Ana səhifə

TÜRKİYE’Yİ saran terör olaylari nedeniyle muğla barosu başkanliğinin basin açiklamasi


Yüklə 55 Kb.
tarix18.07.2016
ölçüsü55 Kb.
T.C.

MUĞLA BAROSU BAŞKANLIĞI

TÜRKİYE’Yİ SARAN TERÖR OLAYLARI NEDENİYLE MUĞLA BAROSU BAŞKANLIĞININ BASIN AÇIKLAMASI
Her gün yeni şehit haberleri geliyor. Terör eylemleri asker-sivil ayırımı yapmadan sürdürülüyor. PKK çok yönlü ve çok kötü sonuçlara yönelmiş bir gayretin içindedir.
Bu haksız ve insafsız kirli savaşa yönelenler kaybedecekleridir. Herkes döktüğü kanın hesabını verir. Bu sözlerimiz “kuru bir hamaset” değil, bir tarih yasasıdır. Tarih adildir.
Çektiğimiz acılar ve duyduğumuz öfke aklımızı başımızdan alıyor. Biz ki avukatız, mesleğimiz gereği gerilime dayanıklılık ta en yüksek deneyimlere sahibiz.. Biz ki hukukçuyuz; sokratik sorgular – empatik düşünürüz… Yetilerimiz iflas ediyor… Kafamızı toplayıp konuşamıyoruz… Acımız, öfkemiz, endişemiz baskın geliyor.

Amerika ya da, Avrupa ya da, PKK ya da: Şunu artık söylemek istiyoruz: Türkleri yeterince tanımıyorsunuz. Bizim topraklarımızda bize zulm etmenin, sizler için ne büyük tehlike yaratacağını bilmiyorsunuz. Herkese büyük kötülük yapıyorsunuz. Lanet olsun.


Kamuoyuna seslenmek istiyoruz.

“Önce kan durmalıdır” deniyor. Doğrudur. Ancak 41 Baro Diyarbakır da toplandık. Kanın durması için Türkiye ye sunulmuş biricik somut öneride bulunduk. Ne Hükümet, ne Muhalefet, ne BDP, ne PKK, … Bütün gazetelere, köşe yazarlarına sonuç bildirgemizi gönderdik. Ne de basın.. Hiç kimse ilgi göstermedi. Gördük ki görünmez bir etkin irade kanın durmasını istemiyor. Dünyanın başka bir ülkesinde 41 Baro bir öneride bulunsa yer yerinden oynar… Bildirimize karşı çıkanlar bildiriden çok konuşuldular. Büyük bir hayal kırıklığı yaşadık.


Yine de diyoruz ki:

Aklımız en büyük hazinemizdir. Soğukkanlı olmalıyız. Ulusal birliğimizi koruma gayretimizden milim uzaklaşmamalıyız. Ama mücadele kararlılığımızdan da milim uzaklaşmamalıyız.


Böyle dönemlerde en çok hukuk yara alır. Şiddet-terör hukuku işlevsiz kılmak ister. Dikkat etmeliyiz. Hiçbir gerekçe ile hukuktan ayrılmak söz konusu olmamalıdır. Büyük Atatürk’ün bize öğrettiği gibi savaşın en zor koşullarında bile, hukuka sıkı sıkıya bağlı kalmak, meşruiyeti korumak şarttır.
Anlaşılan o ki uzun dönemli bir mücadele ve çalışma süreci yaşanacak. Çalışmalarımızın başarılı olabilmesi için mücadelemizde şu temel kuralı bir an bile aklımızdan çıkarmamalıyız. “Haklı olmak yetmez haklı kalmak gerekir!”
Büyük Türk Milletinin başı sağolsun. Şehitlerimize Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Muğla Barosu BaşkanıAv. Mustafa İlker GÜRKAN


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət