Ana səhifə

Інформація про наукову та науково-технічну діяльність запорізького національного університету за 2015 рік 2016 зміст


Yüklə 0.81 Mb.
səhifə4/4
tarix24.06.2016
ölçüsü0.81 Mb.
1   2   3   4

Х. ІНФОРМАЦІЯ ПРО НАУКОВУ ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНУ ДІЯЛЬНІСТЬ, ЩО

ЗДІЙСНЮВАЛАСЬ СПІЛЬНО З НАУКОВИМИ УСТАНОВАМИ

НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ ТА НАЦІОНАЛЬНИХ

ГАЛУЗЕВИХ АКАДЕМІЙ НАУК

При Запорізькому національному університеті діє Південноукраїнський науковий історико-дериватологічний центр відділу теорії та історії української мови Інституту української мови НАН України, яким проведено дослідження динаміки словотвору різних частин мови; підготовлено до друку дві монографії, захищено 1 кандидатську дисертацію, рекомендовано до захисту 1 докторську. Проф. Білоусенко П.І. є членом редколегії науково-теоретичного видання «Українська мова», членом спецради із захисту докторських дисертацій Інституту української мови НАН України; виступив відповідальним редактором книги Німчука В. В., Костич Л. М., Коци Р.О. «Історія української мови. Словотвір. Ч. ІІ. Прикметник» та пройшов стажування при Інституті української мови НАН України; працює Запорізьке відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, спільно з яким проведені археологічно-етнографічні експедиції до населених пунктів Запорізької та Херсонської областей, опубліковано т. 13 «Усної історії Степової України», дві книги «Економічний розвиток Запорозьких Вольностей періоду Нової Січі», «Донська і Дніпровська флотилії в російсько-турецькій війні 1736-1739 років»; функціонує   Запорізьке відділення Інституту історії України НАН України за тематикою: «Джерела з історії соціальних рухів на Півдні України». Опубліковано дві монографії «Історія повсякденності: українське село між 1861 і 1930 рр.», «Проект «Новоросія» і новітня російсько-українська війна», спільно проведено 4 наукові конференції.



ХІ. ЗАХОДИ, ЗДІЙСНЕНІ СПІЛЬНО З ЗАПОРІЗЬКОЮ ОБЛАСНОЮ

ДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЄЮ ТА СПРЯМОВАНІ НА ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ

ЕФЕКТИВНОСТІ РОБОТИ НАУКОВЦІВ ДЛЯ ВИРІШЕННЯ РЕГІОНАЛЬНИХ

ПОТРЕБ
У рамках Комплексної програми розвитку малого та середнього підприємництва Запорізької області на базі ЗНУ створено перший у регіоні бізнес-інкубатор, головна мета якого - підтримка стартап - проектів молодих підприємців.

Навчально-науково-виробничим центром «Екологія» розроблено та подано до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації пропозиції щодо розробки Екологічного паспорту регіону та регіональної схеми екологічної мережі Запорізької області. Проведено роботи з моніторингу стану популяцій диких тварин на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду Рівненської та Запорізької областей.

Розроблені наукові обґрунтування на створення семи нових територій природно-заповідного фонду: «Лубенцівський» та «Каштанівський» Новомиколаївського району, Нестерянської сільської ради Оріхівського району, Новоандріївської сільської ради Оріхівського району, «Балка Широка» в адміністративних межах Комишуваської селищної ради Оріхівського району, «Балка Суха» в адміністративних межах Кушугумської селищної ради Запорізького району, «Ділянка узбережжя Азовського моря» Луначарської сільської ради Бердянського району, створення ландшафтного заказника місцевого значення на території Бердянського району Запорізької області.

Подано заявку до екофонду Запорізької області зі створення навчально-науково-виробничої лабораторії з відтворення водних біоресурсів верхів’я Каховського водосховища на території профілакторію біостанції на о. Хортиця.



Спільно із Запорізькою обласною державною адміністрацією проведено 6 наукових конференцій, тематикою яких були: проблеми управління економічним потенціалом регіону; соціальне прогнозування та проектування країни в умовах глобальних конфліктів; інтеграція освіти, науки і бізнесу; дні Сталої Енергії у м. Запоріжжя; Запорожжя в гуманітарному дискурсі; виклики та перспективи розвитку нової економіки на світовому, державному та регіональному рівнях; у рамках освітнього проекту «Патріотичне виховання упродовж життя відбулася міжнародна науково-практична конференція «Звичай як джерело права: від Запорізької Січі до сьогодення»; у рамках щорічної міжнародної акції «16 днів проти гендерного насильства» проведено круглий стіл з теми «Взаємодія органів державної влади, громадянського суспільства та освіти у протидії насильству в сім’ї».
ХІІ. ВІДОМОСТІ ЩОДО ПОЛІПШЕННЯ РІВНЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, ДОСТУПУ ДО ЕЛЕКТРОННИХ КОЛЕКЦІЙ НАУКОВОЇ ПЕРІОДИКИ ТА БАЗ ДАНИХ ПРОВІДНИХ НАУКОВИХ ВИДАВНИЦТВ СВІТУ ПРО ПАТЕНТНО-ЛІЦЕНЗІЙНУ ДІЯЛЬНІСТЬ.
Наукова бібліотека ЗНУ в 2015 році забезпечувала доступ читачів до:

  1. власних документних ресурсів: Фонду наукової бібліотеки, який складає 885 257 прим., з них: друкованих – 803 854 прим., електронних – 81 403 прим.; книги – 563 894 прим., у т. ч.: наукові видання – 375 750; періодичні видання – 154 909 прим. За звітний період до фонду бібліотеки надійшло 19 666 прим. видань, у т.ч., друкованих книг – 11 615 прим., електронних – 8 051 назв. Фонд періодичних видань бібліотеки, який бере свій початок з видань 1945 р., поповнився на 1 615 прим. журналів;

  2. власних інформаційних ресурсів: електронний каталог, який налічує 1 027 150 бібліографічних описів документів з фонду наукової бібліотеки та електронної бібліотеки, що включає 76 237 назв;

  3. відкритий доступ до 99 баз даних і тестовий доступ до 13 баз даних у рамках проекту «Електронна бібліотека України: створення центрів знань в університетах України ”ELibUkr”»;

  4. до ресурсів української науково-освітньої телекомунікаційної мережі «УРАН»: Digital Object Identifier (DOI) Агенції CrossRef, «Наукова періодика України», Наукові конференції України на базі Open Conference Systems; «Український індекс наукового цитування (УІНЦ)»; «Наука України в дзеркалі наукометричної бази даних SciVerse Scopus»; Джерела наукової інформації: 31 база даних;

  5. до інформаційних ресурсів, наданих безкоштовно в 2015 році: Polpred.com (Росія, Москва) – до 15.10.2016 р., Еlsevier (Нідерланди, Амстердам).

Міжнародні проекти наукової бібліотеки: «Електронна бібліотека України: створення центрів знань в університетах України ”ELibUkr”»; «Центр європейської інформації»; «Український Книжковий Проект “100 тисяч книжок”».

У рамках міжнародного проекту «Електронна бібліотека України: створення центрів знань в університетах України ”ELibUkr”» надано доступ до електронних ресурсів 8-ми зарубіжних університетів: архів відкритого доступу Корнельського університету (США); бібліотека електронних журналів університету м. Регенсбург (Німеччина), електронні журнали з математики університету Берклі (США), репозитарію HighWire Press бібліотеки Стенфордського університету (США), електронний архів публікацій та препринтів Університету Сідней (Австралія), портал Саутгемптонського університету (Велика Британія), платформа Університету Сент-Гален (Швейцарія).



Міжнародні партнери наукової бібліотеки: Міжнародний фонд «Відродження», Києво-Могилянська фундація Америки (Чикаго, США), Міжнародний благодійний фонд «Смолоскип», Українсько-американський благодійний фонд «Сейбр-Світло», Фломандсько-Нідерландська культурна організація "Ons Erfdeel vzw" (Бельгія, Нідерланди), Міністерство освіти і науки Болгарії, Посольство Федеративної Республіки Німеччини, Генеральне консульство Республіки Польща, Союз українців Підляшшя (Польща), Фонд народонаселення ООН в Україні (UNFPA Ukraine), Організація безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), Проект Tempus «TRUST», Проект міжнародної технічної допомоги «Розбудова спроможності до економічно обґрунтованого планування розвитку областей і міст України» (РЕОП) (Канада), видавництво Walter de Gruyter (Гамбург, Німеччина) та інші.

Інформація про наукову бібліотеку ЗНУ включена до World Guide to Libraries 2015/2016 (Всесвітнього путівника по бібліотекам 2015/2016), 30-е видання якого опубліковано у вересні 2015 р. у видавництві Walter de Gruyter (Гамбург, Німеччина). Довідник містить адреси та детальну інформацію про фонди та спеціальні колекції 3 200 університетських бібліотек у понад 200 країнах.

Створено технічні умови для авторизованого доступу з кафедр та відокремлених структурних підрозділів університету до веб-версії повного обсягу електронного каталогу, розміщеного на сайті наукової бібліотеки в розділі «Електронний каталог наукової бібліотеки» (http://ebooks.znu.edu.ua/ufd).

Для інформаційного забезпечення патентно-ліцензійної діяльності науковці Запорізького національного університету використовують бази даних та інформаційно-довідкові системи Українського інституту промислової власності, які розміщені на сайті http://base.ukrpatent.org/, а саме:



  • спеціалізовану базу даних «Винаходи (корисні моделі) в Україні»;

  • електронну версію акумулятивного офіційного бюлетеня «Промислова власність»;

  • базу даних колективного користування «Відомості про заявки на винаходи, які прийняті до розгляду»;

  • ІДС «Стан діловодства за заявками на винаходи і корисні моделі»;

  • ІДС «Міжнародна патентна класифікація. Українська версія»,

бази даних Європейського та Євразійського патентних відомств і зарубіжних країн, доступ до яких здійснюється на безоплатній основі; інформаційні ресурси Всесвітньої організації інтелектуальної власності, які забезпечує система «Patentscope» на безоплатній основі на сайті http://www.wipo.int/patentscope.

ХІII. ІНФОРМАЦІЯ ПРО НАУКОВО-ДОСЛІДНІ РОБОТИ, ЩО ВИКОНУЮТЬСЯ

НА КАФЕДРАХ У МЕЖАХ РОБОЧОГО ЧАСУ ВИКЛАДАЧІВ
Згідно з тематичним планом, затвердженим ректором університету, на кафедрах ЗНУ в межах основного робочого часу викладачів у 2015 році виконувалася 81 комплексна науково-дослідна робота, найважливіші з них:
НДР «Збільшення генетичної мінливості сільськогосподарських і декоративних рослин з використанням сучасних методичних засобів та пошук нових генетичних джерел продуктивності та якості продукції».

Науковий керівник: д-р біол. наук, проф. Лях В.О.

Встановлено, що за вмістом білку L. thracicum перевищує культурний льон, L. hispanicum відрізняється підвищеним вмістом в олії насичених жирних кислот, L. grandiflorum – олеїнової, а L. thracicum – лінолевої кислоти; виявлено зв’язок між морфологічними показниками хлоропластів льону олійного і ступенем їх пригніченості; встановлено, що прогрівання пилку соняшника збільшує жаро- та посухостійкість та адаптаційні властивості отриманих популяцій. Отримано 3 патенти на винаходи та 3 свідоцтва про реєстрацію зразка генофонду росли в Україні. Результати роботи впроваджено в ЗНУ та використано для наукової роботи спільно з Інститутом олійних культур НААН України.


НДР «Методи та технології інформаційного пошуку та зіставлення записів».

Науковий керівник: д-р техн. наук, проф. Гоменюк С.І.

Розроблено модель, що включає представлення слів та обчислення приблизної міри подібності між запропонованими представленнями, яка забезпечує більшу точність попередньої фільтрації та спосіб побудови стислого пошукового індексу, який дозволяє відобразити слово і всі його словоформи в один запис індексу, проводити точнішу попередню фільтрацію ще до обчислення подібності між словами та збільшити ефективність зіставлення записів. Результати роботи впроваджено у виробничий процес документообігу приймальної комісії та навчальний процес математичного факультету ЗНУ.


НДР «Формальні моделі і методи еволюціїного поліпшення спеціфікацій знань».

Науковий керівник: канд. фіз.-мат. наук., доц. Єрмолаєв В. А.

Розроблені: загальна теорія еволюції дескрипцій знань; методика поліпшення представлень знань на базі здобуття знань з текстів і застосування метафори підрахунку голосів задля оцінки повноти і якості отриманих специфікацій знань; розроблено підхід щодо програмної реалізації інструментальної підтримки цієї методики, у т. ч. екстракції представлень знань із текстів; гравітаційний підхід до формалізації і візуалізації динаміки формальних специфікацій знань.


НДР «Теоретико-методичні засади професійної підготовки і професійного розвитку фахівців фізичної культури, спорту і туризму».

Науковий керівник: д-р пед. наук, проф. Конох А.П.

Обґрунтовано й експериментально перевірено авторську модель підготовки майбутніх фахівців фізичної культури і спорту до використання національних засобів фізичного виховання у професійній діяльності, зміст якої інтегрує підготовку майбутнього вчителя фізичної культури та тренера-викладача з українського рукопашу «Спас», яку впроваджено у навчально-виховний процес декількох вищих навчальних закладів України.


НДР «Організаційно-економічні засади розбудови інституціональної інфраструктури підприємництва промислових регіонів».

Науковий керівник: канд. техн. наук, доц. Антонюк Д.А.

Запропонована концепція модернізації інституціональної інфраструктури підприємництва регіону та рекомендовано ключові напрями її удосконалення на основі оптимізації трансакційних витрат. Висвітлено аспекти модернізації інституціональної інфраструктури підприємництва промислових регіонів України в умовах інтеграції до ЄС. Запропонована типологізація елементів інституціональної інфраструктури підприємництва, розглянуті процедури та алгоритми її формування і розвитку в умовах інтеграційних процесів.




ХIV. РОЗВИТОК МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНОЇ БАЗИ ДОСЛІДЖЕНЬ
Запорізький національний університет має потребу в унікальних наукових приладах та обладнанні іноземного виробництва (наведених у таблиці) вартістю понад 100 тис. грн.:


з/п


Назва приладу (українською мовою та мовою оригіналу) і його марка, фірма - виробник, країна походження

Обґрунтування потреби закупівлі приладу (обладнання) в розрізі наукової тематики, що виконується ВНЗ/науковою установою

Вартість,

дол. США або євро



Вартість,

тис. гривень



1

2

3

4

5

1.

Мікроскоп для матеріалознавства Axiovert 200 MAT, Carl Zeiss,

Німеччина

Mikroskop fur Staffkunde Axiovert 200 MAT, Carl Zeiss, Deutschland


Прилад необхідний для виконання науково-дослідних робіт за тематикою: «Дослідження формування структурного стану та властивостей вторинно твердіючих спеціальних сталей при хіміко-термічній обробці», лабораторних робіт з дисципліни «Системи технологій», підготовки дипломних проектів.

40 тис.$ США


1080 тис.

грн.


2.

Просвічуючий електронний мікроскоп моделі JEM-2100, виробник: фірма JEOL, Япония
Transmission Electron Microscope JEM-2100, manufacturer: companies JEOL, Japan


Для аналізу мікро- і наноструктури металів, виміру лінійних розмірів (від 0,003 мкм -50 мкм) складових структури. Буде використаний при дослідженні зображення (при збільшені від 50 до1500000) та міжплощинної відстані в режимі дифракції.

250 тис. €

7500 тис.

грн.


3.

Дифрактометр рентгенівський моделі D8 DISCOVER

виробник: фірма BRUKER,

Німеччина
Rontgendiffraktometer, Modell 8 DISCOVER Hersteller Firma BRUKER, Deutschland


Необхідний для дослідження кристалічної структури металів, визначення якісного та кількісного фазового складу.

300 тис. €

9000 тис.

грн.


4.

ЯМР спектрометр Jeol JNM ECX400A Японія
NMR Spectometer Jeol JNM ECX400A Japan


Буде використаний для дослідження хімічного складу кристалічної структури металів та матеріалів, визначення кількісного фазового складу.



150 тис. €

4500 тис.

грн.


5.

Сервопривідна випробувальна машина UIT STM 300

"УКРІНТЕХ", Харків, Україна


Мікроскоп металографічний

Axiovert 200MAT

Carl Zeiss,

Німеччина


Для виконання госпдоговірної науково-дослідної і технологічної роботи для АТ «Мотор Січ» м. Запоріжжя: за темою: «Розробка та впровадження у виробництво цементованої сталі для редукторів газотурбінних двигунів» (2016-2019 р.р., 450 тис. грн.).

Для виконання науково-дослідної роботи за рахунок видатків державного бюджету за темою: «Науково-технологічні основи створення багатокомпонентних легувальних систем і методів обробки для сплавів спеціального призначення»

(2016-2018р.р., 977,2 тис. грн.).

Використання нових сучасних приладів та обладнання сприятиме підвищенню рівня науково-дослідних робіт, які вже виконуються на кафедрі прикладної фізики, та будуть залучені до виконання нових наукових розробок, укладання господарcьких договорів на створення прогресивних технологій та наукових розробок з підприємствами ЗМКБ «Прогрес», АТ «Дніпроспецсталь» та ДП Запорізький титано-магнієвий комбінат.




10 тис.$

США

24тис.$

США




270 тис.

грн.

648 тис.

грн.



XV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Основні труднощі та недоліки в роботі вищих навчальних закладів та наукових установ при провадженні наукової та науково-технічної діяльності у 2015 році:

  • недостатній рівень фінансування наукової діяльності, який не дозволяє в повному обсязі залучати до виконання науково-дослідних робіт студентів та аспірантів;

  • застарілість матеріально-технічної бази наукових лабораторій, яка не дозволяє публікувати результати експериментальних наукових досліджень, отримані на старому обладнанні, у провідних наукових журналах, що входять до міжнародних наукометричних баз даних.

Пропозиції та зауваження щодо налагодження більш ефективної роботи в організації цих процесів:

  • розробити зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», оскільки, згідно зі статтею 7, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску, що робить економічно недоцільним починаючи з 2015 р., залучення студентів та аспірантів (як таких, що працюють на неповну ставку) для виконання науково-дослідних робіт на платній основі;

  • забезпечити вищі навчальні заклади базовим фінансуванням наукової діяльності для підтримки наукової інфраструктури та утримання штатних працівників, які здійснюють науково-організаційну роботу.

Проректор з наукової роботи Г. М. Васильчук




1   2   3   4


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət