Ana səhifə

Baltijas Starptautiskās akadēmijas


Yüklə 4.06 Mb.
səhifə2/58
tarix24.06.2016
ölçüsü4.06 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   58

IV. Studiju virziena pašnovērtējuma pielikumi


1.pielikums. 

Studiju virziena īstenošanā iesaistītā akadēmiskā personāla zinātniskās biogrāfijas.




2.pielikums.  

Par katras studiju programmas apgūšanu izsniedzamā diploma pielikuma paraugs.




3.pielikums.  

Dokumenti, kas apliecina, ka gadījumā, ja studiju programmu likvidē, pieteicējs nodrošinās attiecīgās studiju programmas studējošajiem iespēju turpināt izglītības ieguvi citā studiju programmā vai citā augstskolā vai koledžā.




4.pielikums.  

Studējošo, absolventu, darba devēju aptauju materiāli.




5.pielikums.  

Prakses nolikumi.






I Studiju virziena TIESĪBU ZINĀTNES raksturojums

    1. Studiju virziena attīstības stratēģija, kopīgie mērķi un to saistība ar augstskolas kopējo stratēģiju

Studiju virziena mērķi un uzdevumi atbilst Baltijas Starptautiskās akadēmijas (turpmāk arī BSA) darbības un attīstības ilgtermiņa stratēģijai 2009.-2015. gadam un BSA prioritārajiem pētniecības virzieniem; tie ir orientēti uz mūsdienīgu augstākās izglītības iestādi tiesību zinātņu jomā, ar uz cilvēku centrētu izaugsmes modeli.

Stratēģijas izstrādē ir ievēroti Latvijas Republikas likumi un citi normatīvie akti, Baltijas Starptautiskās akadēmijas Satversme, Latvijas pilsētu un reģionu attīstības stratēģijas 2008. – 2014. gadiem, kā arī Latvijas nacionālais attīstības plāns 2007.-2013. gadam un Lisabonas stratēģija, nozīmīgākie Boloņas pamatprincipi.

Baltijas Starptautiskās akadēmijas misija: BSA ir viena no Latvijas Republikas augstākās izglītības mācību iestādēm, kas realizē Latvijas reģionālās attīstības un izglītošanas misiju, kas nodrošina konkurētspējīgas, starptautiski atzītas daudzveidīgas studijas, attīsta inovatīvu pētniecību, garantē sabiedrības ilgtspējīgu attīstību un izglītošanu dažādos līmeņos.

BSA Tiesību zinātnes virzienā nodrošina trīs ciklu izglītību, realizējot:

• 1. un 2. līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmas “Tiesību zinātnes”;

• maģistra studiju programmas un

• doktora studiju programmu.

Studiju kvalitāte BSA ir noteikta kā galvenā pamatvērtība. Studiju procesa organizācijas pamatā likti vairāki principi – kvalitāte, ilgstpēja, pēctecība un sadarbība. Studiju virziena Tiesību zinātnes attīstības mērķi ir realizējami visu līmeņu studiju programmu pēctecībā un savstarpējā saskaņotībā.

Studiju virziena mērķis, akceptējot Baltijas Starptautiskās akadēmijas darbības un attīstības ilgtermiņa stratēģiju 2009.-2015. gadam (apstiprināta BSA Senāta sēdē 2009. gada 13.janvārī. Protokols Nr.79/13.01.09) (pieejama-http://bsa.edu.lv/docs/strateg2015.doc)  ir sagatavot kvalificētus speciālistus studiju un pētnieciskajam, kā arī citam darbam valsts iestādēs un citās struktūrās, kurā nepieciešamas augsta līmeņa juridiskās zināšanas, un kas ir pieprasīts sabiedrībā, ar starptautiskiem standartiem atbilstošu kompetenci juridiskajā zinātnē un zinātņu doktora grādu.

Studiju virzienā iekļauto programmu saturs, to organizācija un realizācijas gaita, nodrošinājums ar akadēmisko personālu un materiāli tehniskā bāze ļaus īstenot studiju programmu izvirzītos mērķus, izpildīt uzdevumus un realizēt izvirzīto stratēģiju.


1.2. Studiju virziena un studiju programmu perspektīvais novērtējums no Latvijas Republikas interešu viedokļa

Studiju virzienā iekļauto programmu uzdevums ir sagatavot profesionāli un akadēmiski izglītotus speciālistus tiesību zinātnes jomā Latvijas un Baltijas zinātnei, tautsaimniecībai, valsts pārvaldei, kā arī starptautiskajam darba tirgum.

Latvijas Republikā pieņemtajos politikas plānošanas dokumentos, piemēram, Latvijas Nacionālās attīstības plānā 2007.-2013. gadam, izvirzītas trīs galvenās prioritātes turpmākai valsts attīstībai – izglītots un radošs cilvēks, uzņēmumu tehnoloģiskā izcilība un elastība, zinātnes un pētniecības attīstība. Šādā kontekstā augsti izglītotu, starptautiski darboties spējīgu tiesību zinātnes speciālistu sagatavošana sekmē Latvijas valsts konkurētspējas paaugstināšanu un valsts izaugsmi. Darba tirgus pētījuma (E.Dubras red. Detalizēts darbaspēka un darba tirgus pētījums tautsaimniecības sektoros //http://www.lm.gov.lv/upload/darba_tirgus/darba_tirgus/petijumi/darbaspeka_darba_tirgus.pdf) vērtējumā par paredzamajām darbaspēka izmaiņām periodam 2014.-2020.g. 37 profesiju grupās dominē viedoklis, ka starp profesijām, kurās skaits pieaugs, biežāk minēta grupa A_0_zin ‘Zinātnes darbinieki, augstāko mācību iestāžu akadēmiskie amati” (18,2%). 

Šīs profesionālās grupas tuvākā nākotnē lielā mērā var piepildīt šodienas Tiesību zinātņu studiju programmu absolventi, turpinot studijas augstākā līmeņa studiju programmās, jo īpaši doktorantūrā.

BSA doktora studiju programma nodrošina augstākā līmeņa akadēmiskās studijas, kurās sagatavo speciālistus patstāvīgam, radošam un daudzpusīgam zinātniski pētnieciskajam darbam. Akadēmiskais personāls, kas sadarbojas ar BSA, zinātniskā kvalifikācija un interešu amplitūda rada priekšnoteikumus padziļinātām studijām juridiskajā zinātnē, kā arī garantē profesionālu zinātniskā darba vadību plašā juridisko problēmjautājumu spektrā.

Latvijas Republikas izaugsme nav iedomājama bez augsti kvalificētiem doktoriem, jo viņi ir nepieciešami, lai attīstītos jebkura zinātnes sfēra. Sevišķi aktuāli tas ir juridiskajās zinātnēs, jo šajā jomā ir nepietiekams doktoru skaits, kas varētu pretendēt uz Latvijas augstskolu profesoru, asociēto profesoru un docentu vakancēm un varētu tikt piesaistīts jauno speciālistu sagatavošanā. Minētais īpaši var apgrūtināt augstākās izglītības iestāžu darbību tiesību zinātņu programmās. Tāpat arī darba tirgū pieaug pieprasījums pēc arvien kvalificētākiem speciālistiem. Jaunas doktora studiju programmas akreditēšana Latvijā palīdzēs mazināt nozares speciālistu trūkumu un veicinās straujāku nozares attīstību.

Kopumā studiju programmu perspektīvo novērtējumu no Latvijas valsts interešu viedokļa nosaka šādi divi pamatkritēriji:

1) studiju programmu atbilstība valstī noteiktam izglītības standartam un profesijas standartam;

2) studiju programmas atbilstība darba tirgus pieprasījumam.

Kopumā raksturojot studiju programmas, norādāms, ka tās atbilst Ministru kabineta 2001. gada 20. marta Noteikumiem nr. 141 “Noteikumi par pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības valsts standartu”, Ministru kabineta 2001. gada 20. novembra noteikumu Nr. 481 „Noteikumi par otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības valsts standartu” izvirzītajām prasībām, kā arī Ministru kabineta 2007.gada 13.februāra noteikumos Nr. 125 "Noteikumi par profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošiem pamatuzdevumiem un kvalifikācijas pamatprasībām un profesiju klasifikatora lietošanas un aktualizēšanas kārtību (Profesiju klasifikators)" noteiktajam par jurista profesijas standartu, kā arī Zinātniskās darbības likumā noteiktajam. Tas rada priekšnoteikumus iespējai nodrošināt izglītību valsts vajadzībām nepieciešamajiem speciālistiem tiesību zinātņu jomā, kuru zināšanas, prasmes un attieksmes atbilst valsts izglītības standartos noteiktajām prasībām un profesijas standartos formulētajām kompetencēm.

Studiju virziena Tiesību zinātne darbība noris, respektējot sabiedrības intereses, ciešā sadarbībā ar ieinteresētajām personām, darba devējiem un absolventiem.


1.3. Studiju virziena attīstības plāns

BSA ir mūsdienīga augstākās izglītības iestāde, kas sniedz dažāda veida un līmeņa augstākās izglītības iespējas tiesību zinātņu jomā kā Latvijas, tā arī citu valstu iedzīvotājiem, darbojoties brīvās konkurences izglītības tirgū.

Plānojot savu attīstību ilgtermiņā, BSA ir ņēmusi vērā un balstījusies uz ES un Latvijas attīstības plāniem un plānošanas dokumentiem.

Akadēmija līdzdarbojas juridiskās domas veidošanā Latvijā. Sadarbības rezultātā ar dažādām valsts u.c. institūcijām pieaug tiesību zinātnes studiju programmu pieprasījums.

BSA pārvaldes darba un vadības pamatu veido koleģialitātes princips stratēģisku lēmumu pieņemšanā un individuālas atbildības princips par darbību. Visu līmeņu lēmumu pieņemšanā BSA iesaista sociālos partnerus un studējošos.

BSA studiju virziena Tiesību zinātne attīstības virzieni:



  1. studiju un pētniecības darba pilnveide un attīstība;

  2. iekšējās kvalitātes vadības pilnveide;

  3. akadēmiskā personāla atlases un profesionālās meistarības pilnveide;

  4. valsts vajadzībām atbilstošu izglītotu, prasmīgu un radošu speciālistu sagatavošanas pilnveide tiesību zinātņu jomā;

  5. starptautiskās sadarbības sekmēšana un mobilitātes veicināšana;

  6. finansējuma un infrastruktūras nodrošinājums.

Lai sasniegtu izvirzīto, ir nepieciešams:

attīstīt un motivēt:

  • jaunu docētāju ar doktora grādu iesaistīšanos studiju procesā, pieredzes pārņemšanas procesu;

  • aktīvāku sadarbību ar citām izglītības iestādēm, zinātniskajām institūcijām, starptautiskām organizācijām;

  • aktīvāku akadēmiskā personāla iesaistīšanos zinātniski pētnieciskā darbā;

  • aktīvāku studējošo iesaistīšanos zinātniski pētnieciskā darbā;

  • visos studiju līmeņos zinātnē un pētniecībā balstītas studijas.

attīstīt un uzlabot:

  • zinātniskās darbības atpazīstamību, izmantojot rezultātu publiskošanu zinātniskajos izdevumos, dalību nozaru un starpnozaru valsts un starptautiskas nozīmes zinātniskajās konferencēs u.c.

  • programmā nodarbināto docētāju regulāru kvalifikācijas celšanu un paaudžu nomaiņas nodrošināšanu;

  • reāli funkcionējošu akadēmiskā personāla aprites un akadēmiskā personāla atjaunošanas un profesionālās pilnveides sistēmu, kas veicina kvalificētāko akadēmiskā personāla pārstāvju piesaisti, stimulējot gados jaunu speciālistu ievēlēšanu akadēmiskajos amatos, turpināt veikt akadēmiskā personāla darba pašnovērtēšanu, būtisku nozīmi piešķirot studējošo aptaujas rezultātiem;

  • studiju saturu un pilnveidot pasniegšanas metodes, izmantojot inovatīvās tehnoloģijas;

  • akadēmiskā personāla un studējošo apmaiņas intensificēšana ar ārvalstu augstskolām;

  • zinātniskā potenciāla stabilizēšana un iespēju palielināšana piesaistīt Latvijas un ārzemju jaunos zinātniekus konkursos uz brīvajām akadēmiskā personāla amata vietām, kā arī līdzdalībai zinātnisko projektu un līgumdarbu izpildē.


1.4. Studiju virziena un studiju programmu atbilstība darba tirgus pieprasījumam – darba un izglītības tirgus novērtējuma rezultāti par darba vietu pieejamību studiju programmu absolventiem, darba devēju aptaujas rezultāti
BSA ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar darba devējiem, kas veiksmīgi izpaužas noslēgtajos sadarbības līgumos un prakses līgumos. Piemēram, jau 2002. gadā 25. jūnijā (tolaik – BKI) tika noslēgts sadarbības līgums ar Latvijas Republikas Tieslietu ministriju, kas nodrošināja prakses iespējas BSA studentiem TM un tās pakļautībā esošajās iestādēs. 2006. gada 12. aprīlī tika noslēgts līgums ar Latvijas Republikas Valsts policiju par prakses iespējām un sadarbību apmācības jomā. Šī sadarbība dod iespēju studentiem jau studiju prakses laikā parādīt sevi šajās iestādēs un uzņēmumos, lai pēc tam iegūtu tajās darbu. 2008. gada 13. jūnijā noslēgts sadarbības līgums ar Tukuma pilsētas Domi. Lielākā studējošo daļa jau studiju laikā pēc pirmām praksēm iekārtojas darbā minētajās iestādēs.

Bieži uzņēmumu vadītāji un iestāžu vadītāji griežas ar lūgumu piemeklēt viņiem piemērotu darbinieku no studējošiem.

Studiju programmu “Tiesību zinātnes” virzienā absolventiem ir izveidojies pastāvīgs darba devēju loks. Pie tiem ir pieskaitāma Latvijas Republikas Saeima, kur daudzi programmas absolventi ir deputāti vai strādā par deputātu palīgiem un tehniskajiem darbiniekiem, Latvijas neatkarīgo ekspertu asociācija, juridiskais birojs “Interplus”, starptautiskā advokātu kolēģija “Sankt-Pēterburga”, BSA juridiskais birojs u.c. Pastāvīgā saikne ar darba devējiem, ļauj noteikt viņu viedokli par studiju programmu “Tiesību zinātnes” absolventu kvalitāti un, orientējoties uz viņu atsauksmēm, studiju procesā ieviest grozījumus.

Daudzos gadījumos konkrētās prakses iziešanas vietas ir stabilas. Prakses vadītāju atsauksmes, kuras satur izvērstu studējošā profesionālo datu raksturojumu, tiek rūpīgi analizētas un iegūtā informācija tiek apkopota. Vairākumā gadījumu prakses vadītāji praktikanta darbu pēc desmit baļļu sistēmas novērtē ar “7” un “8” ballēm.

Praksi īsteno saskaņā ar prakses līgumu par prakses vietas nodroši­nāšanu. Prakses līgumu augstskola slēdz ar darba devēju un studējošo. Prakses līgumā ietverts prakses mērķis, uzdevumi, prakses norises plānojums, prakses sasniegumu vērtēšanas kārtība, kā arī pušu pienākumi un atbildība. Prakses mērķi studējošais sasniedz, pamatojoties uz iegūtajām zināšanām, prasmēm, iemaņām un iepriekšējā darba pieredzi. Nosakot prakses mērķus un uzdevumus, prakses saturā iekļauta arī studējošā iepazīšanos ar attiecīgās prakses organizācijas pārvaldes struktūru un darbības principiem. Prakses mērķu un uzdevumu noteikšanā, kā arī prakses izvērtējumā piedalās to organizāciju pārstāvji, ar kurām noslēgts līgums par prakses īstenošanu.

BSA studējošajiem ir iespēja praktizēties tādās iestādēs kā Ģenerālprokuratūra, tiesas, Jelgavas pilsētas Dome, Jūrmalas pilsētas Domē, Tukuma pilsētas dome, Probācijas dienestā, Valsts policijā, bankā un citās valsts un privātajās struktūrās Rīgā un Latvijas reģionos.



65% studējošie pēc akadēmijas absolvēšanas paliek strādāt savās prakses vietās.
1.5. Studiju virziena stipro un vājo pušu, iespēju un draudu analīze
Veicot SVID analīzi tika izvērtētas iekšējo un ārējo faktoru sniegtās priekšrocības un problēmas.


Studiju programmas SVID analīze

BSA studiju virziena „Tiesību zinātnes” vājās puses

BSA studiju virziena „Tiesību zinātnes” stiprās puses

  • studējošo vājš materiālais stāvoklis salīdzinājumā ar starptautisko praksi;

  • studiju procesa finansēšana lielākoties no studējošo līdzekļiem,

  • zems finansējuma līmenis salīdzinājumā ar valsts augstskolām un starptautisko materiālā un finansiālā nodrošinājuma praksi;

  • vājš finansiālais atbalsts zinātniskās pētniecības darbā salīdzinājumā ar starptautisko praksi;

  • daļas no akadēmiskā personāla nepietiekama piedalīšanās fundamentālajos zinātniskajos pētījumos juridiskajā zinātnē;

  • nepietiekama studējošo apmaiņa starp ES valstu augstskolām;

  • daļas no studējošiem pasīva attieksme pret zinātniski pētniecisko darbu.




  • BSA tiesību zinātnes virziena studiju programma savstarpēja savietojamība (sākot ar 1. līmeni, beidzot ar doktorantūru Juridiskā zinātne);

  • studiju programmas mērķu, uzdevumu un studiju rezultātu skaidrība, sasniedzamība un pārbaudāmība;

  • studiju programmu uzbūves principi un studiju procesa organizācija;

  • studiju stratēģijas un mērķu savstarpējā saskaņotība;

  • teorētiskās mācības tiek apvienotas ar pedagoģisko un profesionālo iemaņu apgūšanu, kas ir atbalsta programma studējošo sagatavošanai akadēmiskajai un profesionālajai darbībai;

  • regulāri tiek organizētas augsta līmeņa starptautiskās konferences, docētāji un studējošie aktīvi piedalās šo konferenču darbā;

  • demokrātijas principu ievērošana studiju programmā; studentu līdzdalība procesa pilnveidošanā

  • mūsdienu prasībām atbilstoša informācijas tehnoloģiju bāze;

  • akadēmiskā personāla akadēmiskā un profesionālā pieredze;

  • daudzpusīgs studiju kursu piedāvājums;

  • programmas akadēmiskā personāla augsta profesionālā sagatavotība;

  • programmas realizācijai labi sagatavota tehniskā bāze: auditorijas, tehniskie līdzekļi, mūsdienīgas pasniegšanas metodes, moderna datortehnika;

  • bagāts bibliotēkas fonds, kas pastāvīgi tiek papildināts ar juridisku literatūru dažādās valodās, kā arī pieslēgums pie bāzes EBSCO, kas ļauj izmantot vairāk nekā 7000 žurnālus vācu un angļu valodā;

  • multilingvālās apmācības iespējas (latviešu, krievu, angļu valodas), kas paaugstina absolventu konkurētspēju Latvijā un ES;




Draudi

Iespējas

  • Studējošo skaita samazināšanās demogrāfijas ietekmē;

  • ekonomiskā un finansiālā krīze Latvijā.

  • studējošiem grūti nodrošināt iztiku;

  • nenodrošinot pienācīgu atalgojumu akadēmiskajam personālam, kas būtiski neatšķirtos no praktizējošo juristu darba apmaksas, var tikt apdraudēta jaunu docētāju, tostarp arī Juridiskās zinātnes absolventu, kā arī pašreiz strādājošo jauno speciālistu piesaistīšana vai saglabāšana studiju procesa realizēšanā;

  • aizplūstot mācību spēkiem un pētniekiem, nepiesaistot līdzekļus infrastruktūras attīstībai, var tikt apgrūtināta iespēja nodrošināt Eiropas vienotās izglītības telpai atbilstošu izglītību doktora studiju līmenī, kas var mazināt konkurētspēju.




  • ES finansējuma piesaistīšana;

  • iespēja studēt apmaiņas programmās (ERASMUS)

  • absolventu konkurētspēja;

  • sadarbības iespējas ar Latvijas un ārvalstu augstskolām;

  • bilingvālās un multilingvālās apmācības lomas paaugstināšana;

  • kontaktu paplašināšana ar augstskolām ārpus Baltijas valstu reģiona;

  • akadēmiskā personāla aktīvāka iesaistīšanās starptautiskajos un valsts projektos, kā arī komplekso zinātnisko pētījumu paplašināšana sadarbībā ar citām augstskolām un citiem partneriem;

  • doktorantu iesaistīšana zinātniskajos pētījumos, izmantojot sadarbības iespējas ar citām augstskolām un pētnieciskajiem institūtiem.






Vājās puses




Stiprās puses




studējošo vājš materiālais stāvoklis

-1

profesionālais komponents

+2

zems programmu finansējuma līmenis

-2

skaidra didaktiskā koncepcija

+2

maz ārzemju docētāju un viesprofesoru

-1

metodiskais nodrošinājums

+2

studiju procesā ir ierobežots

kontaktstundu skaits



-2

studiju programmu inovatīvie

aspekti


+2

jaunu pedagogu iesaistīšanās mācību

procesā


-1

demokrātijas principu ievērošana

+2

Neietiekama akadēmiskā personāla un doktorantu

piedalīšanās fundamentālajos zinātniskajos pētījumos juridiskajā zinātnē



-1

akadēmiskā personāla pieredze, kvalifikācija

+2







studējošo līdzdalība procesa pilnveidošanā

+1







BSA izdot LZP atzīto zinātniski teorētisko žurnālu Administratīvā un Kriminālā Justīcija

+2







regulāri tiek organizētas augsta līmeņa starptautiskās konferences

+2







teorētiskās mācības tiek apvienotas ar pedagoģisko un mācību metodisko iemaņu apgūšanu

+2

SP KOPĀ :

-8

SP KOPĀ : +17

+19

Draudi





Iespējas




studēt gribošo skaita samazināšanās demogrāfisko procesu ietekmē

-2

kontaktu paplašināšana ar augstskolām ārpus Baltijas valstu reģiona

+2

ekonomiskā krīze

-2

ES finansējuma piesaistīšana

+1

studējošiem grūti nodrošināt iztiku


-1

bilingvālās un multilingvālās apmācības lomas paaugstināšana

+2

Akadēmiskā personāla ar doktora grādu – cilvēkresursu trūkums, jo sevišķi atsevišķās nozarēs

-1

ieviest tālmācības elementus studiju programmās

+1


nepieaugot valsts atbalstam, cietīs nozares izaugsme un konkurētspēja, samazinoties iespējām iegūt tiesību zinātņu doktora grādu,

-1

iespēja studēt apmaiņas programmās

+2

samazināsies konkurētspēja ES pētniecības telpā, ja netiks nodrošināta Latvijā veikto pētījumu starptautiskā atpazīstamība, to rezultātu publicēšana starptautiski citējamos, atzītos zinātnes izdevumos;


-2

motivēt aktīvāk iesaistīties starptautiskajos un valsts zinātniskajos projektos

+2






veicināt doktorantu iesaistīšanos zinātniskajos pētījumos,

+2

D KOPĀ :

-9

I KOPĀ :

+12

Pavisam katrā sadaļā iespējamas 10 kategorijas,

maksimālais vērtējums katrā kategorijā ir 20 punkti

Punktu atšifrējums: 0 – līdzsvars visos vai lielākajā daļā aspektu; 1 – daļēja atbilstība visos vai lielākajā daļā aspektu;

–1 – neatbilstība visos vai lielākajā daļā aspektu;

2 – atbilstība visos vai lielākajā daļā aspektu;

–2 – pilnīga neatbilstība visos vai lielākajā daļā aspektu





1.6. Studiju virziena iekšējās kvalitātes nodrošināšanas sistēmas apraksts
Studiju kvalitātes novērtēšana tiek veikta ar mērķi kontrolēt studiju programmas izpildi un plānot tās attīstību, lai pilnībā sasniegtu programmā izvirzītos mērķus un izpildītu noteiktos uzdevumus.

Studiju programmu iekšējās kvalitātes nodrošināšanas stratēģija ir izstrādāta atbilstoši Eiropas asociācijas kvalitātes nodrošināšanai augstākajā izglītībā noteiktajiem standartiem. Kvalitātes standarti ir definēti dokumentā Standarti un vadlīnijas kvalitātes nodrošināšanai Eiropas augstākās izglītības telpā.

BSA kvalitātes kontrole notiek nepārtraukti: uzņemot studējošos, pieņemot darbā akadēmisko personālu, vērtējot un pilnveidojot studiju programmas, vērtējot struktūrvienību darbību un to vadītājus pēc pētniecības un studiju darba rezultātiem.

Galvenās kvalitātes vērtēšanas formas ir:



  • ārējā novērtēšana – licencēšana, akreditācija un neatkarīgo ekspertu vērtējums. To nodrošina Izglītības un zinātnes ministrija un Augstākās izglītības kvalitātes novērtēšanas centrs (turpmāk - AIKNC) sadarbībā ar BSA;

  • pašnovērtējums – iekšējā kvalitātes nodrošināšanas sistēma.

Lai nodrošinātu augstākās izglītības kvalitāti, Baltijas Starptautiskajā akadēmijā saskaņā ar Nolikumu par augstākās izglītības kvalitātes nodrošināšanu darbojas iekšējā kvalitātes nodrošināšanas sistēma kvalitātes vadība notiek vairākos līmeņos:

1. programmas direktors, programmas padome un programmas akadēmiskais personāls,

2. starpprogrammu audits,

3. BSA metodiskā padome un vadība.



Studiju programmu vada programmas direktors. Metodoloģisko un organizatorisko jautājumu risināšanai studiju programmas akadēmiskais personāls izveido studiju programmas padomi, kurā obligāti tiek iekļauts arī studējošo pārstāvis (-ji). Tādējādi studējošie ir informēti par svarīgākajām izmaiņām studiju programmas īstenošanā un var izteikt savu viedokli par tām.

Studiju programmas direktors un studiju programmas padomes pārstāvji katru gadu sagatavo pašnovērtējuma ziņojumu, kurā tiek atspoguļoti galvenie iepriekšējā studiju gada rezultāti un dots to novērtējums, norādītas galvenās problēmas un trūkumi. Tāpat ikgadējā pašnovērtējuma ziņojuma uzdevums ir parādīt izmaiņas, kas notikušas studiju programmas saturā, realizācijas veidā un akadēmiskajā personālā.

Programmas padome pēc akadēmiskā personāla pārstāvju ieteikuma izvērtē izmaiņas studiju programmā un, ja tās tiek akceptētas, iesniedz apstiprināšanai augstskolas Senātā.

Programmas direktors un padome lemj par nepieciešamību pārbaudīt akadēmiskā personāla pārstāvju darba kvalitāti, kā arī par studiju organizācijas jautājumiem.

Programmas direktors kontrolē programmas akadēmiskā personāla darba kvalitāti (darba disciplīnu, nodarbību saturu, pieejamību studējošiem).

Starpprogrammu līmenī pēc Senāta vai BSA metodiskās padomes lēmuma var noteikt studiju programmas auditu, kurā iesaistās gan auditējamas programmas, gan citu programmu akadēmiskais personāls. Studiju programmas iekšējā auditā tiek novērtēti:

1) studiju programmas vadības sistēmas efektivitāte: pašnovērtējuma ziņojuma informācija, kā arī analizēti iebildumi un priekšlikumi, kas saņemti un norādīts, cik no tiem īstenoti vai, ja nav īstenoti, analizēti cēloņi;

2) atgriezeniskās saites analīze: kāda ir studiju programmas vadības un akadēmiskā personāla pieejamība (pieņemšanas laiki, to atbilstība apmeklētāju skaitam, risināmo jautājumu loks, ieteikumi efektivitātes uzlabošanai, piemēram, par kompetenču sfēru sadali starp augstskolas administrāciju).

3) ar programmas īstenošanu saistītās dokumentācijas un faktu pārbaude: vai pārskata gada laikā arhīvam nodota normatīvajiem aktiem atbilstošā studiju programmas dokumentācija (tiek saņemts arhīva apstiprinājums), kā arī pārbaudīts, kā un cik ilgi tiek uzglabāti programmā studējošo zinātniskie darbi.



Ja pašnovērtējuma ziņojumu analīzē vai BSA darbībā konstatētas ar izglītības kvalitātes jautājumiem saistītas būtiskas problēmas, dibinātāji un Senāts izveido darba grupu šo problēmu izpētei. Darba grupas sastāvu un tās darbības laiku nosaka atbilstoši risināmajai problēmai. Darba grupas iegūtie rezultāti tiek ievēroti noteiktu BSA vadības lēmumu pieņemšanā.

Akadēmijas līmenī kvalitātes jautājumi tiek risināti ar Studiju metodiskās padomes palīdzību, kas darbojas saskaņā ar Senāta apstiprināto Studiju metodiskās padomes nolikumu. Studiju metodiskās padomes mērķis ir uzlabot akadēmijā iegūtās izglītības kvalitāti, piedaloties akadēmijas stratēģijas izstrādē, kā arī studiju un ar tām saistīto organizatorisko jautājumu risināšanā. Padomes uzdevumi ir:

  1. izstrādāt un uzlabot studiju organizāciju;

  2. risināt studiju metodoloģiskos un metodiskos jautājumus;

  3. sniegt padomus akadēmijas vadībai racionālai un mērķtiecīgai intelektuālo un materiālo resursu izlietošanai;

  4. pieņemt lēmumus ar studijām saistītos jautājumos, kuri nav Akadēmijas pārstāvības, vadības un lēmējinstitūciju kompetencē.

Padomes sastāvu veido BSA studiju prorektors, studiju programmu direktori un filiāļu pārstāvji. Ex officio Padomes darbā var piedalīties BSA rektors un BSA dibinātāji. Būtisku ar studiju programmu īstenošanu saistītu jautājumu izlemšanā tiek uzaicināti piedalīties arī studējošo pārstāvji.

Atgriezeniskā saite ar studentiem. Studējošo viedoklis ir svarīgs izglītības kvalitātes nodrošināšanā. Informācija par kvalitāti un studējošo vērtējums tiek iegūts

  1. tiešā kontaktā ar studējošajiem nodarbībās un ārpusnodarbību saskarsmē;

  2. katru semestri notiekošajās studējošo aptaujās, pēc kurām tiek noteikti docētāju reitingi un kur studējošajiem ir iespēja brīvi izteikt savu viedokli par akadēmiju kopumā, studiju programmu, studiju infrastruktūru un katru docētāju, kas strādājis ar viņiem konkrētajā semestrī.;

  3. no studējošo pārstāvjiem akadēmijas lēmējinstitūcijās;

  4. ar Studējošo pašpārvaldes starpniecību.

BSA lielākā daļa īstenoto programmu ir profesionālās augstākās izglītības programmas, tādēļ īpaša nozīme ir regulārai sadarbībai dažādos līmeņos ar darba devējiem:

  1. jaunas programmas izveidošanā, darba tirgus prasību noskaidrošanā un pieprasījuma izvērtēšanā;

  2. studējošo prakšu organizēšanā. Ar prakses vietām tiek nodrošināta reāla atgriezeniskā saite, lai saņemtu informāciju par trūkumiem praktikanta teorētiskajā sagatavotībā, ja tādi pastāv, kā arī lai varētu kontrolēt programmu akadēmiskā personāla praktisko kompetenču līmeni un docējamo priekšmetu saturu, lai tajos tiktu iekļauti praksei svarīgi jautājumi;

  3. darba devēju līdzdalība kvalifikācijas darbu, diplomdarbu un maģistra darbu aizstāvēšanas komisijās;

  4. darba devēju pasūtīto projektu un kopējo projektu īstenošana.

Lai nodrošinātu studiju kvalitāti, studiju programmas tiek veidota, uzlabota un apstiprināta, balstoties uz demokrātijas principiem. To paredz programmas akadēmiskā personāla un studējošo iesaistīšanās nepārtrauktā informācijas apmaiņas, studiju procesa izvērtējuma un atgriezeniskās saites nodrošināšanas procesā.
1.7. Studiju virzienam pieejamie resursi (tai skaitā finanšu resursi) un materiāltehniskais nodrošinājums

Studiju virziena Tiesību zinātnes programmas realizē studijas Rīgā un septiņās filiālēs, doktora studiju programmu Rīgā, 1. līmeņa programmu un maģistra studiju programmas Rīgā un Daugavpilī, bet 2. līmeņa programmu Rīgā, Daugavpilī, Jelgavā, Rēzeknē, Jēkabpilī, Smiltenē, Liepājā un Ventspilī.



Baltijas Starptautiskajai akadēmijai ir laba materiālā bāze, mūsdienīga bibliotēka, kurā ir pieejama literatūra, periodika, elektroniskās datu bāzes, ka arī citi resursi, kas nepieciešami studējošiem un akadēmiskajam personālam. BSA atrodas Rīgā, Lomonosova ielā 1/4, un Lomonosova ielā 4 .

Programmas materiālās bāzes attīstībā tika izdalīti sekojoši pamatvirzieni:

  • mācību un zinātniskās literatūras un periodisko izdevumu iegāde;

  • datortehnikas iegāde un modernizācija, jaunas datorklases izveide;

  • studējošo iespēju izmantot Internet paplašināšana;

  • mācību telpu remonts un aprīkošana.

Jaunas iekārtas un aparatūra programmas vajadzībām tiek iegādāta BSA tehniskās attīstības plāna ietvaros. Uz doto brīdi studiju process programmās tiek nodrošināts labiekārtotās un tehniski nodrošinātās auditorijās. Studiju process pietiekamā daudzumā ir nodrošināts ar:

    • kserokopēšanas tehniku;

    • vizuālās prezentācijas tehniku (multimediju videoprojektori; DVD/VHS tehnika);

    • datortehniku;

    • TV aprīkojumu, kas nodrošina telekonferences.

Studējošiem un BSA akadēmiskajam personālam ir pastāvīga iespēja strādāt Interneta tīklā, izmantot elektronisko pastu.
Baltijas Starptautiskās akadēmijas datorsistēmas apraksts, 2014/2015.m.g.


NOSAUKUMS

KOPĀ

Rīga

Daugavpils

Jēkabpils

Jelgava

Liepāja

Rēzekne

Smiltene

Ventspils

Datori (kopā)

673

366

92

57

24

43

39

30

22

- studentiem

504

254

74

52

17

36

32

24

15

- administrācijai

169

112

18

5

7

7

7

6

7

Printeri, kopētāji, faksi

131

68

18

7

4

16

9

5

4

Skaneri

20

11

4

0

1

3

1

0

0

Tīkla aprīkojums

100

69

12

4

3

5

4

2

1

Multimediju projektori, televizori

44

26

3

2

2

2

5

3

1

Cits aprīkojums

180

128

13

9

5

8

5

7

5
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   58


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət