Ana səhifə

Інформація про наукову та науково-технічну діяльність запорізького національного університету за 2015 рік 2016 зміст


Yüklə 0.81 Mb.
səhifə3/4
tarix24.06.2016
ölçüsü0.81 Mb.
1   2   3   4


VІІ. ВІДОМОСТІ ПРО НАУКОВО-ДОСЛІДНУ РОБОТУ ТА ІННОВАЦІЙНУ

ДІЯЛЬНІСТЬ СТУДЕНТІВ, МОЛОДИХ УЧЕНИХ
Науково-дослідна робота студентів у Запорізькому національному університеті є однією з найважливіших форм навчально-виховного процесу. Наукові лабораторії, гуртки, проблемні групи, Наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених ЗНУ, студентські наукові конференції, олімпіади, конкурси, круглі столи – усі ці заходи спрямовані на залучення студентів до активної наукової діяльності. У ЗНУ діє 125 студентських наукових проблемних груп та гуртків, у роботі яких беруть участь 1098 студентів.

У 2015 році 71 студент ЗНУ став учасником другого етапу Всеукраїнської студентської олімпіади, 13 з яких посіли призові місця. У Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт перемогли 1студентів з 31, рекомендованих до участі в підсумкових конференціях.

За наказом Міністерства освіти і науки України ЗНУ вже другий рік поспіль виступає базовим вищим навчальним закладом з проведення ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Соціальна педагогіка» і перший рік з проведення ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з напрямку «Словянські мови та літератури» та «Математичні методи, моделі в економіці», які було проведено на високому рівні. У звітному році на базі ЗНУ було проведено обласний та регіональний етапи Всеукраїнської студентської олімпіади з інформатики. За звання кращих у цій галузі знань змагалися 42 команди і 157 учасників із 20 провідних вишів Миколаєва, Одеси, Херсона, Кіровограда, Запоріжжя, Бердянська та Мелітополя.

У середині жовтня на базі юридичного факультету ЗНУ відбулися VІІ Всеукраїнські змагання з адміністративного права та судочинства ім. В.С. Стефанюка, у яких взяли участь студенти із Харкова, Львова, Ірпіня, тощо.

Наприкінці 2015 року на базі економічного факультету ЗНУ було започатковано Наукову школу «Зелена економіка», основною метою якої є розробка теоретичних положень і практичних засад щодо формування методики і оцінки управління процесами екологічного розвитку суспільства з економічної точки зору. Також на базі економічного факультету відкрито бізнес-інкубатор, який створено в рамках Комплексної програми розвитку малого та середнього підприємництва області. Головна мета цієї неприбуткової громадської організації – підтримка стартап-проектів молодих підприємців. За результатами засідання комісії бізнес-інкубатора «БІ-Запоріжжя» бізнес-плани 14 студентів ЗНУ успішно пройшли відбірковий етап.

У 2015 році 30 студентських наукових робіт було подано на конкурс Запорізької обласної державної адміністрації для обдарованої молоді з галузі «Наука». Переможці визначалися в 11 номінаціях, з них студенти Запорізького національного університету перемогли у 6 номінаціях.

У 2015 році на базі ЗНУ проведено 1 міжнародну та 7 Всеукраїнських та регіональних студентських наукових конференцій. З доповідями та повідомленнями на міжвузівських, регіональних, всеукраїнських і міжнародних конференціях виступили 1742 студентів.

Протягом 2015 року опубліковано 1683 студентських тез та статей (з яких 368 у співавторстві з викладачами). Подано 1 заявку на корисну модель та 2 – на винахід, співавторами яких є студенти.



Рада молодих учених. Науковим товариством студентів, аспірантів, докторантів та молодих учених (НТСАДМВ) проведено понад 100 наукових заходів, серед них вже традиційна щорічна університетська науково-практична конференція студентів, аспірантів і молодих вчених «Молода наука – 2015» (7-9 квітня 2015 року), у роботі якої взяли участь близько 1235 молодих науковців Запорізького національного університету та інших ВНЗ України.

НТСАДМВ ЗНУ має власну ВЕБ-сторінку: http:// sites.zsu.zp.ua/student_science/, групу інформаційної розсилки в соціальних мережах. Видається інформаційний бюлетень НТСАДМВ ЗНУ «Молодий науковець», який виходить щомісяця.

У 2015 році активісти НТСАДМВ взяли участь у таких заходах: V міжнародному «Новомедіафорумі», який є проектом громадської організації «Асоціація журналістів, видавців та мовців «Новомедіа» (м. Київ), VІІ дебатному форумі «Бердянський ринг-2015», VІ міжнародному екологічному форумі (м. Херсон), ІV фестивалі соціальної відеореклами Molodiya Festival’15 (м. Київ), Міжнародній конференції «Біологія: від молекули до біосфери» (м. Харків).

Стимулюючі заходи і відзнаки, у тому числі внутрішні. Протягом року 6 студентів ЗНУ одержували стипендію Президента України, 2 – стипендію Верховної Ради України, 2 – стипендію Кабінету Міністрів України; 2 – стипендію Запорізької обласної державної адміністрації, 2 – стипендію Запорізької обласної ради, 2 – стипендію Запорізької міської ради в номінації «Молодий учений»; 6 - іменні стипендії від ВАТ «Запоріжсталь»; 180 – матеріальну підтримку обдарованої молоді згідно з Міською комплексною програмою соціального захисту населення; 6 студентів – премію за перемогу в обласному конкурсі для обдарованої молоді в галузі «Наука» від Запорізької обласної державної адміністрації; 3 студенти отримали стипендію за стипендіальною програмою фонду Віктора Пінчука «Завтра. UA»; 23 студенти – ректорську премію за перемогу у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт та Всеукраїнській студентській олімпіаді, 1 студент – грошовий сертифікат Запорізької міської ради за перемогу в конкурсі, 1 студент – винагороду від компанії «Київстар» за перемогу в конкурсі, 32 студенти - грамоту ректора за високі досягнення в студентській науково-дослідній роботі з нагоди Дня науки; 16 студентів - грамоту ректора за високий рівень організації роботи Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених з нагоди Дня науки; 4 аспіранти – подяку ректора за плідну наукову роботу з нагоди Дня науки.



Роки

Кількість студентів, які беруть участь у наукових дослідженнях

та відсоток від загальної кількості студентів



Кількість молодих учених, які працюють у ВНЗ або науковій установі

Відсоток молодих учених, які залишаються у ВНЗ або установі після закінчення аспірантури

2012

3236 (58)

205

66

2013

3321 (59)

176

79

2014

3741 (60)

168

65

2015

4012 (62)

157

64


VIIІ. НАУКОВІ ПІДРОЗДІЛИ, ЇХ НАПРЯМИ ДІЯЛЬНОСТІ, РОБОТА

З ЗАМОВНИКАМИ
Регіональний навчально-науково-виробничий центр «Екологія». Виконано 4 господарські договори із замовниками щодо упорядкування мисливських угідь з господарствами Луганської, Київської областей; наукового обґрунтування доцільності регулювання чисельності кабана дикого в мисливських угіддях Рівненської області та гідробіологічних та токсикологічних досліджень води ставка парку Перемоги м. Запоріжжя.

Проведено роботи з моніторингу стану популяцій диких тварин на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду Рівненської та Запорізької областей, розроблено наукові обґрунтування на створення семи нових територій природно-заповідного фонду: «Лубенцівський» та «Каштанівський» Новомиколаївського району, Нестерянської сільської ради Оріхівського району, Новоандріївської сільської ради Оріхівського району, «Балка Широка» в адміністративних межах Комишуваської селищної ради Оріхівського району, «Балка Суха» в адміністративних межах Кушугумської селищної ради Запорізького району, «Ділянка узбережжя Азовського моря» Луначарської сільської ради Бердянського району, створення ландшафтного заказника місцевого значення на території Бердянського району Запорізької області.

Опубліковано 2 навчальні посібники, 1 методичні рекомендації, 25 статей, із них 2 статті у виданнях з імпакт-фактором; отримано 1 патент на винахід; подано проектну заявку до фонду Марі Кюрі, європейської програми Горизонт 2020 за темою «Evaluating the effects of protected areas on molecular and taxonomic diversity of marine communities and fish stock recovery: a parasite community approach»; до екофонду Запорізької області зі створення навчально-науково-виробничої лабораторії з відтворення водних біоресурсів верхів’я Каховського водосховища на території профілакторію біостанції на о. Хортиця. Проведено студентську виробничу практику зі спеціальності «Мисливствознавство». Виконуються одна докторська та чотири кандидатські дисертації.

Навчально-науково-виробничий центр «Металспецпроект». У рамках укладених договорів про наукове співробітництво Центр активно співпрацює з промисловими підприємствами м. Запоріжжя, зокрема АТ «Дніпроспецсталь», АТ «Мотор Січ», ДП «Конструкторське бюро «Прогрес» у напрямках вирішення наукових завдань у процесах автоматизації проектування важко-навантажених деталей і конструкцій та оптимізації їхнього структурного стану і властивостей; вдосконалення техніки і технології виробництва продукції в металургійній та машинобудівній галузях; проведення вимірювань та розрахунків з визначення розподілу напружень та структурного стану новітніх і стандартизованих матеріалів різного функціонального призначення; розробки математичних моделей розподілу у важконавантажених об’єктах; розробки нових і вдосконалення існуючих методів побудови обчислювальних схем розв’язання задач за мінімумом вхідної інформації.

Опубліковано 7 статей у фахових виданнях, із них 2 – у міжнародних; отримано 2 патенти; захищено 1 кандидатську дисертацію; взято участь у міжнародних і всеукраїнських конференціях, спеціалізованій виставці-конференції «Композити та склопластики»; проведено вдосконалення лекційних курсів «Система технологій» і «Основи теплофізики», розроблено цикл лабораторних робіт з дисципліни «Механіка нанокомпозитів». Подано заявку на конкурс наукових проектів за рахунок коштів державного бюджету МОНУ – «Науково-технологічні основи створення багатокомпонентних легувальних систем спеціального призначення», що має оборонне значення. Підготовлено документи на укладання госпдоговору з АТ «Мотор-Січ».



IХ. НАУКОВЕ ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

ІЗ ЗАКОРДОННИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ
У 2015 році на базі ЗНУ організовано і проведено 7 міжнародних наукових і науково-практичних конференцій і семінарів; реалізовано 19 освітньо-наукових проектів і програм, у тому числі проекти програми «ERASMUS MUNDUS» («ELECTRA» та «HUMERIA»), «ERASMUS +», метою яких є підвищення якості освітньої й наукової діяльності в партнерських країнах шляхом інтеграції освіти, науки і виробництва в галузі гуманітарних, технічних і природничих наук.

Особисту участь у міжнародних наукових конференціях, стажуваннях за кордоном взяла 181 особа – науковці і студенти ЗНУ. Серед викладачів - стипендіати проекту «Erasmus Mundus Electra»: доцент кафедри іноземних мов професійного спрямування Бєляєва А.В., доцент кафедри історії і теорії держави та права Макаренков О.Л., доцент кафедри прикладної математики Швидка С.П., асистент кафедри садово-паркового господарства та генетики рослин Левчук Г.М., докторант Сарабєєв В.Л. – стипендіат міжнародних програм академічного обміну ім. У. Фулбрайта; доцент кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Коваленко Л.В.; стипендіат проекту «Польский Еразмус для України» - аспірант кафедри всесвітньої історії Звягіна О.М.; стипендіат проекту «Pyrses SemData» - аспірант кафедри інформаційних технологій Алфьоров Є.А.

Наукові дослідження та стажування на базі ЗНУ здійснили 37 іноземних викладачів з 10 країн світу, з них 8 працювали і працюють у ЗНУ на довгострокових засадах.

Серед студентів ЗНУ – 15 стипендіатів проектів «ERASMUS MUNDUS» «ELECTRA» і «HUMERIA», 60 учасників мовної та професійної підготовки (у тому числі дистанційного навчання).


Детальні дані щодо тематики співробітництва із зарубіжними партнерами у 2015 році


Країна

Установа –

партнер


Тема співробітництва

Документ,

в рамках якого здійснюється співробітництво, термін його дії



Практичні результати

та публікації



Болгарія

Міністерство освіти і науки Республіки Болгарія

Болгарська мова та література, порівняльне мовознавство, культурологія

Лист Міністерства освіти, молоді і науки Республіки Болгарія № РД-13/228 від 09.07.2012 р., термін дії до липня 2015 р.

Організація викладацької та наукової діяльності в галузі порівняльного мовознавства болгарських викладачів - д-ра І. Сімеонова, д-ра Л. Мінкової; організація стажування 45 слухачів факультативу болгарської мови в Технічному університеті (м. Габрово), Шуменському університеті (м. Варна), Софійському університеті ім. Клімента Охридського (м. Софія)

Великобри-танія

Університет Хаддерсфілда

Міжнародний проект “SemData” VII Рамкової програми

Мандат проекту, термін дії до серпня 2017 р.

Наукове стажування в Університеті Хаддерсфілда

доцента кафедри інформаційних технологій Єрмолаєва В.А., докторанта кафедри прикладної математики Леонтьєвої В.В.



Великобри-танія

Університет Грінвича

Фізична реабілітація

Договір про співробітництво від 09.11.2014 р., термін дії до 09.11. 2016 р.

Наукове стажування докторанта Малікової А.М.

Іспанія

Мадридський політехнічний університет

Міжнародний проект “SemData” VII Рамкової програми

Мандат проекту

VII Рамкової програми “Pyrses SemData”, термін дії до грудня 2017 р.



Наукове стажування в Мадридському політехнічному університеті доцента кафедри інформаційних технологій Кеберле Н.Г., аспіранта кафедри інформаційних технологій Алфьорова Є.А., доцента кафедри інформаційних технологій Єрмолаєва В.А.

Німеччина

Товариство «Гете Інститут Інтер Націонес»

Забезпечення навчального процесу в Центрі німецької мови

Договір про співробітництво від 12.05.2010 р., термін дії до 12.05.2015 р.

Проведено науково-методичні семінари для викладачів німецької мови.

Німеччина

Інститут фасіліті менеджменту,

м. Берлін



Фасіліті-менеджмент та логістика

Договір про співробітництво від 29.01.2011 р., термін дії до 29.01.2016 р.

Консультативна допомога у проектах із санації будівель та енергозберігаючих технологій, які реалізуються Запорізькою обласною державною адміністрацією.

Німеччина

Університет Магдебург-Стендаль,

м. Магдебург



Соціальна педагогіка та психологія, німецька мова

Договір про співробітництво

від 19.09.2008 р., термін дії до 19.09.2018 р.



Організація лінгво-культурологічної практики студентів ЗНУ в університеті Магдебург-Стендаль.

Німеччина

Польща

Італія

Іспанія


Португалія
Фінляндія
Ірландія
Болгарія
Азербайд-жан

Білорусь


Вірменія

Грузія


Університет

ім. Карла фон Оссієцького,

м. Ольденбург

Яґеллонський університет в Кракові (Польща)

Туринський політехнічний університет

Політехнічний університет Валенсії

Університет Міньо

Університет Оулу

Лімерікський університет

Хіміко-технологічний і металургійний університет Софії

Бакинський державний університет,

Університет Хазар

Білоруський національний технічний університет,

Білоруський державний університет

Національний аграрний університет Вірменії,

Єреванський державний університет

Батумський державний університет ім. Ш. Руставелі,

Державний університет ім. І. Чавчавадзе,

Тбіліський державний університет


Підвищення якості навчання у партнерських країнах шляхом впровадження науково-дослідного компоненту

Мандат

проекту програми Erasmus Mundus “ELECTRA”, термін дії до червня 2016 р.



Стажування студентів, наукові стажування аспірантів і викладачів ЗНУ в університетах-партнерах (15 осіб)

Німеччина

Польща

Італія

Іспанія


Португалія
Фінляндія
Ірландія
Болгарія
Азербайд-жан

Білорусь


Вірменія

Грузія


Університет

ім. Карла фон Оссієцького,

м. Ольденбург

Яґеллонський університет в Кракові (Польща)

Туринський політехнічний університет

Політехнічний університет Валенсії

Університет Міньо

Університет Оулу

Лімерікський університет

Хіміко-технологічний і металургійний університет Софії

Бакинський державний університет,

Університет Хазар

Білоруський національний технічний університет,

Білоруський державний університет

Національний аграрний університет Вірменії,

Єреванський державний університет

Батумський державний університет ім. Ш. Руставелі,

Державний університет ім. І. Чавчавадзе,

Тбіліський державний університет


Підвищення якості освітньої й наукової діяльності у партнерських країнах шляхом організації академічних обмінів та провадження наукового компоненту до освітніх програм.


Мандат

проекту програми Erasmus Mundus “HUMERIA”, термін дії до червня 2017 р.



Стажування студентів ЗНУ в університетах-партнерах (5 осіб)

Польща

Варшавський університет

Всесвітня історія

Стипендіальна програма Уряду Республіки Польща «Польський Еразмус для України» на 2015-2016 рр.

Наукове стажування аспіранта кафедри всесвітньої історії Звягіної О.М.

Польща

Економічний університет в Катовіцах

Міжнародна економіка

Договір про співробітництво від 10.10.2011р., термін дії до 10.10.2016 р.

Проведено спільні міжнародні наукові заходи (ЗНУ – співорганізатор)

Польща

Вроцлавський університет

Полоністика, лінгвокультуроло-гічні практики студентів

Договір про співробітництво від 09.05.2014 р., термін дії до 09.05.2019 р.

Організація лінгвокультурологічних стажувань 12 студентів філологічного факультету.

Росія

Іркутська державна сільсько-

господарська академія



Наукове забезпечення стабілізації мисливських ресурсів та проблем природо-користування

Договір про співробітництво від 29.05.2008 р., термін дії до 29.12.2014 р.

Отримано рекомендації щодо написання навчальних програм «Економіка і управління мисливським господарством» для магістрів.

Росія

Російський державний аграрний Університет

м. Балашиха



Мисливствознав-ство та біоекологія

Договір про співробітництво від 06.07.2011 р., термін дії до 06.07.2016 р.

Підготовано матеріали до VI міжнародної науково-практичної конференції «Збереження різноманітності тварин та мисливське господарство РФ та суміжних територій».

Росія

Всеросійський науково-дослідний інститут мисливського господарства та звіроводства

ім. Б.М. Житкова,

м. Кіров


Природо-користування та екологія

Договір про співробітництво від 22.05.2012 р., термін дії до 22.05.2017 р.

Впровадження системи моніторингу ресурсів та визначення квот сезонного полювання основних видів мисливських тварин для удосконалення мисливствокористуван-ня із використанням розробки на мисливських угіддях України.

США

Фонд міжнародних академічних програм ім.

У. Фулбрайта



Всесвітня історія

Програма академічних обмінів, термін дії - постійно

Наукове стажування в Бостонському університеті доцента кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Коваленко Л.В.

Туреччина

Університет

Чукурова, м. Айдана



Програма підвищення кваліфікації для викладачів

Мандат проекту «Mevlana», термін дії до грудня 2018 р.

Стажування викладачів ЗНУ (15 осіб) в Університеті Чукурова (м. Адана)

Франція

Університет

дю Мен,


м. Ле Ман

Біохімія, імунологія, фізичне матеріалознавство, економіка, менеджмент, французька мова та література

Договір про співробітництво від 16.09.2013 р., термін дії до 16.09.2018 р.

Навчання в магістратурі Університету дю Мен випускників факультетів: фізичного, економічного, менеджменту (4 особи);

мовні стажування студентів факультету іноземної філології, спеціальності «французька мова»

(у т.ч. дистанційне навчання)


Франція

Університет Лотарингії

м. Метц


Програма підвищення кваліфікації для викладачів

Лист від Університету Лотарингії від 03.06.2015, термін дії до 08.07.2015 р.

Наукове стажування асистента кафедри другої іноземної мови Поваліхіної Н.К.

Франція

Організація

«Альянс Франсез Іль-де-Франс»,

м. Париж


Програма підвищення кваліфікації для викладачів

Лист від організації «Альянс Франсез Іль-де-Франс» від 25.06.2015 р., термін дії до 02.08.2015 р.

Наукове стажування асистента кафедри романської філології і перекладу Третьяк Ю.Ю.


1   2   3   4


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət