Ana səhifə

Malavi İZMİr fahri konsolosu’nun odamizi ziyareti


Yüklə 1.92 Mb.
tarix26.06.2016
ölçüsü1.92 Mb.
MALAVİ İZMİR FAHRİ KONSOLOSU’NUN ODAMIZI ZİYARETİ

Malavi İzmir Fahri Konsolosu İbrahim Oktay Üstüngör 31 Mayıs 2011 tarihinde Odamızı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanımız Ekrem Demirtaş ile makamında bir görüşme gerçekleştirmiştir. İş Kadınları Konseyi Başkanı Asuman Nardalı Tokuş’un da katıldığı görüşmede Üstüngör, sözlerine İzmir’i EXPO 2020 için desteklediklerini belirterek başlamış ve Malavi’nin 14 üye ülkesi bulunan Güney Afrika Kalkınma Topluluğu’na (SADC) üye olduğunu ve bu nedenle Malavi’yi tek başına bir ülke olarak değil topluluk içerisinde bulunan tüm ülkeleri etkileme potansiyeline sahip bir aktör olarak değerlendirmek gerektiğini vurgulayarak konuşmasına devam etmiştir.

Yönetim Kurulu Başkanımız Ekrem Demirtaş, EXPO sürecinde Afrika ülkelerinin desteğinin öneminden bahsederek, en kısa zamanda Malavi’nin Uluslararası Sergiler Bürosu’na (BIE) üyeliği için gerekli işlemleri yapacaklarını ve Malavi’nin BIE üyeliği ile ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bilgi vereceğini belirtmiştir. Malavi’nin BIE üyeliği konusunda gerçekleştirilecek temasların iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine de katkı sağlayacağına inandığını sözlerine eklemiştir.

Üstüngör, Malavi’nin her türlü yatırım ve desteğe ihtiyaç duyan oldukça fakir bir ülke olmasına rağmen son 2 senede hızlı bir büyüme gösterdiğini ve Malavi’nin Türkiye’ye akredite Berlin Büyükelçisi Prof. Dr. Issac Lamba’nın İzmir’e gelerek ithalat ve ihracatçı firmalar ile ikili görüşmeler yapmak istediğini belirtmiştir.

Malavi’nin başta tütün ve pamuk olmak üzere, akvaryum balıklarından ağaç ürünlerine çok geniş bir yelpazede işbirliği olanaklarına sahip olduğunu dile getiren Üstüngör, ülkenin ayrıca yer altı kaynakları bakımından da oldukça zengin olduğunu ve bu alanda yatırımlara ihtiyaç duyduğunun altını çizmiştir.Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Malavi Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı ve Büyükelçisi’ni İzmir'de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacaklarını ve her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtmiştir. Söz konusu ziyaretlerin İzmir Fuar’ı ile aynı zamanda gerçekleştirilmesinin hem fuarın tanıtılması hem de firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleştirilmesi açısından oldukça verimli geçeceğini düşündüğünü ifade etmiş ve Malavi’den bir öğrenciye İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde burs sağlayacaklarını belirtmiştir.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət