Ana səhifə

Washington’da görkemli bir sergi


Yüklə 339 Kb.
səhifə2/6
tarix27.06.2016
ölçüsü339 Kb.
1   2   3   4   5   6

Yeni alışveriş merkezinde Koçtaş ve Migros açıldı
Koçtaş’ın Avrupa yakasındaki 8 bin metrekarelik yeni mağazası ile 3 bin 500 metrekarelik MMM Migros, İstanbul Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nde…
Koçtaş’ın Avrupa yakasındaki 8 bin metrekarelik yeni mağazası ile 3 bin 500 metrekarelik MMM Migros 15 Ekim 2005 tarihinde Koç Holding CEO’su Bülend Özaydınlı tarafından açıldı. Koçtaş açılışında, şirketin Koç Topluluğu’nun stratejisi ile uyumlu bir büyüme içinde olduğunu vurgulayan Özaydınlı şunları söyledi: “Koç Topluluğu olarak hızlı büyümede etkili bir itici güç olmaya çalışıyoruz. Koçtaş Şişli mağazasını tasarlarken de bu yaklaşımdan hareket ettik. Sonuç olarak, Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nin en büyük mağazasını oluşturduk. 8 bin metrekare alana yayılan bu mağazamız, 7 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleşti ve Koçtaş zincirine, ülke çapındaki altıncı, İstanbul’daki ikinci ve Avrupa yakasındaki ilk mağaza olarak katıldı.”

İstanbul’daki ikinci Koçtaş mağazasının Avrupa yakasında, dünyanın en büyük ikinci alışveriş merkezinde açılmasının heyecanını yaşadıklarını belirten Koçtaş Genel Müdürü Levent Çakıroğlu da şu bilgileri verdi: “Koçtaş yenilikçi kimliğiyle Türk tüketicisine en yeni ürünleri, en yeni fikirleri ‘komple çözüm’ mantığıyla sunuyor. Tüketicilerden gelen yoğun talep ve Avrupa yakasında bu alanda tespit ettiğimiz ihtiyaç, Koçtaş Şişli mağazamızı açma kararımızda etkili oldu. 8 bin metrekarelik mağazamızda kaliteli, uygun fiyat ve ödeme koşullarına sahip binlerce ürünümüz ve müşterilerimize yeni fikirler vermeye hazır uzman personelimizle daha pek çok evi güzelleştireceğiz.”


Dünyanın ikinci büyük alışveriş merkezi olan İstanbul Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nin giriş katında, metro çıkışının hemen önünde yer alan 8 bin metrekare büyüklüğündeki Koçtaş Şişli, binadaki en büyük mağaza olma özelliğini taşıyor. Toplam 7 milyon dolarlık yatırım yapılan mağazada dekoratif ürünlerden inşaat malzemelerine, ev tekstili ürünlerinden elektrikli el aletlerine, bahçe mobilyalarından aydınlatma ürünlerine, genç odasından hazır perdeye, halıdan boyaya ve parkeye kadar 45 binden fazla ürün satılıyor. Tüketiciler, dilerlerse Koçtaş’tan anahtar teslimi ev yenileme hizmeti alabiliyorlar. Tespit için keşif, projelendirme ve sunulan projenin bütçelendirilmesini yapan Koçtaş, uygulama aşamasında da kapsamlı hizmet veriyor.

Metro bağlantısı da olan İstanbul Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi içinde 3 bin 500 metrekarelik MMM Migros da açıldı. Açılışa, Özaydınlı’nın yanısıra, Gıda- Perakendecilik ve Turizm Grubu Başkanı Ömer Bozer, Migros Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Çatbaş ve Migros Genel Müdürü Aziz Bulgu katıldı.

Mağazada, taze balık reyonunda mevsime uygun balıklar, geniş et reyonundan bonfileden sakatata, kuşbaşına kadar pek çok çeşit, iki ayrı servis adasına ayrılan et reyonunda tüketicinin beğenisine sunuluyor. “Organik” bölümünde değişik markaların zengin çeşitlerinin meraklılara sunulduğu bu mağazada, “Gourme” bölümünde her türlü peynir çeşidi de, ithal-yerli ve farklı fiyat seçenekleriyle yer alıyor. Yeni MMM Migros’ta genişletilmiş bir mahzen de bulunuyor. Meraklıları için mahzsen olarak tasarlanan içki reyonunda reyonlar ve zemin ahşaptan oluşuyor. Yaratılan özel atmosferle modern bir mahzende herkes damak zevkine uygun özel yıllara ait bir şarabı bulabilir. Mahzende ayrıca, Migros’ta ilk kez yer alan soğuk şarap reyonu da şarapseverlerin beğenisine sunuluyor.
Arçelik, yeni yatırımlarla yurtdışında büyümeyi sürdürüyor
Avrupa’da büyüme konusunda stratejilerinin devam ettiğini açıklayan Arçelik A.Ş. Genel Müdürü A. Gündüz Özdemir, Romanya ve Rusya yatırımlarından sonra, önümüzdeki dönemde Ortadoğu’da büyüyeceklerini söyledi. Özdemir’le Arçelik’in geleceğini konuştuk
Şirketimizin yüksek teknolojiye sahip ürünleri 100’ün üzerindeki ülkede tüketicilerle buluşuyor. İstatistikler sonucunda dünyada, 250 milyon kişinin Beko teknolojisini tercih ettiği biliniyor. Arçelik’in Türkiye’deki gücü de her geçen gün artıyor. Yeni modeller ve teknolojiyle Arçelik yine ön sırada

Arçelik A.Ş. Genel Müdürü A. Gündüz Özdemir, Arçelik’in Avrupa’nın beşinci büyük beyaz eşya şirketi olduğunu, yeni yatırımlar ve satın alma yönündeki stratejilerini de sürdüreceklerini açıkladı. Özdemir, İran ve Ürdün’de yapılan bayi toplantılarıyla bu bölgedeki talebi de izlediklerini vurgularken, Beko’nun ihracat rakamlarında bu bölgelerin payının üç yıl içinde yüzde 10 düzeyine çıkarılmasını hedeflediklerini açıkladı. Özdemir, bu ülkelerde ilerki yıllarda montaj üzerinde bir üretim çalışması yapabileceklerini de belirtti. Özdemir, Arçelik’in önümüzdeki dönemdeki yatırım stratejileri hakkındaki sorularımızı yanıtladı.


2005 yılı tamamlanırken, beyaz eşya ve elektronik sektöründe Türkiye’de ve dünyada Arçelik ve Beko’nun yerini değerlendirebilir misiniz?

Türkiye’de sektörün lideri olan ve Avrupa’nın ilk beş beyaz eşya şirketinden biri olan Arçelik, yurtiçi ve yurtdışında çalışmalarını; gücünü daha da artırarak sürdürmektedir. Şirketimizin yüksek teknolojiye sahip ürünleri 100’ün üzerindeki ülkede tüketicilerle buluşuyor. İstatistikler sonucunda dünyada, 250 milyon kişinin Beko teknolojisini tercih ettiği biliniyor. Yurtiçinde ise sahip olduğu Arçelik, Beko ve Altus markalarıyla pazarın yüzde 50’sinden fazlasını kontrol eden Arçelik A.Ş., Türkiye’de gücünü her geçen gün daha da artırıyor.


Arçelik Avrupa’nın en büyük beyaz eşya üreticilerinden biri, İran ve Ürdün’deki bayi toplantıları da şirketin Ortadoğu’da hızla büyüdüğünü gösteriyor.
Buradaki toplantılar ve bu ülkelerdeki talep çerçevesinde İran ve Ürdün’de Arçelik ve Beko’nun pazar payını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ürdün, nüfus olarak değerlendirildiğinde küçük bir ülke, büyük bi pazar değil; ancak çevre ülkelere nazaran çalışma ortamının ve finans sisteminin daha gelişmiş olması, Suriye, Irak, Mısır ve diğer komşu ülkelere yayılmak için bir köprü özelliği taşıması bizim için önemli. Bu ülkede Beko ürünlerine olan ilginin gittikçe arttığını gözlemliyoruz. Bayi toplantımıza olan ilgi de bunun bir göstergesi.


İran bayi teşkilatı için yaklaşık bir sene önce yeniden bir yapılanmaya gidildi. Bu doğrultuda ilk aşama başarıyla tamamlandı ve Eylül ayında yapılan Beko Bayi Toplantısı ile ikinci aşamaya geçildi. Şirketimiz, mevcut konjonktürü ve yakın orta vade olası gelişmeleri de göz önüne alarak, İran pazarı ile ilgili vizyonuna uygun stratejiler geliştirilmekte ve uygulamaktadır. Bu çerçeve içinde önümüzdeki üç yıllık vadede Ürdün ve İran’da pazar payını yüzde 10’a çıkarmayı hedeflemekteyiz. Bununla birlikte, iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin olumlu yönde gelişmesi ticari ilişkilere de pozitif yansımaktadır.
Ürdün ve İran’daki toplantılarda yakalanan sinerji çerçevesinde bu ülkelere ve bölgedeki diğer ülkelere yeni yatırım planlıyor musunuz?

Ürdün ve diğer komşu Arap ülkelerinde yürürlükte olan yüksek gümrük duvarlarının aşabilmek ve buradan üçüncü ülkelere satış imkânlarını da (Arap Gümrük Birliği) değerlendirebilmek amacıyla ürünlerimizin yerli distribütörümüzle beraber montaj imkânlarını araştırıyoruz.

Bölge ülkelerindeki pazar büyüklükleri, coğrafik konum ve iş yapma alışkanlıkları (ticari teamüller ve sistemler) göz önüne alındığında İran'ın dikkate alınması gereken öncelikli pazarlardan biri olduğu açıktır. Dediğim gibi, İran ve bölge ülkelerinde eko-politik gelişmeleri yakından takip etmekte ve uluslararası yatırım ve genişleme stratejilerimize uygun iş geliştirme ve yatırım projeleri yapmaktayız.
Arçelik A.Ş. olarak yurtiçi ve yurtdışında yeni yatırım hedefleriniz var mı?

Arçelik A.Ş. , geçtiğimiz Haziran ayında Rusya’da yeni bir fabrikanın temelini attı. 58 milyon euro yatırım kararı alan fabrika, önümüzdeki sene 400 bini çamaşır makinesi, 200 bini buzdolabı olmak üzere 600 bin adet kapasite ile üretime başlayacak. İlk yıl için 100 milyon Euro ciro hedeflemekteyiz. Bu ay içinde Romanya’daki fabrikamız Arctic’te derin dondurucu üretimini devreye alıyoruz. Bu sayede 1,1 milyon adet olan buzdolabı kapasitesinin yanı sıra, derin dondurucu üretim kapasitesi de 400 bin adede çıkacak. Arçelik A.Ş., yurtdışında daha da güçlenerek yatırımlarına hızla devam ediyor. Stratejilerimiz doğrultusunda yurtdışında büyümemiz sürecektir.


Türkiye’deki vergi oranları açısından beyaz eşya ve elektronik sektöründeki Türk firmalarının rekabet şansını değerlendirebilir misiniz?

Türkiye’de dayanıklı tüketim ürünleri hâlâ lüks ürün olarak kabul ediliyor ve vergilendirmesi buna göre yapılıyor. Buzdolabı veya televizyon bir ihtiyaç olmasına rağmen, uygulama maalesef ihtiyaç dışı ürünlere yapılan uygulama kapsamında yer alıyor. Vergi sisteminin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.


Beyaz eşya ve elektronikte 2006 için nasıl bir gelişme bekliyorsunuz? Makro ekonomik dengeler ve kur politikasındaki gelişmeler sektörü nasıl etkiliyor?

2006 yılında dayanıklı tüketim sektöründe yüzde 5’in üzerinde bir büyüme bekliyoruz. Makro ekonomik dengeler ve kur politikasındaki olumlu gelişmeler satışları mutlaka ki olumlu etkileyecektir.


Arçelik A.Ş. olarak yeni yabancı firmaları satın alım konusunda hedefleriniz var mı? Arçelik’de satış ve teknoloji açısından 2006 için yeni projeler bulunuyor mu?

Arçelik A.Ş’nin gündeminde her zaman şirket ve marka satın alımı vardır, araştırmalarımız sürüyor. Şirket stratejileri paralelinde marka ve şirket alımlarımız devam edecektir.


Unutmayın çocuklarınız 3–4 yıl bu yataklarda yatacak
Arçelik A. Ş. Genel Müdürü A. Gündüz Özdemir, sağlıklı çocuklar ve sağlıklı nesillerin yetişmesi ile birlikte güvenli bir ev ortamının yaratılmasının ve bu kültürün gelişmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Özdemir sağlıklı mobilya satışı konusunda sorularımızı yanıtladı.
Arçelik A.Ş., Arstil markasında özellikle “hijyen” ve “çocuk sağlığı için özel üretilen sağlıklı malzeme” vurgusu yapıyor. Öncelikle Arstil’de çocuklar için üretimdeki özel sağlık önlemlerini anlatabilir misiniz?

Arstil’in en kuvvetli yanlarından biri Avrupa sağlık normlarına uygun ürünleri tüketicilere sunuyor olması. Özellikle panel mobilyaların üretiminde bilinçsizce kullanılan bazı maddeler, sağlık için kritik unsur taşıyor.

Örneğin yurtdışından Avrupa sağlık normlarına göre üretilen tüm panel grubumuzda kullanılan E1 tipi sunta, formaldehit dediğimiz yapıştırıcı maddeden bir seviyeye kadar arındırılmış, böylece insan sağlığına etkisi minimize edilmiştir.

Formaldehitin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü’nce Haziran 2004 itibarıyla kanserojen madde sınıfına konmuştur.

Bu madde fazla miktarda solunduğu taktirde, kanserojen etkilerinin dışında özellikle solunum yolu ile ilgili sağlık sorunlarına neden olabilmekte.

Diğer bir konu mobilya yüzeyinde kullanılan boya/cila ile ilgili. Birtakım maddelerin vücuda alınmasını ilgilendiriyor. Bu özellikle bebek odaları için kritiktir. Bebek, dişleri kaşınınca bariyerleri ısırıp tırtıklamaya başlar, kimi boyalarda civa gibi zararlı maddeler olabilir. Bilinçsizce yüzey işlemi yapılan bir takım ürünler bebeğe çok ciddi zararlar verebiliyor. Unutulmasın ki bebekler 3–4 yıl bu karyolada yatıyor.


Çocuk sağlığı açısından mobilya üretiminde bu standartların oluşturulmasının amacı ve önemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sağlıklı çocuklar ve sağlıklı nesillerin yetişmesi ile birlikte güvenli bir ev ortamının yaratılması ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunabiliriz.


Avrupa Birliği’ne üyelik hazırlığı yapan Türkiye’de mobilya sektörünün bu sağlık koşullarını üreten bir yapıya getirilmesi gerekiyor değil mi?

Biraz önce bahsettiğim sağlık normları, AB entegrasyonu süreci dahilinde Türkiye tarafından kabul edildi ve TSE standartları arasında yerini aldı. Ancak uygulama anlamında alınacak önemli mesafeler olduğunu düşünüyoruz.


Çocuk sağlığı için özel üretilen mobilya olarak Arstil konusunda tüketiciden nasıl değerlendirmeler alıyorsunuz?

Beklentilerimizin üzerinde olumlu tepkiler alıyoruz. Özellikle çocuk sahibi tüketicilerimiz, anti kanserojen ve hijyenik malzemelerle ilgili bizden görüş istiyor. Ancak konu sadece çocuk sağlığı değildir hepimizi ilgilendirmektedir. Dolayısıyla ürünlerimizin tümünde kullanılan malzemeler, sağlığa veya insan güvenliğine zarar vermeyecek biçimde seçilir ve kullanılır.


Arctic’te 35. yıl kutlaması
Gündüz Özdemir, Arçelik’in yurtdışındaki önemli yatırımlarından Arctic’in 35. yıldönümü nedeniyle Romanya’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada da, şirketin yurtdışı yatırımları hakkında geniş bilgi verdi.

Arçelik A.Ş.’de çalışan 11 bin kişinin 2 binlik bölümünün yurtdışındaki birimlerinde istihdam edildiğini anımsatan Özdemir, şöyle konuştu:

“Almanya'da Blomberg fabrikasını ve markasını satın alan Arçelik A.Ş., daha sonra İngiltere'deki Leisure ve Flavel ile Avusturya'daki Elektra Bregenz şirketini alarak Elektra Bregenz ve Tirolia markalarının sahibi oldu. Almanya, Avusturya ve İngiltere'deki operasyonlarının ardından, Romanya'nın ünlü buzdolabı markası Arctic’i satın alan Arçelik A.Ş., bu yatırımıyla Orta ve Doğu Avrupa’daki en büyük buzdolabı üreticisi konumuna geldi.

Arctic markamız için geçen üç yıllık süre içerisinde önemli yatırımlar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Arçelik A.Ş., Arçelik, Beko ve Altus’a ek olarak uluslararası büyüme stratejisi paralelinde yukarıda belirttiğim gibi Elektra Bregenz, Blomberg, Arctic, Leisure, Flavel ve Troila markalarını bünyesine katmış ve bu markalarıyla uluslararası pazarlardaki konumlandırmaları sayesinde tüm tüketici segmentlerine hitap edecek bir ürün gamına sahip olmuştur. Halen Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri olan İngiltere’de soğutucularda yüzde 14, yıkayıcılarda yüzde 7 pazar payımız bulunuyor. Bununla birlikte Belçika’da solo ürünlerdeki pazar payımız yüzde 14, fırında ise yüzde 43. Polonya’da tüm ürün gruplarında yüzde 5, Litvanya’da ise yüzde 20’lere varan pazar paylarından söz edebiliyoruz. Arçelik, kendi teknolojisiyle ve yarattığı ilklerle dünyanın önemli üreticileriyle rekabet etmeye devam edecektir”


Koç'tan Washington'a kültür çıkarması
Koç Holding, ABD ile Türkiye arasında planlanan karşılıklı kültürel değişimde 10 yıl boyunca önemli bir rol oynayacak. 29 Ekim’de Koç Holding sponsorluğunda Washington-Smithsonian Müzesi’nde resmi açılışı yapılan “Stil ve Statü: Osmanlı Türkiye’sinden Saray Kıyafetleri” sergisiyle bu kültürel paylaşımın ilk adımı atıldı
Koç Holding'in ana sponsorluğunu yaptığı, Kültür Bakanlığı ile Smithsonian Enstitüsü arasında imzalanan ve kültürel paylaşımı temel alan 10 yıllık antlaşmanın ilk önemli organizasyonu "Stil ve Statü: Osmanlı Türkiye’sinden Saray Kıyafetleri" sergisi Washington’da Türk rüzgarı estiriyor. Galası, 26 Ekim'de Washington Arthur M. Sackler Sanat Galerisi'nde yapılan sergi, 29 Ekim’de, Cumhuriyet’in 82. yıldönümünde resmen açıldı.

Serginin açılışına Büyükelçi Faruk Loğoğlu, Kültür Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Başkanı Hasan Bengü, Koç Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Oya Ünlü Kızıl ve ABD'den çok sayıda politikacı, araştırmacı, işadamı ve sanat sever katıldı. Açılış konuşmasını yapan Galeri Müdürü Julian Raby'nin ardından söz alan Mustafa V. Koç, Avrupa Birliği'ne katılım müzakerelerinin damgasını vuracağı 10 yıllık sürece dikkat çekerek şöyle konuştu: "Bu kıyafetleri gören birinin, bunların geldiği kültür hakkında bilgi sahibi olmayı istememesi mümkün müdür? İnsanların Türkiye'nin çok eskilere giden zengin kültürel mirasını görerek, onun Avrupa yolculuğu hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olacağız."


Koç Topluluğu’nun hedefinin bu işbirliğiyle Türk kültürünü tüm yönleri ve ihtişamı ile dünyaya, dünya kültürlerini ise Türkiye’ye tanıtmak olduğunu vurgulayan Mustafa V. Koç. sözlerine şöyle devam etti: “Şirketlerine, markalarına dünya sahnesinde yer açmayı, önüne birincil hedeflerden biri olarak koyan bir topluluk olarak, kültürlerin, toplumların birbirini tanıması ve anlamasının, birbirlerinin yaşam biçimlerini, değerlerini, ürettiklerini tanımaları ile mümkün olacağını; farklı olana duyulan sevgi ve anlayışın, önce tanımak, sonra anlamakla gelişeceğini çok iyi biliyoruz. Bu nedenle, kültürel alışverişi son derece önemsiyoruz. Türk insanı ve Türkiye için değer yaratacak kültürel ve sosyal sorumluluk projelerine destek, misyonumuzun çok önemli bir parçasıdır. Sanatla, kültürle, bilimle aydınlanmış bir toplum için çalışmak ise hepimizin ortak ödevidir.”
16. ve 17. yüzyılın görkemli imparatorluk kaftanlarına adanan ilk uluslararası etkinlik olan, “Stil ve Statü: Osmanlı Türkiye’sinden Saray Kıyafetleri” sergisinde, renklerinin cüretkâr oyunu, cesur motifleri ve zengin ayrıntılarıyla büyüleyici bir görüntü çizen kaftanlar, 29 Ekim 2005–22 Ocak 2006 tarihleri arasında sanatseverlere sunuluyor.

Sergide, Osmanlı İmparatorluğu'nun güç ve zenginliğinin sanatsal yaratıcılıkla buluştuğu 68 obje yer alıyor. Topkapı Sarayı Müzesi'nden kaftanlar, şalvar, başlık, yastık ve ipek örtülerle işlenmiş kumaşlar da sergide yer alıyor. Konya Mevlana ve St. Petersburg Hermitage müzelerinin de aralarında yer aldığı yedi müzeden getirilen objeler de kaftanlara eşlik ediyor. Kanuni Sultan Süleyman'ın oğullarından birine ait olan uzun kollu kaftan, Kuran'daki ayetlerin dokunduğu 16. yüzyıla tarihlenen kisve bandı, seraser adı verilen, altın ve gümüş iplikten üretilen dokumayla yapılan bir diğer kaftan göz kamaştıran parçalar arasında yer alıyor. Serginin küratörlüğünü Prof. Nurhan Atasoy ile İslam sanatı uzmanı Dr. Massumeh Ferhad yaptı. Kültür Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, "Sarayın her şeyi, bir ihtiyaca tekabül etmesinin ötesinde, aynı zamanda bir 'statü'yü de temsil ediyordu. Padişahın giydiği bir kaftan, aynı zamanda imparatorluğun ihtişamını karşı tarafa gösterecek özellikler de taşıyor" dedi.


Kaftanların ihtişamı

Katı bir hiyerarşik düzene sahip olan Osmanlı toplumunda, sivil ve dini törenlerin yanı sıra savaş alanında giyilen görkemli kaftanlar da saray yaşamında önemli bir rol oynuyordu.

En güzel ve en değerli kaftanlar sultan ve ailesine ayrılırken, yüksek rütbeli yabancılara, saray erkânına ve devlet yetkililerine dağıtılan “onur kaftanları” yani “hilyat”lar da sarayın desteğini, siyasi rütbeyi ve sosyal statüyü simgeliyordu. Yüksek rütbeli bir kişiye verilen kaftanların sayısı ve kalitesi o kişinin sultan karşısındaki statüsünü gösteriyordu.

Kaftanlarda üç farklı dokuma çok yaygın biçimde kullanılıyor; hepsinde altın ve gümüş tel, ipekle birlikte değişik tekniklerde dokunuyordu. Bunlardan birincisi, bazı kısımları havlı, bazıları da metal simli üç boyutlu bir yüzeye sahip olan bir çeşit kadife, yani “çatma”, ikincisi brokar yani “kemha” ve sonuncusu Osmanlı belgelerinde “altınım”, “gümüşüm” diye de geçen “seraser” di.

Benzer motifleri farklı ölçekler ve modellerde art arda bir araya getiren Osmanlılar, tekrar eden motifleri dramatik ve kendine özgü bir görsel dil yaratacak şekilde ilk kez kullananlar arasında yer aldılar. Bu simgesel “Osmanlı markası” imparatorluğun merkezileşmiş siyasi iktidarı ve büyüyen ekonomik gücü ile yani stil ve statüsüyle özdeşleşir hale geldi.
Türk değerlerini korumak Koç Topluluğu’nun misyonu
Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Başkanı Hasan Bengü ile Washington’da açılan, Türk kültürünü dünyaya tanıtma hamlesinin en önemli halkalarından biri olan Stil ve Statü Sergisi’ni konuştuk
AB ile müzakerelerin başladığı bu dönemde ülkemizin kültürel zenginliklerinin geniş kitlelerle buluşmasına daha fazla önem veriyoruz
Koç Topluluğu, tarihi değerlere sahip çıkma ve dünyada Türkiye’nin tanıtımı konusunda önemli bir misyon üstleniyor. Bize bu projeyi ve Topluluğun bu konudaki yaklaşımını anlatır mısınız?

Toplumların kültürel değerleri binlerce yılın, yaşanmış geçmişin izleriyle ortak belleklerde oluşuyor. Değerlerimiz bizi biz yapan özellikler. Bu yüzden önemli ve hayati… Koç Topluluğu olarak, Türkiye’yi Türkiye yapan kültürel değerleri sadece ülkemiz adına değil, dünya adına büyük bir zenginlik olarak görüyor ve bu değerleri korumayı, yaşatmayı, geleceğe aktarmayı misyonumuzun bir parçası olarak görüyoruz.


Kuruluşumuzdan bu yana, bir ülkenin gelişimi için sadece ekonomiye dayalı hamlelerin yeterli olmadığına inanıyoruz. Bu hamleler, insanımızın kültürel birikimine, yaşam alışkanlıklarına yaslanmadan, ondan ilham almadan ve onu desteklemeden layıkıyla gerçekleşmez. Bu değerli mirasın oluşumu, korunması ve genç kuşaklara aktarımı konusunda Koç Topluluğu olarak üstlendiğimiz misyonu dün olduğu gibi bugün de aynı şevkle yerine getiriyoruz. Üstelik bugün, bu çabamız daha da anlamlı. Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerinin başladığı bu dönemde ülkemizin kültürel zenginliklerinin geniş kitlelerle buluşmasına, dünya kültürlerinin Türk insanına yakından tanıtılmasına biraz daha fazla önem veriyoruz. Bu doğrultuda geçmişte pek çok projeyi bizzat hayata geçirdik, değerli bulduğumuz bazı projeleri destekledik. Rahmi M. Koç Müzesi ve burada yapılan çeşitli etkinlikler bu kapsamda değerlendirdiğimiz çalışmalar… Kuruluşumuz Aygaz’ın, Londra'da The Royal Academy of Arts'ta gerçekleştirilen "Türklerin Bin Yıllık Yolculuğu" sergisinin ana sponsorlarından birisi olması, Vehbi Koç Vakfı’nın üstlendiği Seddülbahir Kalesi onarımı, Koçbank’ın uzun yıllardır destek verdiği Çatalhöyük kazıları ilk aklıma gelen örnekler arasında yer alıyor. 29 Ekim’de Washington DC’de açılan “Stil ve Statü” başlıklı tarihi sergi bu zincirin son ve belki de en görkemli halkası… Bu sergi ABD ile Türkiye arasındaki kültürel programın da başlangıcı oldu. Koç Holding olarak Kültür Bakanlığı ve Smithsonian Vakfı arasındaki bu işbirliğini on yıl boyunca destekleyeceğiz.
Türkiye’nin tanıtımı açısından bu sergilerin işlevi konusunda ne düşünüyorsunuz? Sergi simgesel olarak Cumhuriyet’in kuruluş gününde açılacak…

Kültürlerin, toplumların birbirini tanıması ve anlaması, birbirlerinin yaşam biçimlerini, değerlerini, ürettiklerini tanımaları ile mümkün olacağını çok iyi biliyoruz. Farklı olana duyulan sevgi ve anlayış, önce tanımak, sonra anlamakla gelişiyor. Biz işte bu nedenle kültürel alışverişi son derece önemsiyoruz.


Bu sergiler bizim dünyaya açılan yeni pencerelerimiz olacaklar bir anlamda. Bu pencereden bakanlar, köklü, zengin, çok boyutlu bir kültürel mirasın üzerinde yükselen bir ülke görecekler. Bir ülke ki, dün Doğu’nun merkeziydi, bugün kendisini çağdaş bir Avrupa ülkesi olarak konumlandırıyor. “Stil ve Statü” bu çalışkan, çok renkli, dinamik ülkeyi ve onun köklerini keşfetmek için ilginç ipuçları sunacak izleyicilere. Sergi, Osmanlı’nın sanatsal bakış açısının yanı sıra, bu zenginliği besleyen büyük gücün siyasal ve ekonomik geri planını da gözler önüne serecek. Serginin Türkiye tarihi için çok anlamlı bir günde, 29 Ekim’de açılması da elbette Koç Topluluğu için büyük önem taşıyor. Bu sergi, ülkemizin dünya kültür ve sanat ortamına kattığı değerlere bir yenisini daha ekleyecek. Osmanlı’dan bugüne, dünyanın ortak tarihi geçmişine, kültürel mirasına katkılarımızı bir kez daha vurgulamış olacak. Bu bütün sözlerden çok daha derin, çok daha güçlü… Bize bu onuru yaşatan Kültür Bakanlığı’na teşekkür borçluyuz. Bu projeyi, Topluluğumuzun Türk insanı ve Türkiye için değer yaratacak kültürel ve sosyal sorumluluk projelerine destek misyonumuzu kuvvetlendirecek önemli bir fırsat olarak görüyorum.
Stil ve Statü; Osmanlı Türkiyesi’nden Saray Kaftanları sergisinde kaftanlar imparatorluğun gücünü ve Türk kültür mirasını simgeliyor. Kaftanlarla sizce nasıl bir kültür iklimi tanıtılacak?

Sergide, Osmanlı’nın sanatsal yaratıcılığı ve ipeği, imparatorluğun güç ve zenginliğinin en kudretli ve belirgin sembolüne dönüştürmedeki başarısı ön plana çıkarılıyor. Bu anlamda 16. ve 17. yüzyılın görkemli imparatorluk kaftanları etkileyici bir görüntü çiziyor. Sivil ve dini törenlerin yanı sıra, savaş alanında da giyilen kaftanlar ziyaretçilere Osmanlı saray yaşamından kesitler sunuyor. Sultan Selim, Sultan Süleyman ve Şehzade Beyazıt’a ait kaftanların dışında, sergide, Topkapı’nın dünyaca ünlü koleksiyonundan bazı tekstil ürünleri de bulunuyor. Ziyaretçiler bu simgesel “Osmanlı markası”nı, imparatorluğun güçlü siyasi iktidarı ve büyüyen ekonomik gücü ile, yani stil ve statüsüyle özdeşleştirebilecekler.


Koç Topluluğu, bu yöndeki projeleri desteklemeye devam edecek mi? Önümüzdeki dönemde bu proje kapsamında neler planlanıyor?

Daha önce de belirttim, bu sergi aynı zamanda, ABD ile Türkiye arasında paylaşılacak 10 yıllık kültürel programların başlangıcını oluşturması açısından bir ilk adım. Koç Topluluğu “Stil ve Statü” sergisinin sponsoru olarak önümüzdeki on yıl boyunca, bu programın ana kurumsal sponsorluğuna ilişkin projeleri değerlendirme önceliğine sahip olacak. Bu program sayesinde her iki ülkedeki sanatseverlere ve aynı zamanda da müzelere çok önemli yararlar sağlayacak sanat, eğitim ve teknoloji transferini de kapsayan bir dizi karşılıklı etkinlik söz konusu olacak. Bu program gereği, Türk kültürünü dünyaya tanıtırken Smithsonian tarafından organize edilen sergilerin Türkiye’de izleyiciye sunulmasıyla da ülkemizin dört bir yanındaki müzelere yeni bir enerji kazandıracağımıza inanıyoruz. Türkiye’de bugüne dek uluslararası kuruluşlarla çeşitli kültürel projeler gerçekleştirildi. Ancak ilk kez böylesine uzun ömürlü, böylesine kapsamlı bir işbirliğine imza atılıyor, kültürel değiş-tokuş geniş bir vizyonla ele alınıyor. Bu nedenle bizim için çok değerli. Bu çerçeve içerisinde araştırmacılarımız, tarihçilerimiz ve sanat uzmanlarımız birbirinden değerli, çok boyutlu projeler hazırlıyorlar. Çok yakın bir gelecekte onları da toplumla paylaşacağız.


Özel sektörün bu tür projeleri desteklemesi konusundaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Şirketlerine, markalarına dünya sahnesinde yer açmayı önüne birincil hedeflerden biri olarak koyan her topluluk, kendi kültürünü ve toplumunu dünyaya anlatmak için çalışmalıdır. Kültürlerin birbirini anlaması için, birbirlerinin tarihini, sanatını, kültürünü, yaşam tarzını anlaması şart. Bizlere düşen bu algılamaların gerçekleşeceği platformlar yaratmak. Bu yöndeki işbirlikleri Türkiye’nin yurtdışındaki itibarını artıracak, arzulanan siyasi ve ekonomik gelişmelerin hızlanmasına destek olacaktır. Ben bu sergiyi gördükten sonra herhangi bir insanın Türklerin yaratıcılığından, gelişmişlik düzeyinden, kültürel altyapısından bir daha kuşku duyabileceğini hiç sanmıyorum. Bu tür projeler Batılıların kafasındaki olumsuz imajları, yerleşik önyargıları, kalıpları kırıyor. Bu yüzden çok değerli.

1   2   3   4   5   6


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət