Ana səhifə

Dombóvári Közlöny 2005. május 2


Yüklə 0.52 Mb.
səhifə3/5
tarix18.07.2016
ölçüsü0.52 Mb.
1   2   3   4   5

IV. FEJEZET


A TERMÉSZET VÉDELMÉNEK TULAJDONI ÉS GAZDASÁGI ALAPJAI
Tulajdonjogi rendelkezések

  1. §

A helyi jelentőségű védett természeti érték és terület esetében, a tulajdonjog változásakor, sorrendben először az államot, utána az önkormányzatot illeti meg elővásárlási jog.
Gazdasági és pénzügyi jogi előírások

  1. §

(1) A helyi-területi feladatok ellátására az önkormányzat környezetvédelmi alapjában, természetvédelmi célokat szolgáló részt hoz létre.

(2) Az önkormányzat minden évben saját költségvetése terhére – a pályázati források figyelembevételével – gondoskodik

a) a Dombóvár Város Természetvédelmi Alaptervében meghatározott programok és feladatok végrehajtásáról,

b) a védett természeti területek és értékek természetvédelmi kezeléséről, valamint

c) a védett természeti területek és értékek bemutatásáról.

(3) A védett természeti területek és értékek nevének, jelképeinek, valamint Dombóvár Város természetvédelmi jelképeinek nyereségérdekelt tevékenységekben való felhasználásáért – a jogosult és a felhasználó közötti polgári jogi szerződésben meghatározottak szerint – a felhasználó díjat köteles fizetni.



Támogatások és kártalanítás

  1. §

A védett természeti területeken természetvédelmi érdekből – e rendelet hatálybalépését követően – elrendelt mező- és erdőgazdasági korlátozás, ill. tilalom esetén, vagy a termelésszerkezet jelentős megváltoztatásának előírása következtében a tulajdonos tényleges kárát meg kell téríteni. A természeti kár megelőzése és megakadályozása érdekében jogszerűen előírt korlátozás vagy tilalom kártalanítási igényt nem keletkeztet.

V. FEJEZET

A TERMÉSZETVÉDELEM ELJÁRÁSJOGI SZABÁLYAI ÉS SZANKCIÓI

Eljárási rendelkezések

  1. §.

(1) A hatósági eljárásokra az Áe. rendelkezéseit kell alkalmazni a Tvt –ben foglalt eltérésekkel.

(2) Az eljárási határidő a természetvédelmi hatósági eljárásokban 90 nap.

(3) A védett természeti terület és érték esetén a jegyző jogszabályban meghatározott előírások teljesítése érdekében az ügyfeleket kötelezheti az eredeti állapot helyreállítására, különösen a károsodott természeti érték és terület, továbbá a védett természeti érték és terület helyreállítására.

(4) A védett természeti terület és érték esetében a jegyző korlátozhatja, felfüggesztheti vagy megtilthatja a védett természeti értéket és területet károsító vagy veszélyeztető tevékenységet. A határozat – a védett természeti érték, terület közvetlen vagy súlyos sérelme, illetve veszélyeztetése esetében – a jogorvoslatra tekintet nélkül azonnal végrehajthatóvá nyilvánítható.


Természetvédelmi bírság

  1. §.

(1) A Tvt. 80. § (1) bekezdése alapján aki tevékenységével vagy mulasztásával

a) jelen rendelet, valamint a Tvt. és végrehajtási rendeleteinek előírásait megsérti;

b) a védett természeti értéket jogellenesen veszélyezteti, károsítja, elpusztítja, vagy védett természeti terület állapotát, minőségét jogellenesen veszélyezteti, rongálja, abban kárt okoz;

c) a védett természeti területet jogellenesen megváltoztatja, átalakítja, illetve azon vagy abban a védelem céljával össze nem egyeztethető tevékenységet folytat;

d) a védett élő szervezet, életközösség élőhelyét, illetőleg élettevékenységét jelentős mértékben zavarja;

e) a védett természeti terület és érték jelölését, megőrzését és bemutatását szolgáló környezetarchitektúra elemeket (táblák, pihenőhelyek stb.) veszélyezteti, károsítja, elpusztítja;

e) a természetvédelmi hatóság engedélyéhez, hozzájárulásához kötött tevékenységet engedély, hozzájárulás nélkül vagy attól eltérően végez

természetvédelmi bírságot köteles fizetni.

(2) A természetvédelmi bírságot helyi jelentőségű védett természeti terület esetében a jegyző szabja ki. A természetvédelmi bírság adók módjára behajtandó köztartozás

(3) A természetvédelmi bírság az önkormányzat környezetvédelmi alapja, vagy annak természetvédelmi célokat szolgáló részének bevételi forrása.

(4) A természetvédelmi bírság nem mentesít a büntetőjogi, a szabálysértési, a kártérítési felelősség, valamint a tevékenység korlátozására, felfüggesztésére, tiltására, továbbá a helyreállításra vonatkozó kötelezettség teljesítése alól.

(5) A természetvédelmi bírság kiszabására vonatkozó eljárási szabályokra, valamint a bírság mértékére és megállapításának módjára a 33/1997. (II. 20.) Kormányrendelet előírásai vonatkoznak.



Vegyes és záró rendelkezések

  1. §.

(1) Ez a rendelet a kihirdetéstől számított 15. napon lép hatályba.

(2) Jelen rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Tvt. és végrehajtási rendeletei az iránymutatóak.

Dombóvár, 2004. április 7.
Szabó Loránd A jegyző távollétében:

polgármester Dr.Radochayné Dr. Molnár Zsuzsanna

aljegyző

1. melléklet

A védett természeti területek legfontosabb adatai és természetvédelmi jelentősége


        1. Szigeterdő

_________________________________________________________________________

Terület: 4,8 ha

Védetté nyilvánítás éve (jogszabály száma): 1976 (43.051/1976)




Helyrajzi szám: 1882/3

Tulajdoni helyzet: önkormányzati tulajdon

Természetvédelmi jelentőség rövid bemutatása:

A Szigeterdő a környéken nagyobb részt kiirtott síkvidéki tölgyes-kőrises növénytársulás természetközeli állapotú maradványfoltja. Az idős (70-100 éves) kocsányos tölgyekből (Quercus robur) és magas kőrisekből (Fraxinus excelsior) álló erdőrész számos növény- és állatfaj számára biztosít élőhelyet. Madárfaunája igen gazdag: a rendszeresen költő fajok száma 18, az alkalmi költőké 13, a megfigyelt téli vendégek száma 9. Köztük több ritka, védett madárfaj is előfordul, mint például az erdei fülesbagoly (Asio otus), a macskabagoly (Strix aluco) és a füles kuvik (Otus scops). Ritka, védett emlősök is előfordulnak, mint például a mókus (Sciurus vulgaris) és a keleti sün (Erinaceus concolor).

A természetközeli erdőrész mellett a későbbiekben egy angolkertet alakítottak ki. A parkban díszcserjék (magyal – Ilex aquifolium, hóbogyó – Symphoricarpus orbiculatus, hibiszkusz – Hybiscus syriacus, fagyal – Ligustrum vulgare), örökzöld és lombhullató díszfák (pl. tiszafa – Taxus baccata, japánakác –Sophora japonica, páfrányfenyő – Ginkgo biloba, liliomfa– Magnolia kobus, tulipánfa – Liriodendron tulipifera) egyaránt előfordulnak.

A Szigeterdő DNy-i szélén álló vár és lakótorony a XIII. században épült. A fa- és téglaépítményeket árok és földsánc övezte. Az erődítmény a XVI. században pusztult el egy tűzvész során. Az 1990-es években végzett ásatások során egy 10 x 10 m alapterületű, 2,5 m falvastagságú, tégla anyagú lakótorony alapjait tárták fel. A torony építéséhez szükséges téglát helyben égették ki. A téglaégető maradványait szintén megtalálták. A kiemelkedésen valószínűleg már a vár építését megelőzően, a X-XI. században megtelepedett az ember, amire a feltárások során talált földbe mélyített ház és hulladékgödrök utalnak. A vár és környéke országos jelentőségű régészeti lelőhely.

A parkban kapott helyett Horvay János 1848-as első független magyar kormányt ábrázoló szoborcsoportja, amely 1951-ig a Parlament előtti téren állt. A politikai okokból eltávolított szobrokat 1972-73-ban állították fel Dombóváron. A szoborcsoport és a vár országosan védett műemlék.

A park a Kapos-völgy egyik terasz-szigetén helyezkedik el, amely egy korábban nagyobb kiterjedésű terasz felszabdalódásával keletkezett. A város területén, illetve a Kapos jelenlegi árterén több teraszsziget is található. Ezek közül a szigeterdei a legnagyobb méretű és legkevésbé erodálódott, így típusossága következtében helyi szintű felszínalaktani értéket jelent.





        1. Újdombóvári vadgesztenye fasor

_________________________________________________________________________

Terület:

Védetté nyilvánítás éve (jogszabály száma): 1976 (43.050/1976)




Helyrajzi szám: 3368

Tulajdoni helyzet: önkormányzati tulajdon

Természetvédelmi jelentőség rövid bemutatása:

A vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) fasor az újdombóvári Fő út római katolikus templomig tartó szakaszát szegélyezi mindkét oldalon, mintegy fél kilométer hosszúságban. Az állomány kora 70-80 év. Az összesen 114 db egyed jellemző magassága 10-12 m, törzsátmérőjük 50-70 cm, lombkorona-átmérőjük 6-8 m. Az utóbbi évtizedekben országszerte jelentősen csökkent a városi ártalmakat nehezen viselő, lassú növekedésű vadgesztenyéből álló fasorok száma.




        1. Gólyavár

_________________________________________________________________________

Terület: 3,5 ha

Védetté nyilvánítás éve (jogszabály száma): ismeretlen




Helyrajzi szám: 0349, 0350, 0350/1

Tulajdoni helyzet: önkormányzati tulajdon

Természet- és műemlékvédelmi jelentőség rövid bemutatása:

A Kapos-völgy egyik terasz-szigetén épült vár, amelynek első írásos említése 1313-ból származik. Alapítója valószínűleg Kőszegi János volt, majd Károly Róbert uralkodása idején a Dombayak, később a Verbőczyek tulajdonába került. Verbőczy István itt írta nevezetes jogkönyve, a Tripartitum egy részét. A falak között megfordult Tinódi Lantos Sebestyén is, aki 1538 körül itt írta Jáson és Medea című széphistóriáját. A vár mérete egykoron kb. 70 x 105 méter lehetett. 1702-ben robbantották fel a karlócai békeszerződés alapján. A várat a XIV-XVII. században patkó alakban település övezte, amelyről egyes kutatók azt feltételezik, hogy Dombóvár település őse, a középkori Dombó, ahol templom is állt. A vár és a település részletes régészeti kutatása még nem történt meg.

Az egyik falrészlet tetején rendszeresen fészkel és költ egy fehér gólya (Ciconia ciconia) pár.

A vár és környéke változatos, természetszerű benyomást keltő tájképi együttes, nagy kiterjedésű gyepekkel, cserjés és fás ligetekkel, a völgytalpból kiemelkedő terasz-szigeten álló várrommal. A várfal maradványának tetején az évtizedek alatt állandósult tájképi elemmé vált a gólyafészek, benne a gólyákkal.




        1. Kis-Konda-patak völgye

_________________________________________________________________________
Helyrajzi szám: 036/1, 036/2, 042/1, 046, 047, 048/1, 049, 051, 052, 053, 054, 062, 063, 064, 065, 0121, 0122, 0124, 0125, 0132, 0133, 0134, 0146/2, 0148, 0158, 0161, 0162, 0163, 0171, 0173, 0174, 0175, 0176, 0187, 0188, 0189, 0190, 0191, 0192, 0193, 0199, 0200, 0201, 1889/2, 1979/1 a, b, 2047, 2162, 2873/7 a, 2875/2, 2876/2, 2915/1, 2915/3, 2916/1, 2916/2, 2918, 2931, 2939
Természetvédelmi jelentőség rövid bemutatása:

A tőzegbányászat által létrehozott mélyedésekben, a Kis-Konda-patak felduzzasztásával létrehozott Tüskei-horgásztó és Kiskondai-halastavak környékének természetközeli állapotú vizes élőhelyei és vízparti ligetei számos ritka, védett faj számára biztosítanak élőhelyet és táplálkozóterületet. A vizes élőhelyi jellegből adódóan különösen kétéltű- és hüllőfaunája értékes. Az emlősök közül kiemelkedő a vidra (Lutra lutra) előfordulása. A völgyben 1980 óta folyik madárgyűrűzés és vonuláskutatás, így a madárfaunára vonatkozóan részletes adatok állnak rendelkezésre. A megfigyelt fajok száma 172, amelyek között több ritka, védett madárfaj is előfordul, mint például a réti sas (Haliacetus albicilla), a nagy kócsag (Egretta alba), a kis kócsag (Egretta garzetta), a fekete gólya (Ciconia nigra) és a fehér gólya (Ciconia ciconia).

A patak menti természetközeli állapotú ligetek, gyepek – különböző jellegű tájak közötti összeköttetést teremtve – regionális szintű ökológiai folyosót képeznek.

A tavak és parti sávjaik a környező „agrársivatagban” üde látványt nyújtó változatos, természetszerű benyomást keltő tájképi együttesek.



Védett fajok listája:

Fokozottan védett fajok Eszmei érték



Fehér gólya (Ciconia ciconia)

100 000 Ft

Fekete gólya (Ciconia nigra)

500 000 Ft

Kiskócsag (Egretta garzetta)

250 000 Ft

Nagykócsag (Egretta alba)

100 000 Ft

Réti sas (Haliacetus albicilla)

1 000 000 Ft

Bölömbika (Botaurus stellaris)

100 000 Ft

Vidra (Lutra lutra)

250 000 Ft

Védett fajok Eszmei érték

Kisasszony szitakötő (Calopteryx virgo)

2 000 Ft

Nappali pávaszem (Inachis io)

2 000 Ft

Kecskebéka (Rana esculenta)

2 000 Ft

Kis tavibéka (Rana lessonae)

2 000 Ft

Levelibéka (Hyla arborea)

2 000 Ft

Kockás sikló (Natrix tesselata)

10 000 Ft

Vizisikló (Natrix natrix)

2 000 Ft

Mocsári teknős (Emys orbicularis)

50 000 Ft

Barna rétihéja (Circus aeruginosus)

50 000 Ft

Búbos vöcsök (Podiceps cristatus)

2 000 Ft

Cserregő nádiposzáta (Acrocephalus scirapeus)

2 000 Ft

Énekes nádiposzáta (Acrocephalus palustris)

2 000 Ft

Függőcinege (Remiz pendulinus)

2 000 Ft

Fülemüle (Luscinia megarchynchos)

10 000 Ft

Guvat (Rallus aquaticus)

10 000 Ft

Jégmadár (Alcedo atthis)

50 000 Ft

Kis vöcsök (Tachybaptus ruficollis)

10 000 Ft

Nádirigó (Acrocephalus arundinaceus)

2 000 Ft

Nádi sármány (Emberiza schoeniclus)

2 000 Ft

Nádi tücsökmadár (Locustella luscinioides)

2 000 Ft

Sárgarigó (Oriolus oriolus)

10 000 Ft

Szürkegém (Ardea cinerea)

10 000 Ft

Vizityúk (Gallinula chloropus)

2 000 Ft

Közönséges vizicickány (Neomys anomalus)

2 000 Ft

Fehér tündérrózsa (Nymphaea alba)

5 000 Ft



        1. Nyerges-erdő és -horgásztó

_________________________________________________________________________

Helyrajzi szám: 0395, 0396, 0398/1, 0399/8, 0399/10, 0399/11, 7900, 7901, 7902, 7903, 7904, 7905, 7907, 7908, 0399/7
Tulajdoni helyzet: magántulajdonosok és önkormányzati tulajdon (7901, 0399/7)
Terület: 92 ha
Természetvédelmi jelentőség rövid bemutatása:

Nyerges-erdő: A környező mezőgazdasági területek között szigetszerűen megjelenő viszonylag nagy kiterjedésű, idős, természetközeli állapotú dombvidéki gyertyános-kocsányos tölgyes. Az erdő kiváló fészkelőterületet biztosít számos ritka, védett madárfaj számára. Különösen énekesmadár és denevérfaunája jelentős. Az erdő aljnövényzetében ritka, védett növényfajok is élnek.

Az erdő tófelőli szélén álló „svájci lak” értékes építészeti és látványelem. Tömegarányai, díszítőelemei a Monarchia századfordulós fürdőépületeinek hangulatát idézi.

Feltételezhetően részben a mai erdő alatt vannak a középkori Nyerges-puszta település maradványai, amelynek területét régészeti lelőhelyként tartják nyilván.

Nyergesi-horgásztó: A három tóból álló, mesterséges eredetű tó-együttes értékes vizes élőhely, ritka, védett állatfajok, például vízisikló (Natrix natrix) és mocsári teknős (Emis orbicularis) előfordulásával.

Az erdő és a horgásztó környéke változatos, természetszerű benyomást keltő tájképi együttes, nyílt vízfelülettel, a tóparton gyepes, ligetes területekkel, a tó D-i partján természetszerű erdővel, É-i partján hétvégi házakkal tarkított szőlőkkel.


Védett fajok listája:

Védett fajok Eszmei érték




Kisasszony szitakötő (Calopteryx virgo)

2 000 Ft

Barna varangy (Bufo bufo)

2 000 Ft

Erdei béka (Rana dalmatina)

2 000 Ft

Kecskebéka (Rana esculenta)

2 000 Ft

Levelibéka (Hyla arborea)

2 000 Ft

Vizisikló (Natrix natrix)

2 000 Ft

Mocsári teknős (Emys orbicularis)

50 000 Ft

Csilp-csalp füzike (Phylloscopus collybita)

2 000 Ft

Csuszka (Sitta europea)

2 000 Ft

Egerészölyv (Buteo buteo)

10 000 Ft

Énekes nádiposzáta (Acrocephalus palustris)

2 000 Ft

Erdei pinty (Eriugilla coelebs)

10 000 Ft

Énekes rigó (Turus phylomelos)

2 000 Ft

Jégmadár (Alcedo atthis)

50 000 Ft

Kakukk (Cuculus canorus)

10 000 Ft

Meggyvágó (Coccothraustes coccothraustes)

2 000 Ft

Nádirigó (Acrocephalus arundinaceus)

2 000 Ft

Nagy fakopáncs (Dendrocopos major)

2 000 Ft

Ökörszem (Troglodytes troglosytes)

2 000 Ft

Széncinke (Parus major)

2 000 Ft

Vizityúk (Gallinula chloropus)

2 000 Ft

Vörösbegy (Erithacus rubecula)

2 000 Ft

Törpe denevér (Pipistrellus pipistrellus)

10 000 Ft

Vizi denevér (Myotis daubentoni)

10 000 Ft

Nagy pele (Glis glis)

2 000 Ft

Barna rétihéja (Circus Aeruginosus)

50 000 Ft

Bársonyos görvélyfű (Scrophularia scopolii)

2 000 Ft

Farkasölő sisakvirág (Aconitum vulparia)

2 000 Ft

Májvirág (Hepatica nobilis)

2 000 Ft

Szártalan kankalin (Primula vulgaris)

2 000 Ft

Tarka lednek (Lathyrus venetus)

2 000 Ft

Tavaszi hérics (Adonis vernalis)

2000 Ft

Szálkás pajzsika (Dryopteris carthusiana)

5 000 Ft

Széles pajzsika (Dryopteris dilatata)

5 000 Ft



1   2   3   4   5


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət