Ana səhifə

Kamuya açik diJİtal kaynaklarin linkleri


Yüklə 0.55 Mb.
səhifə9/11
tarix27.06.2016
ölçüsü0.55 Mb.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

ARŞİV BELGELERİ


TBMM Arşiv. http://www.tbmm.gov.tr/arsiv.htm

YASAMA FAALİYETLERİ DENETİM FAALİYETLERİ

Kanun Tasarıları ve Teklifleri - Yazılı ve Sözlü Soru Önergeleri

Yasalaşan Kanun Tasarı ve Teklifleri - Meclis Araştırması Komisyonları

Kararlar - Meclis Soruşturması Komisyonları

Kanun Hükmünde Kararnameler

İhtisas Komisyonları Raporları

TUTANAKLAR

Tutanak Bilgi Sistemi

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Arşiv Katalogları. http://www.devletarsivleri.gov.tr/katalog/

Karar defterleri. http://tdkkitaplik.org.tr/kararlar.asp

1928-1964 arasında TDK karar defterleri.

Türk Dili Kurultayları. http://tdkkitaplik.org.tr/kurultaylar.asp

18 kurultay.Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğünde bulunan Osmanlı dönemi kamu belgesi niteliğindeki arşiv belgelerinin sayısal ortama aktarılması çalışmaları 08.01.2005 tarihinde başlamış olup halen devam etmektedir. Bu çalışmalar sonunda 43.101 adet defterin dijitalleştirilmesi tamamlanarak araştırmaya açık hale getirilmiştir.

Genel olarak Tanzimat öncesine ait ve saray işleri ile ilgili olan defterler; Eşya (mücevher, kürk, mutfak eşyası vs.) defterleri, Enderun hazinesi defterleri, İnamat defterleri, Hazine-i Hümayun varidat ve masarıfat defterleri, camilere ait inşaat defterleri, ceyb-i hümayun defterleri, rikab-ı hümayun defterleri, saray çalışanları esami defterleri, maaş tevzi defterleri, mevacib defterleri, sultanlara ait çehizlerin defterleri, sultanlara ait vakıfların defterleri, ehl-i hiref defterleri v.b. konuları ihtiva etmektedir.

İlgili protokol gereğince söz konusu arşiv malzemeleri görüntüleri ile birlikte Genel Müdürlüğün İstanbul ve Ankara’da bulunan araştırma salonlarında hizmete sunulmuştur. (groups.google.com.tr/group/turk-tarihciler/t/12c2cb7ba7b6d295)

Topkapı Sarayı görsel koleksiyonuna www.topkapi.gov.tr internet adresinden ulaşılmaktadır.

Kaynak: http://www.sobiad.org/eJOURNALS/dergi_SBD/arsiv/2012_2/ilker_kecetep.pdfGörsel Tarih Arşivihttp://www.gorselarsiv.org

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi ve TÜBİTAK’ın desteği ile başlatılan proje kapsamında hazırlanan Görsel Tarih Arşivi web sayfasında Cumhuriyet ve Osmanlı Dönemi’ne ait resim, karikatür, kartpostal, ve afiş gibi değişik formatlarda 9500’e yakın görsele yer verilmektedir.


Arşivde sunulan fotoğrafların dijital imajları ‘’ Atatürk İnkılaplarının Görsel Veriler Yoluyla İncelenmesi ( 1923- 1960)’’ konulu bilimsel araştırma projesi kapsamında hazırlanmış ve internet üzerinden kullanıma sunulmuştur. Arşivde: 6200 fotoğraf, 2667 adet pul, 242 adet afiş , 213 adet piyango bileti, 49 adet kartpostal, 40 adet karikatür, 20 adet resim mevcuttur ve bağışlarla koleksiyon

zenginleşmektedir.


İBB Atatürk Kitaplığı.

“Intranet Üzerinden Yürütülen Hizmetlerin Internet Üzerinden De Sunulması İle İlgili Çalışmalar Sonuç Vermeye Başlamıştır. İlk Olarak, Atatürk Kitaplığı’nın En Önemli Zenginliklerinden Birisi Olan Kartpostal Arşivi, Internet Üzerinden Okuyucuların Hizmetine Sunulmuştur. Atatürk Kitaplığı’nın Kendi İmkanları İle Yürütülen Bu Çalışmada; 2.286’sı İstanbul’a Ait Olmak Üzere 2.986’sı Türkiye’ye, 3.626’sı İse Yabancı Ülkelere Ait Toplam 6.612 Adet Kartpostalın, Tamamının Konu Tasnifi İle Tarama İşlemi Bitirilmiştir.

Aradıkları Konu İle İlgili Kartpostal Arayan Okuyucuların; Toplu Katalog Menüsündeki “Alt Türü” Alanından “Kartpostal”I Seçip Aranılan Konu İle İlgili Anahtar Kelimeyi Yazdıktan Sonra Enter Tuşuna Basmaları; Aranılan Konu İle İlgili Künyeler Geldiğinde İse Bu Alandaki “URL” Adresine Tıklamaları Gerekmektedir. Burada Kartpostalların Düşük Çözünürlükteki Prova Görüntüleri Ekrana Gelecektir. Bunların Baskı Boyutundaki Birebir Görüntülerini Almak İsteyenlerin Müdürlüğümüze E-Mail, Posta Veya Telefon İle Başvurmaları Gerekmektedir.

Dijital Ortama Aktarılan Görüntüler Telif Ücreti Yatırılmak Şartıyla CD Ortamında Kopyalarını Alabilmektedirler.”

Kaynak: http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=12162#.UUwnDBzwmSo

Meşihat Arşivi.http://istanbulmuftulugu.gov.tr/birimler/arsivler/mesihat-arsivi.html

Şeriyye Sicilleri Arşivi. http://istanbulmuftulugu.gov.tr/seriyye-sicilleri-arsivi.html

SALT Araştırma Arşivleri.http://saltonline.org/tr/#!/tr/190/salt-arastirma-arsivleri_break/

“- Arşive nasıl erişebilirim?

Dijitalleştirilmiş tüm arşiv koleksiyonlarına online katalogdan erişim mümkündür. Ayrıca güncel sanat arşivi SALT Araştırma'dan fiziksel olarak erişime açıktır.

- Hangi hizmetleri ücretlidir?

SALT Araştırma'nın tüm hizmetleri ücretsizdir.

- SALT Araştırma mekânında araştırmacıların kullanabileceği bilgisayarlar var mıdır?

SALT Araştırma mekânında araştırmacıların kullanabileceği bilgisayarlar mevcuttur. Dijital arşiv belgelerini incelemek için BÜYÜT'teki geniş ekranlı bilgisayarlardan yararlanılabilir.”

http://saltonline.org/tr/#!/tr/192/salt-arastirma-sss_break/

Dijital arşiv şu anda SALT Araştırma mekanından erişiliyor ancak güvenlik testlerinden sonra koleksiyonun durumuna online açılacak belgeler olacak.


Taranan malzemelerin dağılımı:
Kitap 1310 (başlık)

Süreliler 312 (başlık)

Harita 805

Fotoğraf 9775

Hissesenedi 302

Banknot 33

Diğer belgeler 1.022.743
Toplam tarama 1.569.126
VEKAM Dijital Arşiv Sistemi. http://kutup.vekam.org.tr:8080/giris/index.php

Ege Üniversitesi Konservatuarı. http://dtmkarsiv.ege.edu.tr/giris/search.php

“Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı 2010 yılından bu yana arşivini Midas'ta depoluyor.

Sayısallaştırılan taş plaklar, notalar, resimler ve videolar, tezler ve kitaplar ile, Türk Musikisi ile ilgili büyük bir kaynakça oluşturuldu. Kampüs içinden sınırsız, kampüs dışından limitli erişim hakkı bulunmakta.”

1070 fotoğraf

30.229 nota.

Milli Kütüphane Başkanlığı Kitap Dışı Materyaller Bilgi Sistemi.

Milli Kütüphane'deki Kitap Dışı Materyallerin dijitalleştirilmesi ile, 12.000 materyal erişime açılmıştır.

http://www.earsiv.org/mk/#

Isparta, Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi : 29 Ekim 2013 tarihide arşivini kullanıcıların hizmetine açacak. Konservasyon çalışmaları tamamlanan müze de, yaklaşık 50000 materyal yer alıyor.

Giysiler


Eşyalar

Tablolar


Ödül ve Plaketler

Türk Kültürü Görsel Arşivi. http://www.turkishculture.org/dia/login.php

Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Nurhan Atasoy'un Turkish Cultural Foundation'a bağışladığı, tüm meslek yaşamı boyunca biriktiği 12.000'in üzerinde slaytı içeren Arşiv bir yıl süren çalışmalarla dijital ortama aktarıldı.TRT Arşiv.http://www.trt.net.tr/Kurumsal/Arsiv.aspx

TRT Tarihi Türk Müziği Arşivi.http://www.trtkulliyat.com/application/about

Türk Müzik Tarihi'ne ışık tutacak binlerce eser toplandı.

İlk etapta kullanıcıları 12 bin 500 eser karşılayacak. Projede hedef ise 165 bin sayfa belgeyi meraklısı ile buluşturmak.

11 dilde yayın yapacak siteden Türk müziğinin geçmişine yolculuk yapmak isteyen herkes yararlanabilecek.

Devlet Tiyatroları Dijital Oyun Bilgi Sistemi. http://95.0.22.114:8088/userPandtgm/user_home.php

1949’dan bugüne...

Sahnelenen bütün oyunlar Devlet Tiyatroları Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi’nde.

Devlet Tiyatroları Dijital Oyun Bilgi Sistemi Nedir?

Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği bütün oyunların afişi, broşürü, fotoğrafları, basında çıkmış haberleri, oyun videoları, efekt ve müzikleri, oyunda görev alanlar (Yaratıcı kadro, oyuncu kadrosu ve teknik kadro) gibi detaylı bilgilerine herkesin kolayca erişebilmesini sağlayan bir sistemdir.

TSE İstanbul Patent Arşivi.

1987 yılında A.B.D.’den US$ 400,000 karşılığında satın alınan ve halen Taksim’de Türk Standartları Enstitüsü Bölge Müdürlüğü binasının 2nci katında bulunan bu arşivde (patent kütüphanesi de denilebilir), A.B.D.’de bugüne kadar tescil edilmiş olan tüm patentlerin mikrofişleri bulunmaktadır.Kaynak: http://tinaztitiz.com/3307/istanbul-patent-arsivi/
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət