Ana səhifə

Innováció és kommunikáció 2006/2007 I. félév Vizsgainformáció


Yüklə 76 Kb.
tarix24.06.2016
ölçüsü76 Kb.



Innováció és kommunikáció

2006/2007 I. félév

Vizsgainformáció
A félév végén a 2 kredites tárgy teljesítésének feltétele a sikeresen letett vizsga. A vizsga teljesítésére két módot is kínálunk, írásbeli vizsga, illetve esszé között lehet választani.
A tananyagot három részre osztottuk:

I. rész: Az innováció és gazdaság, az innováció folyamata, szereplői itthon és a világban (1-5. előadás)

II. rész: Az innováció és az ember; három szereplő: a kutató-fejlesztő, a befektető és a felhasználó (6-8. előadás)

III. rész: Az innováció és a különféle típusú cégek; az egyetem (ELTE) lehetőségei (9-11. előadás)


Az írásbeli vizsga 2007. január 31-én, szerdán du. 16 órakor lesz a Bolyai Kollégiumban. A hallgatók összesen hat (6) kérdést kapnak, hármat az I. részből, hármat a II. és III. részből (2:1 vagy 1:2 arányban, amit mindenki megválaszthat).
Aki az esszéírást választja, annak legkésőbb 2007. január 31-én kell elküldenie a 4-5 oldalas tanulmányát csatolt Word dokumentumként a fekete@inf.elte.hu címre. Az esszé témájára az I., II., III. alapirányokat, vagy az I-II., I-III. együttes kifejtését javasoljuk. Az esszének kreatív módon, egységesített formában, összefüggéseket teremtve tömören kell visszaadnia a kiválasztott téma előadásainak tartalmát. – Egyéni témaválasztásra is mód van, javasoljuk azonban, hogy a megírás előtt (esetleg közben is) konzultáljanak velünk.
Budapest, 2007. január 5.

Patkós András és

Fekete István
VIZSGAKÉRDÉSEK:
1. előadás (Pakucs János): „Földiekkel játszó égi tünemény…”


    1. Ismertesse (a 2. előadás idevágó részeire is támaszkodva) az innováció fő fogalmi megközelítéseit és folyamat-értelmezéseit!

    2. Mutassa be, miért szükségszerű az innováció, melyek legfontosabb korlátai-akadályai, és miért kell (államilag is!) támogatni!

    3. Milyen (a 4. előadás idevágó részeit is felhasználva) az innováció helyzete és lehet jövőképei Magyarországon?

2-4. előadás (Kurtán Lajos): 3 előadás innováció-gazdaságtanból


2. előadás: Az innováció gazdasági természetrajza


    1. Jellemezze tömören a) a K+F és az innováció viszonyait; b) a K+F fő összetevőit; c) az innováció fő hagyományos szervezeti modelljeit és alapvonásaikat!

    2. Mutassa be röviden, mi(k) a különbség(ek) a) egy újdonsült és egy kifejlett cég innovációs stratégiája között, valamint b) az innovációs lánc és a termékfejlesztési folyamat logikája között!

    3. Jellemezze átfogóan az innováció gazdasági természetrajzát! Mely vonásai tarthatók a legfontosabbaknak?

3. előadás: Az innováció a világban és az EU-ban




    1. Melyek a világ-innováció fő vonásai; az EU (és az új tagországok) innovációs lemaradásának fő tényezői, összetevői és a közelítés-utolérés legfőbb lehetőségei, törekvései, programjai?

    2. Miben áll az ún. bemeneti- (pl. GERD), kimeneti- (pl. TFM) tényezők, valamint kombinált elemzési módszerek (mint EIS, SII stb.) alkalmazhatósága, melyek ennek tapasztalatai a nemzetközi innovációs összehasonlítás terén?

    3. Melyek a tudásalapú innovációk hatékony elterjesztésének fő eszközei, mi ezek lényege, és fő eredményeik-problémáik külföldön és idehaza?

4. előadás: A hazai innováció és kérdőjelei




  1. Melyek a hazai innovációs helyzetkép fő elemei (jellemzők, eredmények, problémák – nemzetközi innovációs helyezésünk tükrében is), a javítás-fejlesztés legfontosabb lehetőségei, követelményei?

  2. Hogyan jellemezhető a) a „hazai rendszerváltó kormányok hozzáállása” az innovációhoz, a(z alap)kutatáshoz; b) a multinacionális cégek hazai innovációs tevékenysége, szerepe; c) GERD- és BERD-helyzetünk alakulása a világban és ennek oka(i) – saját véleményét (reméljük, van) is beleértve?

  3. Melyek a közelmúlt és jelen legfőbb hazai kormányzati lépései a K+F- és az innovációs stratégia kialakítása érdekében? Hogyan szolgálják (vagy nem) ezt a Nemzeti Fejlesztési Tervek?

5. előadás (Mogyorósi Péter): Technológiai transzfer, kockázati tőke, finanszírozási rendszerek az innovációban




  1. Jellemezze a technológia és a technológia-transzfer fogalmát, utóbbi indokait és akadályait, formáit és intézményrendszerét, valamint lineáris modelljét és értékelési módszereit!

  2. Ismertesse az innováció terén alkalmazott finanszírozási rendszerek lényegét, összetevőit, vállalkozás-életszakaszokkal való összefüggéseit, kkv-kihívásait, kitérve a vállalatközi fejlesztőtőke-befektetés jellemzőire is!

  3. Mit értünk kockázati tőkén, melyek fő fajtái és jellemzőik, mit kér és nyújt a kockázati befektető, milyen ún. kiszállási stratégiák lehetségesek, mely körülmények megfelelőek a kockázati tőke számára és melyek nem, milyen szereplői vannak a kockázatitőke-piacnak, és mi jellemzi működésüket?

6. előadás (Kampis György): Innováció a tudományban




  1. Mit jelent a "két kultúra" koncepció és kinek a nevéhez fűződik?

  2. Mit tart K. Popper a tudás fejlődéséről?

  3. Mit jelent a "paradigma" fogalma, mi rá az evolúciós ismeretelmélet?

7. előadás (Mérő László): Az innováció befektetői oldalának pszichológiája




  1. Egy játékszabadalomtól, ha belevágunk a megvalósításába, évi 210 millió Forint (MFt) árbevételt várhatunk, 140 MFt összköltség mellett. A játék folyamatos gyártásához 160 MFt tőke szükséges. Mennyi a szabadalom értéke egy befektető számára, ha a kockázatok elemzése után arra jut, hogy 40%-os hozamot vár el ettől a befektetéstől?

  2. Mennyire függ egy innovatív ötlet értéke az ötlet eredetiségétől?

  3. Milyen szempontok alapján hozza meg a döntését egy befektető, amikor egy innovatív ötletbe való tőkebefektetésen gondolkodik?

8. előadás (Izsó Lajos): Viselkedéstudományi szempontok információ-technológiai rendszerek tervezésében




  1. Melyek az információ-technológiai rendszerek pusztán *műszaki-technokrata" tervezésének és fejlesztésének a főbb jellemzői és tipikus következményei?

  2. Melyik pszichofiziológiai jellemző tekinthető az aktuális szellemi erőfeszítés érvényes objektív mutatójának és ez hogyan alkalmazható az információ-technológiai rendszerek felhasználói tesztjeiben?

  3. Határozza meg a web-bányászat *Web Usage Mining* lényegét: milyen adatokkal dolgozik, milyen adatfeldolgozási módszereket használ és mi a célja?

9. előadás (Kurtz János, Porkoláb Zoltán): Innovatív együttműködés a NOKIA és az ELTE között




  1. Mi a szerepe a szoftver metrikáknak a projekt tervezési fázisában?

  2. Mi a kapcsolat a szoftvermetrikák és a tesztelés között?

  3. Melyik volt az első, klasszikus szoftvermetrika, amely FORTRAN programok tesztelési költségét becsülte?

10. előadás (Csornai Gábor, Fekete István, László István): Távérzékelés a mezőgazdaságban és a környezetvédelemben; Innovációs lehetőségek, együttműködés az egyetemmel: oktatás, kutatás




  1. Ismertesse a távérzékelés fizikai alapjait és a felvételezési módszereket!

  2. Mutassa be az űrfelvételek tematikus kiértékelésének "klasszikus" lépéseit a NÖVMON program ismertetésén keresztül!

  3. Mutassa be a NÖVMON, a távérzékeléses támogatás-ellenőrzés, az árvíz-monitoring és a távérzékeléses parlagfű-kimutatás innovációs értékét!

11. előadás (Serényi Balázs): Funkcionalitás és esztétika egysége a Web-design és a kiadványszerkesztés területén – (Lévai Gábor): Innováció a vezetésben - vezetés egy innovatív cégben




  1. Írja le, milyen feltételeket és körülményeket tart szükségesnek egy innovatív ötlet megszületéséhez.

  2. Milyen értelemben használtuk a "kis innovációk" kifejezést és fejtse annak hasznosságát.

  3. Egy megvalósult innovatív termék vagy szolgáltatás eladhatóságának sarkalatos pontja a kommunikáció. Fejtse ki milyen fontos szempontot(-okat) érdemes figyelembe venni egy új termék bevezetésénél, kommunikációjánál.




  1. Mit nevezünk döntési helyzetnek és milyen a jó döntés?

  2. Adj legalább öt példát a dolgozók motivációjára!

  3. Mi a különbség a kockázati tőke és a (be)társulás „pénznyerő formák” között?





Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət