Ana səhifə

And Dağlarından Himalayalar'a Kurtuluşun Tek Güzergahı Halk Savaşı


Yüklə 27.5 Kb.
tarix26.06.2016
ölçüsü27.5 Kb.
And Dağlarından Himalayalar'a Kurtuluşun Tek Güzergahı

Halk Savaşı
1 Mayıs 1996
Devrimci Enternasyonalist Hareket'in Komitesi 'nin Açıklaması
13 Şubat günü tutuşturulan Halk Savaşı kıvılcımlarının Nepal'in Himalayaları boyunca yayılıp işçiler ve köylüler arasında gürleyen bir ateşe dönüştüğü şu sırada, dünyanın her yanında devrimci kitleler bu seneki 1 Mayıs şölenleri için yeni bir sebebe daha sahip durumdadır. Devrimci Enternasyonalist Hareket içinde yer alan Nepal Komünist Partisi (Maoist), şüphesiz ki uzun vadeli ve kıyasıya bir mücadele sahneleyecek olan, ama şimdiden Nepal'i bir geri ve ezilen ülke olmaktan çıkarıp, proleter dünya devriminin ileri bir siperi haline getirmiş bulunan bir savaşı başlatma cüretini göstermiştir. Bir kez daha kitlelerin kendilerini ancak devrimci silahlı mücadele ile kurtarabileceklerini vurgulayan Marksist-Leninist-Maoist ilkeyi ortaya koyan bu ilham verici gelişme, Güney Asya bölgesi ve gerçekten de dünyanın tümü için büyük ehemmiyet taşımaktadır.
Himalayalar'da kopan bu devrimci fırtına, mücadele ortasındaki Peru halkına sevinçle kucaklayacakları bir güçlendirme desteğidir; Peru halkının önderi ve kendisi de DEH'in bir parçası olan Peru Komünist Partisi, sadece gerici Fujimori rejiminin değil, aynı zamanda müzakereli antlaşma yoluyla Halk Savaşı'na son verme sevdasında olan sağ oportünist bir çizginin de azgın saldırılarına rağmen, mücadeleyi kahramanca ileri doğru sürdürmektedir. Peru Komünist Partisi'ndeki yoldaşlarımızın Halk Savaşı'nı sürdürmelerine ve sağ oportünist çizgiye karşı mücadelelerine destek olmak hala önemli bir görev olma niteliğini muhafaza ediyor. Bu iki çizgi mücadelesinin can alıcı gündemindeki meseleler, sadece Peru'daki Halk Savaşı'nın sürdürülmesi için değil, aynı ölçüde devrimin diğer ülkelerde ve dünya çapında ilerletilmesi için de hayati ehemmiyete sahiptir. Aynı zamanda bizlerin, tutuklu bulunan Başkan Gonzalo'nun kabul edilmez tecrit koşullarına karşı mücadeleye devam etmemiz de gereklidir.
Yeryüzündeki insanların büyük çoğunluğu için, koşullar tahammül edilmez haldedir. Üretim kapasitesinin daha önce hayali bile imkansız olan bir seviyeye erişmiş olduğu şu sırada, yüzlerce milyon insan ''açlığa mahkum'' durumdadır. Bu muazzam çoğunluk için dünya emperyalist sisteminin azgınlaşmış sömürü, şiddetlenmiş zulüm, derinleşen bunalım ve gerici savaştan gayrı vereceği başka hiçbir şeyi yoktur. Ve bu sadece emperyalizmin ezdiği ülkeler için geçerli değildir: emperyalistlerin kendi kalelerinin içleri de kızışan sınıf antagonizmasının arazisi halindedir. Tarih göstermiştir ki, isyanlarına sebep olan koşullar yok olana kadar halk tekrar tekrar ayağa kalkmaya devam edecektir. Bunun yanısıra, tarih ve günümüzdeki olaylar şunu da gösteriyor ki, kitlelere Marksizm-Leninizm-Maoizm'i temel alan bir öncü parti önderlik etmediği takdirde, kitlelerin fedakarlıklarını ve kahramanlığını, sömürücü sınıflar ve onların siyasi temsilcileri alçakça bir sinsilikle kendi çıkarları için kullanacaklardır.
Sadece sömürünün hiçbir kalıntısını muhafaza etmede tek bir çıkarı olmayan yegane sınıf proletarya, halkın mücadelesine sınıfsız topluma doğru önderlik etme vasfına ve yeteneğine sahiptir. Sadece komünizme erişme nihai amacını dikkatlerinin odağından ayırmayanlar, Marksist-Leninist-Maoistler, bugünün devrimci mücadelelerini de en kararlı ve köklü biçimde yürütenlerdir. Bunlar, farklı ülkelerdeki somut koşullara göre ya Halk Savaşı yürütüyorlar, ya da yürütmeye hazırlığın mücadelesini üstlenmiş durumdalar. Bu görev karşısında dikilen, tavizleşme yolu arayan, ihanet eden veya sallanan revizyonist ve oportünistler, ücret köleliği sisteminin dar ufukları dışını ötesini göremiyorlar -- onların sosyalizm ve komünizm lafazanlığı, papazların, mollaların kitleleri aldatmak için kullandığı ''cennet'' tandırnameleri gibi sahtekarlıktan başka birşey değildir.
Devrimci Enternasyonalist Hareket, dünyadaki gerçek komünist güçlerin nüve halindeki merkezidir ve Marksizm-Leninizm­Maoizm üzerinde temellendirilmiş yeni tipte bir Komünist Enternasyonal'in oluşturulması için mücadele yürütmektedir. Devrim konusunda ciddi olanlar, Marksizm-Leninizm-Maoizm'i temel almış ve Devrimci Enternasyonalist Hareket içinde birleşmiş öncü partileri destekleme, bunlara katılma, ve bunları oluşturma konusunda da ciddiyet sahibi olmalıdır.
NEPAL'DE HALK SAVAŞI'NIN BAŞLATILMASINI SELAMLA!
PERU'DA DALGALANAN KIZIL BAYRAĞIMIZIN MÜDAFASI İÇİN SEFERBER OL! KAHROLSUN SAĞ OPORTÜNİST ÇİZGİ!
YAŞASIN MARKSİZM-LENİNİZM-MAOİZM!
YAŞASIN DEVRİMCİ ENTERNASYONALİST HAREKET!
(Bu bildirinin Türkçe baskısı TKP/ML Maoist Parti Merkezi denetiminde hazırlanmıştır.)


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət