Ana səhifə

Okullar hayat olsun


Yüklə 200 Kb.
tarix18.07.2016
ölçüsü200 Kb.

OKULLAR HAYAT OLSUN

T.C.


ORDU VALİLİĞİ

Ordu Anadolu Lisesi Müdürlüğü
OKULLAR HAYAT OLSUN PROJESİ

Milletimiz her güçlük ve zorluk karşısında, durmadan ilerlemekte ve yükselmektedir. Büyük Türk Milletinin bu yoldaki hızını, her vasıtayla arttırmaya çalışmak, bizim hepimizin en kutlu vazifemizdir.
M. Kemal ATATÜRK

OKULLAR HAYAT OLSUN PROJESİ YASAL DAYANAK

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün 16.01.2012 tarih ve 2012/04 numaralı “Okullar Hayat Olsun Projesi” genelgesi ile tüm okullarımızın hayat boyu öğrenme merkezi haline getirilmesi istenmiştir.

“Okullar Hayat Olsun Projesi” ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren tüm okulların eğitim-öğretim saatleri dışında, hafta sonlarında ve yaz aylarında dersliklerinin, kütüphanelerinin, bilgi teknolojileri sınıflarının, çok amaçlı salonlarının, konferans salonlarının, spor salonlarının ve okul bahçelerinin belediyelerle işbirliği yapılarak velilerin, mahallelinin ve çevrenin hizmetine açılması; okulların öğrenciler ve yetişkinler için birer “hayat boyu öğrenme merkezi” ve eğlenme ve dinlenme aktivitelerine imkân veren “yaşayan güvenli alanlar” haline dönüştürülmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıca, Protokol ile okul bahçelerinin fiziki yapılarına uygun projelere göre yeniden düzenlenerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı, belediyeler ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde peyzaj ve tasarımının yapılması, ağaçlandırılması, ekolojik okul bahçelerinin oluşturularak çevrenin yararlanabileceği alanlar haline getirilmesi amaçlanmaktadır.

Ordu Anadolu Lisesi Müdürlüğü olarak Proje yürütme komisyonu kurulmuştur. Protokol imzalanacak paydaşlarla gerekli görüşmelere başlanmıştır.

Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında okulumuzun neler yapabileceği ile ilgili etüt çalışmaları Okul Yürütme Kurulu tarafından sürdürülmektedir. Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi ile irtibata geçilerek etüt çalışması yapılmıştır. İlgili AR-GE birimi okulumuza gelerek bahçe alanının fotoğraflarını çekti. Okul yürütme kuruluna konu ile ilgili bilgilendirme yapılarak çalışmalara başlandı. AR-GE biriminden gerekli bilgi ve belgeler alındı.

Proje ile ilgili tüm iş ve işlemlerle ilgili Ar-Ge Biriminden danışmanlık hizmeti alınmaya devam edilmektedir.

PROJE KAPSAMINDA İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK KURUM VE KURULUŞLAR
ORDU İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ORDU ANADOLU LİSESİ

ORDU BELEDİYESİ

ORMAN VE SU İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ

PROJE KAPSAMINDA GÖNÜLLÜ OLACAK KURULUŞLAR


PROJENİN AMACI

 1. Okulun toplum hizmetine açılması.

 2. Okul bahçesinin düzenlenmesi.

 3. Okulun BT sınıfı, kütüphane ve yabancı dil salonu ile bahçesinin eğitim öğretim saatleri dışında, belediye ve ilgili kuruluşların iş birliğinde hafta sonlarında ve yaz aylarında velilerin ve mahallelinin hizmetine ve kullanımına açılması.

 4. Okul bahçesi belediye ve ilgili kuruluşların desteği ile yeniden düzenlenecek.

 5. Okul öğrenci ve veliler için sağlıklı ve geliştirici yaşam alanlarına dönüştürülecektir.

PROJENİN GEREKÇELERİ
 1. Okulun imkânlarının mesai saatlerinin dışında da çocukların ve yetişkinlerin yararlanmalarına açılması.

 2. Okulun yerleşim alanının bulunduğu mahallede halka hizmet üretebilecek büyüklükte bir alanın bulunmaması.

 3. Halkın, öğrenci ve ailelerin okulun imkânlarından yeterince fayda sağlayamamaları.

 4. Mevcut kaynakların etkin kullanılamaması.

 5. Gençleri ve çocukları zararlı alışkanlıklardan korumak için okul güvenli bir alan olacaktır.

 6. Mahalleli için okul bahçelerinin dışında öğrenme, dinlenme ve eğlence için bu büyüklükte bir alanın olmaması.

 7. Gelişmiş ülkelerde okullar öğrenme merkezleri haline gelmektedir. Bu sayede öğrenme süreçleri iyileşmekte ve eğitim kalitesi artmaktadır.

KAPSAM VE TARAFLAR 1. Okulumuzun eğitim‐öğretim saatleri dışında, hafta sonlarında ve yaz aylarında kütüphanesinin, bilgi teknoloji sınıfının ve okul bahçesinin Ordu Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak hizmete açılması. 1. Okul bahçesinin güney tarafına tel örgülü, yumuşak zeminli basketbol ve voleybol sahası ile sahanın çevresine oturma banklarının yapılması.
 • Ordu Belediyesi

 • İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 • Ordu Anadolu Lisesi
 1. Okul Kütüphanesinin temel eserlerle donatılması ve ihtiyaca yönelik yayın sağlanması.
 • Ordu Belediyesi

 • İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 • Ordu Anadolu Lisesi
 1. Okul BT Sınıfının var olan ve süreç içinde oluşabilecek bilgisayar, yazıcı ve eklentileri ile donanım ihtiyaçlarının sağlanması.
 • Ordu Belediyesi

 • İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 • Ordu Anadolu Lisesi


 1. Okul Kantin alanının çeşitli kurslar sanat ve hobi faaliyetleri için(satranç, resim kursu, gitar saz vb. müzik aletlerinin kullanımı kursu) donanım ve malzeme ihtiyaçlarının sağlanması.
 • Ordu Belediyesi

 • İl Milli Eğitim Müdürlüğü

 • Ordu Anadolu Lisesi

İŞBİRLİĞİ ALANLARI
 1. BİLGİ TEKNOLOJİSİ SINIFI: Bilgi teknoloji sınıfı ders saatleri dışında, hafta sonları ve yaz aylarında öğrenci ve yetişkinlerin internet kullanma ve ödev çıktılarını alma amaçlı olarak akşam saat 20.00’a kadar kullanıma açılacaktır.
 1. OKUL KÜTÜPHANESİ: Okul Kütüphanesi ders saatleri dışında, hafta sonları ve yaz aylarında öğrenci ve yetişkinlerin okuma ve araştırma yapma amaçlı olarak akşam saat 20.00’a kadar kullanıma açılacaktır.
 1. YABANCI DİL SALONU: Okul Yabancı Dil salonu ders saatleri dışında, hafta sonları ve yaz aylarında öğrenci ve yetişkinlerin İngilizce ve Almanca dil kursları, ailelerin okula aidiyetini artıracak toplantı, seminer ve konferanslar, aile‐çocuk eğitimine ilişkin bilgilendirme, danışmanlık hizmetleri ve okuma yazma kursları düzenlenmesi amacı ile akşam saat 20.00’a kadar kullanıma açılacaktır.
 1. KANTİN ALANI: Okul Kantin Alanı ders saatleri dışında, hafta sonları ve yaz aylarında öğrenci ve yetişkinlerin çeşitli kurslar sanat ve hobi faaliyetlerinin (satranç, resim kursu, gitar saz vb. müzik aletlerinin kullanımı kursu) düzenlenmesi amacı ile akşam saat 20.00’a kadar kullanıma açılacaktır.
 1. OKUL BAHÇESİ: Okul bahçesi mahallelinin eğlenme ve dinlenme aktiviteleri için yararlanabilecekleri, çocuklar ve gençlerin oyun oynayıp spor yapabilecekleri mekânlar olarak kullanılacaktır. Bu amaçla Okul bahçesinin güney cephesinde tel örgü ile çevrili, çevresinde oturma bankları olan basketbol ve voleybol sahası düzenlenerek öğrencilerin ve ailelerin ders saatleri dışında kullanımına açılacaktır.

OKUL BAHÇESİ DÜZENLEME İLKELERİ

Spor Sahaları:

Okul bahçesi güney kısmında tel örgü ile çevrili, kenarlarında dinlenme banklarının bulunacağı orta ebatlarda, mevcut çam ağaçlarının ön tarafındaki alanda yumuşak zemin üzerine basketbol ve voleybol sahası ortak olarak yapılacaktır. Planlama bahçe krokisinde belirtilmiş olup İl Milli Eğitim AR-GE birimi tarafından etüt çalışması yapılmıştır. Bu alanın yapımı ile ilgili talep yazısı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne okulumuz tarafından gönderilmiştir.Dinlenme ve Oturma Grubu:

Okul bahçesinin mevcut kuzey cephesinde Atatürk Büstünün arka tarafında ve okul bahçesinin batı ön cephesinde dinlenme ve oturma grupları mevcuttur.Yeşil alan ve ağaçlandırma:

Okul bahçesinin her cephesinde yeşil alan mevcut bulunup her alan ağaçlandırılmıştır.Çiçek Tarhı:

Batı cephesinde oturma banklarının aralarına mevsim ve iklime uygun çiçeklendirme yapılacaktır.

TARAFLARIN SORUMLULUKLARI VE YÜKÜMLÜLÜKERİ


 1. İl Milli Eğitim Müdürlüğü:

A-İşbirliğine uygun olan okullar ve işbirliği alanlarını belirlemek,

B-Okul birimlerinin Protokol yapılan belediyeye hazır halde sunulmasını sağlamak.

C- Okullarda sunulacak hizmetlerin gerektirdiği ısınma ve aydınlanma giderlerini karşılamak

D- Hizmetlerin gerektirdiği eğiticilerin halk eğitim merkezleri aracılığıyla görevlendirilmesini takip etmek,

E- Okul bahçelerinin düzenlenmesi ve ağaçlandırılmasının tip projelere uygun olarak yapılmasını takip etmek.


 1. Ordu Belediyesi:

A- Protokol yapılan birimlerde sunulacak hizmetler için yeterli insan kaynağı ve bütçeyi sağlamak,

B- Okulda mevcut bulunmaması halinde işbirliği içinde kullanılacak alanların tesisi veya eksiklerinin giderilmesine yönelik yatırım harcamalarını yapmak,

C- Hizmet verilen alanların güvenliğini sağlamak,

D- Okul saatleri dışında hizmet verilen birimleri okullar/öğrenciler için örgün eğitime hazır halde bırakmak (temizlik ve bakımının sağlanması). 1. Ordu Anadolu Lisesi:

A- Projenin okulda etkin bir biçimde uygulanmasını sağlamak ve işbirliği anlayışına uygun bir çalışma ortamı oluşturmak,

B- Okul birimlerinin işbirliği yapılabilecek alanlarını belirlemek ve bu birimleri Protokol yapılan belediyeye hazır halde sunmak,

C- İhtiyaç duyulduğunda hizmetlerin sunulabilmesi için ücretli öğretmen görevlendirilmesini sağlamak,

D- Okul bahçelerinin düzenlenmesi ve ağaçlandırılmasının projelere uygun olarak yapılmasını sağlamak.


PROJE YÖNETİMİ
Proje yönetimi okulda kurulan “okul proje yönetim kurulu” tarafından sürdürülecektir. Bu kurul İl Milli Eğitim AR-GE birimi ve Ordu Belediyesi ile gerekli çalışmalarda koordinasyonu sağlayacaktır.
PROJENİN YARARLARI


 1. Okul bina ve eklentileri ile okul bahçelerinden yeterince yararlanılması,

 2. Okul‐aile ilişkisi ve ailelerinin okula aidiyetlerinin güçlendirilmesi,

 3. Halkın artan sosyal ve kültürel hizmet talebinin karşılanması,

 4. Hayat boyu öğrenmenin yaygınlaştırılması,

 5. Okul kaynaklarının etkin kullanılması,

 6. Fiziki kapasitenin okul alanları ve bahçelerinin hizmet üretme potansiyelinin ortaya çıkarılması,

 7. Belediyenin okul bina ve bahçelerini okul saatleri dışında kullanarak hizmet üretmeleri,

 8. Kamu birimleri arasında işbirliğinin kurumsallaşmasına katkı sağlanması,

 9. Belediye hizmetlerinin yaygınlaştırması,

 10. Toplumun öğrenme imkânlarının genişletilmesi.

ORDU ANADOLU LİSESİ VAZİYET PLANI İHTİYAÇ PROGRAMI


Dinlenme ve Oturma Grubu

Çiçek Tarhı

Basketbol ve Voleybol Sahası

Okulun güney cephesine yapılacak basketbol ve voleybol sahalarının çevresine yerleştirilecek

Okul batı cephesinde bulunan dinlenme ve oturma gruplarının arasına iklim ve mevsim şartlarına uygun olarak çiçek dikilecek

Okulun güney cephesine tel örgülerle çevrili basketbol ve voleybol sahası ortak alana yapılmalıdır

PROJE KAPSAMINDA YAPILAN VE YAPILAMAYAN ÇALIŞMALAR 1. Okul bahçesinin ağaçlandırılması ve çiçek tarhı çalışmaları yapıldı. Ağaçlar dikildi. Çiçekler ekildi.

 2. “Anne Baba Eğitimi” programı okulumuz psikolojik danışmanı Hasan GÜLAÇ tarafından hazırlandı. Okul çevresine ve öğrenci velilerine kurs açılacağına dair çağrı pusulaları dağıtıldı. Yeterli katılım olmasına rağmen Halk Eğitimi Merkezinin modülünde “0-18 yaş aile eğitimi programının uygulanması için sertifika gerekmekte olduğu öğrenildi. Çalışmayı Halk Eğitimi Merkezinden bu programın eğitimini almış personel istendi. Fakat programlarının dolu olduğu bilgisini verdiler. Kurs bu nedenle açılamadı.

 3. Resim öğretmeni Hediye Gülşen UĞURLU tarafından yağlı boya resim kursu hazırlığı yapılarak duyurusu okul çevresine ve öğrenci velilerine yapıldı. Yeterli katılım olmadığı için kurs yapılamadı, başvuru yeterli sayıya geldiğinde kursumuz açılacaktır.

 4. Okullar Hayat Olsun projesi kapsamında, okulumuzda 25.02.2013 tarihinden itibaren basketbol eğitmeni gözetiminde 46 kişinin katıldığı bir basketbol kursu açılmıştır.

 5. Okul bahçesinin güney cephesine tel örgü ile çevrili yanında oturma bankları bulunan Basketbol ve Voleybol sahasının yapılması hususunda gerekli yazışmalar yapıldı. Durum takip edilmektedir.

ORDU ANADOLU LİSESİ İÇ KISIM KROKİSİ

Sınıf

02


Sınıf

01


A- BLOK

4. KAT


Kız Öğrenci

WC


M

E

RD

İ

VE

N


Erkek Öğrenci

WC

B – BLOK4. KAT

Sınıf

05


REHBER

ÖĞRET.


Sınıf

06


Sınıf

07


A

R

KA

M

ER

D

İV

E

N


Koridor ( Nöb. Öğret.)

Koridor ( Nöb. Öğret.)
Sınıf

04


Sınıf

03


Sınıf

08


Sınıf 09

Sınıf

10


Sınıf

11

Sınıf

13


Sınıf

12


A- BLOK

3. KAT


Kız Öğrenci WC

Erkek Öğrenci

WC

B- BLOK3. KAT

FİZİK

LABORATUARIARŞİV

BİLGİSAYAR

LABORATUARI


Koridor ( Nöb. Öğret.)

Koridor ( Nöb. Öğret.)
15

Sınıf


14

Sınıf

16


Sınıf

17


MÜDÜR

YARD.


REHBER

ÖĞRET.


Satranç

Odası
Sınıf


19

Sınıf


18

A- BLOK

2. KAT


Kız Öğrenci

WC


Erkek

Öğretmen


WC

B- BLOK


2. KAT

BİYOLOJİ

LABORATUARIKİMYA

LABORATUARI


Koridor ( Nöb. Öğret.)

Koridor ( Nöb. Öğret.)
Sınıf

21


Sınıf

20


ÖĞRETMENLER

ODASI


LİSAN

LABORATUARIKÜTÜPHANE
MEMUR

ODASI


MÜDÜR

YARD.


A K

T Ö


A Ş

T E


Ü S

R İ


K

1. KAT


B- BLOK

1.KAT


Bayan Öğretmen

WC

ARŞİVELEKT. KANTİN

SİGOR.


SAHNE

SPOR


ODASI


MÜDÜR

ODASI

MÜDÜR

BŞYRD.
ORDU ANADOLU LİSESİ OKULLAR HAYAT OLSUN

PROJE YÖNETİM KURULU EKİBİ


Serkan TERKEŞ Hamza ŞAHİN Ferhat AKÇEVRE

Kurul Başkanı Üye Üye
Muzaffer KUTUPOĞLU Banu ODABAŞ Alpaslan YÜCEL

Üye Üye Üye


Hasan GÜLAÇ

Yazman Yazman

…/02/2013


Serkan TERKEŞOrdu Anadolu Lisesi MüdürüVerilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət