Ana səhifə

Güle Güle Filmi Söyleşisi


Yüklə 173 Kb.
səhifə3/3
tarix27.06.2016
ölçüsü173 Kb.
1   2   3

-Biraz toparlayalım.(Yahya Arıkan)

-Tamam toparlayacağım. Köyde ilişkiler gayet güzel, alabildiğine güzel, sevgi, dostluk, insanlık alabildiğine var. O zaman bu ....... yok. Şehre geliyoruz bunlar yok. Dürüstlük işte kayboluyor. Dediğim gibi hastaneye, yaralıyı bırakıyorsun yolun kenarında gidiyorsun. Onun için bir de şu var yani,

-Onun için bu filmi bir daha seyretmenizi öneriyoruz.(F. Aksoy)

-Çocuklarımıza seyrettirelim diyoruz. Kısaca çocuklar seyretsinler, verilmek istenen mesajı çünkü geleceğimiz çocuklara eğitimdir. Çocuklarım seyrederlerse onu çok güzel çok güzel olur. Yani verilmek istenen mesajı alırlar.

-Teşekkür ederiz efendim (Arıkan)

-Söz sizin efendim buyurun.

-Şimdi filmde konu dostluk ve dayanışma üzerine kurulmuşken bu dayanışmayı Türk toplumunun yapısına uygun olarak bir paylaşımla halletmek varken neden banka soygunu yapıyor onu söylediniz ama açmadınız konuyu. Onun biraz açılmasını istiyorum.

-Bir çelişki var gibi geliyor. Paylaşım söz konusuyken neden banka soygunu (Zeki Alasya)

-Hayır yani,

-Neyi paylaşacaklardı?

-Yani şeyle yardımlaşma olayı varken,

-Seyrettiniz değil mi filmi?

-Tabi seyrettim.

-Aman efendim bunu söylemek biraz şey oluyor. Bütün güçlerini kullandılar elindeki tek servet hatta bence Şükran Bey arabayı da şey yapmakla hayatının en büyük servetini de ortaya koydu. Yüzünü kızarttı gitti kendisini aldatıp kaçan ve yıllarca ve yıllarca buy acıyı içinde şey yapan yaratan kadına adeta dilendi. Yapabilecek her şey vardı. Bir küçücük adadaydılar işte adada gittiğimizde tanıdınız nasıl bir yardımlaşmadan söz ediyorsunuz. Bir tek şeyde hesabı verebilirim o da şudur filmde, yapılanabilecek her şey yapılmıştır, denenebilecek bütün yollar denenmiştir. Kimse mesela şöyle bir şey aklınıza gelmedi diyemez. Tek tek evelere gidip hırsızlık yapmak gibi bir şey yoktur. Lütfen söyler misiniz.(Zeki Alasya)

-Yani öyle bir düşünce,

-Ama yapabilecek her şeyi yaptılar.(Zeki Alasya)

-Olayı başka bir yere nasıl götürürler. (Arıkan)

-Zeki hocam müsaade eder misiniz? Aslında,

-Ama söz isteyenler var burada.

-Zeki Bey

-Buyurun.

-Bir çare var dediniz. (Zeki Alasya.)

-Bir çare daha vardı aslında. Ankara’ya telefon açıp ses taklidi yaparak örtülü ödenekten bir para alabilirdiniz.

-Şimdi bizim kahramanlarımız örtülü ödeneğin farkında bile değiller. (Faruk Aksoy)

-Doların değerini bilmiyorlar. (Zeki Alasya)

-Erol Bey buyurun.

-Yani ben tekrar etmek istemiyorum. Birkaç kavram beni rahatsız eder. Böyle bir kavramdan geri olduğuna inanmıyorum. Bir şey söylemek istiyorum, burada yani şeyi biliyorum, Zeki Beyi, hem mutfağı çok iyi bilen hem senaryoyu çok iyi biliyor. Filmi de bir yemeğe benzetelim diye düşünüyorum ben. Yemek yapıldı başkası tarafından ve ortaya çıktı malzeme her şey ortaya çıktı ve siz sonradan baktınız görüntü olarak bir şeyler yani eksikler görebildiniz dialekliğe de mi?

-Şöyle yani şimdi hiçbir eksiklik hissetmemek aykırıdır, insan mantığına da aykırıdır. (Zeki Alasya)

-Hepimiz için eksikler var.(Faruk Aksoy)

-Yani bir yönetmen olarak bakmayı da hiç haz etmiyorum, bir oyuncu olarak da bakmadım. Sizler gibi seyirci olarak gittim. Hatta reaksiyonlarımı da çok bol ve abartılı gösteren bir adamım, hüngür hüngür ağlamam karşısında çok şaşırdı insanlar. En azından şunu düşünüyorlardı, bu filmde oynamış, senaryoyu daha evvel bildiğine göre bu kadar duygulanması olağan mı? Olağan çünkü ben seyirciyim ben oraya çok sevdiğim oyuncuların oynadığı bir filmi seyretmeye gitmiştim. O bakımdan ben öyle bakmadım ama bir sürü eleştirilecek yan var. Örnek vermeme müsaade ederseniz yarın yeniden çekeceğiz bu filmi diye çılgın, bir çok para kazandım yeniden çekiyorum ben bu filmi aynı kadroyla dese inanın başka çekeriz. Bittiğinde hemen ertesi günü yeniden başlasın yeniden başka şey çekilir. Çok doğru bir şeydir. Keşke hep bu şekilde bakabilsek olaylara . Yoksa onun dışında her şey statik olur hiçbir ilerleme kendinizi aşmak gibi bir duyguyu da taşımamış olursunuz tekrar tekrar

tekrar gelir. Şimdi bakınız pardon bir şey daha söyleyeyim. Hepimiz inanılmaz bir doğum sancısı içinde hepimiz Faruk Beyden başlayarak Şükran Ağabeyden Yıldız Hanımdan hepimiz şimdi bunu nasıl aşacağız hesabındayız. Ben bir film bitirdim bundan sonra Metin bir film bitirdi. Dün akşam lokantamda bir araya geldik epey bir zaman sonra Metinle, bu Güle Güle’nin 1 milyonu aşma yemeğinde. Nasıl oldu film dedim yahu ne bileyim dedi. O bana sordu nasıl oldu diye yahu ne bileyim. Yahu ne bileyimin altında ne var biliyor musunuz? Güle Güle’yi aşamamanın endişesi var. Çok önemli bir itici güçtür motivasyon duygu hepimiz bunu yaşıyoruz ve söz veriyoruz size tekrar bir araya gelirsek yaptığımız zaman onu Güle Güle’yi aşacağız ilk filmde muhakkak ki yani. (Zeki Alasya)

-İnşallah.

- ... o karamsar bir haldir, toplum şöyleydi, toplum böyleydi. Bence toplum çok iyi, sinema bir ayna. Bu karakterleri her zaman, her an birilerinde görüyorum ve çok fazla karamsarlık gerekmiyor. Arkadaşlar ben çok gencim ve çok ümitliyim.

-Ne güzel.(Zeki Alasya)

-Bir saniye Veysel Bey bir soru soruyor.

-Arkadaşımız bir soru sormuştu. Neden işte soygun yaptı diye. Aslında bunun bir amacı var bence yani verilmek istenen amaç şu. Yani insanlar çaresiz değildir çaresizliğin bittiği yerde bile işte hiçbir şey yapamıyoruz arkadaşlarımız ölsün mü diyebilirdi ama çaresizliği imkanlı kıldı ve o mesajı vermek istediler bence.

-Teşekkür ederim. Doğan Bey buyurun.

-Şimdi ben ... sözüyle başlamak istiyorum. Ortaya çıkmış bir şey var, güzel bir başarı yakalamış. Biz de bu başarının neden bunu elde ettik onu ....... yapılmış bir olay. Şurada eksiği vardır, burada gediği vardır, yanlışlarıyla doğrusuyla ortada bir eser var. Güzel, bu başarıyı nasıl elde ettiniz biz bunu anlatalım. Eğer bunun devamını istiyorsak şimdi bu filmi beğendik hoşumuza gitti peki başkasını mı görmek istemiyoruz. Nasıl bu başarıyı elde etti bunu tartışalım.

-Tartışıyoruz ya canım. Arada bir .... lafları süslediğimiz zaman normaldir, tartışıyoruz yoksa. (Zeki Alasya)

-Mesela ben bu filme niye gittim. Son derece saygı duyduğum insanlar, hiç filmin konusuyla ilgilenmem bana göre .... bakamadığım için kim var çok öncelerden izlediğimiz saygı duyduğumuz, taktir ettiğimiz insanlar var. Ben gözüm kapalı giderim. Peki başkalarını niye ilgilendirir.

-Şimdi sinemada şöyle oluyor. Filmin ilk çıktığı gün ilk iki seansın sonunda yaklaşık olarak o filmin kaç kişi tarafından seyredileceğini anlarsınız. Seçim sonuçları gibidir yani bir insanlık açıdır sonuç değişmez biliyorsunuz. İnsanları daha sonra ne etkiler? İlk haftasında ne kadar tanıttınız filmi, çünkü insanlar filmi duyacak ki merak edecek, sinemaya gitmek bir merak gidermek unsurudur aynı zamanda. Önce o merakı provake edersiniz ikinci haftadan sonra insanlar artık birbirlerine artık filmi anlatmaya başlarlar yani kimi insanlar konuşuyorlar iş yerlerinde, evlerinde vs. İşte o zaman eğer filmi sevdiklerini söylüyorlarsa herkes en az 3-4 kişiyi etkiler bu 3-4 kişi kalkıp gider filmi seyreder. Güle Güle’nin bu başarısının temel etkenlerinden birisi bana göre aşağıda tanıtımının iyi olmadığını söyledi bir beyefendi. Ama tercihe dayalı bir üslupdur bu. Öyle çok avaz avaz bağırmadan fakat gerekli insanları gerektiği biçimde kullanarak bir tanıtım politikası izlenmiştir. Sonrasında da hakikaten seyirci filmi sevdiği için bu kadar saygın kabul edilmiştir bana göre. Bakın şunu Zeki ağabeyin dediği gibi hakikaten yarın Güle Güle çeksek başka bir film yaparız hatalarımızdan arındırmaya çalışarak. Yani çok mükemmel bir eser yarattık falan iddiasında değiliz. Yaptığımız işi sevdik çok keyif aldık bana en büyük haz veren şey şu ki ben sonuç olarak genç nesil falan diyoruz ya genç insanlar şunu da gördüler, Türkiye’de yahu saygın bir şeyden de para kazanılabilinir. Yani bir şey saygın ucuz yapmak zorunda değiliz. İyi bir şeyde film görüyor demek. Güle Güle’nin en önemli başarılarından biri eğer bir mesaj falan aranıyorsa herhangi bir yerinde sonucuyla yani sizlerin gösterdiğiniz ilginin verdiği mesaj asıl önemli olan. (Faruk Aksoy)

-Bu yeniden çekersek farklı çekeriz diye bir küçük şey ilave edeyim. Victor de Sica biliyorsunuz çok ünlü İtalyan yönetmeni ve oyuncusu ve Bisiklet Hırsızları da dünya sinema tarihinin en önde gelen baş yapıtlarından birisi. Bir röportajında diyor ki hayatımda beni en mutlu edecek mastürbasyon hayatımın bundan sonraki şeyi boyunca Bisiklet Hırsızları çekmektir. Çok etkili bir şey konuşuyor. Yani filmi bitiriyor baştan başlıyor filme, çok da büyük yönetmen olduğu için parası var ya da ikinciden sonra ne ticari başarıyı yakalayacak. Bilemiyorum ne kadar daha verecekler ama neyse en azından hayal olarak bir şey koymuşlar ortaya bu çok önemli bence.(Zeki Alasya)

-Hüseyin Bey buyurun.

- Hıncal Uluç’un tepkisi nedeni ile filmin bayağı tanıtımı yapıldı.

-Doğru. (Faruk Aksoy)

-Tabii, tabii.(Zeki Alasya)

-Beni zaten Zeki ağabey sabır olarak tanımladı, ben olumlu buldum ilk beş yazısını. Yani suçlama boyutu kibar bir.. (Faruk Aksoy)

-Şükrü Bey buyurun.

-Bu film neden başarılı diye bir soru atıldı ortaya. Bana müsaade ederseniz ben pazarlama uzmanı gözüyle cevap vereyim. Herhangi bir ürünün veya herhangi bir hizmetin veya herhangi bir sanatsal olayın gücü, niteliği paralelinde eğer reklam ve promasyon çalışmalarını yaparsanız ona paralel olarak o zaman o iş hem karlı olur hem de cirosu fazla olur. Şimdi düşünün ki eğer sanatçılar gücüyle iyi etkileşimiyle bir oyunu güzel sergileyebiliyorlarsa, senaryoda iyiyse bunun paralelinde reklam ve tanıtım kampanyaları da aynı paralelde yapılmışsa oyun başarıya ulaşmıştır ve hasılat maksimum düzeye ulaşmıştır. Herhangi bir ürün düşünün eğer o ürünü yapmış olduğunuz reklam kampanyasında öngörülen potaya göre eğer üretimi yapamıyorsanız o yapılan masraf boşa gider. Çünkü o yapılan reklamla yaratılan satın alma şeyini karşılayamıyorsunuz demektir. Bu sefer ters tepki yapar satışınız düşer. Bu sanatsal olaylarda da aynı düşünce hakimdir.

-Güle Güleyi nasıl değerlendiriyorsunuz bu anlamda yani genel şeyler, (Faruk Aksoy)

-Onun için bence çok yerinde ve çok başarılı olmuştur. Güle Güle oyunundaki sanatsal başarının yanında sizin pazarlama çalışmalarınızda olumlu olmuştur söylediğiniz anlamdaki. Yani bire bir diğerleri etkileme olayı da ayrı bir pazarlama yöntemidir. Teşekkür ederim.(Şükrü Bey)

-Yani burada bir tek şey ilave etmekte yarar var. Faruk Beyin altını çizdiği bir şey var önemli bir şey. Bu film insanların oturma odalarına girmiştir ve orada sohbet edilmiştir. İş yerlerine girmiştir en büyük tanıtım odur. Yani diğer farklı birimlerdeki tanıtım başka bir sürü şey etken vardır ama bu filmi öne çıkaran insanlara sevdiğimiz birine insanlar bir şey önerir. Yani giydiğiniz bir şeyi de aldığınız bir şeyi de eğer hoşunuza gidiyorsa biz bir tat alıyorsak bir dostumuza öneririz onu şurada şu var diye.(Muammer Keskin)

-Çok haklısınız. (Zeki Alasya)

-Bu filmi de biz kendi açımızdan baktığımız zaman dostlarımıza, sevdiklerimize önerdik, sizin tespitiniz o konuda çok doğru bir tespit.(Muammer Keskin)

-Bir de şey önemli olan unsurlardan biride insanların ailecek gidecekleri bir film oldu. Yani çocuklarını aldılar, annelerini aldılar, karılarını aldılar, kadınlar kocalarını aldılar falan. Orada çocuklarına göstermek istemeyecekleri hiçbir şey olmadığının güvencesiyle filme gittiler ya da 70 yaşında babalarına göstermek istemedikleri hiçbir şey olmadığı düşüncesiyle. Dolayısıyla kalabalık bir biçimde filme gittiler tek tek ya da Ertuğrul Özkök’ün şeyini hatırladınız mı babasının vefatıyla ilgili yazısını okudunuz mu Ertuğrul Özök’ün. 30 yıldır sinemaya gitmemiş babası ve annesine demiş ki Ertuğrul Beyin annesi eşine demiş ki beni Güle Güle’ye götür, sonra da vefat etmiş.(Faruk Aksoy)

-Çok kısa bir süre sonra vefat etmiş.(Zeki Alasya)

-Böyle bir yazı yazmıştı.

-Ve diyor ki, yani babam çok mutlu oldu ağladı ve güldü diyor 3 gün sonra da ölmüş ve son isteğiymiş yani beni Güle Güle’ye götürün. Çok etkiledi beni o. (Zeki Alasya)

-Şimdi isterseniz söyleşimizi şöyle tamamlayalım. Çocukken çok sinemaya giderdik. Ben hatırlıyorum yazlık sinemalar vardı İstanbul'’n muhtelif yerlerinde. Bunlar ortadan kalktı. Sohbete başlamadan önce 1 milyon sayısının iyi bir sayı olduğunu söyledik ama neye göre iyi diye aramızda bir sohbet geçti. Türk sinemasının geleceğini nasıl görüyorsunuz biraz o konudaki gözlemlerinizi alarak isterseniz söyleşimizi tamamlayalım.(Yahya Arıkan)

-Şimdi sanıyorum konuya Faruk Beyin başlaması lazım. Çünkü prodüktör olarak en derin çalışmayı o yapıyor kendi istikbalini anlatacaktır bir anlamda (Zeki Alasya)

-Şimdi çok sevindirici bir gelişme Türkiye’de genel olarak Türk sinemasıyla ilgili. Seyirci sayısı her yıl % 25 ile % 30 arasında artıyor. Bu Batı Avrupa’nın hiçbir ülkesinde böyle değil. Orada marj % 5 aşağıya düşer veya yukarıya çıkar. Çünkü orada doymuş bir piyasa var şu anda ve Türkiye’de sinema salonu sayısı artıyor ve bir takım önemli gruplar Transtürk holding, Tepe grubu falan filan sinema salonları açmanın karlı bir yatırım olduğunu artık düşünmeye başladılar. Dolayısıyla salon kalitesi yükselecek, öncelikle sizler iyi seyredeceksiniz, verdiğiniz paranın hakkını size ödeyecekler o salonlarda. Çünkü bir tek biz film yapımcıları sizi mutlu etmek durumunda değil sinema işletmecileri de sizi mutlu etmek durumunda. Etmiyorsa ben bir kavga edeyim o adamlarla ki kazandıkları paranın bir kısmını işletmelerine harcasınlar.(Faruk Aksoy)

-Sesini biraz kısar mısınız diyorsunuz bir ümitle acaba şu kulaklarımızı çınlatan o acayip gürültüyü birazcık kısar mısınız diyorsunuz hiçbir değişiklik yok. Onun bir çaresini bulsanıza? (Şükran Güngör)

-İşte şikayet ettikçe işletmeciler bir şeyler değiştirir. Yani bir ürünü almazsanız o ürünü üreten insan herhalde nerede hata yaptığını düşünmeye başlar diye düşünüyorum. Yani tüketici haklarına sahip olarak sinema salonlarına giderseniz bu biz film yapımcılarını çok mutlu eder. Size sebebini de söyleyeyim. Biz mesela 50 bin dolar daha fazla para harcayıp bir dijital ses yapıyoruz ki siz doğru bir ses dinleyin. Türkiye’deki salonların %20’sinde bizim yaptığımız sesi dinleyemiyorsunuz %20’sinde diyorum. Bu çok vahim yani hem bizim açımızdan vahim çünkü size daha iyi bir film seyrettirmek istiyoruz teknik olarak bu mümkün olmuyor. Şimdi bu %30’lar falan çok sevindirici şeyler bu artışlar. Fakat hala hazırda biz yılda 24-25 milyon tane bilet satan bir ülkeyiz 65 milyon nüfusumuz var. Aynı nüfusa sahip Fransa 135 milyon satıyor, İngiltere 114 milyon satıyor, Almanya 87 milyon civarında bilet satıyor. Bu tabi Türkiye2de bir tek şeyle alakalı değil gelir adaletsizliğinin sinemaya gidecek insan grubunun önemli bir kısmında para olmamasının, İstanbul’un ulaşım sisteminin yani bari metrosu falan olsa çünkü başka türlü 2 saat otobüslerde geçirip sonra gidip film falan seyredemiyor insanlar. Yani ulaşım bütün sorunların çözülmesine bu rakam giderek tırmanacak, tırmanacak, tırmanacak. Onun için şu an Türkiye’de film yapımcılığı bence aranızdan niyetlenen varsa önümüzdeki 10 senenin zekice işlerinden birisi olacak tabii. Aklı başında ve yine zekice işler yaparsanız. (Faruk Aksoy)

-Sonra sizinle bir konuşalım (Muammer Keskin.)

-Oyuncu kaynağında bir gelişme var mı sorusunun yanıtı maalesef çok fazla bir gelişme yok, yeni yeni oyuncular çok şey iyi ve güçlü oyuncular gelmiyor. Bunda hata film yapımcılarının hatasıdır. Çok riskli oynamak istemiyor, yani daha çok tanınmış oyuncularla film yapmak istiyoruz. Fakat bu belli süreçtir yani bizde henüz çünkü kurumsallaşamadık yani bir sermayeyi biriktirebilsek herhangi bir sıkıntısız bir şekilde yapabilecek hale gelsek mesela yılda 3 film yaparsınız2’si iş açısından başarılı olur, 3 filmin başarısızlığı sizi çok etkilemez çok da üzmez. O durumda bir takım riskler alırsınız yeni yüzleri seyirciyle tanıştırmak için. Yer olarak ama çok şey parlak bir alan bizde star yaratabilsek yani Türkiye’de yurt dışında da marka olabilecek starlar yaratabilsek çok doğru bir iş yapmış oluruz çünkü pazarı o zaman Türkiye ile sınırlandırmamış oluruz. (Faruk Aksoy)

-Yani durmadan kendine rakip şey yapıyorsun. Vallahi şu son yıllarda Eşkıyadan beri yapılmakta olan filmlerin çoğu ümit veriyor. Yani bu sinema salonlarının giderek çoğaltılması , yeni yeni binalar yapılması, o binalarda sinema salonlarının bulunması ümitlendiriyor yani iyi yönetmenlerde ümit veriyor insana. Birkaç film seyrettik mesela ben Güneşe Yolculuk daha yeni seyrettim çok ümit verici. Tabi buralarda şeylerde var halkın ona fazla rağbet etmesinin büyük bir nedeni de bir kısım özel dilerini dialeglerini filmde kullanmakta ilerici bir grubun pohpohlamasına filan sebep oluyor ama genellikle oyuncular bir çok profosyönel oyuncular diyeyim çok ümit veriyor insana. Ben ilerisi için çok umutluyum sinemadan. (Şükran Güngör)

-Teşekkür ederim. Zeki Bey buyurun efendim.-Şimdi efendim benim bir önce tiyatrocu olarak başladı işim. Tiyatrocuların bir tarihlerde sinemaya bakışları biraz ön yargılı ve adeta taviz vermek gibiydi değil mi yani sinema filmi yapmak bizim tiyatroda bir çok farklı ve çok elit bir sanat gibi yaklaşırdık ben öyle yaklaşamadım hayatım boyunca çok sevdim çünkü sinemayı. Hep sinemacı olmak istedim. Yani bayağı sözü edilir bir tiyatro oyuncusu ama çok genç bir tiyatro oyuncusu olduğunuz zamanda ilk teklif nereden gelecek diye büyük bir heyecanla beklerdim umutla , rüya gibi bir şeydi benim için. O günden bu güne sinemaya çok farklı bakıyorum. Böyle belki Şükran ağabey kızacak ama tiyatrodan daha çok seviyorum sinemayı. Yani yapıma daha uygun. Yalnız kamera önünü değil kamera arkasını daha çok seviyorum ben. Şimdi malzeme diye bir sözcük kullanacağım, malzemenin ne olduğunu açayım ki bir inşaat malzemesi gibi görmeyin. Bütün sinemada her şey malzeme, yani oyuncu malzeme, mekan malzeme, senaryo malzeme, malzemesi bol bir olay. Ben diyordum ki Türkiye’de çok iyi olmalı bu sanat. Çünkü Türkiye malzemesi bol bir ülke her bakımdan malzemesi bol bir ülke. Bir türlü olamıyor. Zaman içinde özellikle yönetmenlik yapmaya başladıktan sonra anladım ki eğer teknik araç gereçsiz, ekipmansız yeterli değilse ne yaparsanız yapın ağzınızla kuş tutsanız bu işi beceremiyorsunuz. Tiyatrodan farkı bu. Şimdi mesela tiyatro şöyle bir salonda tiyatro yaparız. Nedir yapabilmenin asgari şartları en düşük şartları? Sizi salonun en arkasındaki insanı görebileceği şekilde bir yükselti üzerine çıkarsanız ya da şartlar ne olursa olsun salonun en arkasındaki insanın sizi görebileceği kadar da ışıklandırırsanız sesinizi duyurmak becerisini gösterirseniz tiyatro yaparsınız , nerede olursa olsun yaparsınız. Ondan sonrasında başarı sizin iyi oyununuza bağlı. Sizin oyuncu olarak becerinize bağlı. Sinema öyle değil. Sinemanın saniyesi ve santimi para vazgeçilmez şekilde para ve araç gereç. Şimdi bilmiyorum ne kadar fotoğraf meraklısı olanınız var gerçi son yılarda giderek artan bir reeldir fotoğrafçılık. Herkes bir makine edindi, ama yani o instamatik dediğimiz makinalarla fotoğraf çekmek, aynı adama verin dünyanın en büyük fotoğrafçısı olsun ya da sıradan olsun ya da Nikonla çekmek arasındaki fark artık tartışılabilir. Yani kimse iddia edebilir ki iyi bir fotoğrafçı instamatik makinayla çok iyi bir fotoğrafçı olduğun için fotoğraf çekebilir olmaz öyle şey. Şimdi bir kere biz son yıllarda sebebi ne olursa olsun ekipman konusunda teknik araç gereç konusunda Avrupa'yı yakaladık. Umudum birkaç yıl içinde Amerika’yı yakalamaktır. Amerika’yı yakalamak da Faruk Beyin gösterdiği yılda şu kadar sayıda film yapmak ve bu deneyimin oluşmasına bağlıdır. Amaç yakalamaktır ve yakalayacağız bunu. Ama mesela ben 12-13 yıl sonra ilk kez arada görmeme rağmen bazı gelişmeleri koklamama, görmeme, anlatılmasına rağmen Güle Güle’nin setindeki ilk gün ışıkları görünce yanlış bir şey görüyorum sandım. Şöyle 60 santime 60 santim bir jenaratör inanılmaz gürültülü çalışan bir jenaratör, gürültü önemli değil sesli çekilmediği için filmler bar bar iyi de tamam burnunuzun dibinde bir jenaratör burada da oyun oynuyorsunuz. Film çekilen günlerden böyle bir tırın inanılmaz sessiz bir jenaratörün Bozcaada sokaklarında gezdiğini gördüğüm zaman şaşkınlığa uğradım. Üçüncü sınıf bir takım aydınlatma aygıtlarıyla ışıklandırılarak film çektikten sonra yıllarca bu son teknolojinin ürünlerini gördüğüm zaman şaşkınlıklara uğradım üstüne üstlük sesçilerimiz Fransızdı ama ışıkçılarımız Türktü ve bu malzemeler Türklerin malzemeleriydi ve her geçen gün arttırıyorlardı malzemelerini. Küçük bir araştırma yaptım Avrupa’da bir film bu malzemelerle çekiliyor artık 3 aşağı 5 yukarı. Mesela kamera denilen bir olay vardır o dediğim fotoğraf makinası olayı Nikonla çekmeye başladık. İşin malzemesi bu kadar güzel ve bol olan bir ülke bu teknik araç gereçlerle neler yapar neler yapamaz onu en iyi bilenlerden biriyim ben. Çünkü hiçbir zaman tüh kaka demedim Türk sinemasına. Mucizeler yaratıldığına inandım o şartlarda o zor şartlarda o imkansız olanaksız şartlarda. Eskiden Amerikalılar geldiği zaman benim setime getirirlerdi en iyi yönetmen ben olduğum için değil İngilizce bilen az sayıda yönetmenden biri olduğum için. Geldiklerinde bir gün ışıkları gördüler dediler ki prova mı yapıyorsunuz? Hayır dedim, bu ışıklarla çekilmez dediler. Biz bu ışıklarla çekiyoruz dedim. Yani bir takım sahtekarlıklar geldi aklıma bu günlük falan da diyemedim yani. Adamlar gittiler Kapadokya’da birkaç gün geçirdiler, Adana’ya indiler bir şeyleri vardı döndüklerinde geldiklerinde ben montajdaydım ve demişler ki Zeki Alasya’nın yönettiği film bitti mi, bitti montaj aşamasında. Götürün bizi demişler geldiler. O gün geldikleri gün çekmekte olduğum sahneyi görecekler bunlar. O prova ışıklarıyla çekilemeyecek sahne. Baktılar ve dediler ki bu bir mucize dediler, inanılmaz, tebrik ediyoruz dediler. Bu mucizeler gerçekleşti. İyi ya da kötü senede üstelik 300 film çekilen şimdi artık o noktada değiliz. Şimdi buradan başlayarak eldeki malzemenin zenginliğinden hareket ile önümüzdeki yıllarda Türk sinemasının inanılmaz bir ivme kazanacağını düşünüyorum. Hayalci buldukları beni ve medyanın biraz alay ederek yaklaştığı olaylarında ne kadar gerçek olduğunu hep beraber göreceğiz. Can’da en iyi ödüller gelecek, Oscar gelecek Oscar. Oscar geldiği gün, mütemadiyen söylüyorum ben bunu, bana falan gelmeyecek Oscar, yakınlarda bir yere gelirse sevinirim mutlu olurum bilemiyorum da ama Oscar gelecek, Oscar geldiği gün beni hayalcilikle alaycılıkla dudak bükenler hakikaten karşıma çıkıp herhalde helal olsun diyecekler. Hep beraber yaşayacağız bunu. İnşallah.

-İnşallah. Değerli arkadaşlar bir sohbetin daha sonuna geldik. 15 Nisan’da Nisan ayının konuğu Sayın Oral Çalışlar. Saat 16’da yine birlikte olacağız. Ben Güle Güle filmi ,için tek bir şey söylemek istiyorum. Çünkü tek bir şey yapmamız gerekiyor sadece alkışlamak. Alkışlıyoruz.

1   2   3


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət