Ana səhifə

Portuga L 7 päeva: juuni 2009 Tallinna Tehnikaülikooli Vilistlaste Naiskoori (TTÜ vnk)


Yüklə 181.5 Kb.
səhifə3/5
tarix27.06.2016
ölçüsü181.5 Kb.
1   2   3   4   5

Pedro V (1853 – 1861), Don Manuel II jne

Väike kabel seinamaalingutega ja altarikujuga; on sekretärituba, hälliga tuba, kaminaga külaliste tuba ja külalisraamat, diivanid, vaibad, küünlad, portselanimaalingud, kasutatud taimornamentikat; piljardiruum; muidugi ballisaal;

jahitrofeede tuba. Köögis vasknõud, praevardad, šokolaadipotid …

Algsest kloostrihoonest säilinud sammaskäiku kaunistavad värvilise mustriga keraamilised plaadid. Müüri peal tiir, näha mauride kindlus. Agaavid on õitsenud, asalead on täies õiteilus.

Väikestele märkmetele suurtsuguses lossis annab palju juurde meenutada, milline oli kuninglik lossielu, kes seal liikusid ja rikkalikke elumõnusid nautisid.

Sõidame bussiga taas kiiresti serpentiini mööda alla.

Erki: umbes pool tundi sõidame Euroopa mandri läänepoolseimasse punkti.

15. sajandil saabus Sintrasse aadlikke, kes villasid ostsid. Sintra – Lisboa raudteejaam, et väikese vaevaga siia jõuda. Sintra mäed on põhja-lõunasuunalised; liigirikas taimestik. Sintra mägedesse tehakse jalutuskäike.

Suured kivid, sihvakad vanad seedrid; Atlandi ookean liivaste randadega ja luidetega, järsud kaldaäärsed, järsud kaljud.

Cabo da Roca 140 m kõrgusel rannakaljul asuv majakas tähistab mandri-Euroopa läänepoolseimat punkti.

Ajalooline kirjapanek:

Euroopa läänepoolseimas punktis Roca neemel (Cabo da Roca) viibis TTÜ VNK

3. juunil A.D. 2009, mille tunnistuseks sai kohapeal personaalse portugalikeelse tähtsa allkirja “certifico” kõvemale paberile suuruses A 4, mis võimaldab seda raamida ja igaveseks seinale väärtmälestisena paigutada. Pöördel kirjad seitsmes keeles: portugali, inglise, itaalia, saksa, hispaania, vene ja hiina keeles ning tunnistatakse, et kodanik ……(nimi kirjutati)………….. viibis Roca neemel, Sintra-Portugal Euroopa kontinendi läänepoolseimas punktis “kus maa lõpeb ja meri algab”

ja kus usu ja seikluse tõid Portugali karavellid (keskaegsed kiired kaugsõidupurjekad) uute maailmamaade otsingutele maailma vaiksete piirkondade valitsemiseks (where the land ends and the sea begins” and where the spirit of Faith and Adventure which took the Portuguese Caravels in search of new worlds for the world still reigns (spirit-julgus, Faith-usk, Adventure- seiklus).

Roca neem – Cabo da Roca – Cape Roca Serra de Sintra lääneservas:

Laiuskraad – latitude 38, 47 N

Pikkuskraad – longitude 9,30 W

Kõrgus- altitude 140 m

Siin Euroopa lõpus Roca neemel kõlas Sillu juhatusel armastatud eesti koorilaul –

igihaljas Friedrich Saebelmanni Kaunimad laulud , mis on kirjutatud arvatavasti 1878 – 80, tekst Peeter Ruubel.

Pildistatakse palju kauneid vaateid, ka grupi ühispilte – kahjuks pole siiani õnnestunud näha, ka II alt koos Silluga eraldi.

Kääruline ja kaljune rannikuala; vahused ookeanilained saabuvad hooga suure laksuga ja kohinaga rannaliivale ja seejärel taanduvad tuldud teed pidi rahulikumalt ulgumere suunas uut hoogu koguma – nii kordub see päevast päeva, tuulevaikse ilmaga rahulikult, tormituules aga vahuselt kaugemale ja kõrgemale peale tungides.

Täna on vesi selge ja puhas, mahedad värvitoonid peegelduvad lõunamaa taevast, veeavarus, silmapiir on kaugel; üksiku linnu siutsumist võib kuulda terasel kuulatamisel; vaiksesse keskkonda siiski ilmus järsku mootorpaat kuskilt kaugusest,

seepeale kostus kaugusest lennukimürin.

Taimestik ümbruses on nagu meil kesksuvel, et näitab pisut kuivamise märke, suurem osa väikseid lillekesi on ära õitsenud, mõni helekollane väike õieke siiski

rõõmustab möödujat.

Kõnnime edasi mööda ookeaniäärset teed ja vaatame aeg-ajalt veesillerdust.

Erki räägib rannikul asuvast vanast kuurortlinnast Cascaisist, mis asub Tejo jõe põhjakaldal ning kus asuvad rannaäärsed villad, mis on ehitatud 19. saj II poolel

rikaste suveresidentsideks, kunagi oli kaluriküla.

Enne kuurortlinna oli Cascaisil ka sõjaline tähtsus. Tänapäeval Lissaboni eeslinn, kus palju golfiväljakuid ja kauneid vaateid merele.

Sooja on 27 kraadi, liivarannas on vähe inimesi puhkamas. Palmid annavad tooni lõunamaisusele.

24 km kaugusel Lissabonist asub kuulus vana kuurort Estoril, mis on tänapäeval rahvusvaheline turistide ja äriinimeste kuurort. Kunagi oli vabariigi eest eksiili pugenud kuningate ja ülikute lemmikpaik golfiväljakute, 3 km pikkuse rannapromenaadi ja suurte palmidega ääristatud pargiga; purskkaevud; kasiinod.

Tänapäeval loetakse esmatähtsaks Estorili kongressikeskust.

14 km Lissabonist lääne pool asub kaunis roosa Queluzi palee, mille laskis ehitada Pedro III. Luksuslik suvepalee ehitati 18. saj II poolel kuningaperekonna ametlikuks tööresidentsiks. Queluzi uhkus on aiad, kus on pügatud hekke, purskkaeve, skulptuure-sfinkse, stiilsed Malta aiad, kuhu avanesid kuningliku perekonna eluruumid ja magamistoad; palee esisel asusid rippaiad. Palee muusikatoas anti kontserte, toimusid ooperietendused. Tiibklaveri kohal ripub kuninganna Maria I portree. Kullatud kujudega troonisaalis toimusid ballid. Prantsuse arhitekti Robillioni rajatud paviljon on rokokoostiilis. Robillion laiendas paleed pärast Pedro abiellumist Maria I-ga 1760. aastal. Maria I (1734 – 1816) oli tõsine ja kuninganna rolli pühendunud, kuid kannatas melanhooliahoogude all. Tema poeg Jose suri 1788. aastal rõugetesse ning seepeale Maria läks hulluks. Tema noorem poeg Joao kuulutati asevalitsejaks, kes viis oma hullunud ema Brasiiliasse.

1807 tungisid prantslased Portugali Brasiiliasse.

Erki: Dom Afonso Henriques sai 1128. aastal Portugali krahviks, 1139. aastal lõi maure Ourique lahingus ja nimetas end selle võidu tähistamiseks Portugali esimeseks kuningaks. Kuningas Afonso III viis pealinna Coimbrast Lissaboni 1255. aastal,

1   2   3   4   5


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət