Ana səhifə

I voor – kultuur küsimused Marju Kõivupuu


Yüklə 1.9 Mb.
tarix26.06.2016
ölçüsü1.9 Mb.

Mäng mäluga 11.03.2014 VÕISTKONNA NIMI : .......................................

I VOOR – KULTUUR

Küsimused Marju Kõivupuu

  1. Seda Windsori lossi eeskujul ehitatud mõisahoonet (lossi) saab näha 2002. aastal valminud filmis „Nimed marmortahvlil“. Pärimuse kohaselt võlgneb loss oma olemasolu ühele selle omanikule noorpõlves osaks saanud solvangule. Nimelt olevat noor parun Inglismaal ühe krahvi tütart kosida püüdes saanud loodetud äiapapalt vastuse: “Mina oma tütart metslasele Venemaalt ei anna!“. Selles mõisas võeti kasutusele uusim tehnika: mõisas oli telefonivõrk (1896), elektrivalgus (1907), esimene viljapeksumasin (1893). Mis mõisast (või lossist) on jutt ja mille aretamisega sai lossi peremees tuntuks?



  1. Seda, et väike Gordon Sumner murtud muusikat teeb, ütles talle tema vanaema, kui poiss pereprobleemidest rusutuna end tema vana klaveri abil välja elas. Eesti keeles on ilmunud tema raamat „Murtud muusika“, mis räägib haaravalt muusiku lapsepõlvest ja keerulisest muusikuteest. Millise artistinimega tunneb laiem avalikkus raamatu autorit?



  1. Selle graafilise lehe autori kodanikunimi on Arkadi Logvinenko (eluaastad 1901 -1944). Ta eestistas oma nime ning kunstiajalugu tunneb seda andekat pallaslast, maalikunstnikku graafikut sootuks teise nimega. Millise nime all tunneme seda kunstnikku?



  1. Videoküsimus. BBC reklaamiklippides ja mitmel pool mujalgi meedias võib näha ühe rahvuse rituaalset sõjatantsu. Mis rahvuse tantsu näete ja kuidas seda tantsu nimetatakse?



  1. Eesti professionaalne muusika kujunes välja 19. ja 20. sajandi vahetusel. Enamus interpreete  ja heliloojaid omandas hariduse Peterburi konservatooriumis. Küsime, kes Peterburi konservatooriumis õppinud eestlastest kirjutas esimese Eesti sümfoonia? Ka pianistina kuulsust kogunud mehe loomingust on tuntud ka ooper „Lembitu tütar“,



  1. 1983. aastal valmis Mosfilmis linateos, kus üht kirjandus- ja filmimaailma suhtelist kuulsat vallalist naist kehastas Ita Ever. Ever on ise väitnud, et selle rolliga mängis ta end venelaste südamesse. Mis film, mis roll?

II VOOR

Küsimused psi

1. See mees sündis 1832. aastal Saksamaal ning oli üks esimesi, kes pidas psühholoogiat eraldiseisvaks teadusharuks. Teda peetakse kaasaegse psühholoogia loojaks ning nimetatakse ka eksperimentaalpsühholoogia isaks, kuna 1879. aastal rajas ta Leipzigi Ülikoolis esimese eksperimentaalpsühholoogialabori. Mis on ta nimi?



2. Selle Franz Joseph Galli rajatud pseudoteaduse järgi on inimese kolju kuju ja tema isiksuse vahel kindel seos. Kuigi tema oletused osutusid hiljem valeks, pani just see teadus aluse neuropsühholoogia uurimisele. Mis teadusega oli tegemist?

3. Reetinal on nägemisväljas pimekoht, kust optiline närv viib informatsiooni silmast ajju. See pimekoht ei ole valgustundlik, sest seal ei ole neid kahte tüüpi fotoretseptoreid, mis on olemas ülejäänud silmas. Kuidas kutsutakse neid fotoretseptoreid?

4. David Beckham on üks paljudest, kes põeb antud häire all. Tema abikaasa Victoria Beckham on kirjeldanud seda sellise elulise näitega: “Kõik tema asjad kodus peavad olema paaris. Meil on kolm külmkappi - ühes toit, teises salat ja kolmandas joogid. Külmkapis peab kõik olema sümmeetriline - kui tal on kolm purki Pepsit, siis ta viskab ühe ära, et neid poleks paaritu arv.” Väidetavalt on ka Beckhami edu väljakul seotud selle häirega. Häirele on iseloomulik perfektsionism ja sundmõtted. Sama häire all on kannatanud veel Leonardo DiCaprio, Justin Timberlake ja Cameron Diaz. Mis häiret on kirjeldatud?

5. See Eesti päritolu Kanada psühholoog on üks tunnustatumaid mälu-uurijaid maailmas ja kuulub maailma 10 tsiteerituma kognitiivpsühholoogi hulka. Tema 1972. aastal avaldatud episoodilist ja semantilist mälu kirjeldav artikkel põhjustas revolutsiooni mälu uurimise valdkonnas. 1989. aastal valiti ta Tartu Ülikooli audoktoriks. Mis on ta nimi?

6. Naljapildil on kujutatud ühte maailmakuulsat katset. Kuidas seda õppimisprotsessi nimetatakse ja kes viis selle katse läbi?



III VOOR LOODUSTEADUSED

Küsimused Arko Olesk

1. Milliselt kuulsalt Uus-Meremaa teadlaselt (1871-1937) pärineb tsitaat: „Kogu teadus on kas füüsika või margikogumine“? Ta tegi mitmeid avastusi radioaktiivsuse ja tuumafüüsika alal ning pälvis, mõneti irooniliselt, 1908. aasta Nobeli keemiapreemia.

2. Kui avastatakse mõni uus liik, siis sellele nime panemise õigus on ikka avastajatel. Kuid vähemalt ühe korra on ajaloos seda eiratud. Ühele kuulsale elukale panid tänapäeval tuntud nime Ameerika paleontoloogid Osborn ja Brown 1905. aastal. Nad ei teadnud, et mõni aasta varem oli liiki juba kirjeldatud ning see nimetatud Manospondylus gigas’eks. Võib arvata, et sellise nimega ei oleks elukas saanud sugugi nii ikooniliseks kui ta on praegu. Osborn ja Brown otsustasid juba antud nime eirata, nende pandud nimetus jäi kasutusse ning sai 2000. aastal ametliku kinnituse. Mis elukaga nii tehti?

3. Ka füüsikas ei nimetata asju iga kord nende avastaja järgi. Selle keemia kooliprogrammist tuttava arvu rehkendas välja Austria keemik-füüsik Josef Loschmidt. Millegipärast otsustati arv nimetada aga hoopis ühe itaallase auks. Kelle?

4. Dodo on kuulus Mauritiuse saarelt pärinev lennuvõimetu lind, kelle abitus viis inimeste saabumisel kiiresti väljasuremiseni, nagu ka tema Reunionil elava sugulase drondi. Milliste kosmopoliitsete ja meilgi sagedasti kohatavate lindude sekka kuulus dodo?

5.Milline tuntud ulmekirjanik («2001: Kosmoseodüsseia») on formuleerinud need laused, mida tuntakse ka tema kolme seaduse nime all?



  1. Kui tunnustatud, ent vanaldane teadlane ütleb, et midagi on võimalik, on tal pea kindlasti õigus. Kui ta ütleb, et miski on võimatu, ta suure tõenäosusega eksib.

  2. Ainus viis avastada võimalikkuse piire on minna neist veidi üle, võimatusse.

  3. Igasugune küllalt arenenud tehnoloogia on eristamatu nõiakunstist.

6. Millise veekogu pilte näete? (viimane neist aastast 2013) Kunagi kuulus see järv maailma nelja suurema järve sekka, selle kuivamist ulatusliku põllumajandusliku niisutamise tagajärjel on nimetatud maakera suurimaks keskkonnakatastroofiks.



IV VOOR KULTUUR

Küsimused Marju Kõivupuu

1.Millise Tallinna silmapaistva arhitektuuriteose üks detail sümboliseerib muuhulgas ka mütoloogilist maailmasammast, mis toetab taevavõlvi ning mida mööda šamaan saavutab kontakti ülailmas elavate esivanematega. See hoone valmis lõplikult aastal 2000; arhitektideks olid Vilen Künnapu ja Ain Padrik

2.Võõrast kultuurist pärit esemed, mille otstarve on ebaselge, võivad tekitada võõristust, hirmu, mõni kord ka soovi neid hävitada. Nii leidsid eesti talupojad 19. sajandil teed käies juhuslikult midagi, mille arvasid olevat vanakuradi silma, sest see ese tundus olevat elus. Kurjavaimu silma surnukslöömine ei tahtnud aga õnnestuda, sest küsitav ese ilmutas visalt elumärke. Millisest tol ajal levinud esemest on jutt?

3.Pärast esimest üldlaulupidu kirjutas Johann Voldemar Jannsen Postimehes nii: Küssib nüüd kegi, kelle abbi läbbi meie piddolaul ni hästi korda läinud, siis on meie kohhus tunnistada: se olli võimalik meie vahva köstrite ja kihelkonnakoolmeistrite-läbbi, kes ennamist ... seminaris tubli Direktor ... juhhatuse al seks on õppetatud ja kasvatud sanud. Seal on meie laulojuhhatajate taime-labba, kus neid meie rahva kassuks kasvatud ja pärrast ammetisse istutatud.Millises Eesti linnas tegutses 1849–1890 Liivimaa kihelkonnakooliõpetajate ja köstrite seminar, kus neile õpetati ka koorijuhtimist ja nad pidid koraale ja rahvalaule harmoniseerida oskama? Kes oli selle juhataja, keda peetakse nii Eesti kui Läti koorilaulukultuuri üheks alusepanijaks?

4.See Eesti laulja lõpetas 1960. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi lauluerialal, õppides Tiit Kuusiku klassis. Ta sai esimese eesti lauljana estraadi- ja kammerlaulja kvalifikatsiooni. Ansambel Kõrsikud andis hiljuti välja tema loomingust inspireeritud plaadi, millelt pärineb kuuldav pala. Nimetage laulja.

5.Tartu Riikliku Ülikooli ja Tallinna (Pedagoogika)ülikooli ühendab üks huvitav fakt. Nimelt on mõlema kõrgkooli on rektorks on olnud – küll eri aegadel – üks ja seesama mees. Tallinna Pedagoogikaülikooli rektor oli see mees aastatel 1960- 1968, Tartu (Riikliku) Ülikoolis aastatel 1970-1988. Kellest on jutt? Noorema põlva inimestele võiks tuntum olla sama perekonnanimega Eesti autodisainer või Rootsi elektroonilise jazi ansambel.

6.Millise eesti kaasaegse kirjaniku raamatust on pärit järgnev tsitaat: Kui kassid peaksid koostama inimeste edetabeli, nii–öelda inimese tõuraamatu, siis pole kahtlustki, et aukohal ja kõige kõrgema tuhvi peal seisaks seal Vanem Daam. Vanem daam on inimkonna tippsaavutus. Sealt edasi pole minna enam kuhugi.

V VOOR

Küsimused psi

1.Test seisneb patsiendile erinevate kaartide näitamises, millel on erinevate värvide ja kujudega tindiplekid. Nime on see saanud oma looja järgi. Mis testiga on tegemist?

2. Mõningad käitumised saab lokaliseerida aju kindlatesse piirkondadesse. Keele ja rääkimisega seotud piirkondi ajus hakati uurima 1861. aastal, kui ühe prantsuse teadlase patsiendil avastati ebatavaline häire. Kuigi patsient sai räägitud keelest aru, ei suutnud ta ise rääkida terviklikke lauseid ega väljendada oma mõtteid kirjalikult. See teadlane, kelle järgi on kirjeldatud ajupiirkond ka nimetatud, avastas pärast patsiendi aju uurides ühe väikese ala kahjustuse. Nüüd on teada, et selle ajupiirkonna kahjustus toob kaasa motoorse afaasia, mis tähendab, et inimene saab aru keelest, aga ta ei suuda sisuliselt ja arusaadavalt kõneleda.

Kuidas seda piirkonda kutsutakse ja millises ajusagaras see asub?


3. Antud kõrgel Eesti riigitegelasel on kõrgharidus just psühholoogias (BA 1976.a Columbia Ülikoolist; MSc 1978.a Pennsylvania Ülikool). Aastatel 1974-1979 oli ta Columbia Ülikoolis psühholoogia assistent. Ta on näiteks elanud Rootsis, Ameerika Ühendriikides ja Saksamaal ning ta on olnud abielus USA psühholoogi Merry Bullockiga. See mees on mänginud ka kõrvalosa filmis “Jan Uuspõld läheb Tartusse”. Mis ametil see mees praegu töötab ja mis on ta nimi?

4. Seda terminit kasutatakse antisotsiaalse isiksusehäirega inimeste puhul, keda iseloomustab muuhulgas füüsiline agressiivsus, suutmatus hoida töökohta või luua püsisuhet. Nad näivad tihti viisakad ning sõbralikud, aga tegelikult puudub neil empaatiavõime, nad on isekad ja omakasupüüdlikud. Sellise häirega inimesi iseloomustab ka kõrgem kriminaalsus, nende hulk vanglates on umbes 15-25%. Kuulsaimad nimed, kellega seda terminit seostada võib, on Hannibal Lecter filmist “The Silence of the Lambs” ja sarimõrvar Ted Bundy. Mis on see termin?

5. Neurotransmitterid on keemilised ained, mis vahendavad närvirakkudevahelisi signaale. Sellel neurotransmitteril on ajus palju erinevaid funktsioone, neist tuntumad on seotud motoorika, motivatsiooni ja naudingute kujunemisega. Selle aine ebanormaalselt kõrget hulka on seotud psühhoosi ja skisofreeniaga, puudulikkust aga Parkinsoni tõvega. Mis ainega on tegu?

6. Videoküsimus. Seda Philip Zimbardo juhitud eksperimenti peetakse üheks kõige ebaeetilisemaks psühholoogiliseks eksperimendiks läbi aegade. Eksperiment oli plaanitud kahenädalasena, kuid lõpetati juba viiendal päeval, sest osalejate käitumine viis ohtlike ja psühholoogiliselt kahjustavate olukordadeni. Mis eksperimendiga on tegu?

VI VOOR LOODUSTEADUSED

Küsimused Arko Olesk

1. See kuulus Inglise rokkmuusik jättis 1970. aastal pooleli doktoriõpingud astrofüüsikas, et liituda talle kuulsuse (ja rüütliseisuse) toonud ansambliga. Hiljem naases ta siiski kooli ja lõpetas aastal 2007 oma tähtedevahelist tolmu puudutava doktoritöö. Samuti oli ta hiljuti ilmunud populaarteadusliku raamatu «The Cosmic Tourist» autor. Astronoom Martin Rees ütles ühes telesaates tema kohta: «Ma ei tea ühtegi teadlast, kes meenutaks välimuselt sedvõrd Isaac Newonit». Kes? Kuulete teda laulmas, mis ei olnud aga tema peamine roll kuulsas ansamblis.

2. Carl Linne klassifitseeris omal ajal lisaks looma- ja taimeriigile ka haigusi. Ja üsna samal kombel. Meditsiini arengutaset arvestades pole imestada, et sekka sattus kurioosume. Näiteks - millise viirushaiguse liigitas Linne vaimuhaiguste alla? Haigust iseloomustab muu hulgas veekartus. Alates Teisest Maailmasõjast on Eestis sellesse haigusesse surnud 27 inimest, neist viimane 1986. aastal. Vaktsineerimistega on suudetud piir panna haiguse levikule loomadel.

3. Küsitav termin on tulnud araabiakeelsest sõnast antimonsulfiidi kohta. See aine on peen pulber, mida Lähis-Ida naised kasutasid meigivahendina. Seda valmistati kuumutades ja uuesti kondenseerides, et saada eriti peenet pulbrit, mida siis otse või pastana silmalaugudele määriti. Tänapäevase tähenduse sai sõnu just pulbri valmistamise protsessi kaudu ja pulbrist on meie jaoks asi kaugel. Lähedasi kokkupuuteid selle praeguse tähendusega on kindlasti olnud meil kõigil. Mis sõna?

4. 2000. aastal avastasid Soome teadlased element argooni ainsa teadaoleva ühendi. Oma nime poolest kuulub see ühend vesiniku ja flouriga ka iga sümfooniaorkestri koosseisu. Mis on ühendi nimi?

5. Kui tavapärased tähtkujud koosnevad tähtedest, siis austraalia aborigeenidel on nimi antud taevaalale, mis on kosmilise tolmu pilve tõttu ümbritsevast hoopis tumedam. See „tähtkuju“ kannab ühe Austraalias laiale levinud elusolend nime. Kelle? Olend võib kasvada 1,9 m kõrguseks ja kaaluda kuni 60 kg, ta on ka Austraalia vapil.



12. Andre Geim hõljutas 2000. aastal magnetväljas konna ja avastas 2004. aastal grafeeni. Tänu neile saavutustele on ta seni ainus teadlane, kes võitnud nii ... Millisest kahest preemiast on jutt?


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət