Ana səhifə

PortekiZ Ülke tanitim toplantisi


Yüklə 30 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü30 Kb.
PORTEKİZ ÜLKE TANITIM TOPLANTISI

Portekiz Ankara Büyükelçisi Luisa Bastos de Almeida, Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi ve AICEP Portekiz Yatırım Ajansı Müdürü Joao Pinto ve Portekiz İzmir Fahri Konsolosu Fahri Gökyayla 23 Haziran 2011 tarihinde önce Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı makamında ziyaret etmiş ardından “Portekiz Tanıtım Toplantısı”nı gerçekleştirmişlerdir.


Başkanlık makamında gerçekleşen görüşmede Ekrem Demirtaş İzmir’in Expo 2020’ye aday olduğunu belirterek planlanan altyapı projeleri hakkında bilgi vermiş ve Büyükelçi’den Portekiz’in İzmir’e oy vermesi konusunda desteğini istemiştir.
Büyükelçi, 1998 Expo’sunun Lizbon’da gerçekleştiğini belirterek Portekiz’in bu konudaki deneyimlerini İzmir ile paylaşmaktan memnuniyet duyacağını bildirmiştir. Portekiz hükümetine İzmir’in Expo 2020 adaylığı konusunda olumlu görüşünü ileteceğini ve destek isteyeceğini ifade etmiştir.
Büyükelçi Portekiz’de yeni hükümet kurulduğunu ve Pedro Passos Coelho’nun yeni Başbakan olduğunu belirterek, hükümetin reform paketleri içerisinde ihracatı artırmak ve işletmelerin uluslararalılaştırılması olduğunu bildirmiştir.
Fahri Konsolos Fahri Gökyayla 2012 yılında Portekiz’de Türk İhraç Ürünleri Fuarı düzenlenmesi önerisinde bulunmuştur.
Ekrem Demirtaş, Odamızın hazırlıklarını sürdürdüğü Roadshow çalışmaları kapsamında ziyaret edilecek şehirlere Lizbon’un da eklenmesini önermiş, Büyükelçi’ye Portekiz’in de İstanbul ve İzmir’de roadshow düzenlemeleri tavsiyesinde bulunmuştur.
Büyükelçi, 2 ay önce T.C. Lizbon Büyükelçiliği’nde Ticaret Ataşesinin göreve başladığını haber vermiş, bunun iki ülke ticaretinin artışına destek sağlayacağını belirtmiştir.
Daha sonra Odamız Mücahit Büktaş Toplantı Salonunda gerçekleştirilen “Portekiz Tanıtım Toplantısı”nda AICEP Portekiz Yatırım Ajansı Müdürü ve Ateşe Joao Pinto Portekiz ekonomisi, iki ülke ilişkileri ve Portekiz’de yatırım imkanları konusunda bir sunum gerçekleştirmiştir.
Konuklar daha sonra Odamız üyelerinin sorularını yanıtlamışlardır.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət