b3

Taraxacum sect. Ruderalia [6] .......|..r..+|.+.+++++++++

Lamium album [6] .......|......|+...1.a..+++

Artemisia vulgaris [6] .......|......|...++++.++..

Galium album agg. [6] .......|.a...+|1..+.mbmaaa1

Cirsium arvense [6] .......|......|....++1...b+

Trifolium repens [6] .......|......|.....++11+..

Dactylis glomerata [6] ......+|.m....|+....+a+a+++

Vicia cracca [6] .......|......|r.....+...++

Brachythecium rutabulum [9] .......|......|b+a....m....

Glechoma hederacea [6] .......|......|......+.+++.

Equisetum arvense [6] .......|.+....|...+.m+.a.++

Lotus corniculatus [6] .......|......|...1.+..1...

Ranunculus repens [6] .......|......|......+1+...

Potentilla anserina [6] .......|......|.....++.r...

Carduus acanthoides [6] .......|......|+..+.....1..

Lactuca serriola [6] .......|......|...+++......

Papaver rhoeas [6] .......|......|.r.a+.......

Veronica chamaedrys [6] .......|......|......m...++

Rubus species [6] .......|......|........1aa.

Urtica dioica [6] .......|.+....|b.....1..1a+

Pastinaca sativa [6] .......|.+....|.....a+.a.+1

Aster lanceolatus [6] .......|......|3.........+.

Lysimachia nummularia [6] .......|......|..........+1

Geranium dissectum [6] .......|......|.......+.+..

Saponaria officinalis [6] .......|......|1..+........

Daucus carota [6] .......|......|.....+...1..

Geranium pratense [6] .......|......|......1....+

Myosotis arvensis [6] .......|......|......+..r..

Descurainia sophia [6] .......|......|.+.+........

Veronica sublobata [6] .......|......|......+..r..

Solidago canadensis [6] .......|......|...r.+......

Pimpinella saxifraga [6] .......|......|.....+.+....

Tragopogon orientalis agg. [6] .......|......|.......11...

Arenaria serpyllifolia [6] .......|......|.+.....+....

Poa compressa [6] .......|......|.....b..+...

Humulus lupulus [6] .......|......|...+......+.

Heracleum sphondylium [6] .......|......|..........1+

Arctium species [6] .......|......|......+..1..

Anthemis ruthenica [6] .......|......|..+.r.......

Galium aparine agg. [6] .......|......|+.........+.

Convolvulus arvensis [6] ....+..|r.++++|+1.+a.++++++

Potentilla reptans [6] .......|.+....|.....++.+.+.

Rumex thyrsiflorus [6] .......|....+.|......+.ma.1

Achillea millefolium agg. [6] .1.+.++|+...+1|+.++++mm++.+

Elytrigia repens [6] ....3++|....m.|.11++.a.1+..

Veronica arvensis [6] ..1.++.|....+.|.++.+.++++..

Rumex acetosa [6] .......|.+....|.+3+........

Euphorbia esula [6] .......|....+.|...+..r....+

Vicia angustifolia [6] ......+|....1.|.+......++.+

Cerastium holosteoides [6] ..+....|.+....|......+m++..

Silene latifolia ssp. alba [6] .+..+.+|....+m|...1..+++r++

Tab. 7. pokračování

| 1111| 1111

36789|240012|111258990012

3501205|003503|457544240790
Ceratodon purpureus [9] ...m...|......|.+..a.......

Centaurea stoebe [6] .+.....|......|..++........

Elytrigia intermedia [6] .......|.....+|......++....

Symphytum officinale [6] .......|.1....|......1...1.

Fallopia convolvulus [6] .......|.+....|...1.+......

Fragaria viridis [6] ..+....|......|....a.......

Bryum species [9] 1......|......|........1...

Anchusa officinalis [6] ...+...|......|...a........

Trifolium campestre [6] ...+...|......|...+........

Linaria vulgaris [6] ..1....|......|...........+

Chenopodium album agg. [6] .....+.|......|........r...

Plantago major [6] ....+..|......|.....+......

Erigeron species [6] r......|......|...........a

Conyza canadensis [6] ....+..|......|....+.......

Calamagrostis epigejos [6] 3b1..3.|3333..|.+........1.

Carex hirta [6] +++..m.|++m1.b|m.+..b+..11+

Bromus hordeaceus [6] .......|....+.|.......1....

Sanguisorba officinalis [6] .......|.+....|.......+....

Lamium purpureum [6] .......|.+....|.........+..

Equisetum ramosissimum [6] .......|.....+|...+........

Festuca rubra [6] .......|.....+|.....+......

Lathyrus pratensis [6] .......|....+.|.....+......

Cirsium canum [6] .......|.b....|.....a......

Quercus robur [7] .......|..+...|...........+

Ranunculus acris [6] .......|.+....|.....+......

Vicia tetrasperma [6] .......|.+....|........+...

Ranunculus polyanthemos [6] .......|.+....|...........+

Viola arvensis [6] ..+.++.|+....+|.+++........

Echium vulgare [6] .....1.|....a.|........+...

Apera spica-venti [6] ....+..|.....r|.....+......

Vicia villosa [6] ......a|....+.|.....1......

Vicia hirsuta [6] .+..a.+|.+....|.++.........

Artemisia campestris [6] ++.....|....1.|............

Plantago lanceolata [6] .+.+..+|r+..+.|.....+1a1+..

Silene otites [6] ......+|....1.|............

Petrorhagia prolifera [6] .....+.|.....+|............

Poa pratensis agg. [6] a1a+ma+|mb+mmm|++++++mbmm.m

Vicia lathyroides [6] ...1+.r|....+.|..+.........

Druhy zastoupené pouze v jednom snímku:



Aegopodium podagraria [6] 120: +; Agrostis stolonifera [6] 3: r; Agrostis vinealis [6] 3: 1; Ajuga reptans [6] 40: +; Allium scorodoprasum [6] 119: +; Alopecurus pratensis [6] 119: +; Anagallis arvensis [6] 84: +; Anthriscus caucalis [6] 15: +; Anthriscus sylvestris [6] 14: r; Apium graveolens [6] 84: a; Armeria vulgaris [6] 123: a; Atriplex patula [6] 119: r; Avenula pubescens [6] 100: +; Ballota nigra [6] 120: 1; Bellis perennis [6] 5: +; Bidens frondosa [6] 119: r; Bromus sterilis [6] 94: +; Bromus tectorum [6] 95: 1; Calystegia sepium [6] 119: 1; Capsella bursa-pastoris [6] 15: +; Carduus crispus [6] 107: +; Carex otrubae [6] 40: 1; Carex stenophylla [6] 61: m; Centaurea cyanus [6] 3: r; Centaurea jacea [6] 84: m; Cerastium lucorum [6] 40: r; Cerastium semidecandrum [6] 95: +; Chelidonium majus [6] 94: +; Cirsium palustre [6] 15: a; Cirsium vulgare [6] 40: +; Cladonia cervicornis [9] 3: 1; Cladonia macilenta [9] 3: m; Cladonia phyllophora [9] 3: 1; Consolida regalis [6] 110: +; Corynephorus canescens [6] 61: +; Crepis foetida [6] 110: +; Dianthus carthusianorum [6] 123: +; Dianthus pontederae [6] 17: r; Epilobium angustifolium [6] 105: +; Epilobium tetragonum [6] 40: +; Erodium cicutarium [6] 15: +; Erophila verna [6] 72: +; Falcaria vulgaris [6] 95: +; Festuca arundinacea [6] 100: +; Festuca brevipila [6] 20: +; Festuca gigantea [6] 92: m; Festuca pratensis [6] 84: m; Galinsoga quadriradiata [6] 94: +; Galium verum [6] 20: m; Geranium palustre [6] 40: a; Helianthus tuberosus [6] 92: +; Helichrysum arenarium [6] 30: +; Hieracium pilosella [6] 3: +; Holcus mollis [6] 84: +; Hordeum species [6] 25: +; Hypnum cupressiforme [9] 30: a; Juglans regia [7] 25: +; Juncus compressus [6] 84: +; Knautia arvensis agg. [6] 120: 1; Koeleria macrantha [6] 17: +; Lamium maculatum [6] 94: +; Leucanthemum vulgare [6] 110: +; Lychnis flos-cuculi [6] 40: +; Malus sylvestris [7] 103: 1; Matricaria discoidea [6] 15: +; Medicago lupulina [6] 94: +; Medicago minima [6] 84: +; Medicago sativa [6] 92: 1; Melica transsilvanica [6] 5: r; Mentha longifolia [6] 92: +; Oenothera biennis [6] 5: +; Onopordum acanthium [6] 107: +; Peucedanum cervaria [6] 25: 3; Phragmites australis [6] 92: m; Pimpinella major [6] 120: +; Plagiomnium affine [9] 20: 5; Poa annua [6] 95: +; Poa trivialis [6] 94: +; Polygonum aviculare agg. [6] 84: +; Polytrichum piliferum [9] 61: +; Rhamnus cathartica [7] 105: +; Rhodobryum roseum [9] 103: a; Robinia pseudacacia [7] 25: +; Rosa canina agg. [6] 120: 1; Rumex crispus [6] 119: m; Salvia nemorosa [6] 120: 1; Scabiosa ochroleuca [6] 110: m; Scleranthus polycarpos [6] 61: +; Scleropodium purum [9] 103: b; Seseli osseum [6] 84: +; Silene viscosa [6] 61: +; Stellaria graminea [6] 92: +; Stellaria media [6] 54: +; Tanacetum vulgare [6] 119: 1; Thlaspi arvense [6] 15: +; Thuidium abietinum [9] 5: +; Thymus pannonicus [6] 61: +; Thymus pulegioides [6] 20: m; Thymus serpyllum [6] 3: r; Tragopogon dubius [6] 25: +; Trifolium alpestre [6] 61: +; Trifolium pratense [6] 100: b; Valerianella locusta [6] 92: +; Verbascum lychnitis [6] 17: 1; Verbascum phoeniceum [6] 61: 1; Veronica praecox [6] 15: +; Veronica serpyllifolia [6] 14: +; Veronica vindobonensis [6] 20: +; Viola hirta [6] 94: m
Lokality:

3 Bzenec, PP Vojenské cvičiště Bzenec cca 2,5 km JV od kostela v Bzenci

5 Bzenec, PP Vojenské cvičiště Bzenec cca 2,1 km JJV od kostela v Bzenci

14 Ratíškovice, na SV okraji silnice z Rohatce do Ratíškovic, cca 1 km S od žel. zast. Rohatec kolonie

15 Břeclav, Boří les cca 200 m SZ od žel. zastávky Boří les, Z od silnice Poštorná – Reinthal

17 Břeclav, Boří les, na J straně žel. trati Valtice – Břeclav, cca 200 m Z od žel. zastávky Boří les

20 Hodonín, část Pánov, Hrubá louka necelé 4 km SSV od žel. nádraží Hodonín

25 Ratíškovice, přes 0,5 km SSZ od kostela v Ratíškovicích. Svah u nepoužívané žel.trati Rohatec – Ratíškovice

30 Bzenec, PP Vojenské cvičiště Bzenec, cca 3,1 km JV od bzeneckého kostela

40 Bzenec, cca 500 m Z od žel. stanice Bzenec na S straně kolejí Bzenec-Kyjov

54 Moravská Nová Ves cca 1,2 km JJV od kostela v Moravské Nové Vsi

61 Hodonín, část Pánov, Hrubá louka cca 4 km S od kostela v Hodoníně

72 Vacenovice, hájenka cca 1,5 km SV od vracovského kostela

80 Ratíškovice, 2,5 km V od ratíškovického kostela

84 Vacenovice, cca 1,5 km SSSV od vacenovického kostela, Z zemědělského objektu

92 Bzenec, cca 1 km Z od bzeneckého kostela, na Z břehu říčky Syrovinky

94 Bzenec, cca 1,5 km Z od bzeneckého kostela, na J straně silnice Bzenec – Vracov

95 Bzenec, cca 1,5 km ZZZJ od bzeneckého kostela

100 Vracov, cca 0,5 km JZ od vracovského kostela, J od žel. trati Bzenec – Kyjov

103 Soboňky, cca 1,5 km VVS od žel. zastávky Rohatec, na Z okraji dolního rybníku

105 Soboňky, cca 2 km SSV od žel. zastávky Rohatec

107 Jarohněvice, cca 3 km ZZJ od kostela v Dubňanech

110 Rohatec kolonie, cca 0,5 km SVV od žel. zastávky Rohatec, na J straně žel. trati Hodonín – Zlín

119 Hodonín, cca 1,5 km S od kostela v Lužici,Hodonínské rybníky, na V břehu říčky Kyjovky

102 Hodonín, cca 3 km SSSZ od kostela v Lužici,Hodonínské rybníky, na Z břehu říčky Kyjovky

123 Milotice u Kyjova, PR Písečný (Milotický) rybník cca 1 km SV od milotického kostela

Tab. 8. Fytocenologická tabulka snímků synantropní vegetace. Barevně jsou vyznačeny bloky diferenciálních druhů, druhy jsou řazeny podle klesající věrnosti skupině. Separátory oddělují jednotlivé vegetační skupiny: 1 = synantropní vegetace polí a vinic, 2 = synantropní vegetace úhorů. Namísto označení hodnot pokryvnosti 2m, 2a, 2b používám pouze písmena m, a, b. Číslo v hranaté závorce označuje vegetační patro: 6 = bylinné patro, 7 = juvenilní dřeviny, 9 = mechové patro. Druhy zastoupené pouze v jediném snímku jsou v abecedním pořadí uvedeny pod tabulkou.
skupina 1 | 2
| 1

číslo snímku 3333344455567|1112223444445556778888899992



61234545715687|2681346123890230463678901364

Poa pratensis agg. [6] 33b.a..+++4ab+|.........+.+...++......+.+..

Geranium pusillum [6] .++++.4a+11+..|+...+....+1+1...............

Convolvulus arvensis [6] ra+.+.+++mm+.+|a.+.++..r....a1....1...+....

Cerastium holosteoides [6] ..+++.++.b+.+.|.........1.+.+..+...........

Silene latifolia ssp. alba [6] .+..+.+++..+..|......+...........+.........

Bromus hordeaceus [6] ....1...1++...|............................

Calamagrostis epigejos [6] ......+a+b..+b|r..+............1...........

Chenopodium album agg. [6] .............+|..+......++++mbm.+3+.+.+.1+.

Polygonum aviculare agg. [6] ..............|.r+.+.......+....++1...+++.m

Apera spica-venti [6] ..............|.1r.a+...a.a...a.++...m.....

Fallopia convolvulus [6] ............+.|.....a+..r++m+++..m...++..+.

Lactuca serriola [6] .+...r........|..+.m..b3r.1.+1.++11..ma.+..

Equisetum arvense [6] ..+...........|....m1..+.a+1..m+.....+..+..

Lamium maculatum [6] ..............|.+.....31..........1....+...

Conyza canadensis [6] .+...1...+.+..|+r..a..r+3m3++b.....+bm+..+.

Anagallis arvensis [6] ..............|................rr+........+

Galinsoga parviflora [6] ..............|....+........r.+..r.........

Stellaria media [6] ....1....++...|++..b.+......3a1..+1+m..3+..

Tripleurospermum inodorum [6] ..m3bb...+....|+.a+1.+......+ab.4a.m1am1+.m

Solidago canadensis [6] ..............|..++..............+.........

Euphorbia helioscopia [6] ..............|..................+...+r....

Potentilla anserina [6] ..............|................+++.........

Populus species [7] ..............|..rm..r.....................

Senecio vulgaris [6] ..............|....r..++...................

Cirsium vulgare [6] ..............|..r+..............m.........

Veronica triloba [6] ..............|+...........+.............m.

Medicago lupulina [6] ....+.........|..+...+.++....+..........+..

Echium vulgare [6] ..............|..r......................+..

Digitaria sanguinalis [6] ..............|....+a......................

Lamium amplexicaule [6] ..............|+......................+....

Cynodon dactylon [6] ..............|..+.........m...............

Setaria viridis [6] ..............|..+..a......................

Chenopodium bonus-henricus [6] ..............|....a1......................

Conium maculatum [6] ..............|......r...........+.........

Rorippa palustris [6] ..............|......................m....+

Echinochloa crus-galli [6] ..............|.....a.....................m

Eryngium campestre [6] ..............|.+r.........................

Phragmites australis [6] ..............|................+r..........

Plantago uliginosa [6] ..............|.............+.+............

Amaranthus retroflexus [6] ..............|....++......................

Carduus crispus [6] ..............|..................a..+......

Amaranthus powellii [6] ..............|..............m...r.........

Avena species [6] ..............|............+..........+....

Capsella bursa-pastoris [6] .++m+.+.++1...|+++.++.aa+.+.a++.++1+r++m+..

Cirsium arvense [6] .........+.+.+|..m.+.1......113ma.a.1......

Galium aparine agg. [6] ...1.......+..|.......1+......++++r........

Erodium cicutarium [6] .1..1.+.......|.++..+.r.a++.............+a.

Epilobium tetragonum [6] ...+..........|...............+.....++....+

Bryum species [9] .......a...+..|..++...+..+....a..+.........

Artemisia vulgaris [6] .++......+.+..|..m+..++.....++.+.m..+...+..

Papaver rhoeas [6] .+.11.+mr.....|..+.b1+.+a.a+.+a..+.a..a.1..

Symphytum officinale [6] ...+..........|..1.............m..a........

Holosteum umbellatum [6] .+............|r.........+1................

Daucus carota [6] .........a....|...+.............r+.........

Reseda lutea [6] ...........+..|...+....1.........+.........

Poa annua [6] .m..+.........|.........+.........+++..+...

Thlaspi arvense [6] ....++..+.....|..+.........+....++....+.m+.

Lamium purpureum [6] ..r.+........a|......+...........+.........

Rumex acetosa [6] .+.....13.....|.......+.+..................

Poa trivialis [6] ...+.....++...|.................m..+.......

Veronica arvensis [6] .++.+.++.+.++.|+......+m++..+.+.+..+.......

Tab. 8. pokračování



| 1

3333344455567|1112223444445556778888899992



61234545715687|2681346123890230467368901364
Elytrigia intermedia [6] ....+......++.|a..................m........

Veronica praecox [6] r.++..........|............................

Cerastium glutinosum [6] .+..++.ma.....|.........+.+................

Pimpinella saxifraga [6] ++............|............................

Bromus inermis [6] ...........b.4|............................

Galium verum [6] ..1.........a.|............................

Anchusa officinalis [6] .1.........a..|............................

Dactylis glomerata [6] 1........+.1.+|...................1........

Anthoxanthum odoratum [6] +...........+.|............................

Artemisia absinthium [6] .r.+..........|............................

Ceratodon purpureus [9] .....+.++.++..|...+r..+....................

Elytrigia repens [6] a+b+1b+ba+abb+|++++++3+..4.a3aa3b+b+++.+am.

Potentilla argentea [6] +...+...+...1.|.......+....................

Saponaria officinalis [6] ...........+.+|............................

Cerastium brachypetalum [6] ..++..........|............................

Myosotis arvensis [6] ....+...+.....|............................

Euphorbia cyparissias [6] +...........+.|............................

Veronica polita [6] ..r++.........|............................

Arrhenatherum elatius [6] 1........+..m.|..........+.................

Lamium album [6] ..........a+.+|.........................+..

Pastinaca sativa [6] ..+...........|................1.+.........

Achillea millefolium agg. [6] 1.a+.....+.+++|.r.+...+...r..+.+.+.........

Bromus sterilis [6] ..+3..........|.++++.......................

Tragopogon orientalis agg. [6] ..1+.....+....|............................

Veronica verna [6] ..++..........|............................

Poa compressa [6] .........1....|...+..............+.........

Acer species [7] ...........rr.|............................

Bromus tectorum [6] ....mbmmm+....|........b..+.1+..+..........

Hypericum perforatum [6] +..........++.|.....................+......

Carduus acanthoides [6] ..+a+.........|.........................+..

Camelina microcarpa [6] ......+++.....|...........+................

Urtica dioica [6] ..........++.+|.......+.......+..+.........

Arabidopsis thaliana [6] +.......+..r..|.........+.............+.+..

Viola tricolor [6] ..+++.........|.......aa.................b.

Sisymbrium altissimum [6] ...+.m........|..++........................

Vicia villosa [6] ......1+......|...+.................+......

Galium album agg. [6] ...........1.1|.......1..........+.........

Plantago lanceolata [6] .+..+.........|...+............+...........

Veronica persica [6] ..+.......+...|.............+.....+...a+...

Carex hirta [6] a...........+.|................m...........

Myosotis ramosissima [6] +..........+..|.......+....................

Vicia lathyroides [6] ....++........|.....................+......

Viola arvensis [6] +.....ba+..+..|++...+...........r..m...+...

Plantago major [6] .+++.....++...|...............+.1+...+.+..a

Vicia hirsuta [6] +.....ab...+..|.......+1+..........+.......

Vicia angustifolia [6] +.......+.....|......+.......+.............

Zea mays [6] ....+.........|.................+..........

Chondrilla juncea [6] .+............|.+..........................

Veronica sublobata [6] ....++........|...................1+....+..

Lathyrus pratensis [6] ...........r..|................1...........

Matricaria discoidea [6] ....+.........|.+..........................

Erophila verna [6] .....+........|.........+..................

Tanacetum vulgare [6] ...........1..|.........................+..

Aster lanceolatus [6] ...........1..|................b...........

Crepis tectorum [6] .....+........|..+.........................

Vicia sativa [6] ....+.........|...r........................

Secale cereale [6] ....+.........|...........+................

Vicia tetrasperma [6] .........+..+.|..........1+...........r....

Hordeum species [6] .........+m...|.............+.....a..m.....

Descurainia sophia [6] .r.++11++.....|1+...1++.+++...+..+.m..r.+..

Rumex acetosella [6] ....+.......+.|.........+..................

Trifolium repens [6] .1..+.........|...a..............+.a....+..

Veronica triphyllos [6] ....+...+.....|+........+..........+.....1.

Consolida regalis [6] ....+r........|...............+............

Trifolium alpestre [6] .....+..+.....|.........m..................

Taraxacum sect. Ruderalia [6] .+3++....b+...|....r.....r..++....a..1.+...

Arctium species [6] .............+|.................+.......+..

Tortula acaulon [9] ...b.......+..|..+....+...........1..+.....

Druhy zastoupené pouze v jednom snímku:



Ajuga genevensis [6] 6: r; Alisma gramineum [6] 124: +; Allium angulosum [6] 74: +; Allium scorodoprasum [6] 77: +; Alyssum alyssoides [6] 47: +; Anthemis arvensis [6] 90: +; Apium graveolens [6] 83: +; Arenaria serpyllifolia [6] 16: +; Aristolochia clematitis [6] 77: a; Atriplex oblongifolia [6] 76: +; Atriplex patula [6] 55: +; Atriplex sagittata [6] 83: a; Barbula unguiculata [9] 18: +; Berteroa incana [6] 21: r; Beta vulgaris [6] 53: 1; Brachythecium albicans [9] 45: a; Brachythecium rutabulum [9] 68: 3; Carex acutiformis [6] 41: +; Cerastium arvense [6] 6: +; Cerastium lucorum [6] 76: +; Chenopodium hybridum [6] 52: r; Chenopodium polyspermum [6] 83: +; Colchicum autumnale [6] 68: +; Consolida orientalis [6] 90: +; Dianthus carthusianorum [6] 34: +; Erysimum cheiranthoides [6] 76: +; Euphorbia esula [6] 31: +; Euphorbia platyphyllos [6] 76: +; Euphorbia waldsteinii [6] 77: +; Eurhynchium hians [9] 32: +; Festuca arundinacea [6] 87: 1; Festuca brevipila [6] 6: +; Festuca pratensis [6] 89: m; Festuca rubra [6] 56: +; Festuca rupicola [6] 56: +; Filago minima [6] 88: +; Filipendula vulgaris [6] 56: +; Fragaria viridis [6] 6: +; Fragaria x magna [6] 32: +; Fumaria schleicheri [6] 36: +; Geranium dissectum [6] 87: +; Glechoma hederacea [6] 93: +; Helianthus tuberosus [6] 56: 1; Hieracium pilosella [6] 93: m; Juncus bufonius [6] 124: 3; Juncus compressus [6] 74: r; Knautia arvensis agg. [6] 68: +; Kurzia species [9] 51: +; Lepidium ruderale [6] 21: +; Leucanthemum ircutianum [6] 74: +; Lolium perenne [6] 76: +; Lotus corniculatus [6] 21: +; Lythrum hyssopifolia [6] 124: +; Medicago falcata [6] 21: m; Medicago minima [6] 21: b; Medicago sativa [6] 93: +; Medicago x varia [6] 21: 1; Oenothera biennis [6] 21: +; Ornithogalum kochii [6] 6: +; Persicaria amphibia [6] 77: r; Persicaria hydropiper [6] 124: 1; Phacelia tanacetifolia [6] 96: +; Pinus sylvestris [7] 56: 1; Plagiomnium affine [9] 68: +; Portulaca oleracea [6] 24: +; Potentilla arenaria [6] 68: +; Potentilla reptans [6] 74: +; Prunus species [7] 32: +; Ranunculus repens [6] 76: +; Raphanus raphanistrum [6] 83: +; Robinia pseudacacia [7] 41: +; Rorippa sylvestris [6] 35: +; Rubus species [6] 56: a; Rumex thyrsiflorus [6] 76: +; Scleropodium purum [9] 68: m; Setaria pumila [6] 76: +; Silene noctiflora [6] 18: r; Silene otites [6] 6: m; Teucrium chamaedrys [6] 68: m; Thlaspi perfoliatum [6] 36: m; Thymus praecox [6] 68: +; Trifolium campestre [6] 21: a; Typha angustifolia [6] 124: m; Valerianella locusta [6] 56: +; Verbascum lychnitis [6] 21: +; Verbascum phlomoides [6] 83: r; Verbascum phoeniceum [6] 6: 1; Veronica dillenii [6] 18: +; Veronica hederifolia [6] 33: +; Veronica vindobonensis [6] 68: m; Vicia cracca [6] 77: +; Vicia sepium [6] 23: +; Viola canina [6] 68: +; Viola x wittrockiana [6] 43: +; Vitis vinifera [6] 52: 1
Lokality:

6 Břeclav, Boří les, cca 2 km Z od žel. zastávky Boří les na J straně kolejí Valtice – Břeclav

12 Vlkoš, cca 1,8 km VVJ od železniční zastávky v obci Vlkoš

16 Břeclav, Poštorná, cca 0,5 km JZ od žel. zastávky Boří les

18 Hodonín, část Pánov, cca 3,5 km SSV od žel. nádraží Hodonín

21 Hodonín, část Pánov, Hrubá louka 3,5 km SSV od žel. nádraží Hodonín, 200 m S od zeměděl. objektu

23 Ratíškovice, cca 1 km SSZ od kostela v Ratíškovicích

24 Ratíškovice, necelý 1 km SSZ od kostela v Ratíškovicích

31 Bzenec, kaplička u silnice Bzenec-Vracov, cca 2,5 km ZZS od kostela v Bzenci

32 Vracov, sady v SV části obce, cca 1 km SV od vracovského kostela

33 Vracov, sady v SV části obce, cca 1 km SV od vracovského kostela

34 Hodonín, část Pánov, cca 3,5 km SSV od kostela v Hodoníně

35 Hodonín, část Pánov, cca 3,5 km SSV od kostela v Hodoníně

36 Hodonín, část Pánov, cca 4 km SSV od kostela v Hodoníně

41 Bzenec, cca 800 m Z od žel. stanice Bzenec na S straně kolejí Bzenec – Kyjov

42 Bzenec, cca 900 m Z od žel. stanice Bzenec na S straně kolejí Bzenec – Kyjov u žel. označení 76,9

43 Vacenovice, cca 1 km J od vacenovického kostela, Z od silnice z Vacenovic do Ratíškovic

44 Vacenovice, necelé 2 km J od vacenovického kostela, Z od silnice z Vacenovic do Ratíškovic

45 Vacenovice, necelé 2 km J od vacenovického kostela, Z od silnice z Vacenovic do Ratíškovic

47 Ratíškovice, necelý 1 km SSV od ratíškovického kostela

48 Vacenovice, cca 1 km J od vacenovického kostela, Z od silnice z Vacenovic do Ratíškovic

49 Vacenovice, cca 1,5 km J od vacenovického kostela, Z od silnice z Vacenovic do Ratíškovic

50 Vacenovice, přes 1 km J od vacenovického kostela, Z od silnice z Vacenovic do Ratíškovic

51 Moravská Nová Ves cca 1 km JJV od kostela v Mor. Nové Vsi, vinice na J obce

52 Moravská Nová Ves cca 1,2 km JJV od kostela v Mor. Nové Vsi

53 Moravská Nová Ves cca 1,2 km JJV od kostela v Mor. Nové Vsi

55 Moravská Nová Ves cca 900 m JJV od kostela v Mor. Nové Vsi

56 Bzenec, cca 0,5 km JZ od žel. zastávky Bzenec Olšovec

60 Bzenec, cca 0,5 km J od žel. zastávky Bzenec Olšovec

68 Bzenec, les Doubrava, Rohatecká alej necelé 3 km JJJV od bzeneckého kostela

74 Moravský písek, necelý 1 km JJZ od žel. zast. Mor. Písek, V od kolejí Mor. Písek – Bzenec-přívoz

76 Bzenec, cca 4 km JJV od žel. zastávky Moravský Písek

77 Bzenec, cca 2,5 km JJV od žel. zastávky Moravský Písek

87 Milotice, cca 2,5 km JZ od Milotického kostela

83 Vacenovice, cca 1km SSSV od vacenovického kostela, Z zemědělského objektu

86 Svatobořice-Mistřín, část Svatobořice cca 2 km SSV od kostela v Mistříně

88 Dubňany, cca 1,2 km J od dubňanského kostela

89 Dubňany, cca 1 km JJJZ od dubňanského kostela

90 Týnec, cca 1 km SSV od kostela v Týnci, V od silnice Týnec – Moravská Nová Ves

91 Tvrdonice, cca 1,2 km SSV od kostela v Tvrdonicích, V od silnice Tvrdonice – Týnec

93 Bzenec, cca 1,8 km Z od bzeneckého kostela, na J straně silnice Bzenec-Vracov

96 Bzenec, cca 2 km ZZZJ od bzeneckého kostela, S od žel. trati Bzenec-Kyjov

124 Tvrdonice, cca 1 km VVJ od tvrdonického kostela

Tab. 9. Fytocenologická tabulka snímků vegetace vlhkých luk. Barevně jsou vyznačeny bloky diferenciálních druhů, druhy jsou řazeny podle klesající věrnosti skupině. Separátory oddělují jednotlivé vegetační skupiny: 1 = vlhké a podmáčené louky, 2 = ruderalizované vlhké louky. Namísto označení hodnot pokryvnosti 2m, 2a, 2b používám pouze písmena m, a, b. Číslo v hranaté závorce označuje vegetační patro: 6 = bylinné patro, 7 = juvenilní dřeviny, 9 = mechové patro. Druhy zastoupené pouze v jediném snímku jsou v abecedním pořadí uvedeny pod tabulkou.


skupina 1 | 2
111111111| 1111

číslo snímku 111112222|79990001

236781256|57892894

Cirsium canum [6] +ma+maa1+|........

Alopecurus pratensis [6] 3amm+.+++|........

Calamagrostis epigejos [6] +a+a++mam|.......b

Galium verum [6] ..+1a11mb|........

Lathyrus pratensis [6] ++++m+a.a|.m......

Colchicum autumnale [6] aam..m.mm|........

Sanguisorba officinalis [6] ++++...++|........

Holcus lanatus [6] +1r++mb..|.a......

Cerastium holosteoides [6] 1+.++++++|.a1.....

Carex praecox [6] 1+b++....|........

Tab. 9. pokračování

111111111| 1111

111112222|79990001



236781256|57892894
Centaurea jacea [6] ++...1.1+|........

Galium boreale [6] ..+1m..1+|........

Serratula tinctoria [6] ..mmm..a+|........

Dactylis glomerata [6] 1...+++..|........

Plantago lanceolata [6] r....+.++|........

Anthoxanthum odoratum [6] ++.....am|........

Carex panicea [6] ..am+m...|........

Festuca rubra [6] 1+.a.b...|........

Vicia tetrasperma [6] 1++m.....|........

Ranunculus acris [6] .+++m.m..|.m......

Galium album agg. [6] mm..++a..|.m......

Molinia arundinacea [6] ..m..1m..|........

Avenula pubescens [6] ....am+..|........

Carex tomentosa [6] ++...a...|........

Leucanthemum ircutianum [6] ..++.1...|........

Cnidium dubium [6] ..1+1....|........

Lotus corniculatus [6] .....+.aa|........

Leucanthemum vulgare [6] .+..+..+.|........

Fragaria vesca [6] ++.....+.|........

Campanula patula [6] +1.+.....|........

Cardamine pratensis [6] ..r++....|........

Trifolium campestre [6] .+.....b1|........

Stellaria graminea [6] ..+++....|........

Festuca rupicola [6] .+.....1a|........

Daucus carota [6] .+.....m+|........

Potentilla reptans [6] ++++...++|++......

Trifolium pratense [6] ..+++.+a+|.1+.....

Eurhynchium hians [9] +..a++.b+|.1+.....

Equisetum arvense [6] +1.++++.r|.+mr....

Lychnis flos-cuculi [6] ..++1+...|.m......

Carex hirta [6] ...++.++.|.......+

Vicia hirsuta [6] .....+1..|........

Picris hieracioides [6] +......+.|........

Viola hirta [6] 1+.......|........

Viola pumila [6] ++.......|........

Festuca pratensis [6] ..m.....+|........

Festuca arundinacea [6] .....+m..|........

Myosotis arvensis [6] +r.......|........

Knautia arvensis agg. [6] .....m+..|........

Allium scorodoprasum [6] .+......+|........

Inula salicina [6] .......++|........

Lysimachia nummularia [6] ..++.....|........

Allium vineale [6] .......r+|........

Luzula multiflora [6] .+.+.....|........

Briza media [6] .....m+..|........

Urtica dioica [6] .........|1+.mbm33

Galium aparine agg. [6] .........|1....1++

Lactuca serriola [6] .........|r....rr+

Phragmites australis [6] m...1+...|3mm3a+a.

Silene latifolia ssp. alba [6] .........|+.....++

Artemisia vulgaris [6] .........|+.....a1

Arctium species [6] .........|a.....++

Poa trivialis [6] ......+..|.+3+.+..

Conium maculatum [6] .........|......++

Calystegia sepium [6] .........|.....++.

Persicaria amphibia [6] .........|.+.+....

Lythrum salicaria [6] .........|.++.....

Chenopodium album agg. [6] .........|......++

Convolvulus arvensis [6] .........|+......r

Pastinaca sativa [6] .....+...|.+....+1

Glechoma hederacea [6] .r+......|+++....+

Cirsium arvense [6] +.++m....|m+m+.+..

Deschampsia cespitosa [6] .....+...|.1+.....

Elytrigia repens [6] 1m..b....|a....++a

Taraxacum sect. Ruderalia [6] ....+r+.+|+++...+.

Trifolium repens [6] ...+...+.|.+1.....

Solidago gigantea [6] ..++.....|.....b.1

Ranunculus repens [6] .......+1|.ab.....

Tanacetum vulgare [6] .......+.|.....a..

Brachythecium rutabulum [9] .....+...|......+.

Aster lanceolatus [6] .r.......|.......1

Tab. 9. pokračování

111111111| 1111

111112222|79990001

236781256|57892894
Carex contigua [6] ++.r.....|+.......

Fraxinus species [7] ..+++....|r.......

Rumex acetosa [6] .+++.....|.+......

Arrhenatherum elatius [6] .a.+.....|......a.

Symphytum officinale [6] 1+1+m.1..|.+a1.+..

Achillea millefolium agg. [6] .+..+++++|+++...+.

Vicia cracca [6] 11...r..a|++......

Potentilla anserina [6] ..r.+....|+.......

Acer species [7] ...++....|r.......

Poa pratensis agg. [6] ++bmm..+m|ma...+r+

Druhy zastoupené pouze v jednom snímku:



Allium angulosum [6] 116: r; Angelica sylvestris [6] 97: +; Anthriscus sylvestris [6] 114: +; Asparagus officinalis [6] 126: +; Brachythecium mildeanum [9] 122: +; Bromus hordeaceus [6] 97: m; Calliergonella cuspidata [9] 116: a; Carduus crispus [6] 114: +; Carex acutiformis [6] 108: +; Carex flacca [6] 121: +; Carex melanostachya [6] 113: +; Carex otrubae [6] 98: a; Cerastium lucorum [6] 75: +; Chaerophyllum bulbosum [6] 75: +; Dactylorhiza incarnata [6] 121: +; Dipsacus fullonum [6] 75: +; Epilobium tetragonum [6] 75: +; Erigeron species [6] 75: +; Euphorbia esula [6] 113: +; Euphorbia waldsteinii [6] 126: 1; Festuca gigantea [6] 118: +; Filipendula vulgaris [6] 125: +; Fragaria viridis [6] 126: 1; Geranium dissectum [6] 109: +; Humulus lupulus [6] 114: +; Lamium purpureum [6] 109: r; Linaria vulgaris [6] 112: +; Linum catharticum [6] 121: +; Listera ovata [6] 121: r; Medicago lupulina [6] 108: +; Phalaris arundinacea [6] 108: 3; Plagiomnium undulatum [9] 121: a; Plantago major [6] 97: +; Plantago media [6] 121: +; Prunella vulgaris [6] 125: 1; Ranunculus auricomus [6] 116: +; Rorippa palustris [6] 75: r; Rubus species [6] 75: +; Rumex thyrsiflorus [6] 125: +; Scutellaria hastifolia [6] 116: +; Succisa pratensis [6] 121: +; Tetragonolobus maritimus [6] 121: m; Trifolium dubium [6] 118: r; Tripleurospermum inodorum [6] 75: r; Veronica hederifolia [6] 109: +; Vicia sepium [6] 97: +; Vicia villosa [6] 75: +
Lokality:

75 Bzenec, les Doubrava cca 2 km JJV od žel. zastávky Moravský Písek

97 Vracov, cca 1 km JV od vracovského kostela

98 Vracov, cca 0,5 km JJV od vracovského kostela, J od žel. trati Bzenec – Kyjov

99 Vracov, cca 0,5 km JJV od vracovského kostela, J od žel. trati Bzenec – Kyjov

102 Vracov, cca 1 km Z od vracovského kostela, na S okraji rybníku Rašelina

108 Jarohněvice, Jarohněvický rybník cca 3,5 km ZZS od kostela v Dubňanech

109 Jarohněvice, Jarohněvický rybník cca 4 km ZZZJ od kostela v Dubňanech

112 Bzenec přívoz, cca 2,5 km SV od žel. zast. Bzenec-přívoz, Z od říčky Syrovinky

113 Bzenec přívoz, necelé 2 km SV od žel. zast. Bzenec-přívoz, Z od říčky Syrovinky

114 Mutěnice, cca 2 km VVS od mutěnického kostela, V od silnice Mutěnice – Hodonín

116 Hodonín, PP Očovské louky, cca 2 km VVS od hodonínského kostela

117 Hodonín, PP Očovské louky, cca 2 km VVS od hodonínského kostela

118 Hodonín, PP Očovské louky, cca 2 km SSV od hodonínského kostela

121 Milotice u Kyjova, PR Písečný (Milotický) rybník cca 1,5 km VVS od milotického kostela

122 Milotice u Kyjova, PR Písečný (Milotický) rybník cca 1,5 km VVS od milotického kostela

125 Tvrdonice, PR Stibůrkovská jezera cca 1,5 km JV od tvrdonického kostela

126 Tvrdonice, PR Stibůrkovská jezera cca 1,5 km JV od tvrdonického kostela



11.2. Obrázky

Obr. 19. PP Vojenské cvičiště Bzenec. V popředí je jedna z ploch zarůstající po odhrnutí svrchní vrstvy písku, šedozelené porsty v pozadí tvoří především Calamagrostis epigejos.


Obr. 20. PP Vojenské cvičiště Bzenec. Část plochy, na které se hrává paint-ball. V porostu v popředí dominuje Corynephorus canescens a Polytrichum piliferum.



Obr. 21. Pískovna cca 1 km SV od železniční zastávky Bzenec-přívoz.


Obr. 22. NPP Váté písky. V porostu v popředí dominuje Corynephorus canescens a Helichrysum arenarium. V pozadí je vidět plocha s dominancí druhů mechového patra (zejména Polytrichum piliferum a Cladonia spp.).



Obr. 23. Vinice u Milotic jako ukázka střídání managementu: pásy bez vegetace byly na jaře zaorány, ostatní budou pouze posečeny.


Obr. 24. Paseka u Ratíškovic s povrchovou úpravou písku. V rýhách jsou zasázeny mladé stromky Pinus sylvestris, které přerůstá travinná vegetace (Calamagrostis epigejos, Festuca spp., Poa pratensis agg.).


Obr. 25. Vlhké louky u Vracova. V porostu nejvíce vynikají květy Lychnis flos-cuculi a Ranunculus repens.






1   2   3   4   5


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət