Ana səhifə

Hükümet son dönemde yaşanan petrol üretimindeki azalmanın önüne geçmek için enerji reformu üzerinde çalışıyor


Yüklə 41.5 Kb.
tarix27.06.2016
ölçüsü41.5 Kb.
MEKSİKA


  • Meksika hükümeti, önemli bir ticari partneri olan ABD’deki ekonomik yavaşlamaya bağlı olarak 2008 yılı için öngördükleri yüzde 2,8’lik büyüme tahminlerini yüzde 2,4’e düşürdü.

  • Hükümet 2008 yılının son çeyreğinde vermiş oldukları enerji sübvansiyonları nedeniyle artan mali yükü hafifletmek için petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir ayarlama yapmayı düşünüyor.

  • Meksika Merkez Bankası, Ağustos ayında yıllık enflasyonun yüzde 5,6’ya çıkarak son beş yıldaki en hızlı yükselişi göstermesi neticesinde faiz oranlarını 25 baz puan artırdı. Böylece faiz oranları yüzde 8,25’e yükseldi. Bunun yurtiçi talep ve ithal edilen enflasyonun üzerinde sınırlı bir etkisinin olacağı düşünülüyor, fakat gelecekteki muhtemel arz şoklarına veya artan enflasyon nedeniyle ücret artışına yönelik taleplere bağlı olarak Merkez Bankasının tekrar faiz artırımına gitmesi beklenmektedir.

  • Enflasyonun yükselmesi nedeniyle azalmakta olan harcanabilir reel gelirin özel tüketim harcamalarını yavaşlatması beklenmektedir. Fakat Meksika’da önemi artan hizmetler sektörünün, imalat sanayi kadar ABD’deki yavaşlamadan etkilenmeyeceği ve özel sektör tüketim harcamalarındaki azalmanın etkisini hafifleteceği düşünülüyor.

  • Hükümet son dönemde yaşanan petrol üretimindeki azalmanın önüne geçmek için enerji reformu üzerinde çalışıyor.

  • Hükümet azalan petrol üretimi ve petrol fiyatlarının düşüşte olması nedeniyle ortaya çıkan mali sitemin sürdürülebilirliği ile ilgili endişeleri bastırmak için mali reform hazırlıyor. Yine bu kapsamda emekli maaşlarında ve vergilerde yapılacak reformlarla, petrol hariç diğer gelirleri önümüzdeki beş yıl boyunca GSYH’ya oranla yüzde 2 artırmayı hedefliyor.

  • Meksika’daki güçlü rezervlerin kurların aşırı yükselmesini engelleyeceği düşünülüyor.

  • Bankalar riski azaltarak tüketici kaynaklı bir kredi patlamasının önüne geçmeyi hedefliyor. Bu banka bilançolarının bozulmasını engelleyeceği beklenmektedir.

  • Hükümet yeni yapısal reformlarla rekabet gücünü yükseltmeyi hedefliyor.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət