Ana səhifə

Perma yapimi


Yüklə 0.69 Mb.
tarix25.06.2016
ölçüsü0.69 Mb.
PERMA YAPIMIKalıcı dalga ve lüle yapımı, saçın şeklini kalıcı olarak değiştirmek üzere kullanılan bir tekniktir. Saç uzamaya devam ettikçe, köklerde veya yeniden uzayan alanlarda doğal şek belirir.


Önlük giydirilmesi


Kem giysileri hem de deriyi, kalıcı dalga losyonundan ve nötralizasyon losyonundan ge­lebilecek zararlardan korumak amacıyla müşteriye koruyucu önlük, pelerin ve havlular giy­diriniz.

Hatırlatma


Perma yapımında kullanılan kimyasal maddelere dikkat ediniz; zira bunlar müşterinin gözlerine, derisine ve giysilerine zarar verebilir. Eğer dökülürse, kimyasal maddeyi uzaklaş­tırmak ve sulandırmak amacıyla hızlı bir şekilde bol su ile temizleyiniz.

Bunları Yapınız


• Bölüm l'deki önlük giydirilmesi kısmım yeniden okuyarak, bu eylemi yapan bi­risini seyrediniz, Salonunuzda perma yapımı için önlük giydirilmesi işleminin nasıl yapılacağına ilişkin not alınız.

Perma Yapımında Müşteri Danışmanlığı

iyi bir perma yapımı, sadece sizin pratik becerilerinize dayanmadığı gibi. öncesinde vt perma yapımı sırasında müşterinizin saçına uygun doğru karar alma yeteneğinize de bak­maktadır. Size yardımcı olabilecek bazı noktalar şunlardır :

Kesme


Bir çok saç, hem saç uçlarındaki permanın ve kırıkların uzaklaştırılması ve hem de perma yapımı öncesi şekillendirme amacıyla kesim ister. Bazı kuaförler, perma yapımından önce saç kesimini tercih ettikleri gibi bazıları da perma yapımından sonra ve şekil verme işleminden önce saçı keserler. Karar, size ve müşterinize bağlıdır ancak unutmamanız gereken: perma yapımından sonra lüleler saçı yukan kaldıracağından saç daima kısa görünecektir.Perma testleri

Perma yapımından önce, kesik veya sıyrıklar açısından saçlı deriyi inceleyiniz. Çünkü Kimyasal maddeler bu tip durumlarda daha şiddetli etkiler gösterebilirler.Bunları Yapınız

• Bölüm 2'deki perma Öncesi testlerini, esneklik testlerini, gözenek testlerini ve uyuşmazlık testlerini yeniden okuyunuz. Bütün bu testler perma yapımı ile ilgi­lidir. Her birine yönelik kısa notlar hazırlayınız.Boyanmış ve rengi açılmış saçlara perma yapımı

Kalıcı olarak boyanmış veya rengi açılmış saç­lar, daha çok gözeneklidir ve kalıcı dalga losyonu­nu hızlı bir şekilde emer. Bu nedenle, bu tip saçlar için özel olarak hazırlanmış (ve imalatçının talimat­larına göre 2, 3 veya 4 no.lu olan) kuvvetli bir los­yon seçmelisiniz. Bazı saçlar düzensiz gözeneklidir (örneğin çok kuru uçlar). Perma öncesi losyonun saçların bu bölgelerine kullanımı gerekli olur. Per­ma öncesi losyonları, havlu ile kurulanmış saçlara uygulanır ve bırakılır; perma yapımından önce du­ rulanmaz.Masrafların açıklanması

Müşteriler, bazı perma losyonlarının diğerlerine nazaran neden daha masraflı oldukları­nı öğrenmek isteyebilirler, bu nedenle her birinin faydasını açıklayabilecek konumda olma­lısınız. Aşağıda bazı olabilecek nedenler sıralanmıştır :

• İyi ve kuvvetli bir losyondur ve uzun süre dayanır.

• Saçları parlak gösteren özel maddeler içerir.

• İşlem sırasında saç tellerini daha az kıran ve dolayısıyla daha az zarara yol açan bir asitli perma türüdür.

Permanın kimyasal işlemi

Müşterinizin saç tipine uygun doğru losyon cinsini seçebilmeniz için yöntemi bilmeniz gerekmektedir. Perma yapımının üç aşaması vardır :

• Yumuşatma: Saçın perma losyonu ile yumuşatılması,

• Biçimlendirme: Perma bigudileri ile sarılmış durumda iken losyon sayesinde saçın yeni şeklini alması halidir.

• Sabitleştirme: Nötralizör kullanılması sayesinde saçın kalıcı olarak yeni şekline sa-biüendiği haldir (Bölüm 10'a bakınız).

Bunları Yapınız


• Bölüm 2'deki saç yapısı, özellikle kütikül ve korteksi yeniden okuyunuz ve geçi­ci ile kalıcı bağlar arasındaki farklılıkları not ediniz.

Perma Yapımı Sırasında Saçın Yumuşatılması ve Biçimlendirilmesi:

Saç içindeki güçlü disülfit bağlar "sistin" olarak adlandırılan amino asitlerden oluşur ve bu bağlar perma yapımı işlemi sırasında kimyasal perma losyonu ile kırılırlar.Bunun nedeni, Alkalin perma losyonlarının, amonyum tioglikolat olarak adlandırılanın' dirgeyici bir madde içermeleridir (şişeyi açtığınızda amonyak kokusunu algılayabilirsiniz).

Perma losyonu, kütikül pullarına nüfuz edip ve kortekse girdikçe, indirgeyici madde ye­ni bir amino asit olan sisteini (cysteine) oluşturmak üzere şistinin (cystine) disülfit bağlarını kırarak hidrojen iyonu ekler. Bu şekilde saçlar perma bigudilerinin şeklini alacak kadar yu­muşamış ve biçimlenmiş olur.

Bunları Yapınız


• Bölüm 3'deki pH derecelerini okuyunuz ve saç üzerine asitlerin ve alkalilerin et­kileriyle ilgili notlar hazırlayınız.

Asit veya Alkali Perma Materyalinin Seçimi Alkali permalar

Kütiköl pullanın açan. yaklaşık 9.5'lik pH'h bu permalar saçı daha gözenekli hale geti-ir, ve perma losyonunun kortekse girmesini sağlar.

Perma losyonunun PH'ı ne kadar yükselirse saça verdiği zarar da o nisbette artar.

işte bu yüzden alkalin permalara krem katılmakta ve asit permalarının popülaritesi gi-lerek artmaktadır.Asitli Permalar

Bu permalara canlandırıcılar eklenmiştir ve ısının da etkisiyle kütiküla pullarını açar, löylece kortekse nüfus etmesini sağlarlar. Bunlar genellikle 5.5-7 arası pH'a sahiptir ve gli-erolmono tioglikolat olarak adlandırılan farklı kimyasal maddelerden yapılırlar.

Asitli permalar saçı daha az kırar, zarar görmüş saçlarda ve kolay işlenen saçlarda lullanılması daha iyi sonuç verir.

Saç tipine göre perma losyonu seçimi

Bunları Yapınız

Aşağıdaki hususlara dikkat ediniz :

• Salonunuzdan hangi perma losyonunu sunacaksınız.

• Kaç ayrı tip losyon mevcuttur.

• Her birinin fiyatı nedir.

Hatırlatma

Asitli permalar zarar görmüş saçlar için uygundur.

Perma losyonları farklı tipteki bir çok saç için yapılmıştır.

Dayanıklı- saç dokusuna bakınız, gözeneksiz, çok çabuk kuruyan ince telli saçlar veya bazı kalın telli beyaz saçlar.

Normal- kimyasal maddelerle işlenmemiş saç.

Rengi Hafif Açılmış Saç- kalıcı renk açıcılar ile işlenmiş saç.

Rengi Açılmış Saç- renk açıcı ile işlenmiş saç (röfie içerir).

Çok Gözenekli- çok kuru ve gözenekli durumdaki saç.

Çok gözenekli saç tipleri hafif perma losyonu, dayanıklı saç tipleri kuvvetli perma los-jonu ister.

Bunları Yapınız

• Salonunuzda farklı türdeki perma losyonlarının her birinin yararlılık ölçülerini biliniz


Perma Gereçleri

Perma bigudileri


Değişik tiplerde perma bigudileri mevcuttur. Kullanılanların çoğunda bağlamak için lastik bantlar vardır ama Molten bigudileri de (bkzsf 117) kullanılmaktadır.

Bigudiler değişik ebatlarda olup, ebatların kolaylıkla hatırlanabilmesi amacıyla farklı numa­ralarda hazırlanmıştır.

Hatırlatma

Bigudi büyüdükçe dalgalar irileşjr. Bjgudi küçüldükçe dalgalar şıklaşır._

Bunları Yapınız


• Salonunuzda mevcut olan her numaradaki perma bigudilerine bakarak, boyut­larını küçükten büyüğe doğru kıyaslayınız.

Perma bigudilerini her kullanımdan sonra yıkayınız, durulayım;; ve kurutunuz. Lastik kısımlarını kuruladıktan sonra biraz talk pudrası kullanarak bozulmalarını önleyiniz.


Saç ucu kağıtları


Bu kağıtlar, saçın sarılmasını kolaylaştıran ve "olta iğnesi" (bkz, sf. 121) veya saç uçla­rında düğümlerin oluşmasını önleyen, özel olarak tasarlanmış emici kağıtlardır.


Koruyucu kremler

Bu kremler, perma losyonuna karşı hassas müşterilerin saç sınır çizgisine uygulanma-sıgereken yoğun, koruyucu kremlerdir; bu krem, koruyucu bir tabaka oluşturur.Pamuk

Pamuk, perma losyonu ve nötraliz edici maddenin kullanımı sırasında losyonu emmesi-li önlemek amacıyla ılık su ile Önceden nemlendirilmelidir. Bu pamukları müşterinin saç mır çizgisine yerleştirerek, losyonun gözlere, kulaklara veya boyun kısımlarına akmasını Meyiniz. Eğer işlem sırasında losyon, pamuklara sızarsa, deri yanıklarını önlemek amacıy-jyenisi ile değiştiriniz.

Pamuklar aynı zamanda, nötralizötörün uygulanmasından önce bigudilerin fazla nemi-ıl emmesi için kullanılır.

Koruyucu eldivenler

Bu eldivenler, perma losyonunun her uygulanışında kullanılmalıdırlar. Eğer ellerinizin mitili olmasından dolayı giyilmesi zor oluyorsa, içine biraz talk pudrası serpiniz.


Perma başlıkları


Plastik başlıklar işlem süresince vücut sıcaklığını muhafaza ederek permanın iyi tutma­sını sağlar.

Hızlandırıcılar ve kurutucu başlıklar


Pek çok perma losyonu, etkili olması için ek ısıya ihtiyaç duyar; bu gibi durumlarda ya kurutucu başlıklar (perma başlığı ile birlikte) ya da hızlandırıcılar kullanınız.

Bunları yapınız

Salonunuzdaki bütün perma losyonlarına ilişkin olarak imalatçının aşağıda belirti­len konulardaki talimatlarını tesbit ediniz:

• Hangi permalar ısıya ihtiyaç duyarlar

• Hangi permalar plastik başlık ihtiyacı duyarlar

• Tavsiye edilen işlem süresi nedir.

Perma Yöntemi

Şampuanlama


Saçlar, bir takım katkı maddeleri içermeyen saf sabunsuz şampuan ile şampuanlanma-lıdır. Çünkü katkı maddeleri, saç üzerinde bir koruyucu veya ince tabaka görevi alırlar, ve perma losyonunun saç teline girişini önlerler. Aynı şekilde, perma yapımından önce düzelti­ci kullanılması da normal bir prosedür değildir (eğer özel bir perma öncesi ürün kullanmı­yorsanız).
Perma yapımından önce saçların havlu ile kurutulması

Saçtaki karışıklıkları açmak için saçı taradıktan sonra, perma losyonunun sulanmasını önlemek İçin havlu ile kurulamalısınız. Kuru bir havlunun arasına saçlan alarak hafifçe sı­kınız.

Saç ıslak bırakılmalıdır, ancak su damlamamalıdır. Saç emici olduğunda çok az nemli tutulmalıdır, aksi takdirde saç, perma losyonunu çabuk bir şekilde ememez. Saç sanlırken çok çabuk kuruyorsa, nemlendirmek için yanınızda bir su spreyi bulundurunuz.


Ayırma


Ayırma, perma yapımını öğrenirken hızlı çalışmanızı ve karıştırmadan yapmanızı sağla­dığı gibi kullandığınız bigudilerin boyutlarını görmenizi sağlaması açısından çok Önemlidir.

Ayırmanın bir çok farklı yöntemi vardır ama sık kullanılanı klasik dokuz bölüm yönte­midir,Ön saç sınır çizgisinden başlayınız ve bölüm l'in merkezde ve paralel olduğundan emin olunuz. Başın üst kısmından hemen önce son bulmalıdır.. Her zaman, perma bigudisi uzunluğu ile saç tutamlarının kalınlığını karşılaştırınız -tutam bir parça daha az olmalıdır.

Her tutamı ya saç tokası yada kelebek toka ile kendi alanına düzgün olarak tutturu­nuz.

Kulak üzerindeki 2. bölüm ile devam ediniz.

3. bölümü enseye kadar tamamlayınız.

1., 2., ve 3. bölümlerin başın yan tarafında değil ortasında olduğunu kontrol ediniz.

Tutamların alt ve üst kısmım perma bigudisi ile ölçerek 4. bölüm ile devam ediniz.

• 5. ve 6. bölümleri tamamlayabilmek için, 3. bölümün üstünden kulağın üstüne ka


dar bir tutam ayırarak, 4. bölümün alt hizasına getiriniz.


• 7., 8. ve 9. bölümleri tamamlayabilmek için, başın diğer tarafında 4., 5. ve 6. bölümj
lere yapılanları tekrarlayınız.


Hatırlatma

Daha uygun bir şekilde çalışabilmeniz için, müşterinize başını doğru olarak tutmasını öneriniz (öne doğru, yukarı doğru ve yana doğru).


Bunları Yapınız


• Boş vakitlerinde size modellik yapabilecek şahıslar ile ayırma pratikleri yapınız, sacların şampuanlanarak fon ile veya kendi halinde kurumasını sağlayınız.

Alt-ayırmalarAlt-ayırmalar, her bir ayrı perma bigudisi için alınan kü-çük-kısımlardır.

Perma bigudisinin uzunluğu, geniş kısmın boyutunu belir­ler, ancak bigudinin derinliği ve genişliği alt-bölümün boyutu­nu belirler.

Her bir alt-bölüm, paralel veya düzgün olmayan sarma ile sonuçlanmalıdır.

Saç, alt-bölümlere ayrılırken başa 90°'lık açı ile yavaşça taranmalıdır.Hatırlatma

Saçı her zaman gereksiz yere germeden veya çekmeden sarınız.Saplı tarak kullanınız ve "olta iğnesi" (b.k.z. sf. 121) oluşmasını önlemek amacıyla gerekli olursa saç ucu ka­ğıtları kullanarak uçlan bigudiye sarınız.

Sarma sırasında perma bigudisini daima başa para­lel tutunuz. Aksi halde yerine tam anlamıyla yerleşmeye-cektir (alt-bölüm).

Müşteriniz başı yuvarlak (kare değil uıuugu ıvm ve perma bugudileri düzgün olduğun-lan pratik yapmadan mükemmel bir sarmayı gerçekleştirmek zordur.Hatırlatma

Lastikleri perma bigudilerine bağlarken bükülmüş olmamalarına dikkat ediniz. Eğer atikler, perma işlemi sırasında saç diplerine gelirse saçların kırılmasına neden olur.


Bunları Yapınız


Perma sarma işlemini sadece su kullanarak modeller üzerinde (veya model başları üzerinde) çalışınız.

• Saç uzunluğuna göre bigudi boyutlarının doğruluklarını ve istenilen dal­gayı kontrol ediniz.

• Kullanılacak bigudi sayısını kontrol ediniz (Her baş için normal miktar 60-80 arasıdır).

• Kendinizi sınayın : Sarma işlemini 30-40 dakikada bitirmeye çalışınız.
Sarma Çeşitleri

Yönsel sarma

istenilen dalga yönüne göre saçın satılmasıdır.

Briket tipi sarma

Bu teknik daha muntazam dalga verir ve sonuçta saç ayrımını önler.Perma Losyonunun Uygulanması

Ön-nemlendirme

Ayırmadan sonra ve alt-ayırma süresince losyon sürülen saç için yapılır. Bu teknik


nadi­ren dayanıklı saçlar (gözeneksiz) veya uzun saçlar için kullanılır.

Son-nemlendirme

Bazen, sarma işlemi tamamlandıktan sonra özel ağızlıklı aplikatör şişeleri kullanılarak losyon kullanılır.

Emniyete ilişkin önemli noktalar


• Saça losyon sürerken eldiven giyiniz.

• Losyonun uygulanması sırasında müşterinizin gözlerine kolaylıkla kaçabileceğinden tehlikeli olabilir. Eğer bu gerçekleşirse, gözü pamuk parçası ile müşteriniz yanmanın durduğunu söyleyinceye kadar bol suyla yıkayınız.

• Saç sınır çizgisine nemlendirilmiş pamuk şeridi kullanarak ek tedbir alınız ve bir par­ça pamuğu losyon işlemi süresince elinizde bulundurarak fazlalıkların emilmesini sağlayınız.

• Saç fazla sıkı sarılırsa: yani, fazla çekilme sonucunda saç kökünün ağzı perma losyo­nunun girmesine yol açacak kadar açılırsa, çekilme sonucunda oluşan tahrişler orta­ya çıkabilir. Eğer tahriş olan bölge kaşınırsa enfeksiyona neden olabilir ve bu da Fo kulitis olarak bilinir.
• imalatçıların perma losyonu ve nötralizör şişeleri birbirine çok benzemektedir. Yan­lış losyonun yanlış bir zamanda kullanımını önlemek için, nötralize etmeye hazır du­ruma gelinceye kadar nötralizör şişesini uzakta tutunuz.


Permanın yapılması ve saçta bekletilme süresi


Saçın perma bigudileri ile sarıldığı yerde yapılan şekillen­dirme işlemi boyunca kullanılacak olan zaman çok önemlidir. Eğer losyon uzun süre bekletilirse, saç kırılır, kıvırcık olur ve şekillenmez.


Bunları Yapınız


• 2. Bölümdeki dalga testleri kısmını fırsat buldukça yeniden okuyarak tekrarla­yınız.

Perma losyonunun bekletilme süresi aşağıdaki durumlara göre değişik olabilir :

• Oda-ısısı- Sıcaklık kimyasal reaksiyonlan hızlandıracağından, ne kadar

sıcak olursa o kadar çabuk işlem görür.

• Saçın gözenekleri- Saçtaki gözenek miktarı ne kadar çok olursa, reaksiyon okadar hızlı gerçekleşir. ;
• Müşterinin vücut ısısı- Eğer baş, perma başlığı ile kapatılırsa vücut ısısı
dışarıya çıkmaz ve perma daha çabuk tutar.

• Perma losyonunun kuvveti- Perma losyonu ne kadar kuvvetli olursa o


kadar çabuk etki gösterir. .

• Perma losyonunun PH'ı- Genellikle PH ne kadar yüksek olursa, reaksi­


yon o kadar hızlı gerçekleşir.

Hatırlatma

Perma yapımı süresince müşterinizi bırakmayınız. Gözenekli ve rengi açılmış saçları sık aralıklarla kontrol ediniz.Saçın durulanması

işlem tamamlandıktan sonra, müşteriyi yıkama-lavobosuna alınız ve rahat bir şekilde oturmasını sağlayınız.

Saç sınır çizgisine nemlendirilmiş bir pamuk şeridi yerleştiriniz ve ılık su ile bigudileri durulayınız. Baştaki elinizle su alarak bigudilerin üstüne dökünüz.

Durulama işlemini 3-5 dakika boyunca kimyasal dalga solüsyonu saçtan aülıncaya ka­dar devam ettiriniz.Bigudilerin neminin alınması

Nötralizatörü uygulamadan önce bütün fazla sular alınmazsa nötralizatörü kullana­mazsınız.

Bigudileri bozmadan, kuru, emici bir havlu İle veya bir tutam pamuk ile pres Yapınız. Saçın hala çok yumuşak ve kolay kırılır olduğunu unutmayınız.

Yaklaşık 60 cc'Iik suyun alındığından emin olunuz.Ferma Yap m ndaki Hatalar ve Hatalar n Düzeltilmesi


Hala


Sebepler


Düzeltilmesi


Perma yeteri kadar dalgal değilse


Yetersi?, şampuanlama [Yagl saç) Yelerslz nü IralIzasyonfbkK. Bölüm 10) Perma bigudileri çok genişse çok 32 bigudi kullan im şsa Perma losyonunun zay f olmas Yeterli miktarda perma losyonunun

Perma losyonunun yeterli sürede
Daha hafif bir perma losyonu yap n z.
Tutumlar n fazla geniş olmas Perma bigudilerinin hata! aç ile sar Itnas ve yerleştirilmesi


Düz kalan saç tutamlar n yeniden sar n -t, ancak diğer saç tutamlar n

tokalay n ?..


Çok k v re k saç


Kullan lan perma bigudileri çok küçükse


Bu işlem uzman bir kuaför taraf ndan aç labilir.


Fazla-işlenmlş saç ( slak iken k v re k. kuru iken düz görünüyorsa)


Perma losyonu çok kuvvetliyse Perma losyonu uzun süreli lutulmuşsa işlem süresinde çok fazla s kullan im şsa çok fazla çekilmisse bigudiler çok küçükse


Uygun saç kesimleri ve kremleme işlemleri hakk nda bir kurs al n z. Saça yeniden perma yapmay n z, k r labilir.


"Olta-İOnell" veya düğümlü uçlar


Zay f sarma; saç uçlar perma bigudisine lam sar imam şsa


Buralar kesilmelidir.


Saç] derl/derlnln hasar görmeal veya tahriş olmas


Perma losyunu derl/saçl deriye işlemiştir eğer işlemişse saç folüküllert çekilir. Koruyucu tabaka kremi hassas alanlara işlememiştir. SaçI deride kabarma ve aş nmalar


Fazla olan perma losyonunu su llü

Bu alana hafif nemlendirici krem uygulay n z.
Saç K r imalar


Sarma s ras nda fazla çekilme

büklümlüyse perma losyonu çok kuvvetliyse Saç çok işlenmişse
yeniden şekillendirme hakk nda kurs al n z.


Bilginizi Test Edin

1. Saçı çabuk sarmak neden önemlidir?

2. Perma sarımını neden fazla çekerek yapamazsınız?

3. Saça perma losyonu uygularken kırılan bağların isimlerini sıralayınız.

4. Etki azaltıcı madde nedir ve nasıl kullanılır?

5. Perma yapımının kimyasal işlemi sırasındaki amino asit "sistin"in "sistein"e na­sıl dönüştüğünü anlatınız.

6. Perma losyonu neden her zaman nemli saça uygulanır? ı

7. işlem süresinde salonun soğuk olmasının ne gibi etkileri vardır?

8. işlem sırasında neden perrna başlığı kullanılır?

9. Perma losyonlarının seçiminde gözönünde bulundurulması gereken üç noktayı açıklayınız.

10.Rengi açılmış bir saçın permalanmasında hatırlanması gereken önemli nokta nedir?

Kayıt kartları .

Perma kayıt kartı; perma yapıldıktan sonra, saça şekil vermeden önce yapılır. Kart aşa­ğıdaki gibi doldurulmalıdır.

Hatırlatma

Müşterinin adını ve adresini her zaman kontrol ediniz. On tane "Bayan Aslı" olabilir.Perma yapımı İçin danışmanlık kontrol listeleri

Perma Yapımı için Danışmanlık Kontrol Listesi : l

Müşteri Adı : BAYAN AYŞE Kuaför : MURAT


Adres : 106 Caddesi, 2. sokak Kızılay Tarih : 3.8.1991

Tel. No: 991 11 61 Gözönüne alınacak faktörler

1. Müşterinin istekleri (dalga tipi, örneğin açık veya yumuşak): Sık dalga

2. Saçlı derinin durumu : îyi, kesik veya sıyrık yok.

3. Saç Uzunluğu : Kısa

4. Saç Türü ve Tipi: Avrupai, ince saç

5. Saç Durumu (esneklik, gözeneklilik) : Az esneklik, gözeneksiz saç.

6. Saç Rengi (Doğal veya kimyasal madde uygulanmış) : Doğalsaç7. Perma öncesi test sonuçlan : Küçük Bigudiler & Dayanaklı l No'lu losyon ihtiyacıuar.

8. Seçilen Perma Tipi (yapımı ve etki düzeyi) : Yapım: Wella L'oreal,Zotosetldli: l.No'lu

9. Seçilen perma bigudilerinin boyları : Küçük Pembe/Sarı alternatif olarak ensede yeşii

10. Sarma Yöntemi : Normal Temel Sarma

11. İşlem Süresi : imalatçının Talimatlarına görePerma Yapımı için Danışmanlık Kontrol Listesi : 2

Müşteri Adı : Bayan E. Taş Stilist : Gamze


Adres : 23 Sokak Kızılay Tarih : 30.I0.9J
Tel.no: 629 J 02J
Gözönüne alınacak faktörler

1. Müşterinin istekleri (dalga tipi, örneğin açık veya yumuşak): spiral dalga,

kaküliü.

2. Saçlı derinin durumu : az kuru.

3. Saç uzunluğu : Uzun

4. Saç Türü ve Tipi : Asya saçı. Düz, Kalın

5. Saç Durumu (esneklik, gözeneklilik) : iyi esnek, parfofc, iyi durumda

6. Saç Rengi (Doğal veya kimyasal Madde Uygulanmış) : Yarı kalıcı boya var7. Perma öncesi test sonuçları : Orta boy bigudiler, kuvvetli olmayan normal losyon, kuvvetli losyon ihtiyacı var.

8. Seçilen Perma Tipi (yapımı ve etki düzeyi) : Yapım ; WeIIa L'oreai,

Zotos Etkili: l Nolu

9. Seçilen Perma bigudilerinin boyları : Molten bigudileri gibi küçük spiral bigudiler10. Sarma Yöntemi :Küçüfc tutamlar, her bigudi alternatif yönlerde sanlabilîr.

11. İşlem Süresi: İmalatçının Talimatlarına göre


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət