Ana səhifə

Paraguay devlet başkanı, eski din adamı, ‘yoksulların papazı’. Tam adı Fernando Armindo Lugo Méndez


Yüklə 0.6 Mb.
tarix25.06.2016
ölçüsü0.6 Mb.
PORTRE: FERNANDO LUGO
PARAGUAY devlet başkanı, eski din adamı, ‘yoksulların papazı’. Tam adı Fernando Armindo Lugo Méndez.


San Pedro del Paraná’da dünyaya geldi. Ailesi dindar değildi. Bununla birlikte babası ve amcası politik kişiliklerdi. Amcası Epifanio Méndes Fleitas, bugün Lugo’nun iktidarına son verdiği Colorado Parti’nin ve devlet başkanı General Stroessner’in sıkı bir muhalifiydi. Babası ise rejim karşıtı faaliyetlerinden ötürü yirmi kez hapse mahkûm edilmiş ve birçok kez sürgün cezası almıştı.
İlk eğitimini sürdürdüğü sıralarda bir yandan da sokaklarda sandviç satarak ailesine katkıda bulundu.

1971’de, 19 yaşındayken başladığı dini eğitimi, 1977’de yeminlerini tamamlayarak sona erdi. Aynı yıl misyoner olarak Ekvador’a gitti ve bu ülkede ‘Kurtuluş Teolojisi’ ile tanıştı. 1982’de Paraguay’a döndü ve Papaz okulunda eğitimci yardımcısı olarak çalıştı. Bir yıl sonra Roma’ya gitti. Burada ‘maneviyat ve sosyoloji’ eğitimi aldı ve ‘sosyal doktrin’ konusunda uzmanlaştı. 1987’de ülkesine geri dönerek, Asuncion Yüksek Teoloji Enstitüsü’nde, Paraguay Episkopal Konferansı Doktrinel Komisyonu’nda ve Latin Amerika Episkopal Konseyi’nde profesör unvanıyla görev yaptı.1994’te Paraguay’ın en yoksul bölgelerinden biri olan San Pedro piskoposluğuna papaz olarak atandı ve burada yerlilerin toprak mücadelesini destekledi.
29 Mart 2006’da, Devlet Başkanı Nicanor Duarte’nin anayasaya aykırı bir biçimde tekrar seçime gitmesini protesto etmek için başkentte 40 bin kişilik bir mitinge öncülük etti. Lugo, din adamlığından 2006 Aralık ayında ayrıldı. Eylül 2007’de çeşitli sol grupların bir araya gelmesiyle oluşan ‘Değişim İçin Yurtsever İttifak’ın devlet başkanı adayı olarak katıldığı 20 Nisan seçimlerinde yüzde 41 oy aldı ve faşist darbelerle beslenen sağcı Colorado Parti’nin 61 yıllık iktidarına son vererek Paraguay Devlet Başkanı oldu. Fernando Lugo bu görevine resmen 15 Ağustos’ta başlayacak.

Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət