Ana səhifə

Lokum’la Avrupa’ya


Yüklə 104.5 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü104.5 Kb.

6 Şubat 2007

Lokum’la Avrupa’ya” Kukla Tiyatrosu:Bilmeceyi çöz, Avrupa’nın tatlarını keşfet!..
Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından İstanbul’daki AB Bilgi Merkezi’nde 6 Şubat’ta galası yapılan “Lokum’la Avrupa’ya” Kukla Tiyatrosu, çocukları Avrupa Birliği ülkelerinde keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.
Galanın açılışında Türkiye’de çocuklarla ilk kez buluşma fırsatı bulan Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini, “Komisyon’un toplumun her kesiminde Avrupa Birliği’yle ilgili bilgi ve anlayışı geliştirme çabası çerçevesinde, Türkiye’deki çocuklara yönelik Lokum Kukla Tiyatrosu’nu başlatmaktan büyük memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.
Kukla tiyatrosu, hem öyküyü anlatan, hem de çocuklara oyun boyunca rehberlik eden Lokum’un, Boğaz’ın kıyısında Katibim şarkısını söylemesiyle başlıyor. Çocukların bu güleryüzlü maskotu, bir anda kendisini Tuna nehrinden İrlanda ormanlarına uzanan bir Avrupa yolculuğunda buluyor. Bu yolculuğun her durağında uğradığı ülkeyi temsil eden bir kuklayla veya çözmesi gereken bir bilmeceyle karşılaşıyor.
AB Bilgi Merkezi Direktörü Aybige Tanrıöver, Avrupa Birliği’nin kültürel çeşitliliğini 7-11 yaş arasındaki çocukların kolayca anlayabileceği sembollerle aktaran Lokum karakterini şöyle betimliyor: “Lokum’un, hem potansiyeli yüksek, hem de herkesin hoşuna giden bir sembol olduğunu düşünüyoruz. Lokum; zevkli, estetik ve hepimiz için çok tanıdık.”
Oyundaki diğer karakterler de büyük bir titizlikle seçilmiş. Lokum Kukla Tiyatrosu’nun metnini yazan Sibel Sonmaz, “Lokum karakterlerinin Avrupa’nın çeşitliliğini yansıtacak şekilde, çok görsel ve renkli olmasını istedik. Kırmızı Başlıklı Kız ya da Küçük Deniz Kızı gibi çocuklarca bilinen karakterler kullandık. Ancak, onların daha az tanıdığı Shakespeare, Mozart ya da Flamenko dansı gibi Avrupa kültürel mirasının parçası olan öğeleri de oyuna dahil ettik” diyor.
Lokum Kukla Tiyatrosu ilk kez sergilenmesine karşın, Lokum karakteri çocuklara yabancı değil. Ekim 2006’da yayımlanan “Lokum’la Avrupa’ya” kitapçığı çocuklarca çok beğeniliyor. Yine Ekim 2006’dan itibaren İstanbul’un değişik semtlerindeki okullardan 300’den fazla çocuk, kendilerinin de aktif olarak katıldıkları bir oyunla, Lokum’un ağzından Avrupa Birliği tarihini ve değerlerini öğreniyor.
Lokum Kukla Tiyatrosu her ay en az bir kez AB Bilgi Merkezi’nde çocuklarla buluşacak. Bir sonraki oyunda yerinizi ayırtmak için AB Bilgi Merkezi’yle temasa geçebilirsiniz: tel: (0 212) 244 89 29, e-posta: info@abinfoturk.net


avrupa komisyonu bilgi ve iletişim destek programı

pyo : ecotec anadolu proje yonetim ofisi

turgutlu sok 50/10 gop ankara türkiye ♦ tel : (+90 312) 459 79 00 ♦ (+90 312) 447 14 79 www.avrupa.info.tr

Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət