Ana səhifə

Slávnosť sv. Mikuláša Zdroj: z materiálov starších sestier Úvodné zvonenie Pieseň


Yüklə 30 Kb.
tarix18.07.2016
ölçüsü30 Kb.
Slávnosť sv. Mikuláša

Zdroj: Z materiálov starších sestier

Úvodné zvonenie

Pieseň: vybrať vhodnú pre túto príležitosť

Konferencier: Pochválený buď Ježiš Kristus!

Ako vás tak pozorujem, dá sa vybadať, že je tu sviatočná atmosféra, radostné očakávanie na nové prekvapenie. Vo vašich tvárach čítam otázku: „Príde aj toho roku sv. Mikuláš medzi nás?“

Predstavte si, že príde. Stretol som ho poniže dediny a poponáhľal som sa, aby som vám to oznámil! Nebojte sa, sv. Mikuláša nezasiahli ekonomické problémy. V nebi také starosti nemajú. Nebudem veľa rečniť, lebo dnes má on hlavné slovo. A aby vedel, že ho tu naozaj čakáme, zaspievame si pieseň:

Ide, ide Mikuláš, dobrý, milý svätec náš,

/:Mik, Mik, Mik, Mik,Mik, Mik, Mik, Mik, Mikulá.:/

(Ak ju deti nevedia, treba zopakovať viac krát, aby ju vedeli zaspievať všetky a vyzvať deti, aby ju spievali nahlas, aby sv. Mikuláš počul a našiel nás .Medzi tým sv. Mikuláš vojde. Môže byť s anjelíkom, ktorý zvoní na malom zvončeku.)

Konferencier: Vítaj sv. Mikuláš v mene všetkých detí! Všetci ho dobre poznáte, ale predsa bude dobré, keď si nanovo obnovíme, prečo rok, čo rok sa vraciame k nemu s nevšednou spomienkou a láskou a jeho príklad priťahuje nielen deti, ale aj dospelých, ktorí majú úprimné a čisté zmýšľanie. Započúvajme sa preto do krátkeho životopisu, aby sme si sprítomnili udalosti, čím si zaslúžil sv. Mikuláš, aby sa stal obľúbeným a uctievaným.

Chlapec a dievča prečítajú krátky životopis sv. Mikuláša.
Konferencier: Životopisy svätých nečítame, nepočúvame a nepozeráme len preto, aby sme sa niečo dozvedeli a pobavili, ale preto, aby sme sa povzbudili, tiež čerpali silu k podobnému konaniu. Nože, sv. Mikuláš, čo by si tak najviac odporúčal deťom, mladým ľuďom a starším? Ako a čím najviac potešia teba, hlavne trojjediného Pána boha, Matku Máriu, anjelov a ostatných svätých?

Sv. Mikuláš: Nebudem viesť dlhé reči, lebo mám ešte dlhú cestu pred sebou. Zdôrazním vám iba to, čo už dávno viete. Je potrebné vždy si denne , nanovo uvedomovať: Milujte Pána boha nadovšetko a blížneho, ako seba samého. Keď sa budete vo všetkom obracať na Pána Boha, on sa o vás postará. A hlavne teraz keď je všade akýsi nepokoj a neistota. Ježiš hovorí: „Hľadajte najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť a všetko ostatné sa vám pridá!“

Mnohí ľudia krásne začali, sľubne pokračovali, mnoho prekážok zdolali a predsa neboli odmenení palmou víťazstva. Nevedeli chcieť až do konca. V ich dobrej vôli chýbala vytrvalosť.

Sv. Písmo vás upozorňuje: „Kto vytrvá až do konca, ten bude blažený!“ Nezabúdajte na to, keď sa vám zažiada odpočinúť si na vydobytých vavrínoch. Zem nie je miestom vášho oddych. Odpočívať budeme v nebi – také mali heslo svätci a svätice. Kým ste na zemi, stále vpred! Jedine tak budete môcť pred posledným výdychom zvolať radostne s poslom Maratónu: „Zvíťazili sme!“ – a prijať na čelo veniec večnej slávy. Ak chcete nebo, učte sa denne nanovo začínať s modlitbou, s prácou, s radosťou...

A nakoniec vám prezradím umenie svätcov a svätíc: Vedeli práve vtedy najsilnejšie chcieť, keď sa im nechcelo... A preto sa stali svätými. Skoro som na to zabudol. Mám vám odovzdať pozdravy z neba, hlavne od svätých. Majú radosť najmä z tých detí, ktoré sú dobré, usilovné v učení, horlivé v modlitbe a poslušné voči svojim rodičom, učiteľom i voči duchovnému otcovi. Aby ste takto mohli rásť v láske, dobrote a aby sa vám to darilo.

Počul som, že ste sa naučili rôzne básničky a piesne. Rád by som si ich vypočul.

(Deti prednesú to čo sa naučili. Každé dieťa, ktoré zarecituje alebo zaspieva dostane balíček. Anjel ho podá Mikulášovi a Mikuláš dieťaťu. Nakoniec počas vhodnej piesne Mikuláš odchádza, kýva deťom a hovorí ):Sv. Mikuláš: Ostávajte v Božej láske! S Pánom Bohom!


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət