Ana səhifə

Koncepce výtvarného díla pro park Maxe van der Stoela v Praze 6


Yüklə 14 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü14 Kb.
Koncepce výtvarného díla pro park Maxe van der Stoela v Praze 6

Osobnost holandského diplomata a ministra zahraničních věcí Maxe van der Stoela si zaslouží naši úctu a pozornost. V 90. letech byl jmenován prvním vysokým komisařem pro národnostní menšiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a krátce po sepsání Charty 77 byl prvním západoevropským politikem, který se setkal s profesorem Janem Patočkou a tím Chartu 77, její tvůrce i signatáře podpořil.


Po seznámení se s daným řešením parku Maxe van der Stoela jsem se rozhodl pro umístění výtvarného díla v té části pod šancemi, kde vodní plocha vytváří atmosféru ne nepodobnou té typicky holandské, kde je voda součástí životního prostoru.
Do vodní plochy zasahuje malý výběžek a na jeho konci je místo určené pro můj návrh. Jedná se o 6. metrů vysoký objekt dvou vertikál propojených cyklickými prvky spirál, které se vzájemně prostupují. Významově to symbolizuje nejen vlastní setkání obou osobností Maxe van der Stoela a profesora Jana Patočky, ale i v obecné rovině propojení vědomí a lidské energie ve společném prostoru.
Jde mi o vyjádření konsensuálního způsobu myšlení a vzájemného respektu a soucítění, které je nezbytné nejen v dnešní době, ale domnívám se, že bylo typické i pro Maxe van der Stoela i Jana Patočku.
Můj návrh je řešen v materiálu z nerez ocele, vertikální prvky a cyklické spirály kompozice, pískovcového kvádru, který rozměry odpovídá obdobným kvádrům z nichž jsou vytvořeny sedací prvky v parku. Celá kompozice se pak bude zrcadlit v hladině vody a podpoří tak meditativní charakter objektu a jeho prostorové působení. Rozechvělá hladina vody a mírný pohyb vertikál ve větru vytvoří živou atmosféru prostoru.
Svůj návrh předkládám v měřítku 1 : 5, materiál : nerez ocel a pískovec.


Aleš Hnízdil


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət