Ana səhifə

Nadevani paradižniki


Yüklə 119.5 Kb.
tarix27.06.2016
ölçüsü119.5 Kb.
Nadevani paradižniki

Paradižnik izdolbemo in nadevamo z mešanico lahke skute, kuhanega jajca, zeliščnih začimb, soli in popra. Pečemo v pečici cca. pol ure.


Potrebujemo:
6 večjih trših paradižnikov
4 piščančje zrezke
2 pesti gob
začimbe: origano, timijan, česen, mešanico mediteranskih začimb, sol, poper, peteršilj
smetana
parmezan
olje

Priprava:


Z žlico izdolbemo paradižnike. Sredico damo v mešalnik skupaj z začimbami: origano, mediteranske začimbe, poper in spasiramo. Na olju prepražimo na kocke narezano piščančje meso in gobe. Postopoma dodajamo česen in peteršilj in sol, čisto na koncu pa še ščepec timjana. Pražimo na srednji temperaturi približno 15 minut. Odstavimo in damo v cedilo, da maščoba odteče.
Sledi ljubezensko delo – nadevamo z ljubeznijo paradižnike. V pekač zlijemo spasirano paradižnikovo omako z začimbami in dodamo poljnene paradižnike, ki jih prelijemo s smetano za kuhanje. Pečico segrejemo na 200 stopinj in pečemo približno 20 minut. Na koncu paradižnike potresemo s parmezanom in damo nazaj v pečico, da se sir stopi.

Polnjeni paradižniki s tunino kremo (recept iz Montignaca)


4-5 večjih paradižnikov
50g kislih kumaric
sol, poper, česen po okusu
olivno olje

za nadev:


200g tune v slanici/lastnem soku
50g kaper
50g oliv brez koščic
50g inčunov v olju

Sestavine za nadev zmeljemo, in dodamo na kocke narezane kisle kumarice. Paradižnike izdolbemo, napolnimo z nadevom in postavimo v hladilnik za 2-3 ure.


Po mojih izkušnjah je kaper odločno preveč, ker zelo grenijo! Dovolj bi jih bilo že 5-10g, inčune pa se da izpustiti!
Po 2-3urah kapre pridejo zelo do okusa!

Bučni polpeti (simonkin recept)

½ kg naribanih buč


20 dag ovsenih kosmičev
1 jajce
1-2 čebuli
peteršilj, sol, poper

Buče olupiš in naribaš, posoliš in pustiš stati, da spustijo vodo, nato jih ožameš. Čebulo popražiš, da porumeni. Dodaš jo k bučam, nato še kosmiče in jajca. Vse skupaj zmešaš, dodaš začimbe. Pomembno je, da masa nekaj časa stoji, kakšno uro, lahko tudi čez noč, da se kosmiči napojijo. Segreješ teflonsko ponev in s pomočjo žlice oblikuješ polpete. Ti so lahko večji, manjši, debelejši, tanjši. Pečeni so dokaj hitro, sicer odvisno od debeline. Lepo se spečejo tudi na peki papirju v pečici. Dobri so topli ali hladni. (prirejeno po Backu s Prehrane)

Izkušnje in namigi:
- Originalni recept ima 2 jajca, namesto 5 dag kosmičev pa 1 pest pšeničnega zdroba. Zaradi zdroba so menda bolj rahli. Za boljšo vezavo se lahko doda nekaj moke, bele ali koruzne. Zgornji recept je minimaliziran, da se zniža GI indeks (Montignac), okus je ne glede na to enako super.
- Pride okoli 10 srednje velikih polpetov oz. en pladenj v pečici.
- Del kosmičev lahko zmelješ.
- Masa je toliko mokra, da ne gre z rokami delati polpetov. Kar z žlico jih dajem v ponev ali na pekač, pok, en kupček, potem pa z žlico potlačim, da nastane polpet.
- Če jih delaš malo več, peka v ponvi traja in traja. Moti me tudi, da se koščki vseeno žgejo v ponvi, sama ponev se pregreva, razmišljam, kako se pregreva tisto malo olja. S te strani jih je bolje na hitro zapeči na več olja. Če jih pečeš v ponvi čisto brez olja, se precej posušijo in dalj časa traja.
- Za peko v pečici z žlico oblikujem polpete na peki papir na pladenj, dam v (ventilatorsko) pečico ponavadi poleg še česa, krasno se spečejo v približno ½ ure na 180°C, vsi hkrati in nič ni treba obračati. Prvič so se mi sicer čisto izsušili, verjetno sem jih predolgo pekla.
- Lahko dodaš malo naribanega sira, sploh če izpustiš jajce.
- Če jih kasneje pogreješ v pečici, na vrh daš žličko paradižnikove omake in malo sira, ostanejo bolj sočni.
- Če delam iz svežih buč, jih pečene tudi zamrznem. Zložim na pladenj, potem preložim v vrečko.
- Poleti višek buč naribam, ožamem, po ½ kg razdelim po vrečkah, nato v zamrzovalnik. Je ravno za eno peko.

Jajčevci s parmezanom

Za dve osebi


sestavine:
2 jajčevca
olivno olje
ena konzerva paradižnikovih koščkov
2 stroka strtega česna
nariban sir
20g parmezana

Jajčevce očistimo in narežemo po dolgem. Zložimo jih na pekač, eno rezino zraven druge in pokapamo z olivnim oljem. Pečemo v ogreti pečici na 200° 10 minut na vsaki strani, da se zmehčajo in zlato obarvajo.


Medtem damo paradižnik in česen v kozico in zavremo. Nato zmanjšamo temperaturo in kuhamo 10 minut, nato začinimo s soljo in poprom.
V ognjevarno posodo naložimo najprej paradižnik, nato jajčevce, šampinjone, sir. Nadaljujemo, dokler ne porabimo sestavin. Na koncu potresemo še s parmezanom in pečemo 30 minut na 180°.

Pizza

Skratka naredim testo:


225g polnozrnate moke
1/2 kocke kvasa
125ml mlačne vode
1 čajna žlička soli

Zamesim testo in pustim, da vzhaja. Vzhajano "raztegnem" čez pekač za pice, pomažem s paradižnikom (mezga + voda + origano). Potem obložim s tem, kar pač imam pri roki :P . Danes so bile to gobe (obvezne! ;) ), olive (tudi obvezne zame), pa nalistana čebula, pečena paprika, lahko tudi sesekljan česen... ali pa sveža paprika, nalistan svež paradižnik .... Mmmmmm 100variant ! Po vrhu potresem še malo origana- ker ga pač obožujem! Mislim, da ni nič narobe, če naribate na pico tudi minimalno lahkega sira.


Pico nato pečem pri 250stopinj kakih 10 min (v navadni pečici)

Paradižnikova omaka z bučo

400 g jedilne buče


800 g zrelih, mesnatih paradižnikov
3 žlice olja
2 čebuli
sol
1 žlica na grobo zmletega popra
šopek drobnjaka

Bučo olupimo, odstranimo ji pečke in vlaknati del. Odtehtamo 300 g očiščene buče in jo na grobo naribamo. Paradižnike potopimo v vrelo vodo, nato jih oplaknemo z mrzlo in olupimo. S semenjem vred jih sesekljamo. Čebuli olupimo in na drobno sesekljamo. V kozici segrejemo olje in med mešanjem počasi pražimo čebulo, da se zmehča ter postane steklasta. Dodamo bučo in jo med mešanjem nekoliko prepražimo. Dodamo sesekljane paradižnike. Vse skupaj pražimo na zmernem ognju in med mešanjem 10 minut. Pikantno začinimo s soljo, poprom in sladkorjem. Potresemo z narezanim drobnjakom.

Omaka se prilega k testeninam ali rižu. Če nimamo zrelih sezonskih paradižnikov, uporabimo vložene paradižnike – pelate – iz konzerve.

Lačnih ust: 4


Čas priprave: 15 (minut)
Čas kuhanja: 15(minut)
Zahtevnost: Nizka
Če delaš omako kot prilogo k testeninam ali rižu, jo moraš narediti brez olja!

Prisiljeno (presno) zelje

1 svežo glavo zelja ali 1/2 (za dve osebi) narežeš na rezance, skuhaš v slanem kropu (15 minut), vodo odliješ (da ni grenko zelje), še enkrat vodo doliješ, da zavre, dodaš začimbe: sol, poper, kumino, česen in to je potem približno to. Ker v originalu (pa smo spet tam), daš zraven podmet iz moke in pire krompir, da se zgosti ...

Bi lahko dodali tukaj npr. pz kus kus za zgostitev? Mislim, da ja.

V glavnem, mislim, da je tudi brez teh dveh dodatkov (moke in krompirja) tale zadevščina čisto užitna. Je pa lahko dodatek npr. pz testeninam, če že prej ne daš kaj noter za gostitev.


Jaz pri tem zelju ne uporabljam nič moke (največkrat ga imam za prilogo k mesu), lahko pa del zelja zmiksaš v gosto kašo in s tem zgostiš preostanek (če imaš za k testeninam), pa dodaš še malo lahke smetane (če imaš kot prilogo k mesu). Ja, pa meni je všeč, če ga malce okisam (zelo malo).

Zelenjava na žaru

Sestavine:


1 majhna bučka
1 rumena paprika
1 rdeča paprika
1 šopek mlade čabule
200 g šampinjonov
6 žlic oljčnega olja
150 g različne solate (npr. rukole, radiča in zelene solate)
2 žlici kisa
1 žlica kaper
1/2 šopka peteršilja

Postopek:


1 Pozimi najprej vklopimo žar v pečici. Zelenjavo operemo in očistimo. Bučko narežemo po dolgem na 1 cm debele rezine, papriko na rezance, mlado čebulo po dolgem na četrtine, gobe pustimo cele ali pa jih - odvisno od velikosti - razpolovimo.
2 Zelenjavo na pekaču pomešamo z 2 žlicama olja, soljo in poprom ter razgrnemo. Pečemo približno 15 minut. Vmes zelenjavo dvakrat dobro premešamo. Za zadnjih 5 minut pečenja, postavimo pekač tik pod grelec.
3 Medtem ko pečemo zelenjavo, očistimo solato, jo operemo, dobro odcedimoin natrgamo na primerne kose.
4 Kis, sol, poper in preostalo olje v skodelici dobro zmešamo, da postane polivka kremasta. Kapre odcedimo. Peteršilj operemo, osušimo in nasekljamo. Potresemo po solati in jo premešamo. Porazdelimo jo na krožnike, dodamo še toplo popečeno zelenjavo in pokapljamo s preostalo polivko. Pojejte čimprej.

Tople kumare

Kumare olupimo, naribamo, posolimo, da spustijo vodo. Vmes popražimo čebulo in česen, dodamo kumare (ki jih še dodatno ožamemo), malo podušimo, nato zalijemo. Kuhamo, dodamo začimbe (sol, poper, npr. česen v prahu, ...), lahko pri tem ostane (svetle tople kumare) ali pa dodamo še: papriko v prahu in paradižnikovo mezgo ali paradižnik, kakor pač delate (temne tople kumare). Takšne lahko jemo skupaj s PZ testeninami ali pa si npr. naredimo pire iz cvetače ali brokolija. Tudi samostojen niso slabe :D

Original recept je sicer tak, da prepražiš na olju moko, nato čebulo itd.
Ali pa moko dodaš vmes. Tukaj to ne pride v poštev, ker je maščoba, ne??? Sem se že naučila? Doda se lahko tudi kakšna žlica kisle smetane.

Original najbolj zraven paše pire krompir, ki ga lahko pri svetlih toplih kumarah vmešaš že vmes, da je bolj gosto ali pa ga daš zraven kot prilogo. No, to pri nas ne pride v poštev. Mislim pa, da je pire iz cvetače ali brokolija ali mešano odličen nadomestek za krompir.

tole jaz v tem času velikokrat naredim. Mojim s krompirjem, sebi pa dam samo lahko kislo smetano in začimbe. Mi temu rečemo tople murke- štajerska jed, baje, zato tko rečemo. zraven skuham hrenovke. Mmmmmm, njamsi

Brokolijev narastek

sestavine:


500 g brokolija
1 majhna cvetača
2 dl kisle smetane
sol
muškatni orešček
2 jajci
5 dag parmezana
olje

postopek:


Brokoli operemo in očistimo. Cvetačo operemo in oboje razdelimo na cvetke. Na hitro pokuhamo v vreli slani vodi. Model za torto namažemo z oljem. Vanj naložimo brokoli in cvetačo. Prelijemo z mešanico iz kisle smetane in jajc, ki smo jim dodali muškatni orešček in sol. Potresemo še z naribanim parmezanom. Pečemo v pečici 30 minut pri 180 stopinjah.

Paradižniki na rukoli s svežim sirom

sestavine:


10 dag rukole
30 dag (dve polni vejici) češnjevega paradižnika
30 dag svežega kravjega sira
bazilika
poper, sol
olivno olje
limona

postopek:


Rukolo operemo in dobro posušimo, naložimo na večji krožnik. Oprane paradižnike narežemo na polovičke, sir na koščke. Razporedimo po rukoli.
Popramo s sveže mleto mešanico poprov, po želji solimo, posujemo s svežo baziliko, pokapljamo z olivnim oljem in limoninim sokom.

Dusen por s slanino

sestavine:


80 dag pora
sol
3 zlice olja
8 dag na kockice narezane slanine
2 zlici naribanega sira

priprava:


Por ocistimo, po dolgem prerezemo, operemo in narezemo na kratke rezance. V osoljenem kropu ga kuhamo 15 minut.
Na olje damo slanino, prazimo in ko postekleni, zamesamo odcejen por, nariban sir in 3 zlice vode.
Nad ognjem dobro premesamo.
moja mami si rada naredi tudi por z jajckom. Enostavno poprazi por na cebuli in proti koncu prelije z umesanim jajckom. Pusti na ognju se toliko casa, da jajcek zakrkne in voila... dober tek

Zapeceni jajcevci s skuto

sestavine:


1 velik jajcevec
25 dag skute
sol
1 jajce
petersilj
4 rezine sira
4 debele rezine svezega paradiznika
olje za pomastitev pekaca

priprava:


Jajcevec olupimo in narezemo na pol cm debele rezine. 4 najvecje rezine osolimo in zlozimo drugo na drugo. Cez kake pol ure jih stisnemo, da oddajo grenikasto tekocino. V ponvi segrejemo olje in na njem po obeh straneh popecemo osusene rezine jajcevcev. Polozimo jih v pomasceno nepregorno posodo ali pekac.

Skuto osolimo, primesamo jajce in petersilj. Na rezine jajcevca porazdelimo skutno zmes, pokrijemo s sirom in na sir polozimo se rezine paradiznika.

Posodo damo v pecico, razgreto na 200 stopinj C, da se jed rumeno zapece. Postrezemo takoj.

Zelje s papriko in paradiznikom

sestavine:


1 zeljna glava
4 zlice olja
2 zlici sesekljane cebule
sol
kumina
3 ociscene in na rezance narezane paprike
2 olupljena in narezana paradiznika ali pol konzerve pelatov (20 dag)
2 zlici kisle smetane

po zelji:


1 kuhana kranjska klobasa ali pecenica

priprava:


Zeljno glavo narezemo tanko kot za zeljno solato, polijemo z vrelo vodo, pokrijemo in cez 5 minut stresemo na cedilo.
Na olju sprazimo cebulo, po zelji dodamo narezano klobaso, odcejeno, poparjeno zelje, sol in kumino ter dusimo na majhnem ognju 40 minut. Nato dodamo papriko in paradiznik ter dusimo se 15 minut.
Nazadnje primesamo smetano.

Pire iz cvetace in brokolija

sestavine:


1 manjsa cvetaca
1 brokoli
sol
1 dl sladke ali kisle smetane
1 zlica olivnega olja
sok 1 limone

priprava:


Brokoli in cvetaco operemo, odstranimo liste in ju razdelimo na cvetke. V loncu zavremo vodo, jo osolimo, dodamo limonin sok in vanjo stresemo brokoli in cvetaco. Kuhamo okoli 10 minut. Odcedimo. V mikser damo odcejen brokoli, cvetaco, smetano in olje. Zmiksamo, da dobimo gladek pire. Cvetacni pire je dober tudi hladen, primerno okisan z limoninim sokom.

Postrezemo ga k ribam ali mesu.



Cvetačin pire

Zelo dobra priloga k mesku!


Polovico cvetačine glave-500g- (brez listov) dam v mikrovalovko, dodam pol deci vode in dam kuhat na 60% za 18-20min. Kuhani cvetači dodam 5 dag lahke margarine, ščep soli in ščep popra, lahko pa tudi kako žličko lahke kisle smetane. Vse skupaj pretlačim z lopatico za pire in odlična priloga je gotova! ;)
Cvetača je full hitro kuhana. Razdeli jo na cvetke in daj v osoljen krop in naj ti rahlo vre kakih 5 min- jaz jo ponavadi probam, če je že kuhana (ne maram, da je čisto rakuhana) ;)

Zelenjavna omleta

žlica olivnega olja


50 g pora- narezanega na kolobarja
1/2 rdeče paprike- sesekljane
100 g špinače- grobo narezane
50 g brokolija- razlomljenega na socvetje
5 jajc
50 g lahke skute
40 g parmezana- naribanega

V večji teflonski ponvi segrejemo olje in primešamo očiščeno in pripravljeno zelenjavo. Solimo in pražimo pribl. 10 min. V posodo ubijemo jajca ter jih dobro umešamo s skuto in naribanim parmezanom.


Jajca prilijemo praženi zelenjavi, pokrijemo s pokrovko in pečemo na zmernem ognju približno 5 minut.Omleto obrnemo in zapečemo še s spodnje strani.
Hitro pripravljena jed, ki je kot samostojna jed namenjena za 2 osebi, kot priloga k mesu pa za 4 osebe.

Jajca iz pečice po mehiško

žlica olivnega olja


1 sesekljana čebula
2 strta stroka česna
400 g pločevinka paradižnika v koščkih
1/2 očiščene in nakockane rdeče paprike
2 naribani bučki
1/2 žličke ostre paprike
pekoča čilijeva omaka
4 jajca
velik ščep sladke rdeče paprike
peteršilj
1/2 rumene paprike
sol

Segrejemo olje in prepražimo čebulo in česen, primešamo paradižnik, papriko, bučki, ostro papriko in čilijevo omako. Dušimo 15 min. oz. tako dolgo, da se mešanica malo zgosti in odvečna voda izpari. Posolimo. Predenemo v plitvo jena posodo. Z žlico naredimo v zelenjavo štiri vdolbine in v vsako previdno ubijemo jajce. Damo v pečico in pečemo 10 min. oz. tako dolgo, da jajca zakrknejo,. na 180 stopinj. Potresemo s ladko rdečo papriko in po želji še s peteršiljem.



Leča z gobami

20dag leče


1/2 kg svežih gob
1 čebula
2 stroka česna
5 dag arašidov
žlica olivnega olja
šopek drobnjaka
peteršilj
poper, sol

Lečo preberemo in namočimo čez noč. Naslednji dan vodo zamenjamo in lečo skuhamo. Na olju prepražimo narezane ali cele gobe. (Jed je najboljša z jurčki in lisičkami, a tudi s šampinjoni je zelo okusna.) Gobe začinimo s soljo in poprom ter dodamo drobno narezane arašide. Med lečo primešamo drobno narezano čebulo in česen, začinimo jo s soljo, poprom in potresemo s sesekljanim drobnjakom. Jed lahko zmešamo kot rižoto, ali pa ponudimo lečo kot prilogo.



Narastek s cvetačo in brokolijem

Sestavine:
Šampinjoni 200g
Cvetača 300g
Brokoli 300g
Čebula 1 kos
Paradižnik - svež 150g
Olivno olje
Sol
Jajce - kokošje 4 kosi
Sladka smetana 1dl
Parmezan 100g
Peteršilj
Poper

Priprava
Šampinjone dobro operemo in prerežemo na polovico. Brokoli in cvetačo operemo in razdelimo na cvetke. Kuhamo ju nekaj minut, nato zelenjavo dobro odcedimo. Čebulo sesekljamo. Paradižnike operemo in razrežemo. V ponvi segrejemo olivno olje, ter prepražimo čebulo in šampinjone. Dodamo paradižnike in vse skupaj nekoliko podušimo ter solimo. V posodi zmešamo jajca, parmezan in sladko smetano. Dodamo še sesekljan peteršilj, sol in poper. Jena pekač namastimo in vanj stresemo cvetačo, brokoli in šampinjone s paradižnikom. Zelenjavo prelijemo z jajčno mešanico, pokrijemo z alu folijo in pečemo 40 min na 180° C.
Jaz sem si tale narastek danes spekla in bil je odličen. Dala sem samo žličko olivnega olja, da sem prepražila čebulo. Pekača nisem mazala, ker sem pekla v jena posodi. Dodala sem pa še pol rdeče paprike zaradi večje barvitosti jedi in samo polovično količino parmezana ;)

Ohrovtovi zvitki v paradižnikovi omaki

Za 8 vzitkov (4osebe) potrebujemo:


200g čebule
220g ohrovta
130g zelene paprike
80g ovsenih kosmičev
200g pasiranega paradižnika
česen, olje, sol, poper, začimbe

Od glavice ohrovta odstranimo 8 večjih listov in jih blanširamo, ter odcedimo in posušimo. V delu te vode namočimo ovsene kosmiče. Ponev rahlo namastimo, prepražimo čebulo, dodamo na kocke narezano papriko in preostali ohrovt, ki ga tanko narežemo ter nasekljan česen. Vse skupaj na kratko podušimo, ugasnemo in dodamo rahlo ožete kosmiče. Ko se masa malce pohladi, jo nadevamo na ohrovtove liste, zvijemo in spnemo z zobotrebcem. V posodi zavremo pasiran paradižnik z malce vode in v to vložimo ohrovtove zvitke, ter na zmernem ognju kuhamo približno 15 minut.


Meni osebno poleg zelo sodijo: V sopari kuhani cvetačni cvetovi, ali mix kuhane cvetače in brokolija ali kuhane glavice brstičnega ohrovta. Lahko pa preotanek ohrovta zrežemo na četrtinke ga dušimo v sopari in ponudimo poleg.

Bučke z lahko kislo smetano

Za 5 OSEB potrebujemo


1 kg malo večjih bučk, lahko je tudi tista velika
1 manjša čebula
koper
peteršilj
sol, poper
lahka kisla smetana z 10% mm
žlica olja z okusom po maslu - dobite v Mercatorju

Priprava


Bučke očistimo in narežemo na manjše 0.5 cm kockice. Če imamo veliko bučo, jo olupimo in odstranimo semenje. Na žlici olja malo prepražimo drobno nasekljano čebulo in ko malo porumeni stresemo gor bučke. Posolimo in dušimo v pokriti posodi približno 10 do 15 minut. Bučke se morajo malo razpustiti. Odkrite še malo povremo, da voda izhlapi. Dodamo koper in dve žlici lahke kisle smetane ter malo pokuhamo. Na koncu še dosolimo po okusu, popopramo in dodamo veliko sesekljanega peteršilja.

Ponudimo kot prilogo k kuhani govedini.



Nadevane melancane

-melancane,


-paradižnik,
-sir,
-sol,
-poper,
-origano,
-timijan,
-olje

Pripraviš nadev: sredico melancan narežeš na kocke. Te prepražiš na olivnem olju, začiniš. Pražiš 10 minut (do mehkega).


Paradižnik olupiš, narežeš na kolobarje.
Vzameš polovice melancan, jih nadevaš z nadevom, nato položiš kolobarje paradižnika, ter na koncu posuješ z naribanim sirom. Pečeš v vroči pečici okoli 40 minut.

Brstični ohrovt z makom

75 dag brstičnega ohrovta


1 žilička olivnega olja
2 žlici suhega sherryja ali prošeka
1 1/2 žlica makovih semen
ščepec naribanega muškatnega oreška
sol in poper po okusu

Brstičnemu ohrovtu obrežemo stebla ter porumenele liste in vsakemu na dnu vrežemo »X«. Skuhamo ga v osoljenem kropu, približno 10 minut, da ohrani barvo in ostane še nekoliko hrustljav.


Medtem v majhni ponvi segrejemo olje. Vmešamo sherry ter makova semena in na blagem ognju kuhamo 3 minute. Začinimo z muškatnim oreškom, poprom in soljo. Z omako prelijemo vroč, odcejen brstični ohrovt, temeljito premešamo in takoj ponudimo

Artičoke v olju (specialiteta dalmatinske kuhinje)

12 artičok (ali 20 manjših)


suho belo vino
kis
2 limoni
12 listov lovora
2-3 klinčka
origano
peteršilj
poper v zrnju, olivno olje

Artičoke očistite in jim odrežite steblo. Če so prevelike, jih razrežite na četrtinke. Dajte jih v lonec in prelijte z vodo, ki ste ji dodali limonin sok, zato da ne potemnijo.


Dodajte 1/2l vode in pol kozarca kisa, klinčke, sol in kuhajte 20 minut. Kuhane artičoke vzamite ven in jih obrnite na bomabažni krpi na glavo, da se odcedijo. Dlje ko jih boste pustili (lahko tudi nekaj ur), boljše bodo. Če bodo listi mokri, do njih ne bo moglo prodreti olje in jih začiniti.

Odcejene artičoke zložite v steklene posode. pokrijte z olivnim oljem, začinite z lovorjem, origanom, poprom v zrnju in šopkom narezanega peteršilja. Posodo hermetično zaprite in shranite na temnem mestu vsaj teden dni preden z artičokami postrežete.

(Idealno za kakše bolj svečane obroke, ali takrat, ko imamo več ljudi naročenih na obrok-praznovanja)

Grah s pršutom in baziliko

50 dag izluščenega mladega graha


olivno olje
4 mlade čebulice
1 šopek bazilike
20 dag kraškega pršuta
sol, poper

Grah skuhamo v osoljenem kropu.


Baziliko oplaknemo, osušimo in nasekljamo. Mlade čebulice narežemo na tanka kolesca, rezine pršuta pa na trakove. V kozici segrejemo nekaj žlic olja, dodamo čebulico in pršut ter pražimo nekaj minut. Ko je pršut že nekoliko hrustljav, kozico odstavimo ter pokapamo odcejen grah.

Zmešamo in začinimo s soljo in poprom. Potresemo z baziliko in postrežemo. Namesto pršuta lahko uporabimo panceto ali piščančje/puranje prsi v ovoju.



Stročji fižol s praženimi pistacijami

0,5 kg stročjega fižola


5 dag izluščenih pistacij
2 žlici olivnega olja
neškropljena limona, sol, poper.

Stročji fižol operemo, nato pa strokom porežemo konce. Fižol skuhamo v osoljeni vodi, ga prelijemo z mrzlo vodo in odcedimo. Pistacije nasekljamo. Limonino lupinico nastrgamo, limono ožamemo. V kozici segrejemo olje.


Dodamo pistacije in limonino lupinico ter pražimo dve minuti. Dodamo še fižol, prilijemo limonin sok, zmešamo in zelo kratko popražimo.

Dosolimo in začinimo s sveže mletim poprom. Takoj postrežemo.



Brstični ohrovt z gorčičnimi semeni

žlička olivnega olja


6 šalotk, olupljenih in razrezanih na četrtine
600g brstičnega ohrovta
žlička gorčičnih semen
žlica lahke kisle smetane
sol, poper

Na olivnem olju prepražimo šalotke (približno 10 minut), dokler ne postanejo zlato rumene. Medtem skuhamo brstični ohrovt (približno 10 minut) in dobro odcedimo. Kislo smetano in gorčična semena vmešamo k šalotkam in dobro premešamo, dodamo brstični ohrovt, solimo in popramo.



Dušena blitva s pinjolami

žlička olivnega olja


1 žlica pinjol
1 strok česna
so, beli poper
blitva

V kozici segrejemo olje in dodamo pinijole. Med neprestanim mešanjem jih nekoliko prepražimo, dodamo nasekljan česen in premešamo. Potem dodamo še očiščeno in narezano blitvo. Pokrijemo in dušimo kake 3 minute. Na konu še blago solimo in dodamo mleti beli poper.


Pri serviranju (posebno če poleg jemo ribe) lahko na krožniku (pri serviranju) na blitvo položimo še narezane koleščke limone.
Blitvo moramo temeljito oprati, saj se v brazdah listov in med stebli pogosto nahajajo zrnca peska. Koreninice odrežemo, ločimo stebla od listov (zaradi različnega časa kuhanja) in z reber olupimo vlaknato lupino. Na koščke narezana stebla blitve dušimo na olivnem olju ali na maslu pokrite 5 do 10 minut. Nato dodamo na grobo narezane liste in dušimo še 4 minute. Čas kuhanja blitve je različen od sorte do sorte. Po želji lahko dodamo limonin sok ali kis, vendar vedno šele na koncu, sicer postanejo listi sivi.

Brokoli v paradižnikovi omaki

600g brokolija


3dl pasiranega paradižnika
sol, poper
peteršilj
malo olja

Brokoli na kratko pokuhamo v rahlo osoljeni vodi in ga pobereme ven s penovko. Vode ne zavržemo. Na zelo malo olja dodamo pasiran paradižnik, posolimo in popopramo, dodamo nasekljani peteršilj in premešamo. Dodamo odcejeni brokoli in na majhnem ognju kuhamo še toliko časa, da se brokoli zmehča. če postane pregosto, zalijemo z 1-1,5dl vode v kateri smo kuhali brokoli.


Cvetača s slanino

600 g cvetače (cvet)


2 žlici olja
150g dimljene slanine
peteršilj
limonin sok

očiščeno in na posamezne cvetove razdeljeno cvetačo skuhamo v rahlo osoljeni vodi. Slanino narežemo na kockice in na hitro prepražimo na olju. Kuhano cvetačo odcedimo, ji dodamo prepraženo slanino in premešamo. Čez prelijemo limonin sok in posujemo z nasekljanim peteršiljem.



Polnjeni jajčevci

Potrebujemo za 4 osebe


2 večja ali 4 manjše jajčevce
1 čebula
40 dag mletega puranjega mesa
1 jajce
50 g naribanega parmezana ali kateregakoli drugega trdega sira
4 večje mesnate paradižnike
sol, poper, bazilika (najboljša je sveža ali zamrznjena ali vložena v olje), peteršilj
olivno olje

Priprava

Najprej pripravimo jajčevce, tako da jih prerežemo in jim izdolbemo sredico. Dobljene skodelice nasolimo in jih damo v cedilo s prerezano stranjo navzdol, da odteče grenka tekočina. Sredico zrežemo na drobne kockice, prav tako čebulo in vse skupaj damo v hladno ponev z žlico olivnega olja. Malo podušimo in dodamo meso, sol in poper in pustimo, da izpari ves mesni sok. Na koncu vmešamo 1 na kockice narezan paradižnik, ki smo mu odstranili semenje in baziliko ter peteršilj. Odstavimo z ognja in pustimo, da se malo ohladi. Vključimo pečico na 200 stopinj. Zrežemo na kocke preostale paradižnike, ki smo jim prav tako odstranili semenje in jih potresemo na dno pekača v katerem bomo pekli. Zdaj speremo jajčevce in jih naložimo v pekač. V mesno maso vmešamo eno jajce (lahko ga tudi izpustimo, a masa ne bo kompaktna, ko bo pečena) in s to maso napolnimo polovice jajčevcev. V pekač nalijemo še približno 1.5dl slane vode, ga damo v pečico in pečemo cca 30 minut. Vmes malo prekontroliramo, če je potrebno dodat tekočino, da se nam paradižnik ne zasmodi. Ko mine pol ure, vzamemo pekač ven in na jajčevce posujemo sir in vse skupaj še malo zapečemo. (5 minut)

Za tiste, ki se ne prehranjujejo po Montignacu, ponudimo poleg zrnato kuhan riž, čez pa damo paradižnike s pekača. Ostali pa jemo samo jajčevce in paradižnike.

Recept je sila enostaven in vse skupaj je pripravljeno v slabi uri. Sem pa cel postopek malo na dolgo opisala, da bo jasno tudi manj izkušenim kuharicam.

Bučke polnjene s konzervirano tunino

8 srednje velikih bučk
150 g tune konzervirane v olju
2 jajca
ribani parmezan
peteršilj
strok česna
suho belo vino
olivno olje


Bučke operite, osušite in prerežite po dolžini. Izdolbemo sredico, ki jo uporabimo za nadev. Bučkinemu mesu dodamo tunino, ki smo zdrobili z vilicami, jajci, nasekljan peteršilj in česen, posolimo popopramo, dodamo parmezan in premešamo.


Polovičke bučk potem napolnimo s tem nadevom in jih nalagamo v namaščeno posodo za pečenje in zalijemo s kozarcem belega vina. Del parmezana lahko potresemo šele sedaj. Pečemo 30 minut na 160-180°C.
Ta jed je lahko priloga, ali pa samostojna jed (odvisno od količine). Lahko jemo toplo ali hladno.

Sataraš

2 čebuli


4 paprike
10 paradižnikov
sol
poper

V kozici posteklenimo čebulo. Dodamo na tanko narezano papriko in dušimo. Ko se povre tekočina, dodamo na kocke narezan olupljen paradižnik in začimbe. Na malem ognju dušimo me dobčasnim mešanjem. Ko se tekočina povre, je sataraš pripravljen.

Uporabimo ga lahko:
- z dodanim jajcem in malo fruktoze za zajtk
- kot polivko za testenine
- dodamo na koščke narezano feto in ponudimo kot prilogo k pečenemu mesu
- porabimo ga kot osnovo za golaž
- porabimo ga kot osnovo za omake
- nadevamo ga v kozarce in shranimo kot ozimnico
- lahko ga zmrznemo v vrečkah ali posodicah
Količine so približne. Delamo ga po svojem občutku. Nekateri mu dodajajo tudi melancane.

Sataraš je možno zmiksati, dodati par žličk zenfa in žlico kisa nato pa shraniti v kozarce kot namaz na kruh.



Zelenjava s sirom

Zelenjava s sirom po moje :)


*brokoli
*cvetača
*bučka
*šampinjoni
*žlica sladke smetane
*nariban sir
*žlička olivnega olja
Zelenjavo narežemo na koščke. V ponev damo olivno olje in ga segrejemo. Nato dodamo zelenjavo in pokrijemo s pokrovko. Ko se zelenjava malo zmehča, dodamo sladko smetano in spet pokrijemo. Ko je zelenjava dovolj kuhana, čez potresemo sir, pokrijemo in počakamo, da se stopi. Njam :D
Tudi jaz vcasih takole pripravljam zelenjavo, ampak zelo na kratko, da ostane se malo trda. Vcasih najprej preprazim cebulo in potem zelenjavo, lahko pa dodam se ingver in sojino omako. Lahko tudi brez ostalega, je krasna priloga!

Z zdrobom nadevan paradižnik

za 4 osebe potrebujemo:


- 8 lepih zrelih paradižnikov
- 120g polnozrnatega zdroba
- 10 strokov česna
- 16 čnih izkoščičenih in sesekljanih oljk
- 3 žlice sesekljanega peteršilja
- oljčno olje
- sol, poper, kajenskio poper

Paradižnik podolžno prerežemo in z žličko narahlo izdolbemo meso. polovičke položimo na mrežico pekača in damo za 30 minut v pečico razgreto na 160 C. V skledo damo paradižnikovo meso, sesekljan česen, sesekljane oljke in zdrob. DObro premešamo. Začinimo s soljo, poprom in kajenskom poprom. Vse ponovno premešamo in pustimo, da vsaj eno uro stoji, da zdrob nabrekne. Paradižnikove polovice nadevamo z zdobovim nadevom in postavimo za 25 minut v pečico, razgreto na 180 C.




Svaljki iz ajdove kaše

100g kaše skuhamo, zmešamo jo z sesekljanim jajčevcem, zeleno papriko, 1 žličko origana, 1žličko timijana, sesekljanim peteršiljem, sol + poper in 1 strt strok česna. Dodamo 2 žlici dovoljene moke in 1 jajce. Oblikujemo svaljke, ki jih pečemo v pečici na 200c 30min. Serviramo s kakšno omakco.



Paprike s sirom

Rdeče paprike (lahko tud rumene) prerežeš na pol in očistiš, potem pa nafilaš z nadevom. Nadev narediš izs kute, pomešane z enim jajcem, nekaj žlicami kisle smetane, peteršiljem in malenkostjo soli in to vse skupaj spečeš v pečici, dokler ni lepo zapečeno.


Sicer pa jih lahko nafilaš s čimerkoli, naprimer z bučkami, prepraženimi na čebuli in navrh narediš še eno plast skute z jajcem - to je še bolj okusno.

Ajdova kaša z zelenjavo

Sestavine:


1 čajna skodelica ajdove kaše
1 rdeča paprika
1 paradižnik
1 kumara
kis, sol

Postopek:


Zavremo osoljeno vodo, vanjo stresemo ajdovo kašo in kuhamo cca. 10 minut. Kašo odcedimo in ohladimo. Narežemo papriko, paradižnik in kumaro na približno enake koščke. Vso zelenjavo damo v ohlajeno kašo, solimo in okisamo. Serviramo ohlajeno.

Zelje s papriko in paradižnikom

Sestavine:


1 majhna glavica zelja
3 rdeče paprike
4 paradižniki
sol, poper, kis ali limonin sok

Postopek:


Zunanje liste zelja zavržemo. Zeljno glavo razrežemo na četrtine in izrežemo kocen. Zelje tanko narežemo ali naribamo.
Paprike operemo, očistimo in narežemo na trakove. Paradižnike operemo in narežemo na osmine. Zmešamo nekaj žlic olja in kisa ter prelijemo zelenjavo. Solimo, popramo in dobro zmešamo. Solato lahko obogatimo s kockami fete.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət