Ana səhifə

609 Dhurim H. Kelmendi


Yüklə 31.3 Kb.
tarix26.06.2016
ölçüsü31.3 Kb.
609 - Dhurim H. Kelmendi

Selamu Alekum hoxhë i nderuar. kam një pyetje pë ju: A lejohet të shkruhet në Mus'haf se kush e ka dhuruar atë? Selamu Alekum Allahu ju shpërbleft610 - Ardian Kastrati

Selam Alejkum, gruaja shtatzene ne muajin e 7, a e ka obligim me agjeru Ramazanin apo ka ndonje lehtesim per te dhe nese nuk mundet cili eshte shpagimi per te?611 - Samir Elshani

Selam Alejkum, nese ezani i akshamit thrret 3-4 a 5 min ma heret se sa qe e ke oren ma te sakt, qka do te thot nese e prish agjerimin kur thrret ezanai ku sdegjohet ezan tjeter, a është mir? Selam alejkum, All-llahu te rujt.612 - Julian Korriku

selam alejkum! a i lejohet muslimanit qe pervec namazit te tij, te bej yoga ?613 - Nazmi Gashi

Es-selamun-alejkum Hoxhe i nderuare ( All-llahu qoft i kenaqur me ty dhe me familjen qe ke inshalla) Nese nuk e teproj por desha te te pyes se a eshte e drejt dhe a lejohet me fe te dhuron gjak nje person disa her vullnetarisht...Nese PO ne rregull eshte nese JO te lutem nje sqarim te shkurter pse JO.614 - Majlinda Ceni

Esselamu Alejkum hoxhe i nderuar.A ben te falemi me grim,dhe a prishet abdesi nese veme grim?C'fare eshte Ehli Sunneti?A ishin ithtaret e librit dhe beni israilet perkrahes apo kundershtar te fese islame?ALLAHU jua shperbleft615 - Nje Vlla Musliman

selam alejkum. kam nje propozim: pyetjet qe kan te bjene me muajin Ramadan dhe me agjerimin te ju pergjigjeni me heret, ngase une e di qe ju i shkoni radhazi pyetjeve dhe dikush ka nevoj te dij per nje pytje per agjerim psh. dhe kalon muaji Ramadan dhe ende pergjigjen nuk e ka marr. ma bani hallall. Allahu ju shperblefte616 - Agim Mulaj

selam alejkum hoxh i dashur muslim e kam ni pytje kryetari i bashksis islame ne pej ka than se ata si jan dal ne protesta ne prishtin nuk ja dojn te miren vendit edhe islamit edhe tha se keta njerz nuk e dojn islamin as fen qysh e vlerson ti ket vendim te kti hoxhe si ka ba pare me thes e kerre te mira e pasunu shum si te mbretit thuja qka esht puna e kti njeriut s.alejkum617 - Black Eagle

selam alejkum.n.q.s nje xhami eshte reth 40 deri ne 45 grade jashte drejtimit te kibles cili eshte mendimi i dijetareve ne lidhje me faljen e namazit ne kete xhami ju lutem te me jepni disa argumente lidhur me kete.allahu jua shperblefte per kontributin tuaj.618 - Dinushja Muslimane Elhamdulilah

Selam Alejkum hoxh i nderuar desha me pyt (niqah fetar) a osht kur pranojn prindrit te dy paleve apo o ndryshe?Allahu ju shperbleft me xhdo te mir ne jet e me xhennetin firdevs dhe suksese ne pun inshaAllah...Selam619 - Destan Sopa

Selam Alejkum Hoxh i nderuar kam nje pytje ne lidhje me vdekjen babgjyshit tim, kjo gjë po na shqetson familjen pershkak se ka pas nje vdekje te ran,a do te thot kjo se ne duhet te ullzomi pershkak te ti e kemi pa vet se si ka hek edhe pse ne familejt ton nuk fal namaz askush tani perveq meje Elhamdulila, jam i ri e sun po i afroj kerkan te familejes per namaz po All-llahu alem, agjerimin e kan majt gjithmon, babgjyshi kur ka mujt ka agjeru thojn po kur ka qen i shtyr ne mosh nuk ka agjeru ska mujt namz nuk di qe ka fal perveq kur ka qen ma i ri ka agjeru ka fal xhum ndonjer nuk e di edhe per kete sigurt All-llahu alem po thojn qe ka qen i drejt me te gjith asht permendet per ket... ka 1 vit qe ka vdek, 2 vitet e fundit ka fillu me harru shum mjekt na thojshin ju ka lshy memorja po shqetsimi yn kryesor ka qen ne 3 mujt e fundit ka qen gjendja ma e rond, e ka pas kontrodhen e hupt ska dit as buk me anger me dor te vet me ni fjal, nenstop ka permend njerz te vdekur te afermit e ti qe kan qen te vdekur na ka shqetsu familjart qe ka pas gjithmon biseda me ta,neve sna njifke sa i njifke ata, bajke sikur asht tuj nejt me te vdekurit sikur me neve edhe u tutke nga ta shum sdojke me lan vet, gjithmon masdite ka pas zjarmi, 4 dit e fundit ka kerrat as ska ec as ska anger, trupin e ka pas ple po ne momentin kur i ka dal shpirti trupi i ti ju ndryshu ju sari thojn se ka pas xhenazen e pastert, qka do te thot kjo per neve se po na japin shum mendime te ndryshme nga gjithkush e kjo gje po na shqetson, na ban hallall hoxh All-llahu te shperbleft Selam Alejkum620 - Benjamin Mk

Selam alejkum hoxhe, kane filluar te me mungojne disa rroba te mija, dhe e kam gjetur nje maic timen ne orman me 2 pika gjaku, a do te thote se eshte tentim per sihr ? dhe a munden xhindet ti bartin teshat apo patjeter duhet te hyn njeriu ne shtepi ? Allahu te shperbleft621 - Tahir Hajraj

Selam Alejkum hoxh sa ja vlen me ju besu videov Mashtrim i Madhë?622 - Nje Vlla Musliman

selam alejkum hoxhe i ndreuar, kam nje pyetje: une kur jam pas udhezuar para tri viteve udhezimi im dhe muaji i Ramazanit nuk kan pasur shum kohe ndermjet me thene nja dy tre muaj dhe une deri ne ate kohe kurr ne jeten time as skam fal namaz as skam agjeru as skam shku kurr ne xhami po pasi qe Allahu me udhezoi elhamdulilah une fillova me te gjitha keto por vleren e Ramazanit nuk e disha edhe aq dhe ishte hera e pare ne jeten time qe po agjeroj dhe pak qe isha keq me shendet e prishja agjerimin per ate dite dhe prap vazhdoja te nesermen me agjerim dhe gradualisht fillova ta mesoj vleren e agjerimit por nga pertacija nuk munda ti bej kaza ato dite qe me kan pas humbur gjate atij Ramazani te pare te agjeruar ne jeten time, dhe pastaj kur mesova hadithe dhe sidomos kur e kam ndegjuar nga nje hoxhe tregimin se si pejgamberi alejhi selam ka pare enderr se si denoheshin disa njerz me nje denim te dhembshem dhe kur i ka pyet melaiket se per qfar denohen kta keshtu i kan thene kta jan ata qe kan filluar agjerimin dhe ne gjysm te dites e kan prish, subahanllah kjo mka friksu shum dhe gjithmon e kam mendjen atu dhe pyetja ime eshte qe a ban tash qe pas ketij Ramazani inshaAllah ti agjeroj ato dite kaza edhe pse ka kalu nje kohe shume e gjate? Allahu me falt per kete ngase skam pas dituri te mjaftueshme per kete muaj te bekuar. ma bani hallall qe e zgjata kaq shum por kjo tash e sa vite po me mundon.623 - Ilir Rudaj

kam disa pytje hoxhe i nderuar


1) a prishet ramazani te besh tush apo te lahesh ne bazen.
2) a lejohet ti denosh femijet kur bejn ndonje sherr per te cilin i thu qe mos ta ban nese po prej sa vjeq deri sa vjeq.
3) me qka esht e perferuar qe ta prishum ramazanin dmth ne iftar me uje,buk,sok apo ndonje embelsir.
4) a esht haram me ngren ushqimin qe eshte zi me mishn e derrit fjala esht per gjellrat.
5) qfar duhet te bej se kam hanger kater her mish te derrit pa dijeni
6) a lejohet mi ly flokt me gell e me ndreq frizur.
7) qfar duhet tbej kur do persona bajatqar ju bejne bajat qdo fjal te dikujt tjeter nuk e lan me fol kurgja kjo ndodh ne familje,shkolla,shoqeri,pun etj.
8) a me lejohet me nejt me femra jomuslimane me te cilat punoj bashk me to ne firme gjat pauzes si e kemi ato vin te une dhe kan shum deshir me fol me mue edhe se une ju foli shum. ALLAHU JU SHPERBLEFT

624 - Naser M. Hoxha

selam alejkum hoxh i nderuar kam disa pytje:


1. a pranohet vlera e agjerimit te ramazanit nese nuk na del xhum deri 2 or apo 3 or para iftarit?
2. a ka pas ras doni her rast qe Pejgamberi s.a.w.s i ka bashkuu namazet vullnetarisht?
3. a merr pjes te gjynahit nese je hoxh (d.m.th i ri ose tuj msu ne medrese apo je ne studime islame) dhe prindrit e tu shkojn ne deti apo nuk falin namaz e gjera tjera te ndalura edhe pse deti sosht i ndaluar mirpo njerzit e bojn te atill
4.a lejohet naten me nejt qut nese ke frik se nuk te del gjumi per namazin e sabahut. Allahu ju shperbleft qe e gjetet koh per leximin e ktyne pytjev :D selam alejkum
5. shkurtimi i vetullav me gershej nese rriten teper a lejohet me i shkurtu jo me i nuuk
6. nese femna agjeron ne kohen e kur esht me mustracion sepse thot nuk muj me agjeru jashta ramazanit
7. nese e nis ni hatme dhe nuk e perfundon a ki ndonj lloj te gjynahut
8. nese mun me na skjaru punen e Surteu Jasin (a lejhot me u lexu per te vdekur apo jo)
9. nese e she ni moter te mbulume dhe te pelqen a te lejhot me i fol me u njoftu per lidhje dmth fejes dhe martes ama i fol drejt per drejt nese ka munsi me na sqaru pak?.

625 - Luleta M Shala

Selam Alejkum Deshta ta Boj Nje Pytje Aosht e Vertet qe Thojn Syni i Keq edhe Qka Duhet me Thon Kur Mendon qe pe Sheh qat Person qet Shikon ne ate Menyr sa qe Dyshon qe Pot Bon Diqka Mundesh me ma Sqaru Aosht e Vertet qe Thojn Syni Keq Osht Hak?626 - Arsenal London

hogj i nderun ALLAHU te shperbleft per ligjeratat e mir na keni fol per q'do gje po kisha pas deshir me na fole edhe per sahabit ebubekrin,omerin, udhmanini, edhe aliun ALLAHU ju shperbleft selam alejkum627 - Teuta Qerimmi

selam alejkum hoxhe i nderuar a munesh me me tregu se ajon te verteta do letra qe thojn ko me te ndodh 1 surpriz mas 4 ditve nese e shperdan 20 vetve a osht haram628 - Beker Sijoni

Hoxhe i nderuar,kam nje pyetje rreth namazit a mund ta falesh namazin e nje dite diten tjeter pasi nuk ke pasur mundesi per ta falur. PSH:Ke qene ne udhetim dhe s'ke pasur mundesi.Ju faleminderit,allahu ua shperblefte.629 - Besa Chen

asalamu akeykum, a mund te me informoni nese ka ligjerata apo diqka te tille per femra ne Ulqin gjate ketij muaji, pasi qe nuk dua te shkoj ne det, Allahu ju shperbleft630 - Elvira Arifi

selam alejkum nje femer shtyatzan ae ka obligim ramazanmin e nese jo a me kompoenzu edhe qysh me kompenzu631 - Egzon Ajeti

Selam alejkum hoxhë i nderuar. Dua të di më saktësisht mënyrën se si lidhen duart në namaz sepse kam parë që nuk i lidhin të gjithë njësoj. Nëse ke mundësi të na i demonstrosh mënyrat e duhura dhe ato jo të duhurat të lidhjes së duarve pasi që të shohim përmes kamerës.632 - Dardan Gashi

selamualejkum hoxh nashta te kena lodh me pyetje por inshalla na e bon hallall por ty Allahu te shperbleft desha te pyes a esht haram te besh dhiker p.sh gjat namazit te drekes apo ikindis...?edhe pastaj s'bashku me xhemat633 - Teuta Halili Kastrati

Esselamun alejkum . Allahu ju shperbleft me xhennetin firdeus.Kam dy pyetje i nderuar hoxhë.


1.Dua të di mbi dispoziten e sheriatit lidhur me hajzin(ciklin mujor te femrave),nese ka nje çrregullim si duhet te veprojmë me namazin dhe agjerimin?
2.Kam një problem gjinekologjik,ketu ku jetoj une kam vetem dy zgjidhje per kete problem. Ose mjeku te jete mashkull,ose te mos shkoj fare tek mjeku,problemi im eshte qe tre jave , dhe nuk ndihem aspak mire? Qfar me propozoni?? Allahu ju shperbleft.

634 - Diamant Selaj

selam aljekum hoxh a eshte i lejuar kuizi qe fiton para si psh milioneri ose oksigjeni635 - Valdrin Hoti

selamu alejkum hoxhe i nderuar desh t`ju pys se dhikrin e namazit a duhet ta bejm pas sunnetit apo pas farzit , qfare duhet te themi ne ket dhiker dhe se a duhet te lutemi ne fund te dhikrit ? allahu ju shperbleft636 - Nje Vlla Musliman

selam alejkum. une kam nje smundje te syve dhe vazhdimisht perdori nje lloj pikash por ato pika kur i qes ne sy e ndjej qe po me kalojn ne goje. e desha te pyes ne Ramazan a mund ti perdori une keto pika ngase nese nuk i perdori ato afro nje jave mua me skuqen syt dhe me kruhen shum e pastaj me lotojn e me djegin e keshtu me radhe?637 - Fidan Morina

selam alejkum hoxhe,e pyta nje vlla musliman qe jeton ne suedi se a e kan mundsine te blejn vetura nepermjet bankes pa kamat tha jo mirepo tash na e kan mundsu nje gje te tille per shembull nje veture qe kushton 5 mij euro ata ja shtojne edhe tthojne qe qmimi oshte 5500 dhe ky vllau me tha qe lejohet keshtu ndersa une nuk u pajtova sepse banka prap se prap po e vendos kamaten ne te ndoshta e kam gabim na sqaro hoxhe?638 - Kaltrina Veseli

Es-Selamu Alejkum ! Hoxhë i nderuar jam kurreshtare të di këndvështrimin e Islamit mbi trekëndëshin e bermundeve. All-llahu ju shpërbleftë !!!639 - Burim Plakolli

Selam Alejkum Hoxhë i nderuar, dua të pyes kështu një pyetje:1. A ka mundësi që ndonjë prijës fetar nga fetë e ndryshme si p.sh Prifti , me bo exorcizm (Heqjen e magjisë së zezë, apo siq thomi largimin e Egjinëve nga trupi i njeriut) ..640 - Senat Berisha

Selam alejkum hoxh desha te pyes per kohen e jacis. Kur perfundon koha e jacis ? a llogaritet mesi i nates prej kur hyn koha e akshamit deri ne imsak apo kur hyn koha e sabahut për ta llogarit mesin e nates. Pasiqe tani jacia ka rreth 50 minuta kohë me logaritjen aksham-imsak641 - Suzana Fetahu

eselamu alejkum, ne kohen qe ne jemi dike jetuar eshte adet qe nusja te merr dore si e kan zakon, a eshte haram me marr dore se ka deshire vjehrra , normal jo si perulje por vetem respekt, edhe argumentin per kete?642 - Egzon Ajeti

Përshëndetje hoxhë i nderuar. Nëse nuk ka kush e thërret ezanin në një xhami, a lejohet që ta lëshojmë ndonjë ezan të ruajtur në formë elektronike?643 - Flutra Fluturushka

selamu alejkum hoxhe i nderuar aekan gjunahin enjet si aj qijep edhe si aj qe mer parat me kamat ju lutem maktheni pergjigjen eselamu alujkum.644 - Sedat Emini

Es selam aleykum Hoxhe i nderuar. e kam nje pyetje te cilen ma ka be vellau im. ati i ka than nje moter: se para se te bohet Kijameti , Allahu xh.sh.: do ta kthej Hazreti Isen a.s.: dhe ai do te jetoj se paku 40vjet ne toke. ne kete kohe nuk do te behet kijameti. une i thash se skam ndegjuar per kete, por nuk mujta mi ju pergjigj. nese ke mundesi me me then diqka rreth kesaj qeshtje. Es selamun Alejkum ve rrahmetullahu ve berekatuhu645 - Liridon Kryeziu

Eselam Alejkum. A eshte e tepert me shiku 1 here ne jav nga nje loj futboll ? Allahu ju shperblefte per mundin.646 - Valmir Bllaca

Nje pyetje hoxhes.Deshta te pyes se nese ne qellojm ne nje grup ku nje njeri ben magji edhe nese ne ne momentin qe e lexojm ndonje sure a mund ti shkaterrohet atij magjija647 - Loni Cani

Kush është Rebia el-Med'halij? na thuj dicka per se cfar kane thene dijetaret per te ! es selam alejkum648 - Valmir Bllaca

Nje pyetje hohes.Tash jam bindur se ramazani ti zbulon semundjet.Babai im gjithmon e ka agjeru ramazanin mirpo ne 2010 ai nuk e ka agjeru pershaka se organi i trupit ka lypur uj edhe ne munges te ujit per shkak te agjerimit ja kan nis mu formu guret ne veshk mirpo kur ka shku te mjeku ai i ka than se ti i ke pas po nuk e ke dit ,edhe po du me lidh qe ramazani ti zbulon semundjet qe i ke.649 - Armin Shaqiri

Selamun Alejkum hoxh i nderuar.A është e lejuar qe muslimant ta perdorin Coca Colën se thujn disa njerez qe permban Alkohol?650 - Majlinda Ceni

Esselamu Alejkum hoxhe i nderuar.Vitin e kaluar nuk e kam agjeruar muajin e Ramazanit,pasi ALLAHU me fali nje femi,elhamdulilah.Gjithashtu edhe edhe gjate vitit nuk kam mundur ta kompensoj,pasi kam qene me gjidhenie.Pyetja ime eshte cfare mund te bej,a mund te jap nje shume parash per ta kompensuar ate muaj dhe sa duhet dhene?ALLAHU jau shperbleft651 - Majlinda Ceni

Pyetja e dyte eshte rreth zeqatit.Kam disa ar,e kam qe 3 vjet.A mund ta jap zeqatin ar apo duhet ta shes dhe me ato para te jap zeqatin?Dhe diicka tjeter,kam 2000 euro qe i kam ruajtur,d.m.th ka nje vet qe jane te ruajtura,a duhet te jap zeqatin nga ato lek apo nga leket qe marr psh nga rroga?ALLAHU jua shperbleft652 - Selman Plluzhina

selam alejkum pyetje nganje her me shkon mendja se mos nuk esht dukke na u pranuar namazi ne muslimanve ne pergjithsi sepse nuk po ndryshohet gjendja jone tash e sa vjet te perqar e te roberuar e te shtypur ku shum hadithe thuhet se nese nje person ben namaz e nuk i ndryshohet gjendja per te mir nuk esht duke iu pranuar namazi653 - Selman Plluzhina

selam alejkum edhe nje pyetje hoxh rreth haxhit qe shum te rinj apo te moshuar qe po shkojn ne haxh qe po i paguhen shpenzimet nga shoqata te ndryshme per te shkuar ne haxh po te shum persona qe po shkojn po verej sa ata kan para per te shkuar po nuk po shkojn me shpenzime te vetat po po kan lidhje me shoqata e po shkojn a i pranohet haxhi ne kete menyr deshta nje sqarim reth kesaj654 - Ermal Isa

selam alejkum, hoxhe deshta nje koment ne lidhje me dijetaret si Kardavin e Dr. Zakir Naik, pasi qe fatkeqesisht shume vllazni (persona) marrin guximin e flasin ne lidhje me njerz te ngritur ( duke i quajtur kufar...etj ). Nje keshill poashtu per njerz qe merren me pune qe nuk ju perkasin...655 - Valmir Omaj

Selam alejkum Hoxhë Enis Rama, deshta me pyt se qka jan "Gjinët" ?! Allahu ju shperbleft.656 - Mensur Ibrahimi

Es Selamu Alejkum Hoxhe i nderuar a ben mem tregu cfar dmth ka emri Lorik.Allah ju shperblefte.Es selam Alejkum.657 - Adem Dili

Es-Selamu Alejkum Hoxhe Enis.Gjate Ramazanit e di se duhet qdo dite te lexojme Kur'an, por pasi nuk di te lexoj Arabisht a mundem ne Internet te ndegjoj Kur'an me perkthim ne gjuhen Shqipe me titra? Ose eshte me mire te ndegjoj ne Internet ne gjuhen Arabe dhe ato Sure ti lexoj pastaj ne Kur'an me Perkthim! Qfare me Sygjeron per kete pune? ALLAHU ju shperblefte.658 - Besnik Jaha

Es-Selamu Alejkum i nderuar Hoxhe. Jam nje student kosovar qe kam ardhur ne Amerike tash e 9 jave. Ka disa jave qe me ka ikur namazi i xhumase, ngase jetoj ne nje vend ku nuk ka xhami (xhamija me e afer eshte 45 milje). Pamundesia e mosfaljes me realizohet nga largesia, mospatja e mjetit udhetues deri te xhamia me e afert si dhe nga puna (zakonisht punoj edhe te premteve). Sot, Falenderimi i qofte Allahut arrita ta fali xhumane me disa shoke ketu (Wisconsin Dells, U.S.). Dua ndonje koment nga ju nese keni mundesi, sepse, kam humbur 8 xhuma, dhe po ndihem shume keq. Qofte i falenderuar Zoti, para nje jave fola me mbikqyresin tim dhe i kerkova qdo te premte dite pushimi, dhe ai ma pranoi kerkesen, por, po kam frike se nuk po kam shoke tamam per xhemat (4 persona bashk me imamin). Selamu alejkum e Allahu ju dhashte shendet, hamroni dhe bereqet. Zoti qofte i kenaqur me ne inshAllah.659 - Leutrim HImaj

selam ve alejkum hoxhe i nderuar ,kam nje pyejte ,qa eshte puna rreth nje feste te quajtur shen pjeter ,thojn kinse po me 13 korrik po i dilka shpirti grurit,une i kam pyt pse po e festojn po kan dhon argumente te pa baza .a mund te na thoni diq rreth kesaj..660 - LiLi Konjuhi

Selam Alejkum,Pyetja ime eshte se a eshte e vertet se Muhameti s.a.v.s vdiq ne vitin 632 dhe la Mbas tij 12 pasardhes te cilet ishin te gjith IMAM dhe se kam ndjek nje emision ne YOUOTUBE ku me emra dhe data te sakta pershkruhen qe te gjith 12 imamet pasardhset e Muhamedit s.a.v.s jan Helmuar,dhe se para se te vdiqte Muhamedi s.a.v.s Sahabet e pyeten per se qka do te deshironte nga Besimtaret e tij aj tha keshtu : "Kujdesuni Per Grat e juaja siguroni ato dhe Trajtoni me Dashamirësi dhe Respekt". Pyetja pra eshte a jan keto Gjera te Verteta apo Sjan te verteta. Allahu ju Shperbleft jeni duke Ber nje Pune shum te Madhe .


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət