Ana səhifə

Лекции на видовете от род Iris, съхраняване в трите регистрирани хербариума в България soa, so, som


Yüklə 35.35 Kb.
tarix24.06.2016
ölçüsü35.35 Kb.



АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ – ПЛОВДИВ

НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ЦЕНТЪР


Информационен лист

за научните проекти, финансирани целево от държавния бюджет


1. Тема на проекта

Биологично разнобразие на род Iris L. в българската флора


2. Научен колектив

Ръководител: доц. д-р Кунка Кожухарова

Членове: гл. ас. д-р Цв. Райчева

гл. ас. д-р К. Стоянов





3. Цел и задачи на проекта

Изследване на съвременното богатство на видове от род Iris L. в българската флора, актуализиране на хорологичните данни, оценка на екологичните фактори, влияещи върху разпространението на видовете, консервационна стойност и състояние видовете с ограничено разпространение.








4. Основни резултати

  • Инвентаризирани и ревизирани са хербарните колекции на видовете от род Iris, съхраняване в трите регистрирани хербариума в България SOA, SO, SOM.

  • Проведени са теренни проучвания на естествени популации от разпространените в България видове от род Iris. Извършени са популационни наблюдения, списък на съпътстващи видове, плътност на популации, снети са координати, депозирани са съвременни сборове на видове от рода.

  • Създадена е база данни за род Iris, основана на достъпни литературни източници, информацията от депозираните хербарни образци и авторски сборове.

  • Разширени са хорологичните и екологични данни за естествено разпространените видове от род Iris, подрод Limniris, обогатена и прецизирана е хорологичната информация.

  • Анатомичните белези на листа при подрод Limniris имат диагностичен характер и могат да послужат като допълнителни критерии за разграничаване на морфологично близки видове. Изготвен е оригинален определителен ключ.

  • Три български вида от род Iris са с природозащитен статус и намаляващи като численост популации (I. pseudacorus, I. pumila, I. graminea), поради прекомерна експлоатация за декоративни и медицински цели. Поради тази причина съществува необходимост от опазване на популациите в естествените им местообитания и създаване на ex situ колекции за практическо приложение.

  • За първи път се провеждат молекулярно-таксономични изследвания на видове от сем. Iridaceae с български произход. Установено е наличието на родов и междувидов полиморфизъм посредством ISSR-метод. Получените амплификационни продукти могат да се използват като таксономични маркери.



4. Основни резултати


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət