Ana səhifə

YAŞama hakki faiLİ meçhul cinayetler/ŞÜpheli ÖLÜmler


Yüklə 301 Kb.
səhifə1/8
tarix26.06.2016
ölçüsü301 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8ŞUBAT

YAŞAMA HAKKI

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER/ŞÜPHELİ ÖLÜMLER


ASKER/POLİS İNTİHARI:

TÖRE CİNAYETLERİ

YERİNDE İNFAZ ve İŞKENCE İLE ÖLÜM

YAŞAMA HAKKI:

ÇATIŞMALARDA ÖLEN VE YARALANANLAR:


AYRIMCILIK VE NEFRET SUÇU:

SİVİLLERE YÖNELİK EYLEMLER :

BOMBA VE MAYIN PATLAMASI

KİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜ

KAÇIRMA/KAYIP

CİNSEL TACİZ/TECAVÜZ

İŞKENCE/İŞKENCE İDDİASI ve KÖTÜ MUAMELE


ÇEŞİTLİ AMAÇLARLA YAPILAN BASKI VE TEHDİTLER

GÖZALTILAR

TUTUKLAMALAR

GÖZALTINDA ÖLÜM

YERLEŞİM MERKEZLERİNE YÖNELİK BASKILAR


BOŞALTILAN/YAKILAN KÖYLER

TOPLU MEZARLAR

CEZAEVLERİ

CEZAEVLERİNDE ÖLÜM

DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

DİN ÖZGÜRLÜĞÜ

ÖĞRENİM ÖZGÜRLÜĞÜ

ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ


SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE YÖNELİK BASKILAR/SALDIRILAR

SIĞINMA HAKKINA YÖNELİK İHLALLER

ÇALIŞMA YAŞAMINA YÖNELİK İHLALLER

SAĞLIK

KADIN HAKLARI VE AİLE İÇİ ŞİDDET


ÇOCUK HAKLARI

ENGELLİ HAKLARI

AZINLIK HAKLARI ve KÜLTÜREL HAKLAR

YARGI HABERLERİ

AİHM

İNSAN HAKLARI POLİTİKALARI


SİVİL TARİH

YAŞAMA HAKKI

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER/ŞÜPHELİ ÖLÜMLER:Eski, (3 Şubat 2014, Evrensel) Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Çavlu (Şilbeytan) köyü kırsalında 1996 yılında çıkan çatışmada yaşamını yitiren yasadışı örgüt yandaşı Mahmut Topdemir'in (Numan) ailesi 6 ay önce İHD'ye yaptığı başvuru üzerine Dicle Cumhuriyet Savcılığı gözetiminde gömüldüğü tahmin edilen yerde kazı çalışması yapıldı. Topdemir ailesi yanı sıra savcı, Avukat Süleyman Kaya, BDP Dicle İlçe Örgütü yöneticileri, Dicle Belediye Başkanı Mustafa Uyguner, BDP Belediye Eş Başkan adaylarının yanı sıra çok sayıda kişi hazır bulundu. Kazı çalışması sırasında kemikler bulunurken, kafatasının parça parça olduğu belirtildi.

Şüp, 2, (5 Şubat 2014, Evrensel) Muş’un Hasköy ilçesi Azıklı köyünde 2 Şubat günü 15 yaşındaki N.Ö. adlı kız çocuğu, korucu babasının silahından çıkan mermi ile yaşamını yitirdi. Yaklaşık 1 ay önce de 12 yaşında bir kız çocuğu, Hasköy ilçesinde öldü ve intihar ettiği ileri sürüldü. Muş Kadın Çatısı Derneği Üyesi Nurcan Çetinbaş, köye gittiklerini ve olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Azıklı köyüne gittiklerinde, 12 yaşındaki diğer kız çocuğunun şüpheli ölümünden haberdar olduklarını belirten Çetinbaş, “Yaptığımız görüşmelerde her iki çocuk için de ‘intihar etti’ denildi. 12 yaşındaki çocuğa ilişkin ayrıntıları bilmiyoruz, ancak 15 yaşındaki N.Ö. babasının kalaşnikof silahı ile karnından vurulmuş. Aile intihar olduğunu söylüyor” dedi. Çetinbaş, dernek olarak savcılık ve Muş Barosu ile görüşmelerde bulunduklarını ve savcının delilleri bir araya getirip karar vereceğini ilettiğini söyledi.

Köylülerle de görüştük. Son zamanlarda evlendirilmesi için baskı yapıldığını söylediler. Zaten geçtiğimiz yıl okuldan da zorla alınmış. Bizim izlenimimiz intiharsa bile, evlendirilmeye zorlandığı için yapmış olabilir. Konu ile ilgili baro ile basın açıklaması yapacağız. İntihar olsa bile bu intihara azmettirenlerin cezasını çekmesi için Muş Kadın Çatısı olarak bu konunun takipçisi olacağız”.(13 Şubat 2014, Zaman) Bingöl'ün Ilıcalar Beldesi'nde geçici köy korucusu olan 30 yaşındaki Ferhat Tokay’ın kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısında öldüğü bildirildi.

Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Morgu'na götürülen Tokay'ın cesedi, daha sonra otopsi için Malatya Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.(24 Şubat 2014, Haber 7) Diyarbakır'da Sur ilçesi İskenderpaşa Mahallesi'nde Suriyeli olduğu belirtilen hamile bir kadın, evinde bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu. Hamile olduğu belirtilen kadının, 3 çocuğunun bulunduğu belirtildi.
BAŞA DÖN
ASKER/POLİS İNTİHARI:
İntihar emniyet mensubu, (10 Şubat 2014, Haber X) Mersin'de görev yapan 16 yıllık polis memuru T.A,’nın borçlarından dolayı bunalıma girerek gittiği Adana'nın Ceyhan ilçesine bağlı Mustafalar beldesi Günyazı köyünde intihar ettiği bildirildi.
BAŞA DÖN
TÖRE CİNAYETLERİ:
BAŞA DÖN
YERİNDE İNFAZ ve İŞKENCE İLE ÖLÜM :
BAŞA DÖN
YAŞAMA HAKKI:
(28 Şubat 2014, Evrensel) Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan hemşire Bahar Turan, hasta yakınları tarafından darp edildi. Asansör içinde darp edilen Turan suç duyurusunda bulundu.
BAŞA DÖN

ÇATIŞMALARDA ÖLEN VE YARALANANLAR: olay, ölü, yaralı(16 Şubat 2014, Haber 7) Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde izinsiz gösteri düzenleyen grup ile polis arasında çatışma çıktı. İddiaya göre Molotof bombası atmaya çalışan grup içerisinde bulunan 15 yaşındaki Vedat Çelik polis kurşunu ile yaralandı. Çıkan olaylarda 1 kişi atılan taşlardan yaralandı.

(23 Şubat 2014, Özgür Gündem) Roboski köyü ile Haftanin arasındaki sınır hattında çıkan çatışma sonucu 2 asker yaşamını yitirdiği iddia edildi. Çatışmada ‘güvenlik yolu’ yapımında kullanılan bir araç da darbelendi.
BAŞA DÖN
AYRIMCILIK VE NEFRET SUÇU:
BAŞA DÖN
SİVİLLERE YÖNELİK EYLEMLER: olay, yaralı
(8 Şubat 2014, Özgür Gündem) İnternet yasasına tepki göstermek amacıyla sosyal medyadan yapılan çağrıyla Taksim'de toplanan kitleye polis müdahalesiyle başlayan çatışmalarda aralarında 6 aylık bir bebeğin ve basın mensubunun da bulunduğu çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Polisin attığı yoğun gazdan ötürü bir basın mensubu baygınlık geçirirken, babasının kucağındaki 6 aylık bir bebek de fenalaşması üzerine ambulansa alınarak hastaneye kaldırıldı. Gazdan bir kişinin gözünden yaralandığı bir kişinin de kafasından yaralandığı bildirildi.

(9 Şubat 2014, Milliyet) Taksim'deki eylemler sırasında İstiklal Caddesi üzerindeki bir sokakta bulunan apartmana giren adı öğrenilemeyen bir kadın eylemciye sivil polisin yumruk attığı kameralara yansıdı.

(15 Şubat 2014, Milliyet) Batman’da Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin 15’inci yıldönümü nedeniyle BDP Milletvekili Ayla Akat’ın da katıldığı grup belediye binası önünden Sanat Sokak üzerine yürüyüşe geçti. Yürüyüşe polis ekipleri gaz bombası ve basınçlı su ile müdahalede bulundu. Milletvekili Akat, polisin sıktığı gazdan yoldan annesinin kucağında geçen 1.5 yaşındaki bir çocuğun etkilenip hastaneye kaldırıldığını söyledi.

(15 Şubat 2014, Milliyet) Batman’ın Bağlar Mahallesi’nde, Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin 15’inci yıldönümü nedeniyle çıkan olaylarda sol gözüne gaz bombası isabet ettiği belirtilen 18 yaşındaki Ömer Erikmen hastaneye kaldırıldı. İlk tedavisi Bölge Devlet Hastanesi’nde yapılan Erikmen, daha sonra Diyarbakır’a sevk edildi.

(15 Şubat 2014, Özgür Gündem) 15 Şubat’ı protesto amacıyla Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde düzenlenmek istenen yürüyüşe polis müdahale etti. Kitle ile polisler arasında çatışmalar başlarken, Mehmet Taş isimli bir eylemci yüzüne isabet eden gaz kapsülü nedeniyle yaralandı. Eylemci, Tatvan Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına aldındı.

(17 Şubat 2014, Özgür Gündem) Şırnak’ın Uludere ilçe Roboski köyü civarında bulunan Beyaz Tepe'de (Koxe spi) 15 nolu sınır taşının bulunduğu alanda saat 14.00 civarında "güvenlik yolu" yapımını sürdüren iş makinesine dönük taciz ateşinin ardından askerin açtığı ateş sonucu Nihat Encü’nün ayağından hafif şekilde yaralandığı belirtildi.

(18 Şubat 2014, Evrensel ) İstanbul Bayrampaşa'da trafik uygulaması yapan polisler tarafından "Dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle dövüldüğünü iddia eden iki çocuk babası Kenan Eroğlu, "Polisler ve çekicinin sürücüsü beni dövüp yerde sürükledi. Öldü numarası yaptım. Beni öyle bıraktılar" dedi. Olayın ardından hastaneye kaldırıldığı ve 8 gün iş göremez raporu aldığını söyleyen Kenan Eroğlu, "Korkarak ne yapacağımızı şaşırdık. İleride durarak otomobilden indik. Polisler ağır küfürler ederek üzerimize geldi. Arkadaşlarım korkarak kaçtı. Ben de polislere suçumuz varsa karakola götürün dedim Bana 'Özel şoförün mü var' diyerek yumruk attı. Bu sırada çekici sürücüsü beni yere yatırdı. Kendimi korumaya aldım ve korkarak kapandım. Can alıcı bir şekilde vurmaya başladılar. Her tarafım çürük. Kaburgalarımda hasar var" dedi.

(19 Şubat 2014, Milliyet) Edirne'den sonra Keşan İlçesi'ne geçerek partisinin seçim bürosunu açılışına katılan HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in, konuşma yapmasının ardından bindiği otobüse yaklaşık 30 kişilik bir grubun Türk bayrağı açarak taşla saldırdığı iddia edildi. Polis ekiplerinin müdahalesi sonucu otobüs Keşan'dan ayrılırken çıkan tartışmalarda yaralanan olmadığı bildirildi.

(21 Şubat 2014, Yeni Şafak) Şemdinli ilçe merkezinde bayrak asan AK Parti'lilere yönelik gerçekleşen silahlı saldırıda, 2 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimler öncesinde, Beşevler Mahallesi'nde bayrak asma çalışması yapan AK Parti Şemdinli Belediye Başkan adayı Fikri Algül ile beraberindeki partililere yönelik, kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerce silahlı saldırıda bulunuldu. Kurşunların, partililerin bulunduğu araca isabet etmesi sonucu AK Parti Şemdinli Gençlik Kolları Başkanlığı üyelerinden Şefik (25) ve Özal Özer (28) yaralandı. Çevredekilerin yardımıyla Şemdinli Devlet Hastanesine kaldırılan yaralılar, tedavi altına alındı.

(22 Şubat 2014, Milliyet) Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Yeşilova köyünde yaşayan ve akraba ziyaretinin ardından Irak'tan dönen vatandaşlar, askerler tarafından sınırda durduruldu. Askerler, bu sırada sınırdan giriş yapanları gözaltına almak ve yanlarında getirdikleri eşyalara da el koymak istedi. Ancak olay yerine gelerek akrabalarının gözaltına alınmasına karşı çıkan köylüler ile askerler arasında gerginlik yaşandı. Köylüler, kalabalığın dağılması için havaya uyarı ateşi yapan askerlere, taş ve sopalarla saldırdı. Saldırıda 6'sı asker 8 kişi yaralandı. Saldırıda yaralananların ambulanslarla Şemdinli Devlet Hastanesine getirildiği öğrenildi.

(23 Şubat 2014, Özgür Gündem) Urla'da ırkçı saldırıya uğrayan HDP'lilerle dayanışmak için minibüsle Buca İlçesi'nden Urla'ya gelen HDP'liler de ırkçı saldırıya uğradı. Ellerindeki taş, demir çubuk ve sopalarla araçtaki HDP'lilere saldıran grup, araçta bulunan 4 HDP'liyi linç etmek istedi. Saldırıda 4 HDP'li çeşitli yerlerinden yaralanırken, araç kullanılamaz hale geldi. Ağır yaralanan 4 yaralı 9 Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine kaldırıldı. Önceki saldırıda yaralananlarla birlikte yaralı sayısı 7'ye yükseldi. HDP İzmir Büyükşehir Eş Başkan adayı Osman Özçelik bacağından yaralanırken diğer yararlananlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Ferhat Beyazıt, BDP İl yöneticisi Talip Çabuk, BDP Buca İlçe Başkanı Fazlı Toplayıcı, Nihat Çabuk ve Cemal Tekçe.

(23 Şubat 2014, Haber 7) Van'ın Çaldıran ilçesinde seçim çalışması yürüten AK Parti milletvekilleri ve belediye başkanlarının katıldığı mitingde, alanda bulunan partililere başka bir grup tarafından taşlı sopalı saldırı gerçekleştirildi. Olayda 2'si polis memuru 6 kişi yaralandı.

(25 Şubat 2014, Evrensel) Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyü sınır hattında "canlı kalkan" eylemi yapanlara gaz bombaları ile müdahale edilmesi sonucu çok sayıda kişi yaralandı. BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, askerin hedef gözeterek kitleye saldırdığını belirterek, eylemlerine devam edeceklerini belirtti. Bir basın mensubu dizine aldığı gaz bombasıyla hafif şekilde yaralandı. Müdahale sırasında BDP Şırnak Milletvekili Sarıyıldız'ın danışmanı Vedat Yıldız ve Uludere Belediye Başkanı Mesut Paksoy, gaz bulutu nedeniyle fenalaşarak, tepeden uzaklaşmaya çalıştıkları sırada metrelerce yükseklikteki karlı tepeden yuvarlandı. Yıldız ve Paksoy'un yanı sıra Emine Ürek ve ismi öğrenilemeyen çok sayıda kişi gaz bombası nedeniyle baygınlık geçirdi.

(27 Şubat 2014, Özgür Gündem) Marmara Üniversitesi’nin Göztepe Kampüsü’nde yurtsever, sosyalist öğrenciler ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. 2 öğrencinin yaralandığı saldırı sonrası sol görüşlü öğrencilere müdahale eden polisin plastik mermi kullandığı ileri sürüldü. Öğrencilerden alınan bilgilere göre, kavgaya müdahale eden kampüste konumlandırılmış çevik kuvvet polisleri, yine ırkçı gruba herhangi bir müdahalede bulunmayıp, sol görüşlü öğrencilere plastik mermi sıktığı öne sürüldü. Yaralı 2 öğrencinin ise Haydarpaşa Numune ve Eğitim Hastanesi’ne kaldırıldığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu aktarıldı.

(27 Şubat 2014, Haber 7) Urla ilçesine girişlerine güvenlik gerekçesiyle izin verilmeyen HDP'lilerin bulunduğu konvoydan bazı kişilerin, İzmir'e dönüşlerinde önünü kestikleri askeri kamyondaki 2 astsubay ve 1 uzman çavuş ile yoldan geçen Ali Özgen'i darbedip yaraladığı iddia edildi.
BAŞA DÖN
  1   2   3   4   5   6   7   8


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət