Ana səhifə

Test menopauzalny dla kobiet po 45 roku życia, które zauważyły u siebie objawy przekwitania


Yüklə 56.5 Kb.
tarix27.06.2016
ölçüsü56.5 Kb.

Menopauza Test




Test menopauzalny dla kobiet po 45 roku życia, które zauważyły u siebie objawy przekwitania.

























































Menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, po której przez 12 cykli miesięcznych nie pojawiło się krwawienie. Jest to ważne wydarzenie w życiu kobiety, którego datę można określić dopiero po upływie pewnego czasu. Ogólnie wiadomo, że objawy poprzedzające ostatnią miesiączkę występują na 2 - 3 lata wcześniej i trwają kilka lat po menopauzie. Cały ten okres nazywany jest przekwitaniem lub klimakterium. W okresie poprzedzającym menopauzę i 12 miesięcy po jej wystąpieniu (określanych przez niektórych jako perimenopauza) znaczna ilość kobiet doświadcza przykrych dolegliwości takich, jak: uderzenia gorąca, nocne poty, cienka i sucha skóra, bolesność stawów i kości, bolesne stosunki płciowe, nawracające infekcje dróg moczowych, nietrzymanie moczu, bezsenność, zmęczenie, depresja i drażliwość, spadek libido. W okresie przekwitania zanikają funkcje rozrodcze - wygasa czynność jajników, co powoduje spadek produkcji żeńskich hormonów płciowych, głównie estrogenów. Jednocześnie w organizmie kobiety zwiększa się produkcja hormonu folikulotropowego FSH. Dlatego określenie poziomu hormonu FSH może być pomocne przy diagnozowaniu okresu przekwitania.


Menopauza Test jest szybkim testem wykrywającym w moczu hormon FSH o stężeniu 25 mIU/ml lub wyższym. Menopauza Test jest nowoczesnym testem strumieniowym, którego wykonanie polega na skierowaniu końcówki testu pod strumień moczu i odczytaniu wyniku w postaci barwnych prążków w czasie 3 minut.

SKŁAD I PRZECHOWYWANIE OPAKOWANIA

Opakowanie zawiera:

Test strumieniowy w foliowym opakowaniu zawierającym środek suszący

2 szt.

Instrukcja wykonania testu

1 szt.

Opakowanie MENOPAUZA Test należy przechowywać w temperaturze 15 - 30°C w suchym miejscu.
Nie zamrażać.
Nie używać testów po terminie ważności.
Nie używać testu w przypadku, gdy opakowanie foliowe jest uszkodzone.
Test wyjąć z foliowego opakowania bezpośrednio przed wykonaniem badania.

KIEDY WYKONAĆ TEST NA MENOPAUZĘ



  • J eśli miesiączkujesz regularnie, ale obserwujesz u siebie objawy przekwitania, to pierwszy test z opakowania należy użyć w pierwszym tygodniu cyklu miesięcznego, tzn. w czasie od 2-go do 7-go dnia twojego cyklu. Dla przypomnienia 1-szy dzień cyklu jest pierwszym dniem krwawienia miesięcznego. Badanie drugim testem z opakowania należy wykonać dokładnie tydzień później.

  • Jeśli miesiączkujesz nieregularnie (między miesiączkami występują nawet dłuższe przerwy) i obserwujesz u siebie objawy przekwitania, to pierwszy test z opakowania należy wykonać w dowolnym dniu miesiąca i powtórzyć badanie przy użyciu drugiego testu z opakowania dokładnie tydzień później.

JAK WYKONAĆ BADANIE

  • Tuż przed wykonaniem badania otworzyć foliową kopertkę przez jej rozdarcie. Wyjąć test strumieniowy i zapoznać się z jego budową. W kopertce znajduje się również środek pochłaniający wilgoć, który należy wyrzucić.

  • Zdjąć nasadkę i skierować końcówkę testu pod strumień moczu na około 10 sekund
    Ważne: Należy zwrócić uwagę, aby mocz nie dostał się bezpośrednio do okienka wynikowego i kontrolnego testu strumieniowego.
    Można również zebrać mocz do suchego i czystego naczynia i zanurzyć w nim na około 10 sekund samą końcówkę testu.

  • Po wyjęciu końcówki testu z badanego moczu, nałożyć nasadkę i umieścić test na poziomej powierzchni tak, aby widoczne były obydwa okienka testu.

  • Obserwować przemieszczanie się badanej próbki moczu przez strefę testową T i kontrolną C testu. Odczekać, aż w okienkach pojawią się barwne prążki.

  • Wynik testu odczytać po 3 minutach. Jeśli nie pojawi się żadna barwna linia, odczekać jeszcze 1 minutę.
    Nie brać pod uwagę wyniku otrzymanego po czasie dłuższym niż 10 minut.

JAK ODCZYTAĆ WYNIK TESTU NA MENOPAUZĘ

Wynik dodatni

Pojawiają się dwa wyraźne prążki: w okienku testowym T i okienku kontrolnym C. Intensywność barwy prążka T jest taka sama lub silniejsza niż natężenie barwy prążka C. Taki wynik wskazuje, że poziom hormonu FSH jest wyższy niż normalnie i możesz być w stadium perimenopauzy.



Wynik ujemny

Pojawia się prążek w okienku kontrolnym C, prążek w okienku testowym T jest znacznie słabszy lub w ogóle nie pojawia się. Taki wynik wskazuje, że prawdopodobnie stadium perimenopauzy w tym cyklu nie wystąpi.



Wynik niejednoznaczny

Nie pojawia się prążek kontrolny C. W przypadku, gdy prążek kontrolny C nie pojawi się, chociaż pojawi się prążek testowy T, wynik testu jest niejednoznaczny i należy powtórzyć badanie używając nowego testu strumieniowego.

JAK INTERPRETOWAĆ WYNIK TESTU OWULACYJNEGO

Dotyczy kobiet z objawami przekwitania, które nie miały miesiączki przez ostatnie 12 miesięcy.



Test 1-szy

Interpretacja

Wynik dodatni

Menopauza już wystąpiła. Możesz powtórzyć badanie przy użyciu drugiego testu z opakowania. Powinnaś jednak skontaktować się z lekarzem, aby potwierdzić ten fakt i ewentualnie podjąć terapię, którą stosuje się po menopauzie.

Dotyczy kobiet z objawami przekwitania, które miesiączkują (regularnie lub nieregularnie).

Test 1-szy

Test 2-gi

Interpretacja

Wynik dodatni

Wynik dodatni

Najprawdopodobniej jesteś w stadium perimenopauzy. Skontaktuj się z lekarzem. Nie przerywaj stosowania antykoncepcji.

Wynik dodatni

Wynik ujemny

Prawdopodobnie jesteś we wczesnym stadium perimenopauzy. Skontaktuj się z lekarzem. Nie przerywaj stosowania antykoncepcji.

Wynik ujemny

Wynik dodatni

Wynik ujemny

Wynik ujemny

Najprawdopodobniej nie jesteś w stadium perimenopauzy. Jeśli objawy przekwitania nie ustąpią, powtórz badanie w następnym miesiącu lub skontaktuj się z lekarzem w celu omówienia innych możliwych przyczyn twoich dolegliwości.

Bez względu na wynik testu Menopauza Test (dodatni lub ujemny), przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, należy zgłosić się do lekarza.

ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ POJAWIAJĄCE SIĘ PYTANIA



1. Na czym polega działanie testu Menopauza Test?

U kobiet w Polsce menopauza najczęściej występuje pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. W tym czasie produkcja estrogenów i progesteronu spada, wzrasta natomiast poziom hormonów LH i FSH. Zasada działania testu na menopauzę wykorzystuje właśnie fakt podwyższonego poziomu FSH w moczu kobiety w okresie perimenopauzalnym




2. Kiedy powinno się wykonywać badanie testem na menopauzę?

Badania testem Menopauza Test najlepiej wykonywać z pierwszego porannego moczu, ponieważ zawiera on najwięcej hormonu FSH i z tego powodu uzyskane wyniki będą najbardziej wiarygodne.Kobiety, które miesiączkują powinny wykonać pierwsze badanie w pierwszym tygodniu swojego cyklu miesięcznego, a drugie badanie dokładnie tydzień później. Kobiety, które miesiączkują nieregularnie, pierwsze badanie powinny wykonać w dowolnym dniu miesiąca, a drugie badanie dokładnie po tygodniu.




3. Czy mogę mieć pewność, że test dobrze działa?

Pojawienie się linii w okienku kontrolnym C daje pewność, że test działa dobrze, badanie zostało przeprowadzone prawidłowo i odpowiednia ilość moczu została wchłonięta przez końcówkę testu. Jeśli w okienku kontrolnym C nie pojawi się linia, to badanie należy przeprowadzić jeszcze raz. W tym celu należy użyć nowego testu strumieniowego, ponieważ każdy szybki test jest przeznaczony tylko do jednorazowego użycia.




4. Otrzymałam dodatni wynik testu. Czy mogę przerwać stosowanie antykoncepcji

Nie, ponieważ test na menopauzę nie służy do określania płodności. Antykoncepcję należy stosować tak długo, dopóki dodatni wynik testu na menopauzę nie zostanie potwierdzony przez lekarza.



5. Nie mam pewności, że odpowiednio długo trzymałam końcówkę testu w strumieniu moczu. Jak poznać czy wynik, który otrzymałam, jest wiarygodny?

Aby mieć pewność, że wynik, który się otrzymuje jest wiarygodny, końcówkę testu należy skierować pod strumień moczu na co najmniej 10 sekund, odczekać 3 minuty, a następnie odczytać wynik testu. W przypadku, gdy w okienku kontrolnym C nie pojawi się prążek, to najprawdopodobniej zbyt krótki był czas trzymania końcówki pod strumieniem i z tego powodu nie wchłonęła się odpowiednia ilość moczu. W takim przypadku należy powtórzyć badanie używając nowego testu strumieniowego.




6.Jak dokładny jest test Menopauza Test?

Z przeprowadzonych badań klinicznych wynika, że dokładność testu Menopauza Test wynosi 99,9%







Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət