Ana səhifə

YAŞama hakki faiLİ meçhul cinayetler/ŞÜpheli ÖLÜmler


Yüklə 301 Kb.
səhifə5/8
tarix26.06.2016
ölçüsü301 Kb.
1   2   3   4   5   6   7   8

DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ(11 Şubat 2014, Evrensel) Geçen yıl 1 Mayıs'ta Antalya'da düzenlenen yürüyüşe 4 bin 500 kişi katıldı. Bazı kişilerin "yasadışı örgüt lehine slogan attığı" iddiasıyla hazırlanan iddianamede, polisin tespit ve fotoğraflama işleminin baz alındığı belirtilerek, sadece E.Y.'nin kimliğinin tespit edildiği kaydedildi. İddianamede, 'terör örgütü propagandası yapmak'la suçlanan genç kadın hakkında 2 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Özel Yetkili Antalya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada karar verildi. E.Y.'ye 10 ay hapis cezası veren mahkeme, sabıkasız olması nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.(28 Şubat 2014, Evrensel) Erzurum’un Karaçoban ilçesinin Binpınar köyünde öğretmenlik yapan Şenol Kırmızıgül ve Mustafa Engin adlı öğretmenler, öğrencilerle Kürtçe konuştukları için sürgün edildi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜKAPATILAN/TOPLATILAN/YASAKLANAN YAYIN VE ETKİNLİK:….olay
(3 Şubat 2014, Evrensel) Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 17 Ağustos 2013 tarihinde açılan ve 37 bini aşkın nüfuslu ilçenin tek kültür merkezi olan Andok Kültür Sanat Derneği hakkında ‘Kürtçe kurs verdiği gerekçesiyle’ kapatma davası açıldı.
GAZETECİLERE VE YAYIN ORGANLARINA YÖNELİK BASKILAR / KISITLAMALAR: ….olay
(8 Şubat 2014, Özgür Gündem) İnternet yasasına tepki göstermek amacıyla sosyal medyadan yapılan çağrıyla Taksim'de toplanan kitleye polis müdahalesiyle başlayan çatışmalarda aralarında 6 aylık bir bebeğin ve basın mensubunun da bulunduğu çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Polisin attığı yoğun gazdan ötürü bir basın mensubu baygınlık geçirirken, babasının kucağındaki 6 aylık bir bebek de fenalaşması üzerine ambulansa alınarak hastaneye kaldırıldı. Gazdan bir kişinin gözünden yaralandığı bir kişinin de kafasından yaralandığı bildirildi.

(13 Şubat 2014, Milliyet) Ankara‘da uzun tutukluluk sürelerini protesto etmek amacıyla Meclis'e yürümek isteyen İşçi Partililerle polis arasında arbede çıktı. O an canlı yayında bulunan Ulusal Kanal muhabiri tazyikli suyla havalandı. CHP Milletvekili Süheyl Batum, polislerle görüşerek, gözaltına alınan eylemcilerin serbest bırakılmasını ve hafif yaralanan bir eylemcinin hastaneye kaldırılmasını istedi. Gazdan etkilenerek bayılan bazı göstericiler de ambulansla hastaneye kaldırıldı.

(16 Şubat 2014, Özgür Gündem) Dicle Haber Ajansı Van Muhabiri Metin Kaplan’ın haber takibinden dönerken özel harekat polisleri tarafından durdurularak darp edildiği iddia edildi. Polisin, "Seni alırım içeri. Yatarsın birkaç ay aklın başına gelir" dediğini belirten Kaplan, polislerin sürekli hakaret ettiğine dikkat çekti. Kimlik ve basın kartına el koyan polisler, GBT işlemlerinin ardından serbest bıraktı.

(23 Şubat 2014, Evrensel) Taksim'de İnternet sansürü protestosuna polis saldırısı ile başlayan olaylarda 37 kişi gözaltına alındı. 1'i gazeteci olmak üzere onlarca kişinin ise çeşitli yerlerinden yaralandığı iddia edildi. Kanal 7/24 muhabiri Berna Şahin, polisin sıktığı plastik merminin yüzüne isabet etmesi sonucu yaralandı. Gözaltına alınmaya çalışan gazetecileri polisin elinden almak isteyen gazetecilerle polis arasında kısa süreli arbede de yaşandı.

(25 Şubat 2014, Evrensel) Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyü sınır hattında "canlı kalkan" eylemi yapanlara gaz bombaları ile müdahale edilmesi sonucu çok sayıda kişi yaralandı. BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, askerin hedef gözeterek kitleye saldırdığını belirterek, eylemlerine devam edeceklerini belirtti. Bir basın mensubu dizine aldığı gaz bombasıyla hafif şekilde yaralandı. Müdahale sırasında BDP Şırnak Milletvekili Sarıyıldız'ın danışmanı Vedat Yıldız ve Uludere Belediye Başkanı Mesut Paksoy, gaz bulutu nedeniyle fenalaşarak, tepeden uzaklaşmaya çalıştıkları sırada metrelerce yükseklikteki karlı tepeden yuvarlandı. Yıldız ve Paksoy'un yanı sıra Emine Ürek ve ismi öğrenilemeyen çok sayıda kişi gaz bombası nedeniyle baygınlık geçirdi.
GÖZALTINA ALINAN GAZETECİLER: …olay, …gözaltı
(4 Şubat 2014, Cumhuriyet) Takvim Gazetesi Haber Müdürü Mevlüt Yüksel, A Haber kameramanı Mutlu Şimşek ve Sabah muhabiri Atsız Günebakan Kilis'in Yavuzlu Beldesi sınırında gözaltına alındı. Gazetecilerin jandarma nezaretinde savcılığa çıkartılacakları öğrenildi.

(16 Şubat 2014, Özgür Gündem) Dicle Haber Ajansı Van Muhabiri Metin Kaplan’ın haber takibinden dönerken özel harekat polisleri tarafından durdurularak darp edildiği iddia edildi. Polisin, "Seni alırım içeri. Yatarsın birkaç ay aklın başına gelir" dediğini belirten Kaplan, polislerin sürekli hakaret ettiğine dikkat çekti. Kimlik ve basın kartına el koyan polisler, GBT işlemlerinin ardından serbest bıraktı.
BASININ YOL AÇTIĞI İHLALLER: …. Olay
BAŞA DÖN

DİN ÖZGÜRLÜĞÜ: …. OlayBAŞA DÖN

ÖĞRENİM ÖZGÜRLÜĞÜ: … olayOkulda Şiddet: …. Olay
(27 Şubat 2014, Milliyet) Pendik’te bir ilköğretim okulundaki bu sabah saatlerinde 6. sınıf öğrencisi 12 yaşındaki İ.K.’nın ailesi çocuklarının devamsızlığını kendilerine haber vermediği iddiasıyla okul yönetimini suçladı. Ailenin yakınları olduğu öğrenilen S.Y. ve S.Ş. bu sabah saatlerinde okula geldi. Müdür yardımcısının odasına gelen iki kişiden biri içeri girdi. Diğer kişi ise koridorda beklemeye başladı. İçeride yaşanan tartışma üzerine kadın müdür yardımcısı, diğer müdür yardımcısı Yılmaz D.’yi çağırmaya gitti. Müdür Yardımcısı Yılmaz D. odaya geldikten sonra içeride bulunan S.Y’nin saldırısına uğradı. Yüzüne yumruk darbesine alan Yılmaz D., kendini odadan dışarı atarken, arkasından da S.Y çıktı. Daha sonra S.Y ve dışarıda bekleyen arkadaşı, Yılmaz D.’ye saldırmaya devam etti. Hastaneye giden kadın müdür yardımcısı F.Y., diğer müdür yardımcısı Yılmaz D. ve bir öğretmenin darp raporu aldıkları ve 2 kişiden şikayetçi oldukları öğrenildi.

(27 Şubat 2014, Özgür Gündem) Marmara Üniversitesi’nin Göztepe Kampüsü’nde yurtsever, sosyalist öğrenciler ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. 2 öğrencinin yaralandığı saldırı sonrası sol görüşlü öğrencilere müdahale eden polisin plastik mermi kullandığı ileri sürüldü. Öğrencilerden alınan bilgilere göre, kavgaya müdahale eden kampüste konumlandırılmış çevik kuvvet polisleri, yine ırkçı gruba herhangi bir müdahalede bulunmayıp, sol görüşlü öğrencilere plastik mermi sıktığı öne sürüldü. Yaralı 2 öğrencinin ise Haydarpaşa Numune ve Eğitim Hastanesi’ne kaldırıldığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu aktarıldı.

(28 Şubat 2014, Milliyet) Sivas’ta halterde Türkiye şampiyonlukları bulunan 14 yaşındaki A.G.’in, okulda iki öğretmeni tarafından dövüldüğü iddia edildi. Hastaneye giderek darp raporu alan aile, öğretmenlerden şikayetçi oldu. Dayak olayı ile ilgili görüşleri istenen Gazipaşa Ortaokulu yöneticileri ise herhangi bir açıklama yapmadı.
Soruşturma: …. Öğrenci
(18 Şubat 2014, Evrensel) Mersin Üniversitesi (MEÜ) öğrencileri, Rektörlük tarafından 121 öğrenciye soruşturma açıldığı bildirildi.

(26 Şubat 2014, Evrensel) Dumlupınar Üniversitesinde farklı tarihlerde yemekhanelerin taşınmasını ve kartlı sisteme geçilmesini protesto eden 41 öğrenciye soruşturma açıldığı bildirildi.
Okuldan uzaklaştırma: ……öğrenci
Okuldan atma:…. öğrenci
BAŞA DÖN

1   2   3   4   5   6   7   8


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət