Ana səhifə

Övgü Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na Macaristan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Subay Haçı (Sivil Bölümü) devlet nişanının takdim edilmesi münasebetiyle


Yüklə 29 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü29 Kb.
Övgü
Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na

Macaristan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Subay Haçı (Sivil Bölümü)

devlet nişanının takdim edilmesi münasebetiyle

Yukarı Macaristan Beyi, Habsburg karşıtı hareketin önde gelen lideri İmre Thököly ve II. Ferenc Rákóczi’nin annesi olan eşi İlona Zrínyi, Rákóczi Özgürlük Savaşı öncesinde 1701 yılından itibaren Osmanlı İmparatorluğu’na sığınmıştır. Vefatlarına kadar devam etmiş olmakla birlikte Türk halkının saygısını göstermede eksik etmediği İzmit ve yakınında bulunan Karatepe Köyüne bağlı “Çiçek Tarlası”nda sürgün hayatı yaşadılar. Macar Hükümeti, 1906’da küllerini törenle Macaristan’a getirtmiştir.


İmre Thököly’nin İzmit Ermeni Mezarlığı’nda bulunan mezarının yerine Macaristan ozaman bir anıt inşa ettirmiş, ancak I. Dünya Savaşı ve bunu izleyen dönüşüm sırasında bu anıtın büyük bir bölümü yok olmuştur. Ozamandan bu yana Thököly’nin anısını yaşatan hiç bir anıt olmamıştır.
Ölümünün 300. yıldönümü münasebetiyle 13 Eylül 2005 tarihinde – Macarların ve Türklerin örnek gösterilecek işbirliği ile – İmre Thököly’nin anısına ortaklaşa bir anıt diktik. Bunun için 2004 yılından bu yana Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olan İbrahim Karaosmanoğlu’na en büyük teşekkürü borçluyuz.
Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı, seçilmesinden bu yana Kocaeli’nin Macar hatıralarının muhafaza edilmesi ve Macaristan ile işbirliğinin güçlendirilmesi için seçkin bir çaba gösterdi. Kendisinin bizzat rol üstlenmesi sayesinde 2008 yılında Kocaeli’de İmre Thököly Anı Evi açılabildi ve bir sokağa Thököly adı verilebildi. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı, İmre Tököli Dostluk Derneği’nin Macar-Türk kültürel ve iş ilişkileri kurulmasının güçlendirilmesine yönelik faaliyetlerini desteklemektedir. Kocaeli ve Székesfehérvar arasındaki işbirliğinin mimarı oldu.
Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı, amacı, yakın geçmişte kaybettiğimiz dünyaca ünlü Macar mimar İmre Makovecz ve mimar Lőrinc Csernyus’un planları temelinde, Türk-Macar Devlet ve Belediye ortaklarının işbirliğiyle İlona Zrínyi ve İmre Thököly’nin sürgün yaşadığı yerde bir Anı Evi kurulması olan projeyi yıllardır desteklemektedir.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nu Macar-Türk ekonomik ve kültürel ilişkilerinin güçlendirilmesi ve Thököly Muhaceretinin Türkiye’deki anı yerlerinin yaşatılması için gösterdiği çabaların takdiri olarak Macaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı János Martonyi’nin girişimi, Başbakan Viktor Orbán’ın önerisi üzerine, Macaristan Cumhurbaşkanı Pál Schmitt Macaristan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı Subay Haçı (Sivil Bölümü) ile taltif etmektedir.
Sayın İbrahim Karaosmanoğlu, Sizinle gurur duyuyoruz!
Cumhurbaşkanı Sayın Pál Schmitt’ten Liyakat Nişanını takdim etmesini rica ediyorum.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət