Ana səhifə

Provisional list of candidates proposed by members of the oireachtas cultural and educational panel


Yüklə 50.22 Kb.
tarix27.06.2016
ölçüsü50.22 Kb.
PROVISIONAL LIST OF CANDIDATES PROPOSED

BY MEMBERS OF THE OIREACHTAS

CULTURAL AND EDUCATIONAL PANEL


Name of candidate nominated

Address and Description

Name of members of the Oireachtas by whom the nomination was made

Byrne, Thomas

42 The Boulevard, Grange Rath Colpe, Co. Meath, Former Dáil Deputy, Solicitor.


Deputy Brian Lenihan,

Senators Donie Cassidy, Ned O’ Sullivan and Darragh O’Brien.



Clune, Deirdre

144 Blackrock Road, Cork, Former Dáil Deputy.

Deputies Peter Fitzpatrick, Tom Hayes, Pat Breen and James Bannon.

Gilroy, John

9 Hazelwood Court, Glanmire, Cork, Member of Cork City Council, Author.

Deputies Joanna Tuffy, Arthur J. Spring, Willie Penrose and Derek Nolan.

Quinn, Liam

Edenderry Road, Rhode, Co. Offaly, Teacher, County Councillor.

Deputies Enda Kenny, Michael Creed, Senators Maurice Cummins and Paul Coghlan.

Tormey, Bill

167 Glasnevin Avenue, Dublin 11, Medical Director, City Councillor.

Deputies Dinny McGinley, Frank Feighan, John Paul Phelan and Senator Paddy Burke.

AGRICULTURAL PANEL



Name of candidate nominated

Address and Description

Nominating body by which the candidate was proposed for nomination

Bailey, John

Kilmore, Killiney Road, Killiney, Co. Dublin, County Councillor.

Deputies Noel Harrington, Joe Carey, Paudie Coffey and Paul Kehoe.

Burton, Pat

The Laurels, Cloghroe, Blarney, Co. Cork, County Councillor.

Deputies Michael Noonan, Regina Doherty, Joe McHugh and Damien English.

Carroll, James

Riverstown, Monasterboice, Co. Louth, Senator.

Deputies Michael P. Kitt, Seamus Kirk, Timmy Dooley and Robert Troy.

Comiskey, Michael

Magurk, Leckaun P.O., Co. Leitrim, Farmer.

Deputies Frances Fitzgerald, Marcella Corcoran Kennedy, John Deasy and Michelle Mulherin.

Feeney, Peter

Ballydavid, Athenry, Co. Galway, County Councillor.

Deputies Peter Mathews, Áine Collins, Derek Keating and Shane McEntee.

Heffernan, James

Main Street, Kilfinane, Co. Limerick, Member of Limerick County Council.

Deputies Róisín Shortall, Jan O’Sullivan, Michael McCarthy and Senator Phil Prendergast.

Markey, Colm

Corstown, Togher, Dunleer, Co. Louth,

County Councillor.



Deputies Ray Butler, Bernard Durkan, Jerry Buttimer and Senator Eugene Regan


Ó Clochartaigh, Trevor

An Caorán Beag, An Cheathrú Rua, Co. Na Gaillimhe, Léachtúir, Bainisteoir Comharchumainn.

Na Teachtaí Aengus Ó Snodaigh, Dessie Ellis, Peadar Tóibín agus Pearse Doherty.

O’Keeffe, Susan

Kinnagrelly House, Collooney, Co. Sligo, Journalist.

Deputies Jack Wall, Sean Sherlock, Michael McNamara and Brendan Howlin.

Scanlon, Eamon

Keenaghan, Ballymote, Co. Sligo, Former Deputy.

Deputies Noel Greelish, Tom Fleming, Senators Pat Moylan and Cecilia Keaveney.


LABOUR PANEL


Name of candidate nominated

Address and Description

Nominating body by which the candidate was proposed for nomination

Cullinane, David

1 Maple Tce, Lisduggan, Waterford, Member of Waterford City Council.

Deputies Brian Stanley, Michael Colreavy, Sandra McLellan and Jonathan O’Brien.

Donnelly, Francis

8 Carrighill Lower, Ballyshannon, Kilcullen, Co. Kildare, Businessman, Accountant.

Deputies Stephen Donnelly, Shane Ross, Thomas Pringle and Mick Wallace.

Healy Eames, Fidelma

‘Middle Third’, Maree, Oranmore, Co. Galway, Senator.

Deputies Brian Hayes, Martin Heydon, Andrew Doyle and Paschal Donohoe.

Keane, Cáit

26 Rushbrook Court, Templeogue, Dublin 6W, County Councillor.

Deputies Phil Hogan, Eoghan Murphy, Tom Barry and Patrick O’Donovan.

Mulcahy, Tony

6 Tullyvarraga Crescent, Shannon, Co. Clare, County Councillor, Businessman.

Deputies Brian Walsh, Kieran O’Donnell, Catherine Byrne and Senator Paul Bradford.

Murnane O’Connor, Jennifer

Portlaoise Road, Graiguecullen, Carlow, Public Representative.

Deputies Sean Fleming, John Browne, Senators James Carroll and Ann Ormonde.

O’Brien, Darragh

7 Seabury View, Malahide, Co. Dublin, Public Representative.

Deputies Sean Ó Feargháil, Niall Collins, Michael McGrath and Senator Martin Brady.


Richmond, Neale

23 Kingston Heights, Ballinteer, Dublin 16, County Councillor.

Deputies Billy Timmins, Leo Varadkar, Mary Mitchell O’ Connor and Simon Harris.

Whelan, John

Cremorgan, Timahoe, Portlaoise, Co. Laois, Journalist.

Deputies Aodháin O’Ríordáin, Ann Phelan, Alan Kelly and Robert Dowds.


Industrial and Commercial Panel



Name of candidate nominated

Address and Description

Nominating body by which the candidate was proposed for nomination

Boyle, Dan

45 Capwell Avenue, Turners Cross, Cork,

Senator.


Senators Dan Boyle, Niall O’Brolcháin, Mark Dearey and

Deputy Catherine Murphy.




Breen, Gerry

23 Vernon Drive, Clontarf, Dublin 3, Lord Mayor of Dublin, Company Director.

Deputies Alan Shatter, Fergus O’Dowd, Anthony Lawlor and John O’Mahony.


Brophy, Colm

County Hall, Tallaght, Dublin 24, County Councillor, Company Director.

Deputies Sean Kyne, Brendan Griffin, Paul Connaughton and Pat Deering.


Burke, Peter

Clonmore, Mullingar, Co. Westmeath, County Councillor, Chartered Accountant.

Deputies David Stanton, John Perry, Sean Conlon and Michael Ring.


Conlon, Margaret

Tullynanegish, Loughmourne, Castleblayney, Co. Monaghan, Former Dáil Deputy.

Senators Feargal Quinn, Lisa McDonald, Larry Butler and Fiona O’Malley.

Harte, Jimmy

3 Sylvan Park, Letterkenny, Co. Donegal, Member of Donegal County Council, Insurance Broker.

Deputies Michael Conaghan, Ruairí Quinn, Brendan Ryan and Alex White.


McHugh, Tom

Kilcloghans, Tuam, Co. Galway, County Councillor, Businessman.

Deputies Dan Neville, Charles Flanagan, Jim Daly and Nicky McFadden.


Power, Averil

27 Bayside Square East, Bayside, Dublin 13, Policy Advisor.

Deputies Michael Moynihan, Billy Kelleher, Micheál Martin and Dara Calleary.


Reilly, Kathryn

Farragh, Ballyjamesduff, Co. Cavan, Economics Advisor.

Deputies Gerry Adams, Mary Lou McDonald, Caoimhghin Ó Caoláin and Martin Ferris.



ADMINISTRATIVE PANEL


Name of candidate nominated

Address and Description

Nominating body by which the candidate was proposed for nomination

Brady, Martin

37 Grangemore Drive, Dublin 13, Senator.

Deputies Michael Healy-Rea, Mattie McGrath, Senators Mary White and Ivor Callely.

D’Arcy, Michael W.

Annagh, Gorey, Co. Wexford, Former Dáil Deputy.

Deputies Lucinda Creighton, Liam Twomey, Ciarán Cannon and Olivia Mitchell.

Dennison, Kieran

1 Fernleigh Grange, Castleknock, Dublin 15, County Councillor.

Deputies Alan Farrell, Terence Flanagan, Tony McLoughlin and Joe O’Reilly.

Fitzpatrick, Mary

72 Lindsay Road, Dublin 9, Dublin City Councillor.

Deputies Willie O’Dea, Barry Cowen, John McGuinness and

Senator Francis O’Brien.



Hourigan, Mary Hanna

Parkview House, Tipperary Road, Cappawhite, Co. Tipperary, County Councillor.

Deputies Dara Murphy, Simon Coveney, Heather Humphreys and Denis Naughten.

Kelly, John

The Avenue, Castlemore, Ballaghaderreen, Co. Roscommon, Community Welfare Officer, Member of Roscommon County Council.

Deputies Kevin Humphreys, Kathleen Lynch, Ciaran Lynch and John Lyons.

Lyons, Seán

30 Coolmine Woods, Blanchardstown, Dublin 15, Agricultural Engineer, Former Member Dublin and Fingal County Council.

Deputies Finian McGrath, Maureen O’Sullivan, Senators Joe O’Toole and Rónán Mullen.


Sheahan, Tom

Rathbeg, Rathmore, Co. Kerry, Former Dáil Deputy.

Deputies Richard Bruton, James Reilly, Jimmy Deenihan and Noel Coonan.

Wilson, Diarmuid

46 Carrickfern, Cavan, Co. Cavan, Senator.

Senators Diarmuid Wilson, John Carty, John Ellis and Eoghan Harris.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət