Ana səhifə

Louis Pasteur


Yüklə 244.5 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü244.5 Kb.

Louis Pasteur


Louis Pasteur byl francouzský biolog, chemik a lékař, jeden z nejvýznačnějších vědců 19. století. Narodil se 27. prosince 1822 v Dole. Byl členem Francouzské akademie přírodních věd, Francouzské akademie lékařských věd a Francouzské akademie. Vystudoval chemii na École normale supérieure a Sorboně. Mimo jiné byl také zakladatelem nových vědeckých oborů stereochemie, mikrobiologie a imunologie, objevitel vakcín proti sněti slezinné a vzteklině. Titul profesora si vysloužil objevem symetrie molekul kyseliny hroznové, čímž založil nový vědecký obor – stereochemii.

Další významné výzkumy provedl v oblasti mléčného, octového a alkoholového kvašení. Prokázal, že kvašení je životní projev mikroorganismů, že různé mikroorganismy způsobují různé typy kvašení, a vypracoval metodu tepelné sterilizace, která brání nežádoucímu kvašení potravin – tzv. pasterizace.

Pokračoval ve výzkumu a vytvořil teorii týkající se nemocí, hnilob a zánětů. Vyslovil domněnku, že jsou způsobeny rovněž živými mikroorganismy (anglický lékař Lister založil na jeho práci teorii aseptické operace). Vyvrátil též teorii abiogeneze. 29. května 1849 se Louis Pasteur oženil s Marií Laurentovou, dcerou univerzitního profesora. Měli spolu pět dětí, ale bohužel jen dvě se dožily dospělosti. Tři Pasteurovy děti zemřely na tyfus.

Roku 1864 následovalo pověření profesora Pasteura vyšetřením tzv. bourcového moru, který kosil hedvábnický průmysl ve Francii. Navzdory těžké mozkové mrtvici, kterou v průběhu bádání utrpěl, pokračoval ve výzkumu a prokázal, že příčinou moru jsou dva typy mikroorganismů a stanovil a prosadil ve Francii zásady, jak zamezit jeho šíření, které později převzaly i ostatní státy.

Zbytek svého života věnoval výzkumu nebezpečných infekčních chorob a jejich prevenci. Byl prvním lékařem, který dokázal vytvořit vakcínu proti nějaké chorobě z původce choroby samého a ustavil zásady, jak v této oblasti postupovat. Vyvinul a prováděl očkování proti anthraxu, slepičí choleře a prasečímu moru. Stanovil a prosadil nové a přísnější normy pro zacházení s dobytkem, který na anthrax zemřel.

Vrchol jeho kariéry nastal v roce 1885, kdy poprvé provedl očkování proti vzteklině (po předchozích pokusech na psech a pravděpodobně i na své vlastní osobě). Jím ustavený postup výroby vakcíny vysoušením králičí míchy se všeobecně používal až do konce 50. let 20. století. Založil Pasteurův ústav v Paříži, který dodnes představuje jeden z vrcholů mikrobiologického výzkumu. Louis Paster zemřel 28. září 1895 v Villeneuve-l´Etang.Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət