Ana səhifə

Washington’da görkemli bir sergi


Yüklə 339 Kb.
səhifə5/6
tarix27.06.2016
ölçüsü339 Kb.
1   2   3   4   5   6

Ford Otosan ve CRM
Ford Otosan, gelecekteki rekabet ortamına CRM altyapısını uyarlayarak bugünden hazırlanıyor. CRM ve birebir pazarlamanın doğru kullanıldığında, müşteri sadakati ve kazanımı için çok önemli olduğuna inanan Ford Otosan yetkilileri, bu yeni yöntemleri kullanarak şirketlerine katma değer yaratmayı hedefliyor
CRM’e verilen önem, rekabete paralel artıyor. Bu çerçevede, Ford Otosan da 2005’te hızlandırdığı çalışmalarla merkezi veritabanı tamamlayarak, çağrı merkeziyle entegre bir proje başlattı. Hedef, 2006 sonuna kadar tüm teşkilatın ortak CRM veritabanıyla entegrasyonunun sağlanması.

Pazarlama Stratejileri Ekip Lideri Kağan Dağtekin, artan rekabetin Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerin vazgeçilmez gerçeği olduğunu belirterek, şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Artan rekabetin müşteri hizmetlerine olumlu yansımalarını, verimlilik artışının ülke ekonomisine katma değerini biliyoruz. Ancak, topyekûn faydalarının yanında rekabet, hazır olmayanlar için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Rekabet, aynı hızla medyaya yansıyor. Tüm otomotivciler benzer mecralara saldırdığından, medyacıların tabiri ile büyük bir kirlenme ortaya çıkmış durumda. Farklılık yaratmak, mesajınızı iletmek için artık farklı mecraları daha etkin kullanmak zorundasınız.”
Ford Otosan’ın gelecekte de başarıyı yakalayabilmesi için satış ve pazarlamada farklı kanalları sonuna kadar kullanması gerektiğini vurgulayan Dağtekin, farkındalık yaratmak için kitlesel pazarlama ne kadar önemliyse, birebir pazarlamanın da rekabetçi kalabilmek için en az o kadar önemli konuma geldiğini belirtiyor.
Dağtekin’in verdiği bilgilere göre, Ford Otosan’ın CRM konusundaki çalışmaları yakın zamanda hız kazandı. Çalışmaların temelinde kapsamlı bir veritabanı tasarımı yer alıyor. Motorlu taşıtların uzun yıllar kullanılması, el değiştirmeleri otomotive has bir veritabanı yaklaşımını zorunlu kıldığını belirten Dağtekin, veritabanının bu nedenle CRM&VRM olarak isimlendirildiğini söylüyor.

CRM, müşterilerin detaylı verilerinin tutulduğu bölümü, VRM ise araç detaylarının ve sahip ilişkilerinin yürütüldüğü kısmı tanımlıyor. Sistem Geliştirme Müdür Yardımcısı Hayriye Karadeniz, tasarımın en önemli hedefini, müşteri ve araçla ilgili tüm verilerin tek noktada toplanması olarak özetliyor. Bu hedefe paralel olarak da; CRM&VRM, 2004 sonunda pilot olarak “Çağrı Merkezi”nde kullanılmaya başlanmış. 2005 sonunda tamamlanacak olan servis entegrasyon programı, 2006’da devreye girecek yetkili satıcı entegrasyon yazılımı gibi CRM&VRM ile entegre çalışacak. Sistem bununla beraber, KoçCRM uygulamalarını desteklemek üzere tasarlanırken, datamart üzerinden “Tanı Merkezi”ne istenilen formatta veri güncellemesi yapılıyor.


“CRM’e geçiş bir değişim yönetimi süreci gibi ele alınmalı. En kritik husus, satış teşkilatının CRM’e inanması. Verilerin doğru alınmasından kampanya takibine, tüm süreç emek yoğun geçiyor. Başarı, ancak motivasyonu yüksek ekiplerle mümkün oluyor” sözleriyle projedeki insan faktörünün önemini dile getiren Dağtekin, üst yönetimin yanında IT-pazarlama-satış işbirliğinin de önemini vurguluyor. Ford Otosan CRM’e geçiş sürecinde, ilk önceleri altyapı çalışmaları, son dönemdeyse pazarlama-satış işbirliği ön plana çıkıyor. Bu çerçevede de satış, müşteri memnuniyeti ya da Koç şirketleri arasında çapraz fayda amaçlı birçok kampanya hazırlanıyor. Bu kampanyalar çerçevesinde, Mayıs ayında 2001’de otomobil alan eski müşterilere özel bir teklifle gidildi. Bu çerçevede, yetkili satıcıların aktif katılımıyla 150’nin üzerinde araç satıldı. Temmuz ayında, yeni üniversite mezunlarına özel, internet ağırlıklı Koçbank destekli olarak bir uygulama yapıldı. Özel ödeme koşulları ve sürpriz indirimler sunulan bu kampanyada şu ana kadar 74 adet araç satılırken, beklentilerin ötesinde de geri dönüş yakalandığı belirtiliyor. Dağtekin, “Ford Otosan, araç satarak ve servis hizmeti sunarak para kazanıyor. Bu yüzden, CRM ile bu iki amaca destek vermemiz lazım. Yani, sonuç odaklı CRM yapmak durumundayız. Aksi halde elimizdeki CRM altyapımızın hakkını vermemiş oluruz” sözleriyle, gelecekte sonuç odaklı kampanyalara ağırlık vereceklerini iletiyor.
Derleyen: Didem Duranoğlu

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş Pazarlama Stratejileri CRM & 1e1 Pazarlama Uzmanı
Sallantı ve söylenti toplumuyuz!
1999’daki 17 Ağustos depreminin üzerinden 6 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen herhangi ciddi bir tedbir almamış ve aynı “kırık” zeminin üzerinde oturan insanlar olarak gelecek bir büyük depremi kiriş altında beklemekteyiz. Son olarak İzmir’de gerçekleşen zincirleme depremlerle bir süredir aklımızdan çıkan deprem paniği yeniden yaşamımıza girdi. Bilim adamlarımız bile bize özgü bilim adamı bu ülkede. Onlarda bile ortak bir dil göremiyorsunuz, her bilim adamının farklı bir kırılma noktası var! Sanki her bilim adamının altından farklı bir fay hattı geçiyor ülkede!
Ülkemiz “söylenti” ülkesiydi, şimdilerde “sallantı” ülkesi de olduk çok şükür. Her sallantıdan sonra yeni söylentiler yaratıp, kendimizi daha da kandırarak yaşamayı pek seviyoruz. Bakın “Damdaki Mizahçı”nız olarak damlardan aşağıya kulak kabarttım ve son çıkan deprem söylentileri nelermiş, sizler için bir bir dinledim. İşte halkımızın yarattığı fısıltı gazetesinde “En son çıkan deprem işaretleri”nin tam listesi:
1- Bizim mahallede yaşayan 97 yaşındaki Abuzittin Amca’nın bir gözü toprağa bakıp toprağın iletkenliğini artırmaya başladı. Kesin yakında çok büyük bir deprem var!..

2- Dün sabah önümden Prof. Sönmez Üşümezsoy geçti! (Adam hiç üşümediği için yaz kış tişörtle geziyor!) Bu demektir ki yakında bir depremin eli kulağında!.. (Kesin gene bir kanala yeni kırılan fay hatlarını konuşmaya gidiyordu!)

3- Dün gece çok ağır yemekler yiyen Bünyamin Bey’in midesi öyle bir şişkinlik yapmış ki evlerinin balkonunda oturmakta olan adamcağız daha fazla dayanamayıp etrafa fena halde “Radon Gazı” saçmış. Bu gazı alt kattaki balkondan hisseden komşular deprem yakın diyorlar!..

4- Dün akşam Raziye Teyze, Şaziye’ye baktığı kahve falında Şaziye’nin kısmetinin kabardığını gördü... Ama bu kısmet kabarmasının yanında kadıncağız bir de yerin kabardığını görmüş fakat bunu Şaziye’ye söyleyememiş. Yer kabarırsa, hele hele bir de kuş gribine yakalanmış hindiler aniden kabarmaya başlarsa ve “Kabaramazsın Kel Fatma” diyenler birden artış gösterirse n’olur dersiniz? Ay fayı çatlayasıcaaaa, n’olacak tabii deprem olur kıııııııız!..

5- Dün sabah Köstebek Sokak’ta acayip yamulmalar görüldü. Yerde görülen bu yamulmalar depremin habercisidir beyler. Gerçi bu yamulmanın İGDAŞ ’la İSKİ’nın aynı yeri son bir ayda yedinci kez kazmasından çıktığı söyleniyor ama olsun, siz bunu gene de deprem nedeni sayın!..

6- Semtimizdeki bitmek bilmeyen yol kazıları sırasında oluşan büyük bir çukur önce göle dönüşmüştü. Bu sabah baktık ki bu doğal gölün rengi yeşile dönmüş. Demek ki göller yeşilleniyor, o zaman yeşil alanlar yakında gölleşecek, bu da bize depremin yolda olduğunu gösterir, hadi geçmiş olsun!..

7- Mahallemizdeki hayvanların acayip hareketleri iyice arttı! Hamdullah Abi’nin köpeği dün akşam bana resmen bir kol hareketi yaptı ki sormayın, terbiyesiz hayvan n’olucak. Ya Hayriye Teyze’nin kara kedilerine ne demeli? Adi hayvanlar habire önümden geçip, sonra da pis pis sırıtıyorlar bana. Hem sonra dün martının biri deniz zannedip kafama kondu ve bana: “Abi benim de kafam karıştı n’apiim” demesin mi? Bunlar neyin göstergesi beyler? Tabii ki artık bu ülkeye dayanamayan altımızdaki fayın tam orta yerinden kırılmak üzere olduğunun göstergesi. Sorarım size; insanın dayanamadığı böyle bir ülkeye, üstelik zaten çatlak olan bir fay nasıl dayansın ki?..

8- İşte böyle sevgili okurlar, bizde bu söylenti kültürü oldukça, daha ne deprem işaretleri olacak, hepsi buraya sığmaz, bir kısmını Sn. Sönmez Üşümezsoy’la, Sn. Ahmet Ercan’a yollamayı düşünüyorum. Keşke biraz da söylentilere değil de, depreme karşı ne tedbirler almadık, onlara bakabilsek! Gelecek aya dek kalın fay kırıksız!..
SEKTÖREL
Koç Finansal Hizmetler Yapı Kredi’ye “La Scala” ile “hoş geldin” dedi
Dünyanın önde gelen filarmoni orkestralarından La Scala, Yapı Kredi’nin Koç Finansal Hizmetler ailesine katılması vesilesiyle düzenlenen gecede bir kutlama konseri verdi. Konser öncesinde birlikte bir açılış konuşması yapan Koç Holding CEO’su Bülend Özaydınlı ve UniCredit CEO’su Alessandro Profumo, Yapı Kredi’nin Koç Finansal Hizmetler ailesine katılmasından dolayı duydukları mutluluğu dile getirerek tüm Yapı Kredililere hoş geldiniz dileklerini iletti. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen konsere; Koç Holding, UniCredit ve Koç Finansal Hizmetler’in yöneticilerinin yanı sıra üst düzey protokol ile iş ve ekonomi çevrelerinden önemli kişiler katıldı. İtalya Büyükelçisi Carlo Marsili ve İtalyan Başkonsolosu Luciano Pezzotti de konseri Bülend Özaydınlı ve Alessandro Profumo ile birlikte izledi.

Koç Finansal Hizmetler’in hissedarı UniCredit’in kurumsal sponsoru olduğu La Scala Filarmoni Orkestrası, klasik müzik çevrelerinde çok saygın bir konuma sahip.


1982 yılında kurulan orkestra bugüne kadar dünya çapında pek çok şehirde konserler verdi; Leonard Bernstein, Zubin Mehta ve Riccardo Muti gibi tanınmış şeflerin yönetiminde; aralarında Gidon Kremer, Yo-Yo Ma, Gil Shaham’ın yer aldığı önemli müzisyenlerle birlikte sahne aldı.
Koçbank’a 500 milyon $ sendikasyon kredisi

Koçbank 23 Ağustos 2005’te İstanbul’da düzenlenen bir törenle 500 milyon ABD dolarlık sendikasyon kredisine imza attı. Koçbank’ın Türk ve İtalyan yöneticileri ile katılımcı yabancı bankaların temsilcilerinin katıldığı imza töreninde, Koç Finansal Hizmetler CEO’su ve Koçbank Genel Müdürü Kemal Kaya Koçbank’ın 2005 yılı performansı ve özellikle yabancı bankaların merakla takip ettikleri Koçbank’ın Yapı Kredi Bankası’nı satın alması ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Koçbank’ın temin ettiği bu kredi ile birlikte Türk bankalarının 2005 yılının ilk sekiz aylık döneminde sağladıkları sendikasyon kredilerinin toplamı 5 milyar doları aşmış oldu. Bu rakamın önümüzdeki Kasım ve Aralık aylarında temin edilecek yeni sendikasyon kredileri ile birlikte artarak, 2005 yılını Türk bankalarının en fazla sendikasyon kredisi sağladıkları yıl olarak zirveye taşıması bekleniyor. Kaya, 500 milyon dolarlık sendikasyon kredisinin uluslararası piyasalarda Koçbank’a duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu vurguladı.


Koçfinans’tan finansman bonosu

Koç Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri A.Ş. (Koçfinans), 1994’den bu yana unutulan sermaye piyasası enstrümanını finans piyasalarına hatırlattı. 2006’dan itibaren yatırım araçlarında eşit vergilendirilmeye gidilecek olması nedeniyle talep görmesi beklenen özel sektör tahvil ve bono ihraçlarında, piyasaları harekete geçirmek isteyen Koçfinans, Ekim’de 13 Milyon YTL nominal tutarda, 18 ay vadeli finansman bonosu ihraç etti.


Açık denizlerde Koç Allianz güvencesi

1980’li yıllarda 10–15 tekne ile yat sigortacılığında faaliyete başlayan ve bugün sigortaladığı tekne sayısı 1700’lere ulaşan Koç Allianz, yat sigortacılığı konusunda pazar lideri olarak çalışmalarını sürdürürken, yatçılığa ve yat turizmine de büyük destek veriyor. İlki 1989 yılında düzenlenen ve 29 Ekim-04 Kasım 2005 tarihleri arasında 16.sı gerçekleştirilen “Marmaris Uluslararası Yat Yarışları Haftası”nın bu yılki sponsoru yine Koç Allianz’dı.


Yeni Navigo Avrupa vitrininde

Ticari araç ve savunma sanayi sektörlerinin lider üreticisi Otokar, Navigo küçük otobüsünün yeni modellerini, 21–26 Ekim tarihleri arasında Belçika’nın Kortrijk kentinde düzenlenen ve dünyanın en önde gelen otobüs fuarı Busworld’ de Avrupa vitrinine çıkardı. Fuarda Fransa’nın önde gelen şirketlerinden Fast Concept Car ve İtalya’nın ünlü firması Dallavia SpA ile de distribütörlük anlaşması imzalandı.


Otokar’ın Sultan City’leri Sivas’ta

Sultan’ın halk otobüsü versiyonu Sultan City’yi üretim bandından yeni çıkaran

Otokar, ilk satışı Sivas Belediyesi’ne yaptı. Sivas Belediyesi’nin şehir içi toplu

taşımacılıkta kullanacağı 35 adet Sultan City, törenle Otokar yetkilileri tarafından Sivas Belediyesi’ne teslim edildi.


Aygaz ve Tofaş’tan LPG’li Albea

Aygaz ile Tofaş’ın ortak yürüttüğü proje sonucu üretimine başlanan çift yakıt sistemli Fiat Albea ile artık LPG güvenle kullanılıyor. Kuruçeşme Divan’da, proje ve otogaz sektörü ile ilgili bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Dünya LPG Derneği Genel Müdürü James Rockall, Tofaş Ticari Grup Direktörü Müfit Ataseven ve Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi katıldı.

Toplantıda, Dünya LPG Derneği Başkanı James Rockall, LPG’nin benzin ve motorine alternatif çevreci ve güvenli bir yakıt olduğunu belirterek, dünyada sürdürülebilir ve sağlıklı bir otogaz pazarı oluşturulması konusunda fabrika üretimi LPG’li araçların büyük önem taşıdığını ifade etti. Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi de “Ar-Ge harcamalarını finanse ettiğimiz çift yakıt sistemli Fiat Albea’nın, Türkiye otogaz pazarındaki yanlış uygulamalar ve yaşanan sorunlara çözüm olacağına inanıyoruz” dedi. Tofaş Ticari Grup Direktörü Müfit Ataseven ise Fiat Albea’da otomobil için en uygun otogaz sisteminin bulunduğunu ve otomobilin, fabrikada standartlara uygun şekilde üretildiğini belirtti. Ataseven, “LPG kullanımının sunduğu ekonomi, güven ve konfor Albea’da tam anlamıyla hissediliyor” dedi.
Türk Traktör Ankara’da vergi rekortmeni

Türk Traktör “Kurumlar Tahakkuk Eden Vergi” sıralamasında Ankara’da özel sektörde 52 trilyon 918 milyar 940 milyon liralık tahakkuk eden vergiyle ilk sırada yer aldı. “2004 Türkiye Vergi Şampiyonları Ödül Töreni” 22 Eylül 2005 tarihinde yapıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanların, özel sektör ve kamu kuruluşları idarecilerinin katıldığı tören, basında da büyük yankı uyandırdı. Kurumlar ve gelir vergisinde Türkiye sıralamasında ilk beşe girenlerin ödülünü Başbakan Erdoğan verdi. Türk traktör de Ankara’da ”Kurumlar Tahakkuk Eden Vergi” sıralamasında özel sektörün birincisi oldu. Türk Traktör Genel Müdürü Hakkı Akkan’a ödülü Devlet Bakanı Beşir Atalay sundu.


Ford Otosan’ dan yeni mezunlara özel uygulama
Ford Otosan, son yılda hız kazandırdığı CRM çalışmalarına ilginç bir uygulama ile devam ediyor. Bir ilke imza atarak yeni mezunlara yönelik yepyeni bir uygulamayı devreye alan Ford Otosan, Koçbank işbirliği ile Temmuz ayında veri toplama süreci başlattı ve üniversiteden yeni mezun olanlara iki aylık süreçte internet üzerinden şifre dağıtarak “Yeni Mezun Programı”na dahil olmalarını sağladı. Kampanyalar ve hediye çekilişleriyle yeni mezunlarla iletişimini sürdüren Ford Otosan, bu yeni uygulamasıyla yıl boyunca özel faiz imkânları, farklı ödeme koşulları, kefilsiz kredi imkânı ve anlık “çok özel teklifler” sunuyor. Koçbank ile birlikte devam ettirilen bu çalışma ile şu ana kadar 46 adet araç satılmış durumda. Üyelere sunulan en ilginç teklif ise “StreetKa” kampanyası. Türkiye’deki son “StreetKa”lara veda etmek ve üyelere güzel bir fırsat sunmak amacıyla farklı bir indirim ve ek avantajlar sunuldu. Ford Otosan Pazarlama Stratejileri Ekip Lideri Kağan Dağtekin, müşteri verilerinin kısa zaman içinde kullanılmadıkları takdirde güncelliklerini yitirdiklerini söyledi. Dağtekin, altı ay önce güncellenmiş verilere dayanarak bir kampanya yapıldığında potansiyellerin kaçırılabildiğini, ekip olarak böylesi sıkıntıları nasıl aşabileceklerini düşünerek bu programı tasarladıklarını belirtti.
Tudor Akü’de yeni dönem
Oltaş, Exide Grubu’nun markası Tudor’u, Türkiye’de üretme yetkisi aldı. Ekim ayında Ankara’da düzenlenen “Tudor Akü Bilgilendirme Toplantısı”nda anlaşmaya ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Kurulduğu 1963 yılından bugüne, pazarın önde gelen markalarının pazarlamasını yapan Oltaş, bir dünya devi olan Exide Grubu’nun markası Tudor ile 1995 yılından itibaren pazarda yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Exide’ın, başarılı işlere imza atan güvenilir marka Tudor’un Türkiye’de üretilme yetkisini Oltaş’a vermesi, aradaki işbirliğini daha da pekiştirdi. Daima en iyilerle çalışma misyonuyla yola çıkan Oltaş, Tudor Aküleri’ni üretmek üzere, Türkiye’nin en iyi akü üreticilerinden biri olan Yiğit Akü ile anlaştı.

3 Ekim’de Ankara’da, tüm bu gelişmeleri paylaşmak ve akülerin üretileceği tesisi yetkili satıcılara tanıtmak üzere “Tudor Akü Bilgilendirme Toplantısı” yapıldı. Toplantıya Exide’ı temsilen Michael Pele, Yiğit Akü Genel Müdürü Mahmut Yiğit, üst düzey yöneticiler ve Oltaş yetkilileri katıldı. Toplantının ve fabrika gezisinin ardından geçtiğimiz günlerde Ankara’da açılan Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi’nde akşam yemeği için bir araya gelindi. Yetkili satıcılar gezdikleri müzeye hayran kaldılar.
Iveco Konya Oto Show’daydı
Iveco, 27 Eylül–2 Ekim tarihleri arasında, Konya TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleşen “Konya Oto Show 2005 Fuarı”na, Konya Bayii Uyararslan ile birlikte 260 metrekarelik standla katıldı. Fuarda, geniş iç hacmi ve yüksek tavanı ile servis ve yolcu taşımacılığı alanında konfor sunan 20+1 Daily, Daily şasi ve Eurobus Tector 31.17 sergilendi. 30 binden fazla kişinin ziyaret ettiği fuarda, Iveco standı büyük ilgi gördü.
Döktaş SinterCast sisteme geçiyor

Türkiye’nin en büyük döküm üreticisi Döktaş, CGI (Compacted Graphite Iron) seri imalatında SinterCast 2000 süreç kontrol sistemini uygulayacak. Ekim ayında Döktaş’ın Bursa-Orhangazi merkez tesislerinde kurulacak olan sistem, daha sonra SinterCast CGI silindir bloku ve kafası seri üretiminde kullanılmaya başlanacak. CGI, tesisin bugün üretmekte olduğu 7.3 litre ticari araç motorunun performans ve dayanıklılığını iyileştirme amacı güdüyor. Döktaş ve SinterCast 2006 yılında başlanacak üretimler için de CGI geliştirme programlarını uygulayacak. Üretilmekte olan 7.3 litre ticari araç motoru için, silindir blok ve kafasının SinterCast CGI seri üretimi performans ve dayanıklılık iyileştirme çalışmalarına 2005’te başlanması planlanıyor. Ayrıca, Döktaş ve SinterCast, 2006 yılında başlanması planlanan diğer üretimler için de CGI geliştirme programlarını destekliyorlar. Döktaş Dökümcülük Genel Müdürü Yaylalı Günay Döktaş’ı, dünya otomotiv endüstrisine CGI temin eden öncü kuruluşlar arasına oturtmayı hedeflediklerini belirtti.


Kışa hazır mısınız?

Continental lastikleri, güvenli ve üstün performanslı sürüş için sonbahar-kış aylarının hava şartlarına uygun lastik geliştirmeye yönelik Ar-Ge çalışmalarıyla sektörde öncülüğünü sürdürüyor. Tüm araçlara uygun kış lastiği modelleriyle Ulusal Amerikan Karayolları Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından ödüllendirilen Continental, TS 810 ile de iddiasını sürdürüyor.


Döktaş’a “Sektörel İhracat Başarı Ödülü”
26 Eylül–2 Ekim tarihleri arasında yapılan “VIII. Dış Ticaret Haftası“ kapsamında düzenlenen bir törenle, 2004 yılı itibariyle başarılı olan ihracatçılara ödül verildi. 26 Eylül’de Ankara Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen ödül töreninde Döktaş, “Sektörel İhracat Başarı Ödülü”ne sahip oldu. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı’nca yapılan değerlendirmeler sonucunda Döktaş, “Makine ve Aksamları” sektöründe en fazla ihracat yapan firmalar arasında üçüncü sırada yer aldı ve “Sektörel İhracat Başarı Ödülü”nü almaya hak kazandı. Döktaş adına ödülü, Genel Müdür Yaylalı Günay aldı.
Ekolojist Bulaşık Makinesi” finalde

“Ekolojist Bulaşık Makinesi” ile VI. Teknoloji Ödülleri’ne aday olan Arçelik, finale kalan ilk beş projeden biri oldu. “Ekolojist Bulaşık Makinesi”, Arçelik’in kendi bilgi birikimi ve mühendis kadrosuyla oluşturduğu, dünyada ilk kez değişken devirli motor teknolojisinin kullanıldığı bulaşık makinesi. “Ekolojist Bulaşık Makinesi”nin ana özellikleri; az su tüketimi, ileri sensör teknolojisi uygulamaları, robust performans, az enerji tüketimi, düşük ses gücü düzeyi, temizleme performansı, yeni yıkama programları, çevreye duyarlılığı ve tüketici odaklı tasarımı. TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından düzenlenen “VI. Teknoloji Ödülleri” 6 Aralık 2005’de Teknoloji Kongresi'nin ardından, sahiplerine verilecek.


Arçelik-LG Klima’da yeni fabrika yatırımı

Arçelik-LG Klima Sanayi de Gebze Organize Sanayi Bölgesi içindeki mevcut tesisinin yanında yeni bir arazi alarak toplam arsasını 69 bin metrekareye çıkarttı. Üretim kapasitesini yılda 1 milyona çıkaracak bu alandaki yeni yatırımın temeli 3 Ekim’de atıldı. Temeli atılan ve Nisan 2006 da bitirilmesi planlanan tesis 2 katta toplam 19 bin metrekarelik bir kullanım alanı sağlayacak ve bu alan malzeme ve mamul stok alanı olarak kullanılacaktır.


İlk yerli çamaşır kurutma makinesi

Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlarla ürün yelpazesini zenginleştiren Arçelik, bir ilki daha gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk yerli çamaşır kurutma makinesini üretti. Arçelik tarafından üretilen, Avrupa’nın en az enerji tüketen ve A enerji performans değerine sahip elektrikli kurutucusu ve Plus X Award 2005 yenilikçilik ödülünün sahibi olan çamaşır kurutma makinesi, kasım ayından itibaren piyasaya sunulacak. Arçelik çamaşır kurutma makinesinin tanıtımı için geçtiğimiz günlerde Çayırova tesislerinde düzenlenen basın toplantısına Arçelik A.Ş. Genel Müdürü A. Gündüz Özdemir ve Ürün Direktörü Oğuzhan Öztürk katıldı. Arçelik çamaşır kurutma makinesi ilk yıl 200 bin adet üretilecek; 30 bini iç pazara sunulacak olan kurutma makinesinin 170 bin adedi ihraç edilecek.


DemirDöküm’de Demirsistem

DemirDöküm, Bozüyük Tesisleri’nde ‘üretimde yalınlık’ı hedef alan ‘DemirSistem’ üretim yönetimi modeline geçti. DemirSistem’in temelini, üretimde yalınlığı esas alan “Yalın Üretim” teknikleri oluşturuyor.

Ayrıca, ‘Sıfır Hata, Sıfır Arıza, Sıfır İş Kazası’nı hedefleyen DemirSistem, yüksek teknoloji ürünlerini DemirDöküm kalitesi, düşük maliyeti ile zamanında müşteriye sunacak.
Isınma sanatında son nokta

Türkiye’de sektöründe 52. yılını kutlayan lider marka DemirDöküm, “ilkler” listesine yeni bir ürün daha ekledi. 21 Ekim’de Dekoratif Panel Radyatörler Serisi, basın mensuplarına, bayilere ve sektörden konuklara tanıtıldı. Tüketicilerin, tüm DemirDöküm yetkili satış noktalarında bulabilecekleri seride, Desenli Panel Radyatör ve Portmanto Panel Radyatör ürünleri bulunuyor.


Aygaz Dünya LPG Forumu’nda
Çin’de 14–16 Eylül 2005 tarihleri arasında yapılan 18. Dünya LPG Forumu’na, Aygaz yedi kişilik bir ekip ile katıldı. Aygaz yetkilileri, forum çerçevesinde Dünya LPG Derneği Yönetim Kurulu, GAIN ve GLOTEC toplantılarında da bulundular. Dünyanın 48 ülkesinden 500’ü aşkın delegenin katıldığı kongreler sırasında, dünya LPG sektöründeki gelişmeler ve yeni pazarlar takip edildi, dünyanın önde gelen birçok gaz firmalarının yöneticileri ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
Kongreler sırasında 70 uluslararası firma, sektörel ürünlerini kongre salonunun yanındaki fuar alanında stand kurarak tanıttı. Aygaz fuara katılan tek Türk firması olarak her zamanki gibi fuarın en büyük standında ürünlerini sergiledi. Ayrıca fuar süresince Uzakdoğu, Avrupa, Güney Amerika ve Afrika’dan mevcut/potansiyel müşteriler ve diğer katılımcı firmalar ile ileriye dönük projeler hakkında görüşmeler gerçekleştirildi. Dünya LPG Forumu, önümüzdeki sene ABD’nin Chicago kentinde 17–20 Ekim 2006 tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Aygaz’ dan hediye yağmuru

Aygaz’ın otogaz kullanıcılarına yönelik düzenlediği “Yıldızlı Kampanya”nın fabrika çıkışlı LPG’li Fiat Albea talihlisi belli oldu. Ankara’da bulunan Toprak Dış Ticaret Akaryakıt İstasyonu’ndan yaptığı LPG alışverişi sonucu Hacı Mehmet Gökmen, fabrika çıkışlı, hem benzinli hem LPG’li bir Fiat Albea’nın sahibi oldu.


İzocam Tek-İz’le birleşti

İzocam, Tek-İz izolasyon ve yapı elemanları sanayii ile birleşerek yalıtım sektöründeki yerini ve liderliğini daha da sağlamlaştırdı. 24 Haziran’da yapılan Olağanüstü Genel Kurul’da alınan birleşme kararı doğrultusunda İzocam’ın ürün portföyü de genişledi. Sıcağa, soğuğa, sese, yangına ve suya karşı koruma sağlayan geniş ürün yelpazesi ve teknik danışmanlık hizmetleri ile yalıtım semtöründe lider konumunda olan İzocam, yine yalıtım sektöründe önemli faaliyetlerde bulunan Tek-İz ile birleşti. Birleşme ile Tek-İz İzolasyon ve Yapı Elemanları Sanayii A.Ş nin tüzel kişiliği sona ererken, şirketin ürünleri ve üretimi artık İzocam markası, kalitesi ve güvenilirliği ile piyasaya sürülmeye başlandı. 27 Haziran 2005 tarihinde Tek-İz, resmi olarak İzocam Ticaret ve Sanayi A.Ş. Tek-İz Tesisi olarak Ticari Sicil’e kaydettirildi.

1   2   3   4   5   6


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət