Ana səhifə

Tallinna Tehnikaülikooli Vilistlaste Naiskoori reis Londonisse ja Stratfordi Avoni ääres 28. aprill – mai 2005


Yüklə 5.93 Mb.
tarix25.06.2016
ölçüsü5.93 Mb.
Tallinna Tehnikaülikooli Vilistlaste Naiskoori reis Londonisse ja Stratfordi Avoni ääres
28. aprill – 1. mai 2005

28. aprilli hommikul maandusime Londoni Gatwicki lennujaamas ja tunnipikkuse bussisõidu järel olime hotellis Londoni idaosas. Keskpäeval alustasime tutvumist Londoniga. Jalutasime lähima metroojaamani.
Londoni metroo London Underground
Londoni metroo on maailma vanim allmaaraudtee, mis avati avalikuks kasutamiseks 10. jaanuaril 1863. aastal. Esimene liin ühendas Paddingtoni ja Farringtoni. Avamispäeval sõitsid rongid iga 10 minuti järel ja sõitjaid oli 40 000. 1880. aastal kasutas metrood 40 miljonit inimest. Praegu on Londonis 14 metrooliini, 274 metroojaama, liinide kogupikkus on 408 kilomeetrit ja iga päev sõidab metrooga 3 miljonit inimest. Sõitjaid abistab Londoni metroo skeem, mille kujundas 1931. aastal elektriskeemide joonestaja Harry Beck. Metroo skeem avalikustati 1933. aastal ja seda peetakse klassikalise disaini musternäidiseks ning ta on saanud kõikide transpordiskeemide eeskujuks.


Londoni metroo. Picadilly Circus


Tulime maa alt välja ja hakkasime tutvuma Toweri kindlusega.
Londoni Tower The Tower of London
Toweri vanima osa, White Toweri ehitamist alustati 1078 a. kuningas William I Vallutaja (valitses 1066–87) käsul. Hiljem lisandus teisi ehitisi. Vallikraavi ümber Toweri laskis kaevata kuningas Richard I Lõvisüda (1189–99). Keskajal oli Tower kuninglik residents, hiljem vangla peamiselt kõrgest soost vangidele. Toweris hukatute hulgas on filosoof Sir Thomas More, kuningas Henry VIII (1509–47) naised Anne Boleyn ja Catherine Howard, 16-aastane ja 9 päeva kuninganna Lady Jane Grey, meresõitja admiral Sir Walther Raleigh, talupoegade juht Wat Tyler. Viimane vang Toweris oli Rudolf Hess. Kuningas Henry VII (1485–1509) lõi endale ihukaitse — the Yeomen Warders (“Beefeaters”), kes Tudorite aegses riietuses valvavad siiani Towerit. Toweris on olnud ka loomi. Valitsejad tõid neid endale ise ja said kingituseks. 13. sajandi alguses asutati (ränd)loomaaed. Avalikkus sai loomi näha alles 19. sajandi alguses ja viimane loom lahkus Towerist 1835. a. uude loomaaeda Regent's Park'is. Towerisse jäid elama ainult rongad. Kuningas Charles II (1660–85) olevat öelnud, et kui lahkuvad rongad Towerist, lõpeb ka monarhia. Alates 1603. aastast on Toweris muuseum, kui kuningas James I (1603–25) käskis seal hoida kuninglikke juveele külastajatele nähtaval. Praegu asub seal maailma suurim lihvitud teemant (City Tour'i virtuaalgiidi andmetel) nimega Koh-i-Noor, mis tähendavat valguse mäge. 1937. aastal asetati see kivi kuninganna Elizabethi, kes hiljem sai tuntuks kuninganna emana, krooni. Me nägime nii seda teemantit kui ka krooni, teisigi kalliskive ja enneolematus koguses kuningavõimu sümboliteks teisendatud puhast kulda. Londoni Tower on UNESCO maailmapärandi nimekirjas alates 1988. aastast.



Londoni Tower


Toweri külastamise järel astusime laeva ja sõisime Westminsterisse, kus asuvad Parlamendihoone koos kellatorn Big Beniga, Westminster Abbey, Trafalgari väljak, Picadilly Circus ja kuninganna Elizabeth II residents Buckinghami palee.
Vaateratas London Eye
Otse Parlamendihoone vastas üle Thamesi jõe on hiiglaslik ilmaratas London Eye, mille avas 31. detsembril 1999. a. Suurbritannia peaminister Tony Blair, kuid tehnilistel põhjustel avati avalikkusele 2000. a. märtsis. Me ei saanud jätta kasutamata võimalust teha pooletunnine 135 m kõrgune sõit.




London Eye
Esimese reisipäeva lõpetas tutvumine öise Londoniga Picadillyl ja Sohos.
Westminster Abbey
Reisi teist päeva alustasime Westminster Abbey tutvumisega. Westminster Abbey ehitas kuningas Edward Usutunnistaja (1042–66) apostel Peetruse auks. Kirik pühitseti sisse 28. detsembril 1065. Kuningas Edward Usutunnistaja oli nii haige, et suri mõni päev hiljem ja maeti esialgu suure altari ette. Selles kirikus on alates 1066. aastast kroonitud kõik kuningad ja kuningannad, välja arvatud kaks, keda üldse ei kroonitud. Sinna on maetud palju kuningaid, riigimehi, poeete, teadlasi, kirjanikke, muusikuid ja sõjamehi. Esimene Tudorite dünastia kuningas Henry VII lisas Abbey'le kabeli, mis nüüd kannab tema nime. Kaks sajandit hiljem lisandusid läänetornid, 19. sajandi alguses suur lääneaken ja põhjas roosaken. Westminster Abbey's peetakse jumalateenistusi tänini. 1965–66 pühitseti Abbey ehitamise 900-ndat aastapäeva.



Westminster Abbey


Abbeyst väljudes võtsime suuna kuninganna Elizabeth II (1952–) residentsi Buckinghami palee poole.
Buckinghami palee ja vahtkonnavahetus.
Buckinghami palee on Suurbritannia monarhide ametlik Londoni residents alates 1837. aastast, kui troonile istus kuninganna Victoria (1837–1901). Palee ehitas Buckinghami hertsog 1703. aastal ja 1762. aastal ostis selle kuningas George III (1760–1820) oma eraresidentsiks. Praegu on palee ees mälestussammas kuninganna Victoriale ja iga päev kell 11.30 toimub seal turiste huvitav vahtkonnavahetus, mida ka meie nägime.


Vahtkonnavahetus Buckinghami palee ees


Vahtkonnavahetus vaadatud, otsisime lähima metroojaama ja sõitsime Baker Street'ile.
Madame Tussaud muuseum
Madame Tussaud (elas 1761–1850) oli vahakujuskulptor. Ta on teinud Jean-Jacques Rousseau, Voltaire'i ja Benjamin Franklini vahakujud. Esimese alalise vahakujude näituse avas proua Tussaud Baker Street'il 1835. aastal. Praegu tegutsevad tütarmuuseumid Amsterdamis, Hong Kongis, Las Vegases, Kopenhagenis ja New York'is. Madame Tussaud Grupile kuulub ka Warwicki loss ja osa London Eye aktsiatest. Ka meie külastasime Madame Tussaud muuseumi Baker Street'il, kus muuseumi asutaja meid teises saalis isiklikult vastu võttis. Esimeses saalis kohtasime palju kuulsaid filminäitlejaid ja välja sõidutas läbi Londoni ajaloo väheke vähendatud Londoni takso. Päris välja ei saanud loomulikult muidu, kui ainult läbi muuseumi poe.


Vahast Marilyn Monroe


Väljas paistis soe päike ja me läksime bussiekskursioonile.
City Tour
Londonis sõidab ringi väga palju kahekordseid lahtise teise korrusega busse. Need on lõbusõidubussid, mille pilet kehtib 24 tundi, peatustes võib maha tulla ja mõne aja pärast selles samas või mõnes muus peatuses peale tulla. Kõrvaklappidest saab kuulata giidi juttu inglise, saksa, prantsuse, vene ja võib-olla veel mõnes muus keeles. Kõrvaklapid jäävad pärast sõitu mälestuseks. Pileti sisse kuulub ka laevasõit Thamesil ning soodushinnaga kala ja friikartulite (fish and chips) söömine Scherlock Holmesi pubis. Neid võimalusi me ajapuudusel ei kasutanud, aga kahetunnise city tour'i tegime ära.



Teatris
Osa lauljaid ja reisikaaslasi läks vaatama Andrew Lloyd Webberi muusikali The Phantom of the Opera Her Majesty's Theatre'sse ja teine osa Mel Brooks'i muusikali The Producers ühte teise teatrisse. Oli kuulda, et mõlemad seltskonnad jäid etendusega rahule. Nii lõppeski reisi teine päev.
Stratford-upon-Avon — William Shakespeare'i sünnilinn. Warwicki loss
Kolmandasse päeva kuulus reisi tipphetk — kontsert Stratford-upon-Avoni Püha Kolmainsuse kirikus, kuhu on maetud kirjanik William Shakespeare (1564–1616). Stratford-upon-Avon on rohelusse ja lilledesse uppuv maalilise jalakäijate tänavaga tüüpiline inglise väikelinn (2001. a. 23676 elanikku). Pärast kontserti nägime Shakespeare'i vanima tütre maja, algkooli, kus kirjanik koolis käis, tema sünnimaja ja mälestusmärki. Seejärel sõitsime edasi keskaegsesse Warwicki lossi, mis on osa Tussaud muuseumist. Nägime seal jälle vahakujusid ja vanu relvi, käisime läbi kõik tornid ja käigud ja kuulasime vabas õhus keskaegset muusikat.


Warwicki loss


Trafalgari väljak ja Rahvusgalerii, Briti Muuseum
Reisi neljanda ja viimase päeva hommikupooliku pühendasime muuseumide ja galeriide külastamisele. Tegelikult ei jõdnudki rohkem läbi käia kui just ühe — kes läks Briti Muuseumi British Museum, kes Rahvusgaleriisse National Gallery , kes ristlejale Belfast ja kes hoopis tutvuma luksuslike kaubamajadega Oxford Street'il.


Paul Delaroche. Lady Jane Grey hukkamine. Rahvusgalerii, London.


Pärastlõunal kasutasime viimast korda Londoni metrood, sõitsime hotelli, võtsime kohvrid, istusime bussi, sõitsime Gatwicki, registreerisime lennukipiletid, ootasime väljalendu, sõime lennukis õhtust ja maandusime Tallinnas pärast keskööd. Reis oli läbi.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət