Ana səhifə

T. C. Yildiz tekniK ÜNİversitesi Kİmya-metalurji faküLtesi metalurji ve malzeme mühendiSLİĞİ BÖLÜMÜ malzeme proses laboratuari dersi deney föyleri


Yüklə 4.6 Mb.
səhifə4/15
tarix18.07.2016
ölçüsü4.6 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15

2.3.1 Tasarım Programları


Ürün gelişim çevriminin önemli bir parçası, dizaynların 3D CAD modellerinin üretilmesidir. Bu modeller hızlı prototip teknolojileri için gereklidir. Üç boyutlu CAD model çizimi için bir çok program mevcuttur. Bunların en çok kullanılanları aşağıda verilmektedir.

AutoCAD

Autodesk Inventor

CADKEY

I-DEAS

IronCAD

Mechanical Desktop

ProE

ProE 2001

Solid Designer

SolidEdge

SolidWorks

Unigraphics

Bütün bu CAD paketleri ürün prototip gelişimi için endüstride kullanılan çok etkili dizayn programlarıdır. Bilgisayar modeli oluşturulduğu anda, parça hızlı prototip üretimine hazırdır.

Ancak CAD yazılımları ve hızlı prototip makinaları arasında standart arayüzey olarak STL dosya formatı kullanılmaktadır.
MALZEME MÜHENDİSLİĞİ VE BİLİMİ

ANA BİLİM DALI

Malzeme Proses Laboratuarı Deney Föyü

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİENDÜSTRİYEL PARÇA TASARIMI VE HIZLI PROTOTİP MODEL ÜRETİMİ


STL: Hızlı prototip model üretiminde üretilecek parçanın geometrisini tanımlamak için kullanılan formattır. STL dosyaları CAD programlarının kendi formatından STL formatına dönüştürülmesiyle oluşturulur. STL dosyaları bir nesne ya da parçanın şekline yaklaşan çok sayıda üçgen yüzeylerin koordinatlarını tanımlar.


Şekil 2.1 Mekanik bir parçanın STL modeli (sol ) ve daha hassas meşli (sağ).
STL dosyasına dönüştürme

AutoCAD’te

Sizin dizaynınızın STL dosyası olarak kaydedilebilmesi için üç boyutlu katı nesne olması gerekir.

Aşağıdaki komutları AutoCAD’in komut satırına yazınız:  1. DISPSILH : 1

  2. ISOLINES : 0

  3. FACETRES : 10

  4. Nesneyi pozitif x-y-z octantına yerleştir.

STL dosyası olarak kaydetmek için STLOUT komutunu kullanınız ya da dosya menüsünden export komutu ve stl olarak kaydet sekmesini seçiniz.
SolidWorks’te

  1. Önce takımlar( tools)sonra seçenekler (options),sonra export

  2. STL seçeneklerini seç

  3. Kaliteyi ince olarak hayarla

  4. Farklı kaydet (Save As) seç, tip olarak STL seç

  5. Kaydet( Save) seç.
MALZEME MÜHENDİSLİĞİ VE BİLİMİ

ANA BİLİM DALI

Malzeme Proses Laboratuarı Deney Föyü

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİENDÜSTRİYEL PARÇA TASARIMI VE HIZLI PROTOTİP MODEL ÜRETİMİ

2.3.2 ThermoJet


ThermoJet, 3D CAD tasarım verisine bağlı olarak, istenilen karmaşıklıkta bir modeli yüksek hızda üretebilen gelişmiş bir cihazdır. MJM (Multi-Jet-Modelling / Çok-Jetli Modelleme) teknolojisini kullanan ThermoJet, bilgisayar kontrollü olarak 352 memeden erimiş bir çeşit termopolimer püskürterek katmanlar halinde istenilen parçayı inşa eder. TJ 88 ve TJ 2000 adıyla iki farklı malzeme seçilebilir. Malzemelerin hiçbir toksik özelliği yoktur ve ofis şartlarında rahatlıkla kullanılabilirler. Naturel (krem), gri ve siyah olmak üzere üç farklı renkte malzeme mevcuttur.
2.3.3 Malzemeler

ThermoJet™ 2000 ve ThermoJet 88 termopolimer:


İçindekiler: Hidrokarbon, amid ve esterler
Özgül kütle:0.975g/cm3, Erime sıcaklığı: 80-90 °C
Renk seçenekleri: Doğal (krem rengi), gri veya siyah.

ThermoJet inşa malzemesi hiçbir toksik ve parlayıcı özelliği olmayan ve ofis içi kullanmaya çok uygun bir tür termopolimerdir. Model ile işiniz bittiğinde çevre kirletme endişesi olmadan çöpe atabilirsiniz. Alkol içeren bazı özel sıvılar ve bir bez ile modeller başarıyla parlatılabilir. Malzemeye zarar vermeyen püskürtme boyalar kullanılarak modeller metalik veya diğer renklerde başarıyla boyanabilirler.2.3 kg'lık kartuşlarla gelen malzemenin kilogram fiyatı yaklaşık 250USD civarındadır.MALZEME MÜHENDİSLİĞİ VE BİLİMİ

ANA BİLİM DALI

Malzeme Proses Laboratuarı Deney Föyü

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİENDÜSTRİYEL PARÇA TASARIMI VE HIZLI PROTOTİP MODEL ÜRETİMİ


2.3.4 ThermoJet  Yazıcısının  Teknik  Özellikleri

Teknolojisi

MJM (Multi-Jet Modeling): Çok-Jetli Modelleme 

Hassasiyet

300 x 400 x 600 DPI (XYZ) 

Maksimum Model Büyüklüğü

250 x 190 x 200 mm (XYZ)

Model İnşa Malzemesi

ThermoJet™ 2000 ve ThermoJet 88 termopolimer
İçindekiler: Hidrokarbon, amid ve esterler
Özgül kütle:0.975g/cm3
Erime sıcaklığı: 80-90 °C

Malzeme Renk Seçenekleri

Doğal, gri veya siyah

Malzeme Kapasitesi

5.9 kg

Malzeme Yükleme

2.3 kg'lık silindirik kartuşlar şeklinde

Arayüz

TCP/IP protokolü; Ethernet 10/100 Base-TX network; RJ-45 konnektör gereklidir

Platform Desteği

Windows NT v4.0, 98, 2000 ve Millennium Edition
Silicon Graphics IRIX v6.5.2 (OpenGL gerekli)
Hewlett Packard HP-UX v10.2 ACE (OpenGL gerekli)
Sun Microsystems Solaris v2.6.0 (OpenGL gerekli)
IBM RS/6000 AIX v4.3.2 OpenGL gerekli)

Güç Tüketimi

230 VAC, 50/60 Hz, 6.3 A (yaklaşık 1kW)

Cihaz Boyutları

Uzunluk: 137cm, Genişlik: 76cm, Yükseklik: 112 cm

Cihazın Ağırlığı

375 kg (nakliye kutusu hariç)

Ambalajlı Ağırlık

499 kg

MALZEME MÜHENDİSLİĞİ VE BİLİMİ

ANA BİLİM DALI

Malzeme Proses Laboratuarı Deney Föyü

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİENDÜSTRİYEL PARÇA TASARIMI VE HIZLI PROTOTİP MODEL ÜRETİMİ


2.3.5 Hassas dökümle hızlı metal prototip imalatı

ThermoJet modelleri standart hassas döküm mumu ile çok yakın özelliklere sahip olması sayesinde normal hassas döküm işlemlerinde hiçbir değişiklik yapmadan kolaylıkla ve başarıyla metal prototip veya parça imalatında kullanılabilirler.
Thermojet sayesinde mum basma kalıbı üretilmeden önce deneme döküm çalışmalarına hızlıca başlanabilir. Böylece dökümdeki çekmeler ve diğer testler sonrasında gerekli revizyonlar hızlı bir şekilde yapılabilir.
Karmaşık yapıya sahip ve küçük boyutlu parçaların az miktarda üretiminin ihtiyaç duyulduğu işlerde ise hiç mum basma kalıbı imal etmeden tüm döküm modellerinin direkt ThermoJet ile imali çok daha hızlı ve ucuz olabilmektedir.

Yüksek üretim hızı ve ince detaylardaki üstün hassasiyeti sayesinde ThermoJet, altın ve gümüş kullanılarak hassas döküm ile mücevher imalatı uygulamalarında da geniş kullanım potansiyele sahiptir.2.3.6 ThermoJet Nasıl Çalışır? (MJM / Thermojet inşa teknolojisi)

ThermoJet MJM, diğer otomatik model inşa teknolojilerinde olduğu gibi parçayı düzgün katmanlar halinde inşa eder. Desteklenmesi gereken kısımlara ise ince çubuklar inşa edilir. Kartuşlarla makinaya beslenmiş olan plastik inşa malzemesi ergitilerek damlacık püskürten kafaya pompalanır. Aşağıda, MJM otoinşa teknolojisinin işlemleri sırasıyla açıklanmıştır:
Piezoelektrik valfli 352 memeden jet halinde damlacık püskürtebilen MJM yazıcı kafası X ekseninde (sağa doğru) hareket ederek platform üzerindeki gerekli noktalara termopolimer inşa malzemesini püskürtür.
Yazıcı kafa, platformun sonuna geldiğinde, platform Y ekseninde (arkaya doğru) hareket eder ve yazıcı kafa bu sefer X ekseninde geriye (sola doğru) ilerleyerek inşaya devam eder.
MALZEME MÜHENDİSLİĞİ VE BİLİMİ

ANA BİLİM DALI

Malzeme Proses Laboratuarı Deney Föyü

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİENDÜSTRİYEL PARÇA TASARIMI VE HIZLI PROTOTİP MODEL ÜRETİMİ

1. ve 2. işlemler, katman tamamlanana kadar devam eder. Bunun ardından platform katman kalınlığı kadar Z ekseninde aşağı indirilerek sonraki katmanın inşasına başlanır.


1. 2. ve 3. işlemler tekrarlanarak, yüzlerce katmandan oluşan 3 boyutlu model inşa edilir.
Destek çubukları: Üç boyutlu model imalatı sonrasında parçaların alüminyum platform üzerinden kolayca alınabilmesi için her model üretim işleminin başında, üretilecek modellerin platform üzerindeki izdüşümlerine yaklaşık 8mm yüksekliğinde destek çubukları inşa edilir. İnşa sonrasında, tabandaki destek çubuklarının kolaylıkla kırılarak modellerin platformdan ayrılması için ise yan yüzeyi tırtıklı özel bir spatula kullanılır. Model yüzeyine yapışan çubuklar ise bir fırça kullanılarak rahatlıkla uzaklaştırılabilirler. Fırçanın erişemediği noktalarda ise, değiştirilebilir çeşitli uçlara sahip temizlik aparatları kullanılır. İnşa sırasında 45 dereceye kadar ısınan platform ve modellerin soğuması destek yapısının daha kolay kırılabilmesini sağlar, bunu hızlandırmak için ise platform inşa sonrasında bir süre soğutucuda bekletilelerek sıcaklığı 10-15 dereceye kadar düşürülebilir.

Yüzey geliştirme işlemleri: İstendiğinde model yüzeyinin parlatılması için gerekli sıvı ve bezler de ThermoJet ile birlikte sağlanmaktadır. Uygun püskürtme boyalarla boyanarak modellere metal veya seri imalat çıktısı plastik görünümü verilebilirler.

2.3.7 ThermoJet Uygulama Yazılımı
Windows NT, 2000 veya Unix üzerinde çalışabilen "ThermoJet Client" yazılımında IP numarası ile ThermoJet'i TCP/IP network ortamında normal bir "network printer" olarak tanıtıp kolaylıkla çalıştırabilirisiniz. Network üzerinden birçok kullanıcı ThermoJet'e aynı anda iş gönderebilir. ThermoJet yazılımı bunları sıraya sokar ve kullanıcılar uzaktan iş durumunu ve kendi model inşalarının ne zaman biteceğini öğrenebilirler.
MALZEME MÜHENDİSLİĞİ VE BİLİMİ

ANA BİLİM DALI

Malzeme Proses Laboratuarı Deney Föyü

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİENDÜSTRİYEL PARÇA TASARIMI VE HIZLI PROTOTİP MODEL ÜRETİMİ

ThermoJet yazılımı, bozuk STL verilerini otomatik olarak düzelterek birçok parçayı yine otomatik olarak platforma yerleştirebilir. Manuel olarak da sonradan yerleşme değiştirilebilir.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət