Ana səhifə

Ma tean väga hästi, kes sa oled. Teil pole vist küll täit aru peas


Yüklə 0.76 Mb.
səhifə1/18
tarix27.06.2016
ölçüsü0.76 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18

 1. Ma tean väga hästi, kes sa oled.

 2. Teil pole vist küll täit aru peas.

 3. Ma ei tea, täna vist küll mitte.

 4. Sa oled vist enese üle päris uhke.

 5. Ta on rõõmus, et kõik läks nii hästi.

 6. Ta võttis laualt Hugo peekri, tühjendas selle ainsa sõõmuga, tegi jahilistele aupakliku kummarduse, korjas seina äärest üles meie toidupambu, krabas minul käest kinni ning väljus söögisaalist sirge selja ja võiduka naeratusega.

 7. Headest söökidest, hõbevarrastega õngedest, tammepuust lootsikust, mis nagu luik ruttu ja kergelt mööda vett jooksis, saksamaa sarapuust mõladest ei hoolinud ta enam üldse, vaid ootas õhtut, mil ta kuuleks ilusat laulu.

 8. Vähesed reisijad kössitasid soojahoidmiseks tihedasti üksteise kõrval, hüüatades kooris, kui tõld tavalisest sügavamasse roopasse vajus, ning üks vanamees, kes oli Truros pealetulemisest saadik pidevalt kaevelnud, kargas ägedasti istmelt püsti.

 9. Ministrite kabinetid vahetusid puhuti isegi kaks korda ööpäevas, ja et iga valitsus alustas oma võimuteostust sellega, et tühistas eelmise valitsuse dekreedid ja kehtestas uued, pidin kõhutavalt palju ringkirjadega ümber jooksma.

 10. Ta kõmistab kõnetoolist vägevasti ning on jõudnud juba sisekaabakate, selja tagant antud noahoopide, võitmatu Saksa sõjaväe ning tõotuse juurde meie surnud kangelasi austada, nende eest kätte maksta ja Saksa sõjaväge taasluua.

 11. Soomlastele iseloomulik siunav eluhoiak ja hädaldav maailmakatsumus on neist vorminud sellised, kes armastavad süüa suuri magusaid jäätisi, juua kõva kihinaga õlut, elada inimmõistuse vääriliselt kavandatud korterites.

 12. Siis ma ei kõhelnud kauem, võtsin kaasa poole oma võitlusvõimelisest ratsaväest, mis nüüd koosnes neljast-viiest tuhandest mehest, andsin end Jumala hoolde ja käsku ootamata tormasin otsejoones alla Nasta mõõgameeste kallale.

 13. Aga seda ma olen vist juba öelnud.

 14. Kaks teie hulgast, härrased, tabati täna lobisemas keset tänavat nagu vanad eided, nad loopisid valjul häälel sääraseid sõnu, millest igaüks võib hukutada inimese või tuua neile vähemalt kaasa täiesti ettearvamatuid tagajärgi.

 15. Tal olid punased rohmakad käed, kusjuures paremat käelaba inetas siniseservaline arm, teravate joontega kahvatu nägu, etteulatuv lõug, pikk kongus nina, millist tihti küll ei esine, ning hallide armikestega tähnitud madal otsmik.

 16. Kõigi arvatavate aborti esile kutsuvate vahendite efektiivsuse kohta pole küll usaldatavat statistikat, aga kõige populaarsemad olid Valgete Mägede aiapidajate käest saadud vahendid, mida oli kasvatatud täiesti seaduslikel eesmärkidel.

 17. Ei, ta näeb enda ees midagi roomavat, lausa pealekäivat, seal, kus mõni teine avastaks midagi äärmiselt maalilist, tundliku väärtusskaala, milles just žestide nappus annab käitumisele rikkalikuma valguse ja pooltoonide mängu.

 18. Eesti tervishoiuekspert viib Helmandis ellu Eesti arengukoostööprojekte, korraldab teiste rahastajate tervishoiuprojektide realiseerimist ning nõustab Helmandi provintsivalitsust tervishoiusüsteemi arendamisel.

 19. Alates perestroikast on instituut üldse pankroti äärel, kõneldakse juba profiili muutmisest, Seksiinstituudi loomisest praeguse teoreetilis-praktilise teadusasutuse baasil, ent õpetlased on konservatiivne rahvas ja ei poolda eriala vahetamist.

 20. Mõlemad ristid seisavad oma soklitel ja helgivad hommikupäikeses igaviku sümbolitena, kunagi hõõgunud Maa lihvitud osad, jahtunud ja poleeritud ning nüüd valmis säilitama järelmaailmale igaveseks mõne eduka ärimehe või rikka spekulandi nime.

 21. Siidikübarate siledad küljed läigivad ja välguvad ja siin-seal märkab silm valgeid kraesid, lipsisid, paljaid õlasid või naisterahva edvistavat kaela, mis ainult silmapilgu paigal viibib, käände teeb ja kohe rahvahulka kaob.

 22. Ohvitserid ja sõdurid tahtsid hertsogi eeskuju järgides endale süüa keeta ja tuustisid toiduainete otsinguil läbi mõlemad mainitud külad, kuid veendusid peagi õudusega, et elanikud olid peaaegu kõik söödava endaga kaasa viinud.

 23. Temagi oli oma hariduse saanud kirjandusprofessorite valvsa pilgu all ning meie omavahelised vestlused kujunesid tihti haaravateks ja kiivasteks vaidlusteks, kus kumbki kaitses oma lemmikuid kirjandusmaastikul ja laitis teise soosikuid.

 24. Sellepärast püüabki kurjategija kõigepealt murda, jalge alla tallata, tappa oma füsioloogiat takistava hinge, kuid ta võib täiesti teadlikult ja arukalt palvetada kirikus enne kuritegu ja arukalt kahetseda pärast kuritegu.

 25. Enamik on vait, teised kõnelevad iseendaga, paar haiget väitleb elavalt külastajate ja haigetalitajatega ning paljud konutavad päikese käes vaikides ja üksi, liigutamata, pea longus, kivistunult, kuni nad jälle kongidesse toimetatakse.

 26. Elisabeth nägi selles abielus vahendit Inglismaa kalvinistide lähendamiseks Flandria ja Prantsusmaa protestantidele, aga võib-olla unistas tark valitsejanna ka sellest, et ta pead võiksid ehtida tervelt kolm Euroopa krooni.

 27. Nad muutuvad võimsamaks, kui keegi oskaks oodata niivõrd unustatud motiividelt nagu seksuaalsus, hirmuga segatud iharus, kummitav oht, võllastseenid, bordellistseenid ja sünged toad, milles enesetapjad oma mõtteid hauvad.

 28. Ja kui nad kord silmakirjalikkuse pärast heidetakse põrgu kõige sügavamasse põhja ühes kristlaste ja juutidega, nõidade ja väärjumala kummardajatega, siis kirjutatakse nende süü ja karistus nende endi arvele, mitte Saladini omale.

 29. Alles nad uitasid ümber Sofia kiriku ja imetlesid nii lopsakalt ja jäigalt piki koolitreppi kasvavat kukekannust, ja siiski said neist meditsiiniüliõpilaste ja kohtuarstide üksikasjaliste arstlike uuringute objektid.

 30. Tema toapoiss, kuivatanud ta järjestikku kahe udusulgkergest pärsia puuvillast rätikuga, mähkis ta peenest lõuendist linasse ja andis ta üle juuksurile ning riieturile, kellele omakorda järgnesid parfümeer ja lähimad õukondlased.

 31. Saratseen laulis koguni ballaade veini, pärsia poeetide voolava rubiini ülistuseks, ning lõpuks muutus tema lustlikkus nii sündsusetuks kristlase vastupidistele mõtetele, et ainult sõprusetõotus hoidis teda veel tasakaalus.

 32. Lahingumürin, käsigranaatide kärgatused, koljude killunemine, miinide vingumine ja sissevarisenud punkrites lämbumine on siin jubeda musta maagia varal konserveeritud ning möllab nüüd selles majas rooside ja suve vahel vaikides edasi.

 33. Üks sealne doktorikraadiga isik oli kopeerinud punkt-punktilt praktiliselt kogu tema uurimistöö ning pidi selle just avaldama vastupidise järeldusega, lükates täielikult ümber Ameerika uurija teooria ja hävitades tema kolme aasta töö.

 34. Suures perekonnaraamatukogus säilitati Sofia Vassiljevna kingitud pühendusega raamatut, kuid mitte matemaatikaalast, vaid ilukirjandusteost, sest Sofia Vassiljevna oli harrastanud ka kunstiloomingut, kirjutanud romaane.

 35. Proovisin istuda auto tagaistmele ja fantaseerisin, milline võiks olla mõne minuti pärast algav reis, kui äkki kuulsin taktirütmis kepiklõbinat lähenevat ning keegi silmapaistvalt elegantses reisiülikoonas mees pistis kahus pea aknast sisse.

 36. Pead kandis ta kõrgilt kuklas ja ligistikku asetsevad mustad silmad kotkanina juurel sätendasid halbaennustavalt, kuid tema pilku mahendasid siiski rasked kahvatud laud, mis langedes tõid esile tumedad rõngad silmakoobaste ümber.

 37. Kui oletada, et katoliiklastel ja protestantidel võib olla ühiseid poliitilisi huvisid, klaarigu nad hiljem pealegi oma usuasju, siis võiksid katoliiklased ja protestandid, seega kaks Henrid, kogu ülejäänud inimkonna värisema panna.

 38. Küllap sellepärast, et püüdis jälitada võimalikult märkamatult, ei hakanud ta tagasi pöörduma, vaid viskas pikali ristikupõllule, viinud eelnevalt hobuse varjule sügavasse kraavi, mis Flandrias naabrite krunte üksteisest eraldavad.

 39. Ta seletab, kuidas niisugused haiged välkkiirelt, mõne sekundiga ühest isikust teise lähevad, ja et neid peeti ennevanasti selgeltnägijateks ja pühakuteks, teistel aegadel jälle saatanast vaevatuteks, keda rahvas ebausklikult austas.

 40. Olin just tagasi roninud järsakule, millelt ma alla olin kukkunud, ning läbinud neljakäpukil moorputkepadriku, kõrged taimed, mis kobrutasid kollakasrohelisena minu poole üle puuvõrestiku, ning niimoodi roomates kuulsin hääli ka ülaltpoolt.

 41. Niisugused leidurid, kes on välja mõelnud igavese elu eliksiiri, elektrilise tuleviku ennusti või siis ajamasina nagu antud juhul, peavad kokku põrkama kõigi nende täieliku umbusuga, keda nad püüavad pühendada oma töö saladustesse.

 42. Suurtel lohma-lahma kokkulöödud riiulitel oli reas paksust klaasist pudeleid ja purke, akna vastas aga, vabal kohal, kus riiuleid polnud, seisis mürakas klaasnõu otsekui riidekapi või pigem läbipaistva sarkofaagi mõõtmetega akvaarium.

 43. Alasti kummituslikkust ei loorita õhtuste puiesteede sensuaalne melu, kohvikuterrasside mesine valgus ega need tumedad niisked pilgud, mida siinse linna fantoomid vahetavad bulvaritel üksteisest mööda, kui mitte läbi triivides.

 44. Marmorplokkidest müür oli nüüd ligi üks meeter ja nelikümmend sentimeetrit kõrge ning lootus tärkas mu südames, kui ma toetusin selle haletsusväärse kindlustuse vastu ja hambaid kiristades vaatlesin meeleheitlikku võitlust.

 45. Eskadronide kummalgi küljel, pisut ettepoole ulatudes, oli jälle kaks väeosa, kummaski umbes seitse tuhat viissada odameest, kes moodustasid sõjaväe parema ja vasaku tiiva, toetuseks veel tuhat viissada ratsameest mõlemal pool.

 46. Läbi löövad ainult külmaverelised eneseteostajad, kes tähelepanelikult ümbrust luuravad, inimesi vaenlasteks, sõltlasteks ja kaasamängijateks selekteerivad, illusioonidel end petta ei lase ning täpselt oma võimeid tunnetavad.

 47. Kuid peale kella seitset-kaheksat tühjenevad tänavad kiiresti nii kaubitsejatest kui jalakäijatest, siis võib sind üllatada vaid krimpsus vanaeit, kes ilmub kusagilt kangi alt ja pakub sulle taskulambi valgel veripunaseid roose.

 48. Kõik päevad pärast seda, kui Serjoža oli papli otsas kükitades ja pimedatesse akendesse piiludes näinud vaimusilmas kapteni vägivalda Valentina Stepanovna kallal, mõtles ta naise peale lakkamatult, maniakaalselt, ning järsku.

 49. Ma olen tõesti vist juba kõik öelnud.

 50. Kui ollakse nelikümmend aastat elanud säärast elu, nagu mina, ei või karistamatult sulguda sellele peenutsevale Inglismaale, kus on pügatud hekid ja ülesharitud põllud, jäigad, formaalsed käitumisnormid ja hästiriietatud inimesed igal pool.

 51. Päike hakkas tõusma läänest, kalmistult kostis igasuguseid hääli, oli näha kõndivaid surnuid, kusjuures nende seisukord iga minutiga paremaks muutus, täiskasvanud vähenesid silmanähtavalt ja pisikesed lapsed kadusid kuskile ära.

 52. Seejärel sööstsid võidukad valgusvöödid üle idataeva võlvi, nende vahel rajasid koidu käskjalad kärmelt oma nooljat teed, paisates tontlikud varjukogud laiali ning riivates kaugeid mäetippe, kui lendasid seljandikult seljandikule ja nõlvakult nõlvakule.

 53. Iga teine teadlane oleks Tarantoga asemel pärast sellise hiilgava hüpoteesi avalikku tutvustamist loorberitele puhkama jäänud, kuid professor otsustas enne mitte käsi rüppe panna, kui vähemalt üks röövkartul on kinni nabitud.

 54. Saades Jumala abiga iseseisvaks, nõudis Eesti riik, et venelased oma koledad koletised Paldiskist ära viiksid, kuid vaatamata Ameerikast saabunud kindralile ja just kehtestatud üldmobilisatsiooniseadusele oli ta võimetu sundima.

 55. Ta on maetud ühele linnaäärsele surnuaiale, see on minu meelest nii kole koht, metsaalune tihedalt surnuhaudu täis, igaühe peal mingi kaadervärk ja närtsinud lilli pooleliitristes purkides, rohelises limaseks tõmbunud vees.

 56. Vaevalt oli see tehtud, kui telegraafiametnik mingi edasilükkamatu toimingu pärast ära kutsuti, tema asendaja aga ei teadnud sellest midagi, et Termofeeles juba ära saadetud oli, ja telegrafeeris tema kirjelduse teist korda.

 57. Need purskuvate veejugade sarnaste piilaritega galeriid muutsid hoone sisekülje nii õrnaks ja õhuliseks, et arvasid nägevat enda ümber Taevaväravaid, ning päikesele vastu lõõskava klaasi heiastused täitsid kogu õue jumalikult kuldse valgusega.

 58. Selle kohta on kirjutatud, et tšernobõl tähendab valgevene keeles koirohtu, mistõttu vastavasisuline plahvatus, mille käigus kogu maa hävitava mustusega üle külvati, muud ei tähenda, kui Johannesele ilmutatu asetleidmist in re.

 59. Ma vaatasin iseendaga heideldes korraks üles ja alles nüüd hakkas mulle silma, nagu paljudel itaalia ja hollandi maalidel, laemaalingu täielik ajalooline ebaehtsus, mis vajutas sellele kummalise, minu jaoks lausa õudse pitseri.

 60. Vabariikliku alluvusega linnast oli Jefrem Petrovitš lahkunud, niipalju kui Meri Jakovleva oli kuulnud, isiklikel, perekondlikel põhjustel, olles lahutanud oma naisest pärast kolme lapse ja viie lapselapse seltsis peetud hõbepulma.

 61. Tõenäoliselt võime kohata mõnd prantslaste või flaamlaste jõuku, võib-olla koguni ringihulkuvaid hispaanlasi, aga niisuguses ebamäärases seisundis, nagu on Flandria praegu, on siia pealegi kokku jooksnud seiklejaid igast maailma otsast.

 62. Aeg-ajalt panid lahevee pööraselt purskama vee all mürgeldavad, kohati nähtamatud suplejad või siis teised, nähtavad, kes tõid kuuldavale verdtarretavaid karjeid, kui neid altpoolt näpistuste ja muude jõhkrustega rünnati.

 63. Olgugi et Kärbse hirnumine oli hilisematel aastatel talutavama alatooni omandanud, ei suutnud ta loobuda vedelast röginast, millele järgnes kiire tatilärakas vihmaveetoruplekile, niipea kui ta nägi töötavat päästearmeelast või mõtles pühapäevale ristimistsisternis.

 64. Kui nüüd viimaks tema valitud armuke pekikoogi küpsetamisest ja söömisest tulipunase näoga üle Kiiska-tanta ukse parema jalaga sisse astus, oli mõlemail aega küllalt teineteist pikalt teretada ja teineteisega lähemalt tutvuda.

 65. Kuid nende nüüdsed kohtumised talvekülmas ja pakases, võõrastes trepikodades, kus suudeldes ja kallistades pidi jääma jänesena valvsaks, või kaugetel inimtühjadel tänavatel, kus tuli suudelda külmetavate kangete huultega, olid muutunud ebamugavaks.

 66. Ordumeister oli oma valges pidurüüs ja kandis käes abakust, salapärast ametikeppi, mille omapärane kuju andis põhjust oletustele ja seletustele, et kristlike rüütlite kuulus vennaskond on ühinenud paganluse ilgeima tunnusmärgi all.

 67. Põhjavesi, mis aeglaselt filtreeritakse ja veevärgis jahutatakse ja mis läbi puhastusseadmete väiksematesse torudesse voolab, pritsib välja dušist või kallatakse klaasi ja eritatakse jälle välja, neerude, higinäärmete ja tohutute heitepumpade kaudu.

 68. Rüütlite ajastul oli kardetav valvepost või ohtlik riskimine sagedasti sõjalise vapruse palgaks ja tasuks varasemate julgustükkide eest, otsekui mäestikus ronimisel ühe tipu saavutamine õhutab ronijat veelgi kardetavamale retkele.

 69. Ei ole just haruldane juhus, et sama restorani suured ja tugevad, pikaajalise kapitalistliku töö kogemustega riigis töös karastunud puusepad püstitavad Eesti saatkonna ukse ette mingeid tellinguid või muidu mõtteerksaid konstruktsioone.

 70. Ma ei mõtle seda Loodust, mida teie tunnete, Loodust, mis kohab korrastatud metsades ja naeratab viljaväljadel, vaid Loodust, mist on selline nagu maailma loomise ajal, veel rüvetamata võitleva, lämmatava inimkonna mülgastest.

 71. Ainsad transendentsuse kandjad selle linna öödes on trammid, heledasti valgustatud pooltühjad trammivagunid, mis hõljuvad läbi pimeduse või nukra hämariku, kurvides õõtsudes ja lõhestades ööõhku oma rataste kaebliku kriginaga.

 72. Umbes minuvanune ja sellegipoolest viibinud hoopis teistsuguses maailmas, tõstatanud ametiisikute vaikimiskohustuse küsimuse, kui ma õieti mäletan, ning teinud ettepaneku suurte varguste ja purjuspäi rüüstamiste puhul leebemalt karistada.

 73. Nagu ratsaniku puhul, nii ka seda munka vaadates arvas ta tema kõnnakus ja liigutustes midagi tuttavlikku leidvat, eriti õlavöö eripärases liikuvuses, mis on ainuomane vehklemiskoolide ja võimlemisväljakute alalistele külalistele.

 74. Samal ajal kui Urlipan ööd ja päevad töötas ega tõstnud jalga majast, mille ees ootasid antikartoflistid mädakartulitega, sest kõik olid võitluskires pööraseks läinud, ilmus areenile, või täpsemalt, maandus Latriidil professor Tarantoga.

 75. Ta oli nimelt vastanud indoeuroopa verbe puudutavale küsimusele, aga kohe selle asemel iseennast analüüsima hakanud, sest teatud refleksiivsed verbid polnud alati tagasiviitavad ja see tegi subjekti omaenese objektiga võrdseks.

 76. See oli tore ja imposantne vaatepilt, eriti kui ohvitser pärast iga seaduse ettelugemist andis selle kuningannadele allakirjutamiseks, misjärel trompetid pasundasid ja kuningannade ihukaitseväelased lõid piigi kolksudes vastu põrandat.

 77. Kahest perforeeritud plaadist ehitatud sein, millel olid tugedele kinnitatud riiulid, kuhu ta asetas Lendava Hollandlase kujutisega puukinglambi, või rohelisest plastmassist rahakassa, mille küljele oli pressitud kindlustunnet sisendava säästutamme kujutis.

 78. Poisi avar kootud mantel oli hooletult õlgadele visatud, muskliliste jalgade ümber liibusid seemisnahksed määrdunud püksid ning tema pisut jultunult esiletükkival ja meelal ülahuulel ilutses kitsas triip esimestest tärkavatest vurruudemetest.

 79. Hoidke mind mahasurutud käsivarte ja põlvedega, ja ma tõmbun maailmast tagasi hoolega valvatud üksindusse ja naudin neid hääli, kuulan, kuidas huilged tänavalt muutuvad valguseks eksiteele meelitatute süsimustast sügavusest.

 80. Lõpuks jõuavad nad järvele, kus salapärane veekeeris kisub nende paadid maa-alusele jõele, ja kaks ööpäeva kestnud sõidu järel jõuavadki nad muistsesse valgete inimeste kuningriiki, kus on võimul päikesekummardajate templi preestrid.

 81. Ei, kisakõridest sutenöörid liitusid kriiskavate stripparitega, kes olid juba ühinenud piripillidest restoranikülalistega võimsaks kooriks, ja sel ajal kui nad üksteist kolkisid, kõlas see kummalisel kombel kiidulauluna kõrgemale võimule.

 82. Üle aegade ulatuv, püsiväärtuslik Jannseni loomingus on ta keelerikkus, huumor ning üldinimlikud moraaliväärtused nagu töökus, ausus, ustavus oma rahvale, omastele, kodule ja kodumaale, haridus- ja kultuurijanu, kohuse- ja vastutustunne.

 83. Nad kandsid teda osakonnast osakonda, vorstiosakonnast tuldi võidunud rasvase pakiga, viinaosakonnast kollase sidruninapsipudeliga, siis rammisid nad massi teel leivaosakonda, ning vajusid saiapätsiga külgukse kaudu põiktänavale.

 84. Kõige kummalisema kõikidest aardelugudest välja mõelnud tegelinskid, kelle kehade ebamääraseid piirjooni ma pimeduses seletada suutsin, ärritasid mind vahetu lähedusega nii hullusti üles, et mõni ime, kui mu süda tugevasti pekslema hakkas.

 85. Ta vajutas kannused valusalt oma valge ratsu kubemesse, kihutas mööda ratsaväest, jalaväest, suurtükkidest ning peatus vaevalt saja sammu kaugusel linnamüürist, millelt sähvisid veripunaselt suurtükisuud, saateks kõrvulukustav mürin.

 86. Ent isegi nemad ei liigitanud teda tavaliste põlgusväärsete ja oma karistust väärivate sulide hulka, vaid nende kuulsate kurjategijate hulka, kes kunagi leiavad oma koha nii ajaloo annaalides kui õigusemõistmise õpperaamatutes.

 87. Need võivad koosneda isiku nimest, tema ametist, e-posti aadressist, mõnedest vapustavatest isiklikest andmetest ja tsitaadist, mis allakirjutanule tähendab kahtlemata tohutu palju, kuid näib väljaspool konteksti üsna mõistatuslik.

 88. Järjekorras kaheksanda Kevadtormi põhieesmärgiks on jalaväebrigaadi koosseisu kuuluva jalaväepataljoni kokkuharjutamine ning jalaväepataljoni koostööharjutused lahingutoetusüksustega jalaväebrigaadi lahingutegevuse raames.

 89. Sest ainult kauguses sai mu palavik tõusta täismõõduni palavik, mille ma omakorda muutsin sõnaks, kogelevateks aga kuumadeks kirjadeks, mida ma kirjutasin sealt minemavisatud pastoraadist, ammu tühjaks kuulutatud aastasajast.

 90. Sul on vist ka hea ema, seda on tunda.

 91. Suure hämmastusega silmas ta veel ristisõdijate mitmekujuliste kiivrite seas valgeid turbaneid ja pikki piike, mis kuulusid relvastatud saratseenidele, ja kaamelite suuri vormituid päid, mis pikkade kaelte otsas üle rahvahulga vaatasid.

 92. Teravad, hakitud vormid, disharmoonilised värvid või siis nii selged värvid, et nad kibeda teravusega vaataja poole hiilgama hakkavad, ümbritsetud nii tugevaist, jäikadest kontuuridest, et nende liiga pikaajaline vaatamine võib viia hullumeelsuseni.

 93. Kuude kaupa üksteisest eemal olnud ardriidid langesid vaimustushüüetega üksteisele kaenlasse, mille järel kõik, isad, emad ja lapsed, liitusid üksteist hellasti emmates päikesekiirte käes punaselt helkivateks keradeks, mis ruttasid väljapääsu poole.

 94. Vahetatakse vanu voodeid kanaarilindude ja iluasjakeste vastu, portselani vorsti, ehteid kartulite, mööblit leiva, klavereid singi, tarvitatud žiletiteri juurviljapealsete, vanu kasukaid ümbertehtud, mundrijoppide ja surnute pärandit toiduainete vastu.

 95. Ta pani jala vastu ust ja tõukas.

 96. Ta kannab pikki musti saapaid, tihedalt liibuvaid valgest nahast pükse, lühikest mustast kalevist kasukat tallenahksete kantide ja hulga tressidega, nagu kannavad Itaalia ratsaväeohvitserid, ja mustadel lokkidel punast fessi.

 97. Sealt, kus ma seisin, polnud hästi näha.

 98. Neis vaestes kõrvades kõlavad ikka veel granaadiplahvatused, silmad peegeldavad ohjeldamatut õudu nagu viie aasta eest, pehmeisse kõhtudesse tungivad lakkamatult täägid, iga tund lömastavad tankid haavatuid ja litsuvad neid laiaks nagu lesti.

 99. Teine preestrite jõu allikas on nende tegelik monopol õppimise üle ning nende vägagi arvestusväärsed astronoomilised teadmised, mis annavad neile võimaluse rahvast ohjes hoida päikese- ja kuuvarjutuste ning isegi komeetide ennustamisega.

 100. Aitab, see Venus on ilus ja ma armastan teda, nii kirglikult, nii haiglaselt sügavasti, nii hullumeelselt, nagu võib armastada ainult naist, kes vastab meie armastusele igavesti ühesuguse, igavesti rahuliku kivise naeratusega.

 101. Üks odav pronksivärvilisest puust lühter, teine kullatud vaskplekist, mis kujutas ilmselt midagi taevalikku paradiisimüüride, väravate ja tornidega, ja üks kallis, lihvitud prismade, rikkalike tilade, pärlite ja tilgakujuliste ripatsitega lühter.

 102. Teedeminister ja Laevanduse juhatuse esimees üritasid üksteise võidu veepuhastusprobleeme väiksemaks teha, aga niipea kui kuuldused ujumiskeelu kaotamisest levisid, täitusid rannad linnaelanikest, kes olid aastakümneid pisukese primitiivse loodusläheduse järele õhanud.

 103. Trümool seisvate kandelaabrite kollased tulukesed, nende heiastused suures peeglis ja kaminatule punased leegid veiklevad uhkelt rohelisel sametil, mantli tumepruunidel sooblinahkadel, valgel, siledalt pingul nahal ja punastes leegitsevates juustes.

 104. Ma ei tunne veel nii hästi Pariisi kombeid.

 105. Kuna võimalike tulevike arv ületaks kiiresti minu ajurakkude arvu, siis ammutaks see tegevus täielikult kõik minu võimalikud tegutsemised, kaasa arvatud otsustamised, mistõttu tulevikku vaatamisel muutuksid minu jaoks võimatuiks kõik tulevikud.

 106. Sa oled vist tema nägu, ma kohe tunnen.

 107. Kõik pidi toimuma hästi ruttu, ütles ta.

 108. Sest ma ei saanud teist hästi aru.

 109. Saatkonnatöötajate arglikele lähenemiskatsetele, mis kantud ju üsnagi õiglasest soovist vabastada tee diplomaatilise korpuse liikmetele ja teiste riikide suursaadikute harvade külaskäikude hõlbustamiseks, vastavad jõulised prantsuse puuraidurid, kõhedusttekitavalt ühemõttelise äraütlemisega.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət