Ana səhifə

Uyap sms biLGİ Sİstemi amaci


Yüklə 78.5 Kb.
tarix27.06.2016
ölçüsü78.5 Kb.
UYAP SMS BİLGİ SİSTEMİ
AMACI
Dava bilgileri de dâhil olmak üzere, UYAP Adalet, Avukat, Vatandaş ve diğer portallar üzerinden yapılan işlemler ile UYAP bünyesinde yayımlanan atama ve yer değiştirme gibi bilgilerle ilgili uyarı, bilgi, veri ve duyuruların, kısa mesaj (SMS) aracılığı ile kullanıcılara sunulabilmesidir.
UYAP SMS BİLGİ SİSTEMİ NEDİR?
Adalet Bakanlığı, mahkeme kararlarının ve diğer adli işlemlerin SMS yoluyla ilgililerin cep telefonlarına gönderilmesi için GSM şirketleri ile işbirliği protokolü imzalamıştır. Ulusal Yargı Ağı Projesi’nin (UYAP) mobil ayağını teşkil eden UYAP SMS Bilgi Sistemi’yle avukatlar ve vatandaşlar dava açılması, icra takibi başlatılması, duruşma tarihi gibi bilgileri adliyeye gitmeden cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlarla öğrenebilmektedir.

UYAP SMS Bilgi Sistemi; mahkemeler, Cumhuriyet savcılıkları ve icra daireleri gibi adli birimlerce gerçekleştirilen ve taraflara iletilmesi gereken bilgi, veri ve duyuruların GSM Operatörleri aracılığıyla avukatlara ve ilgili kişilere SMS yolu ile sunulmasını amaçlıyor. Bu sistem sayesinde, adli makamlardaki yetkililer, UYAP portalları üzerinden işlemlerini onayladıkları anda otomatik olarak ilgili kişilere SMS gönderilmektedir.SMS YOLU İLE BİLGİLENDİRME NASIL YAPILACAK?
Avukatlar ve vatandaşlar sistemden aşağıdaki şekilde yararlanabilmekteler:
● UYAP üzerinden onay süreci tamamlanan ve gönderilmesi uygun görülen işlemlere ilişkin veriler belirlenen içerikle kullanıcıların cep telefonlarına SMS yolu ile iletilmektedir.


● Sistem İlk Bilgilendirme SMS’i ile avukat ve vatandaşlara vekili ya da tarafı oldukları davayla ilgili ilk işlem hakkında somut bilgiler veren bir mesaj göndermektedir. Örneğin; “Hakkınızda Ankara 28. İcra Müdürlüğünde 2008/15 numara ile icra takibi başlatılmıştır, daha fazla bilgi almak istiyorsanız 4060 numaralı servise mesaj göndererek bilgi alın ya da abone olun” şeklindeki bir mesajla ilgili kişiye bilgi verilmektedir. Bu İlk Bilgilendirme SMS’inden ücret alınmamaktadır.

● Kullanıcılar, dilerlerse anlık sorgulama ile istedikleri bilgilere ulaşabilmekte ya da sisteme kaydolarak (abonelik sistemi) sorgulama yapmaksızın bilgilerin SMS yolu ile kendilerine gelmesini sağlayabilmekteler.


● Avukat ve vatandaşlar Anlık Sorgulama ile herhangi bir abonelik söz konusu olmaksızın, öğrenmek istedikleri dava ya da işlemle ilgili kısa mesajı 4060’a göndererek, sistem tarafından kendilerine gönderilen cevap SMS’i ile bilgi alabilmekteler. Bu durumda ilgili oldukları dava ya da işlemle ilgili bilgiler abonelik söz konusu olmadığı için ancak sorgulama yaptıkça kendilerine gönderilebilmektedir. Bilgi almak için sisteme gönderilen kısa mesaj içeriklerine, Adalet Bakanlığı web sayfasından ( http://www.uyap.gov.tr/sms/icerik/icerik.asp ) ulaşılabilmektedir.

● Kayıtlı Sorgulama ile sisteme kayıt yaptıran avukat ve vatandaşlara ilgili oldukları dava ya da işlemlerle ilgili süreçler hakkında SMS yolu ile sürekli olarak bilgilendirme yapılmaktadır. Avukatlar ayrıca vekil olarak katıldıkları dava ya da işlemlerle ilgili bilgilendirmelerin içerik ve düzeyini Avukat Portalından belirleyebilmektedir. Bu sayede bir dosyada sadece bilirkişi inceleme raporunu bekleyen avukat bu dosyada bilirkişi raporuyla ilgili SMS alırken, başka bir dosyada yargılama süreçlerinin tamamını takip etmek isteyen aynı avukat ilgili dosyada seçtiği tüm süreçlerle ilgili olarak bilgilendirme SMS’i alabilmektedir.SMS BİLGİ SİSTEMİ ABONELER İÇİN PAKET İÇERİKLERİ
    UYAP SMS Bilgi Sistemine abone olmak: Yargı birimlerinde görülmekte olan bir dosyalarda herhangi bir olay gerçekleştiğinde eğer dosyanın tarafı olan kişi SMS bilgi sistemine abone ise bilgi mesajı ile anında gerçekleşen olaydan haberdar edilmektedir.
Örnek mesaj: Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2008/345 sayılı dosyasında görevsizlik kararı verilmiştir.
UYAP Bilgi Sisteminde değişik içeriklerde paketler bulunmakta olup, abone olunan paket içeriklerine göre gönderilecek mesajlar değişiklik göstermektedir.

UYAP BİLGİ SİSTEMİNDE YER ALAN ABONELİK PAKETLERİ
1- Basit Paket
2- Standart Paket
3- Tam Paket


UYAP SMS Abonelik Nasıl İptal Edilir ?

 Aboneliği iptal etmek için : TCKIMLIKNO ABONEIPTAL yazılarak 4060’a gönderilir.


  · Örnek mesaj: 11111111111 ABONEIPTAL

VATANDAŞ UYAP SMS BİLGİ SİSTEMİ

Vatandaşlarımız SMS Bilgi Sisteminden iki şekilde faydalanabilirler.
1- UYAP Bilgi Sisteminden sorgulama yapmak: Sorgulama yöntemi ile cep telefonundan 4060’a gönderilecek SMS ile UYAP Bilgi Sisteminde yer alan dosyaların durumu hakkında bilgi alınabilir. Bu işlem için sorgulama yapılacak dosyada kayıtlı olan bir tarafın TC Kimlik numarasının ve dosya numarasının bilinmesi gerekmektedir.

TC Kimlik numarası ile birlikte dosya numarası kullanılmadan sorgulama yapılan içeriklerde (DAVATUMACIK gibi) mesaj içerisinde yer alan cep telefonu numarası ile, mesaj gönderilen cep telefonunun ilgili operatörde kayıtlı olduğu kişinin TC Kimlik numarasının aynı olması zorunludur.
Sorgulama yapmak için cep telefonunun mesaj gönderme bölümüne TCKİMLİKNO DOSYANO MESAJKODU yazılıp 4060’a gönderilmelidir.

· Örnek sorgu: 11111111111 2006/27 DURUSMA
· Sistem tarafından verilen cevap: 2007/27 sayılı dosyada 15.05.2008 08:30:00 tarihine duruşma günü verilmiştir.
· Ücretlendirme: Sorgu SMS ler 14 kontör olarak ücretlendirilir.
· Sorgu içerikleri
(http://www.uyap.gov.tr/sms/icerik/icerik.asp )
Eğer sorgu sonucunda telefona gönderilecek bilgi birden fazla mesaja sığıyor ise kullanıcıya bu konuda bir bilgi mesajı gönderilir ve mesajların gönderilmesini isteyip istemediği sorulur.
2- UYAP SMS Bilgi Sistemine abone olmak: Yargı birimlerinde görülmekte olan bir dosyalarda herhangi bir olay gerçekleştiğinde eğer dosyanın tarafı olan kişi SMS bilgi sistemine abone ise bilgi mesajı ile anında gerçekleşen olaydan haberdar edilmektedir.
Örnek mesajlar:
a. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2008/345 sayılı dosyasında 15.3.2008 tarihli duruşmaya, Avukat Ahmet Keskin katılmamıştır.
b. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2008/345 sayılı dosyası 14.4.2008 tarihinde temyize gönderilmiştir.
c. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2008/345 sayılı dosyasında görevsizlik kararı verilmiştir.
UYAP Bilgi Sisteminde değişik içeriklerde paketler bulunmakta olup,
( http://www.uyap.gov.tr/sms/abone.html ) abone olunan paket içeriklerine göre gönderilecek mesajlar değişiklik göstermektedir.

Pakete abone olmak için: TCKIMLIKNO PAKETADI ABONE yazılarak 4060’a gönderilir.
· Örnek mesaj: 11111111111 STANDART ABONE
Aboneliği iptal etmek için : TCKIMLIKNO ABONEIPTAL yazılarak 4060’a gönderilir.
Örnek mesaj: 11111111111 ABONEİPTAL
VATANDAŞLARIN SMS YOLU İLE YARGI BİRİMLERİNE DAVET EDİLMESİ

     Yargı sürecinin hızlandırılması ve vatandaşların hak kaybına uğramaması için vatandaşların davetiye ile yargı birimlerine çağrılmasından önce, SMS ile çağrılmaları için gerekli alt yapı kurulmuş olup, bu kapsamda vatandaşlarımızın cep telefonlarına yargı birimlerince mesaj gönderilebilecektir.

Örnek mesaj içeriği: Sayın Ahmet Cansız mahkememizin 2008/1 dosyasında tanık olarak ifade vermek üzere 1.5.2008 tarihinde Ankara Adliyesi 1.Asliye Ceza mah. Kaleminde hazır olmanız rica olunur.

Not: Bu kapsamda vatandaşlarımıza gönderilen SMS ler ücretsizdir.


VATANDAŞLARIN HAKLARINDA AÇILAN DAVA VEYA TAKİPLERDEN HABERDAR EDİLMESİ

      Herhangi bir kişi hakkında dava açıldığında veya icra takibi başlatıldığında UYAP Bilgi Sistemi tarafından ilgili kişiye ücretsiz bir mesaj gönderilecek ve hakkında açılan dava hakkında bilgi verilecektir.Not: Bu hizmetten faydalanılabilmesi için kişilerin abone oldukları GSM operatörlerinde TC Kimlik Numaralarının kayıtlı olması gerekmektedir.

ÜCRETLENDİRME
Kamu hizmeti amacıyla hayata geçirilen hizmetin, sürekliliğini sağlayabilmek, sistem performansını lüzumsuz kullanımlarla düşürmemek için, Anlık/Kayıtlı Sorgulama Servisi kapsamında servislerden birinden yararlanmak amaçlı Kullanıcı tarafından gönderilen SMS’in ve bu SMS’e istinaden UYAP tarafından kullanıcıya gönderilen bilgi SMS’inin toplam ücreti, FİRMA’nın standart SMS tarifesi üzerinden 7 SMS/14 kontör olarak ücretlendirilmektedir.
T.C.
ADALET BAKANLIĞI
TAVŞANLI CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI
BİLGİ İŞLEM BÜROSU
UYAP SMS BİLGİ SİSTEMİ


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət