Ana səhifə

Realizm magiczny tajemniczość w malarstwie


Yüklə 120.5 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü120.5 Kb.
Realizm magiczny – tajemniczość w malarstwie

Realizm magiczny - kierunek trudny do ujęcia w ramy, wykracza poza granice rzeczywistości. Na pozór normalny świat miesza się z metafizyką, lekko wkracza w surrealizm, przesuwa granice wyobraźni każdego widza. Realizm magiczny nie ma nic wspólnego z realnością. To kierunek, który stawia pytania, wywołuje egzystencjalny niepokój, jest jak sen przeniesiony na płótno. Malarze wkraczają w nasze jaźnie ze swoimi wizjami, burząc wewnętrzny spokój i skłaniając do nowego spojrzenia na świat. W Polsce to Karol Bąk, Zdzisław Beksiński, Jacek Yerka, Tomasz Sętowski i Jacek Lipowczan. Wymienieni artyści są najważniejszymi przedstawicielami realizmu magicznego. Doceniają ich nie tylko Polacy. Międzynarodowe Galerie zapraszają naszych malarzy, a na zakup pojedynczego obrazu trzeba przeznaczyć ponad 20 tys. zł.

Za początek realizmu magicznego uważa się lata 20. XX wieku. Wywodzi się on z Niemiec, a jego twórcą był Carel Willink. Ten kierunek powstał na bazie inspiracji malarstwem metafizycznym, jednak łączony jest także z surrealizmem. Cechą wspólną jest mocno zatarta granica rzeczywistości przez narratora obrazu, choć w przypadku realizmu zauważamy mniejszą abstrakcyjność. Detale charakterystyczne, powtarzalne w dziełach artystów, to: elementy fantastyczne, emocje, symbolika, logika, kontrasty, chaotyczne połączenia sylwetek czy zniekształcenie czasu.



W krainie czarów

Ś


Tomasz Sętowski „Jelaous Quenn”
wiat przedstawiony w obrazach artystów, jak wspomniano, odbiega od realności. Bazuje głównie na dwóch elementach: naturze i granicach tego, co znane. Odkrywa wiele różnych technik, które nadają przedstawianym tematom głębsze znaczenia. Jednocześnie uwalnia misteria, które niepokojąco wnikają w naszą spokojną rzeczywistość; prostotę postrzegania świata zastępują sugestywne wizje. Ta sztuka to sekretna admiracja magii i formy istnienia. Odsłania przed nami drugą twarz, podpowiada inną interpretację obrazów. W
Jacek Yerka „Holiday Room 2”
realizmie magicznym mamy do czynienia z przemianą zwykłej codzienności w intrygującą opowieść. To coś więcej niż tylko obraz. To ekspresja pytań i zmagań wewnętrznych artysty wyrażona w różnej formie. Monolog malarza ma na celu wciągnięcie nas do świata zagadek i pobudzenie do poszerzenia horyzontów. Ten kierunek sztuki jest odnogą surrealizmu, ale nie można powiedzieć, że cechuje go absurd. Nie ma w nim zahamowań, a każdy obraz jest zupełnie oderwany od rzeczywistości. Bez wątpienia, artyści, budując opowieść, którą każdy zinterpretuje na swój sposób, pozwalają sobie na mieszanie zdarzeń i postaci.

Polscy magicy płócien

Prace polskich artystów są popularne na całym świecie. Każdy z nich ukazuje swoją wizję, która porywa widza w niepowtarzalną podróż. Karol Bąk skupił się na pojedynczych opowieściach o kobietach. Dzieła artysty zachwycają i intrygują. Stworzone obrazy to gloryfikacja i hołd złożony kobiecości. Kobiety jawią się jako oniryczne anioły, czy wojownicze femme fatale. Są niczym dzikie, nieokiełznane żywioły. Bąk podkreśla złożoność kobiecej natury, a tworząc obrazy scala cielesność z psychiką. Jego bohaterki są piękne, uduchowione i eteryczne.


Z kolei malarstwo Lipowczana inspirowane jest bajkowymi projektami scenograficznymi Andrzeja Majewskiego, z którym zetknął się po ukończeniu studiów oraz dziełami dawnych mistrzów np.: Boscha, Bruegela oraz malarzy epoki Renesansu. Artysta tworzył swe dzieła między innymi w Szwecji, Australii, a obecnie pracuje w Niemczech. Są one pełne barw, geometrycznych form oraz intrygujących postaci.
Tomasz Sętowski z lubością umieszcza w swoich dziełach przeróżne konstrukcje wieżowe. Budynki przenikają się z ludźmi, ludzie z naturą i tak tworzą obraz pełen detali kipiących energią i kolorem. Interpretacja jego dzieł – chwilami demonicznych – to magiczna podróż, gra form, zabawa, w którą Sętowski nas wciąga. Jego historie mogą wzbudzać niepokój, zdziwienie, oburzenie, ale nigdy nie pozostawiają obojętnymi. Chcemy czy nie, każdy jego obraz sieje w człowieku ziarno ciekawości i próby zrozumienia go, skłania do odnalezienia w świecie przedstawionym logiki.

Jednak kluczem do zrozumienia jest zaakceptowanie przesuniętych granic wyobraźni. Powinniśmy się nią bawić, nie kontemplować w powadze, akceptować i wczuć się w magię, którą artystą stara się nam przekazać. Ponoć wtedy w każdym obrazie odnajdziemy niezwykłą logikę i precyzję w opowieści. Bo realizm magiczny nie powinien być interpretowany jako spojrzenie na świat z innej perspektywy, ale jako rzeczywistość, która sama w sobie jest magiczna.



Ceny za obraz zaczynają się od 20 tys. zł i na pewno warto je kupować póki nie poszybują w górę. Kolekcjonerzy realizmu magicznego wiedzą, że dzieła wymienionych wyżej artystów to świetna inwestycja.


Short memo: magiczni, ale realni artyści w Polsce (alfabetycznie)

Karol Bąk (1961) – malarz, rysownik, grafik. W latach 1984 - 1989 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Poznaniu na Wydziale Grafiki. Studia zakończył dwoma dyplomami z wyróżnieniem, w pracowni grafiki u prof. Tadeusza Jackowskiego i w pracowni rysunku u prof. Jarosława Kozłowskiego. Po studiach artysta zajmował się miedziorytem i rysunkiem. Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym (fresk), grafiką użytkową oraz projektowaniem i dekorowaniem wnętrz. Obrazy Karola Bąka - jako jedynego polskiego malarza - i nota o nim znalazły się w II wydaniu albumu „Imaginaire”, który prezentuje światowych artystów z kręgu realizmu magicznego oraz w albumie „Dreamscapes 2010”. Artysta mieszka i pracuje w Poznaniu.

Jacek Lipowczan – JALI – urodzony w Istebnej na Śląsku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki u profesora Wejmana. Dyplom uzyskał w 1976 roku. W 1981 roku wyemigrował z Polski do Szwecji, a później do Australii, gdzie pracował w amerykańskim Studio Filmów Rysunkowych Hanna Barbera w Sydney, projektując sceny do filmów. Artysta po przeniesieniu się do Niemiec pracował jako grafik, Art Direktor i ilustrator w wydawnictwach i agencjach reklamowych. Jacek Lipowczan jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia Society of Art of Imagination w Londynie, Bundesverband Bildender Künstler Köln e.V oraz Syrlin Kunstverein International e.V Stuttgart. W 2004 roku zdecydował się poświęcić wyłącznie malarstwu, odtąd bierze aktywny udział w życiu artystycznym, wystawiając swe prace w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Polsce, Danii i USA.

Tomasz Sętowski - absolwent wydziału plastyki częstochowskiej WSP. Wystawia z powodzeniem w Polsce oraz na całym świecie. Od 1998 roku jest obecny na rynku amerykańskim. W roku 2005 rozpoczął współpracę z jedną z najbardziej znanych galerii nowojorskich - CFM Gallery, gdzie jego prace są prezentowane obok płócien Salvadore Dali, Leonor Fini, Michaela Parkesa. Swoje dokonania prezentuje również w galeriach innych miast USA, m.in. San Francisco i Santa Fe. W Częstochowie znajduję się galeria autorska Sętowskiego, którą nazwał "Muzeum Wyobraźni”. Prace artysty (obrazy, rysunki oraz rzeźby) były prezentowane w dwóch albumach - "Teatr Magiczny" (2000) oraz "Muzeum Wyobraźni" (2003), które ukazały się na rynku księgarskim nakładem wydawnictwa MUZA S.A.

Jacek Yerka (1952)(prawdziwe nazwisko - Jacek Kowalski), ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. W 1995 artysta został laureatem prestiżowej "World Fantasy Award", wybranym spośród 260 nominowanych do niej artystów. Jego obrazy wykorzystywane są także do celów filmowych. Amerykański producent filmowy Rene Daalder zaprosił Jacka Yerkę do współpracy w nowo powstającym filmie "Stawberry Fields", gdzie podkładem muzycznym dla obrazów świata będą piosenki Beatlesów. Od 10 lat współpracuje z Galerią Bevery Hills. Na stałe mieszka i tworzy w Polsce.

Monika Wlaźniak

W tekście wykorzystano opisy oraz obrazy ze stron internetowych artystów: Tomasz Sętowski - „Jelaous Quenn”, Jacek Yerka - „Holiday Room, Karol Bąk - „Dancer’s dream” oraz Jacek Lipowczan - „Pandorra’s Box”.



GENESIS PR – Eliza Misiecka, Monika Wlaźniak (22) 327-16-90, (601) 367-771, sztuka@genesispr.pl


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət