Ana səhifə

Zpravodajství Čtk 21. 2015 V 18: 41


Yüklə 58.5 Kb.
tarix24.06.2016
ölçüsü58.5 Kb.
Zpravodajství ČTK 21. 4. 2015 v 18:41

O občanství takzvaného státu Liberland má prý zájem 250.000 lidí


Praha 21. dubna (ČTK) - Území nazvané Liberland, které aktivista a člen Strany svobodných občanů Vít Jedlička pokládá za nový stát, eviduje čtvrt milionu žádostí o občanství. Jedlička to dnes řekl ČTK. Malé území se nachází mezi Chorvatskem a Srbskem. Obě země o něj vedou dlouholetý spor a momentálně jde o takzvanou zemi nikoho. Mezinárodní právník Vladimír Balaš se domnívá, že celá akce je spíš recese. Podle něj nelze předpokládat, že by o území neprojevil žádný z okolních států zájem.

Podle Jedličky, který „Svobodnou republiku Liberland“ vyhlásil 13. dubna, může z hlediska mezinárodního práva stát existovat i bez toho, aby jej uznal jakýkoliv jiný stát. Zástupci Chorvatska a Srbska se podle něj ke vzniku Liberlandu nevyjádřili. „Řekli, že to nebudou komentovat a my jejich nekomentování taky nekomentujeme,“ uvedl Jedlička.

Podle ústavních a mezinárodních právníků je ale vznik nového státu v Evropě velmi nepravděpodobný. „Ten nově vzniklý stát musí uhájit svou existenci, a to si myslím, že stát se samozvaným občanem a vládcem asi těžko může,“ řekl dnes ČTK Balaš. „Stát vzniká tak, že je schopen se prosadit, ale tady v tom případě je to spíš recese,“ dodal.

Území by podle Balaše nesmělo patřit nikomu jinému a takový případ je podle něj v Evropě nepravděpodobný. „To by musel nějaký stát úplně vymřít,“ podotknul. Ústavní právník Václav Pavlíček pro ČTK dodal, že obdobných pokusů bylo v historii více a při jejich posuzování se vycházelo z faktické moci nad daným územím a z mezinárodních právních aktů.

Republiku Liberland Jedlička vyhlásil na území zvaném Siga nacházejícím se západně od srbského města Sombor. O místo v meandru Dunaje Chorvatsko ani Srbsko údajně nejeví zájem. Jedlička se odvolává například na reportáž srbského serveru B92.net nebo 13 let starou studii vědců z univerzity v Durhamu. Chorvatsko podle těchto informací pokládá za hranice historické katastry obcí, Srbsko naopak řeku Dunaj. Ta ale v minulosti změnila koryto a vzniklo tím území o velikosti sedmi kilometrů čtverečních, které Jedlička zabral.Život v Liberlandu by se podle Jedličky měl řídit principy volného trhu a minimálních zásahů státu do života občanů. Zároveň má podle něj diplomatické zastoupení v již deseti zemích světa. „Je to záležitost na delší trať, trvá to několik dní, než jsou vůbec nóty ministerstvům doručeny,“ řekl.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət