Ana səhifə

Základní škola s rozšířenou výukou tělesné výchovy, Teplice, Maxe Švabinského 1743 Tel: 417539809, fax: 417539809


Yüklə 94 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü94 Kb.

Základní škola s rozšířenou výukou tělesné výchovy,

Teplice, Maxe Švabinského 1743
Tel: 417539809, fax: 417539809


ŠKOLNÍ ŘÁD

projednán na pedagogické radě školy dne 30.8.2013 s platností od 1.9.2013

V Teplicích 30.8.2013 …………………………………….

Mgr.Edita Jurečková

ředitelka školy

Na základě ustanovení §30, odst. 1) zákona č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání a § 21, 22 školského zákona, § 6 o sociálně právní ochraně dětí, § 22 odst. 1 občanského zákoníku , § 31 zákona o rodině v platném znění a v souladu s Listinou základních práv a svobod a Ústavou České republiky vydávám jako statutární orgán školy tuto směrnici.





  1. Práva a povinnosti žáků

1.1. ZÁKLADNÍ PRÁVA A POVINNOSTI ŽÁKA



Žáci mají právo:

  • na vzdělávání a školské služby podle školského zákona

  • být informováni o průběhu a výsledcích svého vzdělávání

  • vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajících se podstatných záležitostí jejich vzdělávání, přičemž jejich vyjádřením musí být věnována pozornost odpovídající jejich věku a stupni vývoje

  • na informace a poradenskou pomoc školy v záležitostech týkajících se vzdělávání

  • na ochranu před jakoukoli formou diskriminace a násilí, mají právo na vzdělávání a svobodu myšlení, projevu, shromažďování, na odpočinek a dodržování základních hygienických podmínek

  • zakládat v rámci školy samosprávné orgány žáků, volit a být do nich volen, pracovat v nich a jejich prostřednictvím se obracet na ředitele školy s tím, že ředitel školy je povinen se stanovisky a vyjádřením těchto samosprávných orgánů zabývat

  • být seznámeni se všemi předpisy se vztahem k jejich pobytu a činnosti ve škole



Žáci jsou povinni:

  • řádně docházet do školy a řádně se vzdělávat

  • dodržovat školní řád, předpisy a pokyny školy k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni

  • plnit pokyny pedagogických pracovníků školy vydané v souladu s právními předpisy a školním řádem

  • udržovat v pořádku veškeré prostory školy, nepoškozovat je a dbát, aby k jejich poškozování nedocházelo; totéž platí i pro předměty, které slouží k výuce ( učebnice, pracovní sešity, tabulky, knihy z knihovny atd.)

  • v oblečení a úpravě zevnějšku zachovávat pravidla slušnosti, dobrého vkusu a skutečnosti, že se jedná o žáky základní školy ( např. nemít výstřední barvení vlasů a nehtů, trička s velkým výstřihem)

  • nenosit do školy cenné věci ( např. fotoaparáty, kamery, šperky, větší částky peněz, MP přehrávače, telefony)

  • používat mobilní telefony ( pokud si je na svou zodpovědnost přinesou) pouze o přestávkách, ne při vyučování


Žákům je zakázáno:

  • užívání drog, alkoholu a cigaret, stejně jako přinášení těchto látek do školy

  • nosit a používat nebezpečné předměty, které ohrožují život a zdraví dalších osob ( např. zbraně, výbušniny, pyrotechnické výrobky )

  • fotografovat vyučující v době výuky; pokud dojde ke zneužití fotografií ze školního prostředí na internetu, bude jednáno s rodiči a žák bude hodnocen sníženou známkou z chování

  • manipulovat s elektrickými spotřebiči, vypínači a jakýmkoli elektrickým vedením a zařízením bez dozoru učitele

  • manipulovat s okny ve všech prostorách školy

  • vstupovat do provozních prostorů školy ; do ředitelny, sborovny a kabinetů nevstupuje bez vyzvání zaměstnance školy

  • používání laserových ukazovátek a obdobných nebezpečných předmětů, stejně jako přinášení těchto předmětů do školy


Za projevy agresivity, rasizmu, šikany, vandalizmu, vulgarity a xenofobie budou žáci po projednání se zákonnými zástupci hodnoceni sníženou známkou z chování a zničený majetek školy jim bude dán k úhradě. Obdobně budou hodnoceni i za hrubé slovní a úmyslné fyzické útoky vůči pracovníkům školy.

1.2. CHOVÁNÍ ŽÁKA



  • Jsme rádi, že jsi žákem ZŠ s RVTV, Maxe Švabinského 1743. Teplice, kterou jsi si se svými rodiči vybral. Použil jsi právo vybrat si školu, kde chceš získat základní vzdělání. To ale také znamená, že sis svobodně zvolil dodržování povinností a využívání podmínek pro práci ve škole.

  • Jsi osobností, která chce být spravedlivým partnerem ostatním. Tak, jako tví spolužáci a učitelé respektují tebe, respektuj i ty je. Partnerství vychází ze vzájemné úcty a důvěry.

  • Aktivně se zúčastňuj školní práce. Výsledky tvého vzdělání budou ovlivněny tvojí snahou, samostatným přemýšlením a aktivním zapojením do výuky.

  • Využívej vybavení školy. Máš právo využívat veškeré místnosti určené k výuce a materiální vybavení, které škola vlastní ke vzdělávání žáků. Vše můžeš využívat s vědomím dospělého pracovníka školy. Zodpovídáš ale za ztrátu, zničení nebo poškození půjčené pomůcky.

  • Dodržuj školní pravidla. Ve škole i na veřejnosti se chováš tak, abys svým jednáním nepoškozoval jméno svých rodičů a své školy. Na základě dohody usilují žáci, rodiče i pracovníci školy o dodržování základních společenských pravidel.



Vstoupil jsi – pozdrav.

Chceš-li – slušně požádej.

Dostaneš-li – poděkuj.

Nenič – tak jako tobě, poslouží každá věc i druhým.

Nikomu neubližuj – nejsi přece zbabělec, který si musí dokazovat svoji sílu.

Mluv pravdu – slušní lidé nelžou a nepomlouvají.

Važ si druhých i sám sebe – je důležité znát cenu druhých i svoji.

Neskákej nikomu do řeči – každý má právo vyjádřit svůj názor.

Netrap se – přijď se rozdělit o každou bolest ale i radost.

Neboj se neúspěchu – překážky jsou tu proto, abychom je překonávali.

Nečiň jiným to, co nechceš, aby činili tobě.


  • Chraň svoji školu i své věci. Společně s pracovníky školy udržuješ ve škole pořádek a čistotu. Přezouváš se do vhodné nesportovní obuvi (pozor na černé podrážky), zacházíš opatrně s učebnicemi i dalšími pomůckami. Na hodiny tělesné výchovy nosíš cvičební úbor a čistou sportovní obuv pro vnitřní použití s nebarvící podrážkou. Poškodíš-li úmyslně majetek školy, žáků, učitelů nebo jiných osob, zajistí tvoji zákonní zástupci nápravu – zajistí opravu nebo finanční náhradu v plné výši.

  • Bezdůvodně nenos do školy peníze a cenné předměty. Místo pro bezpečné uložení cenných věcí při tělesné výchově je u vyučujícího v kabinetu tělesné výchovy. V případě, že cennosti neuložíš do bezpečí, jsi sám zodpovědný za případnou ztrátu.

  • Jsi svobodný žák, který se rozhoduje. Máš právo na odpočinek, na svobodnou účast na akcích školy. Za pěkného počasí máš právo trávit odpočinek v areálu školy.

  • Školní řád patří mezi povinnosti, které musíš dodržovat. Chodíš do školy pravidelně a včas. Podle rozvrhu hodin se zúčastníš činností v areálu školy. Docházka do nepovinných předmětů, zájmových útvarů a školní družiny je pro přihlášené žáky povinná. Přicházíš do školy 20 minut před zahájením vyučování a nejpozději 5 minut před začátkem vyučování jsi na svém místě. Při příchodu do školy si odložíš v šatně. Pokud máš vhodnou obuv na přezutí uloženou v sáčku a pověšenou v šatně, můžeš ji při odchodu ze škole ponechat v šatně. Určená služba zamyká šatnu před začátkem vyučování a dále po skončeném vyučování při odchodu ze školy. Pak předá klíč učiteli, který třídu odváděl do šatny. Vcházíš a odcházíš vchodem u šaten. Na schodišti chodíš zásadně vpravo. Odchod a příchod na mimoškolní akce organizuje doprovázející učitel.

Školní družina je otevřena od 6.00 hodin do 16.30 hodin, má svůj vlastní vchod. Škola je během vyučování uzavřena. Pokud nejsi ve škole, doplňuj si průběžně zameškané učivo. Tvojí povinností je si zjistit, co si máš doplnit. Vyzkoušený budeš samozřejmě po domluvě s vyučujícím později než ostatní žáci.

  • Ve škole a na školních akcích za tebe zodpovídáme. Pomoz nám! V době vyučování, činnosti školní družiny a zájmových útvarů odcházíš jen se souhlasem pedagogického pracovníka. Neopouštíš svévolně třídu nebo školní budovu, při akcích mimo areál školy se řídíš výhradně pokyny pedagoga. Pokud třídní učitel svolá třídnickou hodinu v době mimo vyučování, jsi povinen se jí zúčastnit. Zodpovídáme ze tebe i o přestávkách – chovej se vhodně.

  • I vyučování má svá pravidla – máš právo na kvalitní vzdělávání. Začátek hodin určuje zvonění, po něm jsi na určeném místě a máš připraveny všechny věci, které budeš při hodině potřebovat. Pokud ses nemohl z vážných důvodů připravit na vyučování, omluvíš se na začátku hodiny. Nedostaví-li se vyučující do 5 minut po zahájení hodiny do třídy, oznámí to určená služba v kanceláři zástupkyně ředitelky nebo v ředitelně. Před začátkem vyučování je tvou povinností uschovat vypnutý mobilní telefon do tašky. Při vyučování zachováváš klid, aktivně se zúčastníš práce v hodině a udržuješ své místo v pořádku. Při přecházení do odborné učebny odcházíte všichni společně, první dvojici tvoří převáděcí služba. Po skončení vyučování ve třídě společně se spolužáky uklidíte místnost, kde jste se učili. Zadané úkoly si zapisuješ do notýsku, který má očíslované stránky.Před ukončením vyučování neopouštíš školní budovu bez vědomí vyučujících. V době mimo vyučování zůstáváš ve škole jen se svolením vyučujících a pod jejich dohledem. Máš právo na kvalitní vzdělání.

  • Starej se o své školní dokumenty. Pravidelně nosíš do školy svoji žákovskou knížku, kterou předkládáš na vyzvání vyučujícímu. Žákovskou knížku udržuješ v pořádku, její ztrátu okamžitě hlásíš třídnímu učiteli. Do duplikátu žákovské knížky si nech doplnit klasifikaci od všech vyučujících.

  • Když potřebuješ potvrzení, zajdi si do kanceláře. Můžeš tam jít před vyučováním, po vyučováním, o velké přestávce.

  • Školní jídelna je tu pro tebe. Máš právo na polední přestávky, při kterých se můžeš stravovat ve školní jídelně. V jídelně dodržuješ pravidla stolování.

  • Dbej o bezpečnost a předcházej úrazům. Šetříš zařízení školy, jakoukoli závadu (na osvětlení, vodovodním rozvodu…) nebo poškození či zničení pomůcky ihned nahlásíš zaměstnanci školy. Bez svolení učitele nemanipuluješ s audiovizuálními a dalšími pomůckami. Řídíš se řády učeben. Před zahájením vyučování a před akcemi mimo školu budeš poučen o bezpečnosti a hygieně, toto poučení podepíšeš. Učitel, který tě na bezpečnost upozornil, to poznamená do třídní knihy. Ve škole se chovej tak, abys neohrozil svoje zdraví i zdraví ostatních. Každý úraz, poranění nebo nehodu ihned ohlas vyučujícímu nebo pedagogickému dozoru. K lékaři odcházíš pouze v doprovodu rodičů nebo jiné pověřené osoby, která je zaměstnancem školy.

  • Dodržuj školní řád! Vážné porušení tohoto řádu ze strany žáka je důvodem pro kázeňská opatření. K těmto opatřením patří i vyloučení žáka z účasti na školním výletě, exkurzi, škole v přírodě apod. (v průběhu těchto akcí by pracoval v budově školy).


2. Práva a povinnosti zákonných zástupců žáka (dále rodiče)
2.1. PRÁVA A POVINNOSTI ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCŮ

Rodiče (zákonní zástupci) mají právo zejména na:

  • svobodnou volbu školy pro své dítě

  • informace o průběhu vzdělávání dítěte ve škole

  • informace o škole podle zákona č.106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím

  • nahlížení do výroční zprávy, pořizování si z ní opisy a výpisy

  • na informace a poradenskou pomoc školy v záležitostech týkajících se vzdělávání podle školského zákona

  • poradenskou pomoc a vytvoření nezbytných podmínek pro vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami

  • volit a být voleni do školské rady

  • vyjadřování ke všem rozhodnutím týkajících se podstatných záležitostí vzdělávání žáka

  • žádat ředitele o povolení individuálního vzdělávání žáka

  • žádat ředitele o přezkoušení nebo komisionální přezkoušení žáka



Rodiče (zákonní zástupci) mají povinnost zejména:

  • zajistit, aby žák chodil řádně do školy

  • oznamovat škole údaje podle § 28 odst. 2 a 3 školského zákona a další údaje, které jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost žáka a změny v těchto údajích

  • informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání

  • při uvolňování, omlouvání a přestupu žáka postupovat podle pravidel školního řádu

  • na vyzvání ředitelky školy se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání a chování žáka; závažné problémy budou projednávány na zasedání výchovné komise ( členy komise jsou ředitelka školy, výchovná poradkyně, metodička prevence, třídní učitel )



2.2.UVOLŇOVÁNÍ A OMLOUVÁNÍ ŽÁKA

Podmínky pro uvolňování žáka z vyučování a omlouvání žáka ve vyučování stanoví školní řád takto:

  • v případě nemoci je zákonný zástupce žáka povinen nejpozději do tří dnů oznámit třídnímu učiteli důvod nepřítomnosti žáka telefonicky nebo osobně; pokud žák nemá vycházky povolené lékařem, nemůže být v době nemoci viděn venku

  • z jedné vyučovací hodiny uvolňuje žáka vyučující, na jeden den třídní učitel, vždy na základě předem předložené písemné žádosti zákonných zástupců, v žádosti musí být uvedeno datum a hodina, kdy má být dítě uvolněno, důvod a podpis zákonných zástupců

  • na více dnů uvolňuje žáka ředitelka školy na základě písemné žádosti zákonných zástupců předložené s dostatečným časovým předstihem a to pouze ve vyjímečných případech – v případě nedodržení těchto ustanovení budou zameškané hodiny hodnoceny jako neomluvené se všemi důsledky v kázeňském hodnocení a vše bude řešeno v rámci platných zákonů

  • omluvenku v žákovské knížce žák ukáže třídnímu učiteli ihned při příchodu do školy po ukončení absence

  • v případě uvolňování žáka v průběhu vyučování jsou zákonní zástupci povinni (z důvodu bezpečnosti žáků a právní ochrany zaměstnanců) vyzvednout si dítě osobně ve škole

  • při podezření na neomluvenou absenci si třídní učitel nebo jiný vyučující může vyžádat prostřednictvím zákonných zástupců žáka lékařské potvrzení jako doklad o jeho nepřítomnosti

  • ředitelka školy může ze zdravotních nebo jiných závažných důvodů uvolnit žáka na žádost jeho zákonného zástupce zcela nebo z části z vyučování některého předmětu, zároveň určí náhradní způsob vzdělávání žáka v době vyučování tohoto předmětu



2.3. SOUČINNOST RODIČŮ A ŠKOLY



  • Znáte školní řád? Vedou-li rodiče žáky v duchu školního řádu, pak by neměly vznikat mezi školou a rodinou vážné rozdíly v působení na dítě. Rodiče dbají na přípravu žáků do školy, pravidelně kontrolují jejich školní práci – oceňují úspěchy. Vhodně reagují na zápisy v žákovské knížce, pravidelně ji kontrolují a podepisují. V případě vážného porušování školního řádu může být žák vyloučen z účasti na školním výletě, exkurzi, škole v přírodě apod.,k v průběhu těchto akcí by pracoval v budově školy.

  • Rodiče mají právo zúčastnit se vyučování, být seznámeni s nároky a hodnocením – klasifikací žáka. Mají právo se zúčastnit práce v SRPDŠ.

  • Rodiče odpovídají za školní docházku svých dětí. Rodiče zajistí, aby žáci přicházeli do školy na vyučování a školní akce včas, správně vybaveni a připraveni, nebyli infikováni, nemocní či intoxikováni.

  • Škola má oznamovací povinnost – chráníme děti! V případě neomluvené absence, časté nepřítomnosti žáka ve škole, při pozdních omluvách absenci, dále v případě, kdy jsou omezovány osobní svobody žáka nebo se dostává do zásadních osobních problémů, je škola povinna informovat Oddělené péče o dítě, Oddělení sociálně právní ochrany, Teplice. V souladu s klasifikačním řádem při velké absenci žáka (nad 50%) bude komisionálně přezkoušen.

  • Třídní schůzky a konzultace. Pětkrát ročně jsou svolávány třídní schůzky, při kterých mají rodiče právo uplatňovat svoje připomínky a návrhy. Dále mají rodiče možnost informovat se o chování a prospěchu svých dětí po předchozí dohodě s vyučujícím zásadně mimo vyučování. Aktuální informace o dění ve škole získáte na www.svabinka.cz

  • Rodiče mohou podpořit školu, kam chodí jejich děti. Mohou například škole věnovat věcný nebo finanční dar, pomoci odbornými znalostmi, navrhnout pro děti exkurzi, výlet a podobně. Děkujeme Vám.

Tento školní řád vstupuje v platnost dne 1.9.2013.

…………………………………...

Mgr.Edita Jurečková



ředitelka školy


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət