Ana səhifə

Avukatlık Yasasının Maddesi uyarınca sınav


Yüklə 35 Kb.
tarix24.06.2016
ölçüsü35 Kb.


KIBRIS HUKUK KONSEYİ

(Avukatlık Yasasının 5. Maddesi uyarınca sınav)


Οκτώβριος 2012

Ekim 2012


Περί Δικηγόρων/Δικαστηρίων Νόμοι και Δεοντολογία

MAHKEMELER VE AVUKATLAR YASALARI VE AVUKATLIK MESLEĞİ DEONTOLOJİSİ

(6 sorudan 4’ünü cevaplayınız)

(Cevaplarınıza NEDEN gösteriniz)

SORU 1

Baf kazasına bağlı Emba Köyü sakini Atanasios Mihail, Limasol’da yapılan bir sözleşme ile, Lefkoşa’da kayıtlı olan ONEIRO LTD arazi geliştirme şirketinin Limasol Yermasoya bölgesinde inşa ettiği bir bina kompleksinin yapılması gereken yağlı boya işlerini dört yüz bin avro (€400.000) karşılığında, üstlendiği konusunda anlaştıSöz konusu taşeronun yaptığı hazırlık çalışmalarına ve planlamaya rağmen, ONEIRO LTD şirketinin geri çekilmesi nedeniyle mevzubahis boya işi hiçbir zaman yapılmadı. Atanasios Mihail ONEIRO LTD şirketini dava etti ve yukarıda sözü geçen şirketin geri çekilmesi nedeniyle uğradığını söylediği zarara karşılık 120 bin avro (€120.000) para tazminatı talep etti. Şirket savunmasında yapılan sözleşmeden çekildiği için Atanasios Mihail’e 25.000 avro para cezası ödemeyi kabul etti ancak davacının bunun dışındaki her türlü talebini kesin olarak reddetti.

Hangi mahkeme görevi ve bulunduğu yer itibariyle edindiği yetkiyle bu davayı yürütebilir? Görüşlerinizi kısaca gerekçelendiriniz.

(20 Puan)

(Β) A adlı kişi Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ceza hukuku suçu işlemekten suçlu bulundu. Ceza kararlaştırılırken Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’nın görüşü suçluya dört yıllık bir cezanın verilmesi şeklindeydi. Yüksek Kaza Mahkemesi Yargıcı ve Kaza Mahkemesi Yargıcı ise 5 yıllık ceza verilmesini önerdiler.

Hangi ceza geçerli olmalıdır?(5 Puan)

SORU 2

Avukatlar Barosu’nun bileşimini yazınız. Avukatlar yasasının ilgili öngörülerini göz önünde bulundurarak Baro’nun en az 5 yetkisini belirtiniz.(25 puan)

SORU 3

İki Kıbrıslı turist Finlandiya’nın Helsinki kentini ziyaret ettiler. Orada bulundukları süre içerisinde bir gün yemek yemek için bir restorana girdiler. Önemsiz bir sebep için restoranda bulunan başka müşteriler ile kavga ettiler ve bir tanesi ağır yaralama, diğeri ise kamu önünde küfür etme suçlarını işlediler. Her iki suç Finlandiya yasalarınca da cezalandırılması gereken suçlar olarak görülüyorlar.

Yasaların ağır yaralama suçunun cezası olarak (madde 231, başlık 154) yedi (7) yıl hapis cezası ya da para cezası ya da her ikisini birden, kamu önünde küfür etme suçunun cezası olarak ise (madde 99, başlık 154) hapis cezası veya 75 KL’sını aşmaması koşuluyla para cezası ya da her ikisini birden öngörüyor olması verisinden hareketle, iki Kıbrıslıya atfedilen yukarıda sözü geçen ve cezalandırılması gereken davranış için bu iki kişiyi Kıbrıs Mahkemelerinin yargılama yetkisi var mıdır? Cevabınızı kısaca gerekçelendiriniz.

(25 puan)

SORU 4

(Α) Kıbrıs Mahkemelerinde bir stajyer avukatın asliye ve ceza mevzuatlarına çıkma hakları nelerdir?

(10 Puan)

(Β) Ceza Mahkemesi’nin ve Kaza Mahkemesi’nin ceza davalarında, görevi gereği yetkilerinin neler olduğunu açıklayınız.

(15 Puan)

SORU 5

(Α) Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Yargıçları kim atar? Bir kişinin Cumhuriyet Yargıcı olarak atanmayı talep etme hakkını elde etmesi için sahip olması gereken asgari vasıflar nelerdir?

(10 Puan)

(Β) Mahkemeler Yasası’nın 47. Maddesinde diğer öngörülenlerin yanı sıra itiraz davası kararı beklenirken, itiraz edilen kararın uygulanmasının ertlenmesi olanağı da öngörülmektedir. Hangi Mahkeme bu tür bir kararname çıkarma olanağına sahiptir ve Mahkemenin mevzubahşs konuyu ele alması sırasında göz önünde bulundurması gereken ve hizmet etmesi gereken prensipler nelerdir?

(15 Puan)

SORU 6

(Α) Asliye davası prosedürü çerçevesinde Mahkemeye kurallara uygun olarak çağrılan tanık belirlenen tarihte gelmeyi ihmal etti.

Yukarıdaki prosedür çerçevesinde tanığın gelmeye zorlanması olanağı var mıdır?(7 Puan)

(Β) Mahkemeler Yasasının 32. maddesi uyarınca yasaklama emri çıkarılması için bazı önkoşulların mevcut olması – yerine getirilmesi gerekir. Bunlar hangileridir? Kısaca açıklayınız.

(18 Puan)Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət