Ana səhifə

Voleybol açiklamalar


Yüklə 55.5 Kb.
tarix24.06.2016
ölçüsü55.5 Kb.


VOLEYBOL AÇIKLAMALAR
1. Yarışmalar; Uluslararası Oyun Kuralları ve Yarışma Talimatı ile Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanlığınca öngörülen hükümlere uygun olarak yapılacaktır.
2. Yarışmalar; yıldızlar kategorisinde, grup, yarı final ve Türkiye birinciliği kademelerinde kız ve erkek il takımları arasında ayrı ayrı yapılacaktır.
3. Kategoriler ve Doğum tarihleri:

Yaş Kategorisi

2000 – 2001 – (2002 Terfi)

4. a) Grup, yarı final ve Türkiye birinciliği yarışmalarına katılacak kız ve erkek takımlarının, en fazla 12 (oniki) sporcu, 1 idareci, 1 çalıştırıcı yasal harcırahları ödenir.

b) İlan edilen grup, yarı final ve Türkiye birinciliği yarışma programlarına göre yer alan müsabakalarda yarışacak kız ve erkek takımları, yarışmalara katılma ve ayrılma tarihlerine göre il müdürlüklerince ayrı ayrı kafileler halinde gönderilebilir.  

c) Avans kapatma işlemleri kafile idarecisi veya çalıştırıcısı tarafınca yapılacaktır. Ödemelerde kafile onay listesi ödeme bordrosuna mutlaka eklenecektir.

d) Mali konularla ilgili diğer hususlarda Analig talimatının 9. maddesine göre işlem yapılır.

5. a) Türkiye birinciliği yarışmalarında ilk üç dereceyi elde eden takımlara kupa ve başarı belgesi, dereceye giremeyen takımlara ise katılım belgesi verilir.

b) Türkiye birinciliği yarışmalarında ilk üç dereceyi elde eden sporculara madalya ve başarı belgesi, dereceye giremeyen sporculara ise katılım belgesi verilir.
6. Kafile onayında Analig uygulama talimatının 9 uncu maddesinde belirtilen sporcu, idareci ve çalıştırıcı sayısından fazla kişi yer alamaz.
7. a) Tertip komitesi yarışmalar öncesinde düzenlenecek teknik toplantıda Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yayınlanan yarışma günlerine göre müsabaka saatli programını belirlemek ve uygulamakla yetkilidir.

b) Daire Başkanlığı gerekli gördüğü takdirde yarışma programı ve usulleri gibi hususları değiştirmede yetkilidir.
8. Onaylı isim listelerinde yazılı olan idareci, çalıştırıcı dışında bir başkasının sahaya girmesine, yöneticilik ve çalıştırıcılık yapmasına izin verilmeyecektir.
9.Sporcular yarışma süresince aynı forma numarası ile oynayacaklardır.
10.Yarışmalar normal sahalarda, normal voleybol topu ile oynanacaktır.

11.File Yükseklikleri:

a) Yıldızlar kategorisi: Kız 2.15 m. Erkek 2.35 m.

12.  Kızlar müsabakalarında;

 • File yüksekliği 2.15m’ dir.

 • Libero oynatılmayacaktır.

 • Oyun, sadece alttan önden servisle başlayacaktır. Alttan önden servis; ayaklar rakip sahaya dik şekilde topun elden çıkartılarak vuruşun tamamlanması şeklinde olacaktır.

 • İlk sette oyuna hiç girmemiş “üç” oyuncunun ikinci sette oyuna başlaması ve set boyunca sakatlık haricinde oyundan çıkarılamaması, üçüncü setten itibaren oyuncu değişikliğinin normal kurallar çerçevesinde devam etmesi sağlanacaktır. Bu kurala getirilen aşağıdaki kriterlerin uygulanmasına 2013-2014 sezonunda da devam edilecektir.

 • Takımların müsabakaya en az 9 (dokuz) oyuncu ile gelmesi,

 • Dokuz oyuncu ile yarışmalara gelen takımların, birinci sette oyuncu değişikliği haklarının kullanamaması,

Ayrıca;

 • Müsabakaya 9 (dokuz) oyuncu ile gelen kız takımının ilk sette bir oyuncusunun setten veya maçtan ihraç edilmesi durumunda takımın o ana kadar aldığı sayıların kalması, diğer takıma seti kazanması için gerekli sayıların verilerek o setin tamamlanması ve ikinci sette hiç oyuna girmemiş oyuncuların katılımıyla müsabakaya devam edilmesi,

 • Müsabakanın birinci setinde gerek hakemlerin gerekse antrenörün veya oyundaki kaptanın dalgınlığı nedeniyle ikinci sette oyuna girecek en az 3 oyuncu kalmayacak şekilde oyuncu değişikliği yapılmışsa ve bu hata daha sonra fark edilmişse, bunun normal pozisyon hatası olarak değerlendirilerek hatanın olduğu ana kadarki sayıların silinmesi ve Hataya sebep oyuncu değişikliği veya değişikliklerinin iptal edilerek oyuna devam edilecektir.

Erkeler Müsabakalarında;

 • File yüksekliği 2.35 m’dir.

 • Libero oynatılmayacaktır.

 • Servis, sıçramadan smaç koluyla, alttan veya baş üstü şeklinde elden çıkartılarak servis çizgisine en yakın yerden atılacaktır.

 • İlk sette hiç oyuna girmemiş, “iki” oyuncunun ikinci sette oyuna başlaması ve set boyunca sakatlık haricinde oyundan çıkarılamaması, üçüncü setten itibaren oyuncu değişikliğinin normal kurallar çerçevesinde devam etmesi sağlanacaktır. Takımların müsabakaya en az 8 (sekiz) oyuncu ile gelmesi,

 • Sekiz oyuncu ile yarışmalara gelen takımların, birinci sette oyuncu değişikliği haklarının kullanamaması,

Ayrıca;

 • Müsabakaya 8 (sekiz) oyuncu ile gelen erkek takımın ilk sette bir oyuncusunun setten veya maçtan ihraç edilmesi durumunda takımın o ana kadar aldığı sayıların kalması, diğer takıma seti kazanması için gerekli sayıların verilerek o setin tamamlanması ve ikinci sette hiç oyuna girmemiş oyuncuların katılımı ile müsabakaya devam edilmesi,
 • Müsabakanın birinci setinde gerek hakemlerin gerekse antrenörün veya oyundaki kaptanın dalgınlığı nedeniyle ikinci sette oyuna girecek en az 2 oyuncu kalmayacak şekilde oyuncu değişikliği yapılmışsa ve bu hata daha sonra fark edilmişse, bunun normal pozisyon hatası olarak değerlendirilerek hatanın olduğu ana kadarki sayıların silinmesi ve hataya sebep oyuncu değişikliği veya değişikliklerinin iptal edilerek oyuna devam edilecektir.

ANALİG VOLEYBOL MÜSABAKALARINDA UYGULANACAK PUANLAMA SİSTEMİ

3 – 0 ve 3 -1 Galibiyetle sonuçlanan yarışmalarda galip gelen takıma (3) puan,

3 – 2 galibiyetle sonuçlanan yarışmada galip gelen takıma (2) puan,

2 – 3 sonuçlanan yarışmada mağlup olan takıma (1) puan,

1 – 3, 0 – 3 sonuçlanan yarışmada mağlup olan takıma (0) puan verilir.

Hükmen mağlubiyette toplam puandan bir puan düşürülür. Hükmen galip gelen takıma (3) puan verilir. Bir veya birkaç takım tarafından kazanılan puanların eşitliği halinde sıralama; kazanılan maç sayısına göre belirlenir. Kazandığı maç sayısı fazla olan takım üst sırada yer alır. Kazanılan maç sayısına göre eşitliğin bozulmaması halinde set averajı uygulanır. Bu uygulamada puanları eşit olan takımların yarışmalar sonunda aldıkları setlerin toplamı, verdikleri setlerin toplamına bölünür. Sıralama, büyük sayıya sahip olan takım üst sırada olacak şekilde yapılır. Eşitliğin kazanılan set sayılarına göre de devam etmesi halinde; eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm yarışmalar sonunda aldıkları sayıların toplamları verdikleri sayıların toplamına bölünür. Takımlar, çıkan sayının büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıya sıralanır. Eşitlik yine de bozulmamışsa bu durumdaki takımların kendi aralarında yaptıkları yarışmadaki maç, set ve sayı averajına sırayla başvurularak sıralama belirlenir.

Final grubu tek devreli lig ve eleme usulüne göre oynanacak, kendi arasında 3’erli 4 grup olarak oluşacak, grup 1.leri 1.lik 4.lük maçı; grup 2.leri 5.lik 8.lik maçı; grup 3.leri 9.luk 12.lik maçları oynayacaklardır. (12 Takım) 3/3/3/3

Gelen takım sayısına göre gruplar kura ile belirlenecek ve gruplarda en az 3 takım yer alacaktır.

11 Takımın gelmesi halinde: Bir 3 ve iki 4'erli 3 grup olarak oluşacak, grup 1.leri ve en iyi 2.ci takım 1.lik 4.lük maçı; grup 2.leri ve en iyi 3.lerden 2 takım 5.lik 8.lik maçı; grup 3.leri ve 4.leri 9.luk 11.lik maçları oynayacaklardır.3/4/4

10 Takımın gelmesi halinde: İki 3 ve bir 4'erli 3 grup olarak oluşacak, grup 1.leri ve en iyi 2.ci takım 1.lik 4.lük maçı; grup 2.leri ve en iyi 3.lerden 2 takım 5.lik 8.lik maçı; grup 3.leri ve 4.leri 9.luk 10.luk maçları oynayacaklardır 3/3/4

Gruplarda En iyi 2 ve 3.lük sıralamalarında gurubun ilk üç takımı arasındaki müsabakalardaki aldıkları puanlar, puanların eşitliği halinde genel avarajlar " Atılan sayının yenilen sayıya" oranı dikkate alınır.

Bir takım Final Müsabakalarında günde en fazla 2 Müsabaka yapabilecektir.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət