Ana səhifə

Yersel lazer tarayici ve değerlendirme sistemi ve ekipmanlari tekniK Şartnamesi amaç ve kapsam


Yüklə 25.12 Kb.
tarix24.06.2016
ölçüsü25.12 Kb.
YERSEL LAZER TARAYICI VE DEĞERLENDİRME SİSTEMİ
VE EKİPMANLARI TEKNİK ŞARTNAMESİ

1.- AMAÇ VE KAPSAM:
1.1 Satın alınacak 3 boyutlu Yersel lazer tarama cihazı ve gerekli donanımlar kentsel cevre düzenleme çalışmaları, tarihi yapıların gerek onarım gerekse kayıt altına alınması için 3 boyutlu olarak röleve ölçüm çalışmalarını yapılması, ölçülerek elde edilen verilerin değerlendirilmesi amacı ile kullanılacaktır.

1.2 Sistem temel olarak 3 Boyutlu yersel lazer tarayıcı, ölçüm ve uygulama yazılımları ile değerlendirme yazılımlarından oluşmaktadır.

1.3 Firma bu şartnamede bulunan bütün maddelere açık cevaplar vermelidir.
2.- YERSEL LAZER TARAYICI TEKNİK ÖZELLİKLERİ:
2.1 Satın alınacak 3 boyutlu Yersel lazer tarama cihazı kompakt dizayna sahip olmalıdır. Cihazın çalışmasını sağlayacak bataryalar cihaz üzerinde olmalıdır.

2.2 Sistem arazide tek kişi tarafından kurulabilme kullanılabilmeli ve mobil özellikli olmalıdır.

2.3 Sistem her türlü ortamda rahatlıkla kullanılabilir olmalı kullanıcının tercihine bağlı olarak istenir ise üçayak cihaz sehpası üzerine kurularak ölçüm yapabilme özelliğine sahip olmalıdır.

2.4 3 Boyutlu Lazer tarayıcı cihazında kullanılan lazer ışık 1 Sınıf ( Class 1) özelliğinde olmalıdır.

2.5 3 Boyutlu Lazer tarayıcı cihazının sağlıklı ölçüm menzili ölçümü yapılacak nesnenin yansıtma özelliklerine bağlı olarak 1.5 (bir buçuk) metre ile 185 (yüzseksenbeş) metre arasında ya da daha iyi olmalıdır.

2.6 3 Boyutlu lazer tarayıcı cihazı ile yapılan ölçümlerde saniyede ortalama 100.000(yüzbin) nokta lazer atımı özelliğine sahip olmalıdır.

2.7 3 Boyutlu lazer tarayıcı cihazında tek pozisyonda tarama görüş açısı (field of view) düşey de 100 derece ve cihazın kendi ekseni etrafında yatay da 360 derece lik alanın ölçülmesi mümkün olmalıdır.

2.8 3 Boyutlu lazer tarama cihazı taramalarda kolay kullanım için kablosuz uzaktan kullanımlara izin vermelidir. Ayrıca istenildiğinde cihaz herhangi bir kontrol ünitesi(Cep Telefonu, Cep bilgisayarı ya da bilgisayar gibi) kullanmadan cihaz üzerindeki tuşlar vasıtası ile veya kontrol paneli ile kullanılabilmelidir.

2.9 Ölçülen datalar 3 Boyutlu lazer tarama cihazının kendi dahili hafızasına yada üzerine takılabilen USB Bellek yada SD(Secure Dijital) karta kayıt yapabilmelidir.

2.10 3 Boyutlu lazer tarama cihazının çalışma sıcaklık aralığı 5o(derece) ila 40o(derece) aralığında yada iyi olmalıdır.

2.11 3 Boyutlu lazer tarama cihazının bataryaları ile birlikte ağırlığı 10kg’dan fazla olmamalıdır.

2.12 3 Boyutlu lazer tarama cihazı dahili batarya ile çalışmalı, istenildiğinde harici şarj cihazı bağlanabilmelidir. Dahili bataryalar ile cihaz en az 3 saat çalışabilmeli eğer bu süreyi dahili bataryalar sağlamıyorsa bu süreyi sağlayacak kadar harici batarya verilmelidir.

2.13 Cihaz ile elde edilen nokta bulutlarının birleştirilmesi (aynı koordinat sistemine dönüşüm) işleminde kullanılmak üzere minimum 6 adet yansıtıcı küre hedef veya minimum 6 adet yansıtıcı plaka ve bunların sehpaları ile diğer ekipmanları verilmelidir.

2.14 Cihaz robotik total station olmayacaktır.


3.VERİ DEĞERLENDİRME YAZILIMI:
3.1 Cihaz ile elde edilen verinin işlenip analiz edilmesini sağlamak amacıyla arazide yapılan ölçümlerin bilgisayara aktarılmasını sağlayacak yazılım ve veri değerlendirme yazılımı verilmelidir.

3.2 Veri değerlendirme yazılımında 3Boyutlu lazer tarayıcı ile farklı konumlardan yapılan ölçümlerin birleştirilmesi yapılabilmelidir. Bu birleştirme işleminde kullanılan birleştirme noktalarına ait karesel ortalama hata miktarları program ekranında görüntülenebilmelidir. Bu işlem için arazide küre veya hedef plakası kullanmak gerekli ise yüklenici yeteri kadar reflektörü ve bu işlem için gerekli donanımları vermekle yükümlüdür

3.3 Veri değerlendirme yazılımında elde edilen ölçülerden tüm projenin nokta bulutu(point cloud) verisi elde edilebilmelidir

3.4 Veri değerlendirme yazılımında arazide toplanan verilerin temizlenme işlemi(belirlenen bölgelerin silmesi) yapılabilmelidir.

3.5 Veri değerlendirme yazılımında lazer verisi üzerinden istenilen noktalar arasında yatay mesafe, eğik mesafe, kot farkı değerleri ölçülebilmelidir.

3.6 Veri değerlendirme yazılımında lazer verisi üzerinden istenilen bölgelerin alan hesapları yapılabilmelidir.

3.7 Veri değerlendirme yazılımında lazer verisi üzerinden Boyuna ve Enine kesitler verebilmelidir.

3.8 Veri değerlendirme yazılımında lazer verisi üzerinden video oluşturulabilmelidir.

3.9 Veri değerlendirme yazılımı nokta bulutu datalarını ASCII(*.*), TEXT(*.txt) ve (*.dxf), (*.dgn) gibi değişik CAD formatında mutlaka export edebilmeli. Aynı zamanda ASCII(*.*), TEXT(*.txt), (*.dxf), (*.dwg) gibi değişik CAD formatlarını da import edebilmelidir.

3.10 Veri değerlendirme yazılımının Upgrade i(Yazılım güncellemesi), satıcı firma tarafından ilk yıl ücretsiz olarak güncellenecek. Takip eden diğer yıllarda yazılım güncellemesi upgrade ücretleri uygun görüldüğü taktirde kurum tarafından satın alıncaktır.

3.11 Microsoft® Windows® 7 ya da 8 – 64-bit işletim sistemi altında çalışabilmelidir

3.12 Veri değerlendirme yazılımı “mesh”, kontur eğrileri, orto-foto ve üç boyutlu model üretebilmelidir

3.13 Deformasyon analizleri için iki boyutlu ve üç boyutlu gösterimler üretebilmelidir.

3.14 Veri değerlendirme yazılımı en kapsamlı lisansı ile birlikte verilmelidir.


4.- TESLİMAT VE DONANIM, YAZILIM EĞİTİMİ GARANTİ :

4.1 Satın alınacak sağlam ve çalışır vaziyette gerekli tüm donanım ve ekipmanları ile birlikte test edilerek satıcı tarafından teslim edilecektir.

4.2 Satın Alınacak sistem ve ekipmanları fabrikasyon ve montaj hatalarına karşı 2 ( İki ) yıl süre ile garantili olacaktır. Firma garanti bitiminden itibaren 10 yıl süre ile yedek parça sağlayabilmelidir. Satın alınacak sistem ile ilgili olarak doğru ve verimli kullanımı sağlamak amacı ile 2 gün süreli cihaz ve ekipmanlarının tanıtılması genel pratik ölçüm ve çalışmaların yapılması, 3 gün süreli arazide uygulamalı sistem eğitimi ve büroda data değerlendirme ve işleme çalışmaları olmak üzere toplam 5 gün süre ile cihazı satan firma tarafından kurumumuzun belirleyeceği personele kurumuzun uygun gördüğü yerde kullanım eğitimi verecektir. Satıcı firma eğitim için kurumumuzdan hiçbir ücret talep etmeyecektir.

4.3 Yazılım ve donanımların teslimatı 60 gün içerisinde yapılmalıdır.

4.4 Sistemin satılmasından sonra cihazın firmware yazılımları ömür boyu satıcı firma tarafında ücretsiz güncellenecektir. Garanti süresi boyunca mesai saatleri içinde olmak kaydı üzere e-mail ya da telefon yolu yardım ve destek verilecektir.
5.- SİSTEM İLE BİRLİKTE VERİLECEK CİHAZ, EKİPMAN VE YAZILIMLAR:

5.1 Satın alınacak 3 boyutlu Yersel lazer sistemi yüksek performans ile çalıştırılabilmesi için en az aşağıda yazılı ekipman, parça ve softwarelerden oluşan bir paket olarak teklif edilmelidir.


5-2- Yersel Lazer Tarayıcı Ana Ünitesi ve Ekipmanları:

(Verilecek olan taşıma ve muhafaza Çantası sert malzemeden yapılmış ve gerek arazi şartlarında gerekse cihazın nakliyesi esnasında cihazın güvenliğini en üs seviyede sağlayacak yapıda olmalıdır.)


5-3. Yersel Lazer Tarayıcı Sistemi için Gerekli Programlar:

  • 1 Ad. Sistem ile birlikte tam ve randımanlı olarak çalışılabilmesi için araziden dataların toplaması, toplanan dataların ( Nokta bulutu ) temizlenmesi düzenlenmesi yapılan proje kapsamındaki farklı oturumların birleştirilmesi ve projenin bütün haline getirilmesi için gereken yazılım.

  • 1 Ad. Veri Değerlendirme Yazılımı


5-4.- Eğitim ve Teknik Destek:

  • 2 Gün Cihaz ve ekipmanlarının tanıtılması genel pratik ölçüm ve çalışmaların yapılması eğitimi

  • 3 Gün Arazide uygulamalı sistem eğitimi ve büroda data değerlendirme ve işleme çalışmaları

  • 2 Gün Tekrar ve tamamlama eğitimi (Teslimat ve eğitimden en az 30 ile 90 gün sonrası için )

Proje YürütücüsüProf. Dr. Şenol Hakan KUTOĞLUVerilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət