Ana səhifə

Maniok (Manihot)


Yüklə 34 Kb.
tarix26.06.2016
ölçüsü34 Kb.

Maniok (Manihot)


Rodzaj roślin z rodziny wilczomleczowatych.

Mnóstwo gatunków (około 130) składa się na ten rodzaj. Pochodzą z Ameryki Południowej i Środkowej. Są to drzewa lub krzewy, zawierają sok mleczny. Liście skła­dają się jak dłonie, kwiaty zbijają się w gęste kwiatostany.

Dwa jadalne gatunki to maniok jadalny gorzki (Manihot utilissima) i maniok ja­dalny słodki (Manihot dulcis, aipi). Te dwa gatunki łączy się w jeden: Manihot esculenta, czyli kassawa (maniok jadalny).

Maniok ma korzeniowe bulwy (coś jakby kartofel). Bulwa może być długa na 1 m i ważyć 15 kg. Zbiory z hektara to średnio 100 – 300 kwintale. Niestety bulwy zawierają kwas pruski. Jeśli spożywamy bulwy w stanie surowym to po 2 – 3 miesiącach grozi nam zatrucie. Unikniemy tego nieszczęścia jedząc bulwy gotowane lub smażone.

Wyhodowano już odmiany o bardzo niskiej zawartości kwasu pruskiego. Te można jeść na surowo. Miejmy nadzieję, że nie będzie modyfikowanych genetycznie odmian kassawy.

Do czego nadaje się kassawa? Do jedzenia, do produkcji alkoholu (ponoć bardzo specyficzny smak) a takoż jako farbka do tkanin i jajek wielkanocnych. Inny gatunek, maniok kauczukodajny (Manihot glaziovii) pochodzący z Brazylii, daje gorszą odmianę kauczuku, tak zwany kauczuk ceara.


Pliki na podstawie których będziemy wykonywać obliczenia to pliki o rozszerzeniu CSV (proszę obejrzeć je w notatniku). Excel dzieli dane na kolumny automatycznie, opierając się na przecinkach.

area – obszar upraw w hektarach,

yield – wydajność (w hektogramach z hektara),

production – produkcja w tonach.
Pliki zawierają dane dotyczące 10 lat. Np.  CASSAVA81PROD.CSV oznacza dane z lat 1981-1990 dotyczące produkcji manioku, CASSAVA71YIELD.CSV dane o wydajności z lat 1971-1980. Pliki zawierające w nazwie liczbę 99 zawierają dane dotyczące całego świata w jednym – 1999 – roku.
Zadania.

Po wcześniejszym podziale na 3 grupy proszę:  1. Zebrać w jednym arkuszu dane o produkcji w latach 1961-1999 (grupa I - obszar, grupa II - wydajność, grupa III produkcję).

  2. Sporządzić zestawienie średnich pięcioletnich dla poszczególnych krajów.

  3. Utworzyć wykres dla wybranych dwóch krajów w oparciu o dane 5-letnie.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət