Ana səhifə

Liliovité (liliaceae), amarylkovité (amaryllidaceae) pracovní list


Yüklə 28.5 Kb.
tarix24.06.2016
ölçüsü28.5 Kb.
LILIOVITÉ (LILIACEAE), AMARYLKOVITÉ (AMARYLLIDACEAE)

pracovní list
Jsou to jednoděložné byliny s podzemními oddenky, hlízami nebo cibulemi. Listy jsou jednoduché se souběžnou žilnatinou. Květy jsou jednotlivé nebo v hroznovitých květenstvích, mají nerozlišené květní obaly a jsou opylovány hmyzem. Plodem je tobolka (lilie, tulipán, česnek) nebo bobule (konvalinka, vraní oko). Řada druhů obsahuje alkaloidy, některé jsou jedovaté. Je to značně rozšířená skupina zejména v subtropech a v oblastech s mírným klimatem.

Amarylkovité jsou byliny s cibulemi, které se od liliovitých liší zejména spodním semeníkem. Rozdíly si ukážeme v následujícím úkolu.Úkol 1: srovnání stavby květu tulipánu (liliovité) a sněženky (amarylkovité)
Materiál: tulipán (Tulipa sp.), sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) – polorozvitý čerstvý květ
Pomůcky: žiletky, pinzeta, bílý papír, kružítko
Postup a pozorování: Začneme květem tulipánu. Při pohledu do květu shora zjistíme, kolika řezy by ho bylo možno rozdělit na shodné poloviny, tedy určíme pravidelnost či souměrnost. Na papír pokládáme odpreparované květní části do kruhů přesně tak, jak byly přirostlé ke květnímu lůžku. Poté, co jsme odpreparovali okvětní lístky a tyčinky nám na stonku zůstane pouze pestík. Pod pestíkem jsou patrné jizvy po okvětních lístcích. Protože semeník leží nad nimi, je svrchní. Žiletkou zhotovíme příčný řez semeníkem. Pod mikroskopem pozorujeme jeho stavbu a umístění vajíček na plodolistech.

U sněženky postupujeme podobně jako u tulipánu. V místě, kde ze stonku vyrůstá květní stopka, se nachází zelený listen, který podpírá květ. Nazývá se toulec. Všimneme si rozdílného okvětí (lístky vnějšího a vnitřního okvětí se tvarem i velikosti od sebe liší) a rozdílné polohy semeníku.

Zakreslete uspořádání květních obalů a zapište květní vzorce.

Květní vzorec tulipánu:Květní vzorec sněženky:
Nákres:

Úkol 2: pozorování metamorfóz stonku u liliovitých rostlin
Materiál: oddenek konvalinky vonné (Convallaria majalis), pučící cibule cibule kuchyňské (Allium cepa), hlíza ocúnu jesenního (Colchicum autumnale)
Pomůcky: nůž
Postup a pozorování: Prohlédneme si a porovnáme jednotlivé stonkové metamorfózy, zakreslíme. Oddenek je vodorovně rostoucí podzemní část stonku. Nemá listy, ale má šupiny s úžlabními pupeny. Na podélném řezu cibulí pozorujeme adventivní kořeny, podpučí, suknice (jsou to zdužnatělé báze listů), případně vrcholový pupen. Zhotovíme nákres a popíšeme.
Nákres:

Úkol 3: pozorování plodů liliovitých a amarylkovitých rostlin
Materiál: tobolky česneku kuchyňského (Allium sativum), bobule sněženky podsněžníku (Galanthus nivalis)
Pomůcky: žiletka, lupa
Postup: všimneme si, zda jde o plody suché nebo dužnaté, pukavé nebo nepukavé, jsou-li pukavé, jakým způsobem se otvírají, jsou-li jedno nebo vícesemenné. Tobolku můžeme příčně rozříznout, pozorujeme počet semen a jejich umístění, počet chlopní. Zhotovíme nákresy plodů a popíšeme.
Nákres:

Kontrolní otázky:


  1. U liliovitých a amarylkovitých se setkáváme s typickými znaky jednoděložných. Jejich listy jsou jednoduché/složené, žilnatina je ………………. . Okraje listů jsou hladké/pilovité.

  2. Liliovité mají semeník ……………………., příkladem je

  3. Amarylkovité mají semeník …………………., příkladem je

  4. Jedním z jedovatých alkaloidů liliovitých je kolchicin. U které rostliny se s ním setkáme?

  5. Tobolka je plodem suchým/dužnatým, pukavým/nepukavým/poltivým. Vícesemennou tobolku složenou ze ……… plodolistů má například ………………………. .

Bobule je plodem ……………………….., bobuli má např. ………………………. .

  1. Jaké funkce zastávají hlízy, cibule a oddenky? (uveďte dvě):

  2. Do rodu česnek (Allium sp.) patří několik druhů, které se hojně pěstují na zahrádkách. Uveďte čtyři:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət