Ana səhifə

Övgü Sayın İsmail Parlatır’a Pro Cultura Hungarica Ödülünün takdim edilmesi münasebetiyle


Yüklə 27 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü27 Kb.
Övgü
Sayın İsmail Parlatır’a

Pro Cultura Hungarica Ödülünün

takdim edilmesi münasebetiyle

İsmail Parlatır, 1971 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. 1982’de doktora, 1988’de profesör ünvanını aldı. Çok sayıda bilimsel değere sahip kitap ve makale onun adını taşımaktadır.


Sayın Profesör Parlatır, 2000 yılında Macar Bilimler Akademisi Kütüphanesi’nin eşsiz değerdeki Türkçe el yazmaları kataloğunun Macar-Türk işbirliğiyle hazırlanmasını ve yayımlanmasını önerdi.
800’den fazla el yazmasını içeren koleksiyonun kataloğunun hazırlanması, Profesör İsmail Parlatır’ın girişimi üzerine ve özverili çalışması sayesinde gerçekleşmiştir.
Büyük bilimsel değere sahip kataloğun Türkçesi 2007’de Ankara’da yayımlandı ve İngilizcesi de aynı yıl Budapeşte’de neşredildi. Uluslararası bilim dünyası tarafından takdir edilen eserin basımında Macar ve Türk Bilimler Akademisi mükemmel bir işbirliği gösterdi.
Bu çalışmaların yayımlanması Macaristan’da bulunan kültür hazinelerinin ortaya çıkarılmasına önemli katkıda bulundu. İsmail Parlatır’ın ismini taşıyan ciltler, Türkolojinin Macar ve Türk temsilcilerine ortak geçmişin incelenmesinde bilim için önemli kaynakları dahil etmelerini mümkün kıldı.
Sayın İsmail Parlatır’ı, Macar ve Türk milletinin kültür ilişkilerinin zenginleştirilmesi için ifa ettiği faaliyetin takdiri olarak Macaristan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisinin girişimi üzerine Macaristan Cumhuriyeti Ulusal Kaynaklar Bakanı Miklós Réthelyi, Pro Cultura Hungarica ödülü ile taltif etmektedir.
Sayın İsmail Parlatır, Macarlar Sizinle gurur duyuyor!
Başbakan Yardımcısı Sayın Zsolt Semjén’den ödülü takdim etmesini rica ediyorum.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət