Ana səhifə

Okul Adı : Tarih: …/…/20… Yaş Grubu : Öğretmen Adı : amaçlar ve kazanimlar


Yüklə 0.56 Mb.
səhifə1/20
tarix27.06.2016
ölçüsü0.56 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20
GÜNLÜK PLAN


Okul Adı : Tarih: …/…/20…

Yaş Grubu :

Öğretmen Adı :


AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

PSİKOMOTOR ALAN


Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

9.Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.

13.Malzemeleri istenilen nitelikte keser.

14.Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır.



Amaç 4. Küçük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme

Kazanımlar

1.Nesneleri kopartır / yırtar.




SOSYAL DUYGUSAL ALAN

Amaç 2. Duygularını fark edebilme

Kazanımlar

1.Duygularını söyler.

2.Duygularının nedenlerini açıklar.

3.Duygularının sonuçlarını açıklar.



Amaç 3. Duygularını kontrol edebilme

Kazanımlar

1.Olumlu / olumsuz duygu ve düşüncelerini uygun şekilde ortaya koyar.



Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme

Kazanımlar

Görsel sanat etkinliklerinde özgün ürün yapar.



DİL ALANI

Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme


Kazanımlar

2.Sohbete katılır.

4.Belli bir konuda konuşmayı sürdürür.

5.Söz almak için sırasını bekler.



Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme

Kazanımlar

5.Dinlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü vb. yollarla sergiler.




BİLİŞSEL ALAN

Amaç 2. Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme

Kazanımlar

2.Olay ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.



Amaç 3. Dikkatini toplayabilme

Kazanımlar

2.Dikkatini nesne /durum / olay üzerinde yoğunlaştırır.



Amaç 15. Nesnelerle basit toplama ve çıkarma yapabilme

Kazanımlar

2.Nesne grubundan belirtilen sayı kadar nesneyi ayırır.

6.5 içinde çıkarma gerektiren problemleri çözer.

ÖZ BAKIM BECERİLERİ


Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme

Kazanımlar

1.Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.

2.El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.


ETKİNLİKLER

ÖĞRENME SÜRECİ

Serbest Zaman Etkinlikleri

SDA A11 K4

ÖBA A1 K1,2


Öğretmen çocukları karşılar. Onlarla selamlaşır. Hal hatır sorar. Köşelere yönlendirerek çocukların planları doğrultusunda çalışmalarda bulunmasına imkan sağlar. Ardından toplanma, temizlik ve beslenme çalışmaları yapılır.

Türkçe ve Drama Etkinlikleri

SDA A2 K1,2,3

A3 K1

DA A4 K4,5



A5 K5

Öğretmen çocuklara bu haftanın Yeşilay haftası olduğunu söyler ve bu haftanın öneminden bahseder. Vücudumuz için zararlı olan içki, sigara, uyuşturucu gibi olumsuz maddelerden bahsedilir. Bunların ve bunları kullanıp hasta olmuş kişilerin resimlerini gösterir. Yeşilayın bütün bu kötü maddelere savaş açtığı ve Yeşilaycıların bunları hiç sevmediğinden bahseder. Sonra da çocuklara “biz de bunları sevmiyoruz o zaman biz de artık Yeşilaycıyız ve bu kötü maddelerin düşmanıyız” der.

Yeşil temiz bir hilal


Yepyeni doğmuş gibi.
Ak bir bayrak üstüne
Gelip de konmuş gibi.

Bu bayrağın vatanı,


İnananların kalbi,
Yeşilay’ın altında
Hepsi kaynaşmış gibi.

İçkinin baş düşmanı,


Bu yeşilaycılardır.
Savaşları durmadan,
Sürüp gider yıllardır.
Ardından sigara içen bir adamın draması yapılır. Önce sigara içiyormuş gibi yapılır. Sonra yavaş yavaş güçsüzleşmeye ve öksürmeye başlanır. En sonunda da yere yığılıp hastaneye gidilir.

Sanat Etkinlikleri

PMA A2 K9,13,14

A4 K1


Öğretmen çocuklara sigara içen bir insan yapacaklarını söyler. Baş, gövde ve gövdenin üzerinde akciğerleri olan bir insan resim dağıtır. Çocuklar akciğerleri siyah elişi kağıdını yırtma yapıştırma tekniğini kullanarak tamamlar. Sonrada ağız, burun vs. çizerek başı tamamlarlar. Çocukların yaptığı resmin yanına bir de kartondan sigara yapılarak yapıştırılır. Çalışma sırasında özellikler yaptıkları resmin zararlı alışkanlıkları olan bir insan resmi olduğunun üzerinde durulur.

Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

BA A2 K2


A15 K2,6

(Zihn.Gelş.Seti 6) Sayfa 36 daki çıkarma işlemi çalışma sayfası ve sayfa 37 deki “yukarıdaki resimlerde aynı renkte olanları bul ve daire içine al” yönergeli çalışma sayfası yapılır.


Fen ve Doğa Etkinlikleri

DA A4 K2,4,5

BA A3 K2


Öğretmen sınıfa bir sigara getirir. Sigarayı yakar ve içinde su bulunan bir cam bardağa atar. Sudaki değişimler gözlenir. Suyun temiz yüzeyi yavaş yavaş sarı kötü bir renk alır. Sonra öğretmen çocukların tek tek bu suyu koklamasını ister. Çıkan kötü koku ve suyun aldığı kötü renk çocuklar tarafından gözlenir ve sigaranın zararları bir kez daha hatırlanır.



Değerlendirme


  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət