Ana səhifə

Esenciální mastné kyseliny – opomíjené nezbytnosti v dětské výživě


Yüklə 58.5 Kb.
tarix27.06.2016
ölçüsü58.5 Kb.

Tisková konference „Opomíjené nezbytnosti v dětské výživě“

14. října 2010


Esenciální mastné kyseliny – opomíjené nezbytnosti v dětské výživě
Mgr. Pavel Suchánek, vědecký pracovník IKEM Praha, Laboratoř pro výzkum aterosklerózy
O vlivu stravy a jejího složení na zdraví člověka již od nejranějšího věku není pochyb. Často si ale neuvědomujeme, že základními stavebními kameny vyvážené stravy jsou nejen bílkoviny a sacharidy, ale také tuky. Pro spoustu dospělých představují tuky nutné zlo, které se snaží ve své stravě co nejvíce eliminovat ze strachu z obezity či onemocnění srdce a cév. Tuky by měly tvořit 1/3 z celkového denního příjmu energie. Omezit, či zcela vyloučit tuky ze stravy může být pro organismus velmi nebezpečné. Důležité je ovšem vybírat mezi tuky takové, které našemu zdraví prospívají - tzv. „dobré“ tuky a minimalizovat příjem těch, které nám škodí - tzv. „špatné“ tuky. Dvojnásob to platí u dětí. Je třeba důrazně varovat před nízkotučnou dietou u dětí, ať už jejich hmotnost je či není v pořádku. Jak ale mají rodiče poznat, které tuky jsou pro jejich děti vhodné? Základním měřítkem je dodržování poměru 1 : 2 mezi živočišnými a rostlinnými tuky. Dále by se rodiče měli zaměřit především na obsah tzv. esenciálních mastných kyselin v jednotlivých potravinách.
Esenciální mastné kyseliny

Mastné kyseliny jsou základními stavebními jednotkami tuků, esenciální jsou potom ty z nich, které si naše tělo neumí samo vytvářet. Proto je příjem esenciálních mastných kyselin potravou v dostatečném množství nezbytný. Mezi esenciální mastné kyseliny jsou zařazeny kyselina linolová a kyselina alfa-linolénová. Kyselina linolová patří do skupiny omega 6 a je stavební jednotkou pro velmi důležitou kyselinu arachidonovou, která se přidává například do dětské kojenecké výživy. Kyselina linolénová nebo alfa-linolénová patří naopak do skupiny omega 3 mastných kyselin a nacházíme ji ve větším množství ve vaječném žloutku, v rostlinných olejích řepkovém a sojovém. Pokud jsou konzumovány esenciální mastné kyseliny v dostatečném množství již v dětském věku, má to velmi pozitivní vliv nejen na růst dětského organismu a na dětský imunitní systém, ale i na správnou hladinu cholesterolu v  pozdějším, tj. dospělém věku.

Podle zastoupení mastných kyselin v daném tuku můžeme hovořit o jeho zdravotním přínosu nebo naopak riziku. Obecně se mastné kyseliny rozlišují podle chemické struktury, tj. podle počtu dvojných vazeb na tři skupiny mastných kyselin
1.) Nasycené mastné kyseliny

Jsou obsažené zejména v živočišných tucích (máslo, sádlo, tučné uzeniny, tučné mléčné výrobky) a zvyšují hladinu tzv. zlého cholesterolu a celkového cholesterolu. Nejrizikovější z tohoto hlediska jsou tuky z mléka. Z tohoto důvodu je při snižování cholesterolu v krvi základem omezení smetanových výrobků. Zdravotní přínos poskytne pouze záměna tuků obsahujících nasycené mastné kyseliny za tuky obsahující mononenasycené nebo polynenasycené mastné kyseliny.


2.) Mononenasycené mastné kyseliny

Jsou složkou rostlinných olejů a výrobků z nich vyrobených (např. margarínů), bohatý na ně je zejména olivový olej, ale najdeme je i v dalších olejích, např. slunečnicovém nebo řepkovém. Tyto mastné kyseliny působí na hladinu cholesterolu neutrálně. Pokud jimi ovšem nahradíme živočišné tuky, dojde k výraznému poklesu hladiny cholesterolu v krvi. Většinu konzumovaného tuku rostlinného původu by měly tvořit právě polynenasycené a mononenasycené mastné kyseliny, tj. řepkový, slunečnicový a olivový olej, jak to můžeme vidět například ve Středomoří.


3.) Polynenasycené mastné kyseliny

Nacházíme je zejména v rostlinných olejích a výrobcích z nich vyrobených, např. kvalitních margarínech a dělí se na dvě skupiny, tzv. omega 6 a omega 3. Obě skupiny snižují hladinu tzv. zlého cholesterolu a jsou významným zdrojem esenciálních mastných kyselin. Mastné kyseliny omega 6 nacházíme zejména ve slunečnicovém nebo sojovém oleji. Na obalech výrobci uvádějí někdy i název nejčastější mastné kyseliny z této skupiny, a to právě esenciální kyseliny linolové (LA). Dalším zástupcem je kyselina arachidonová (ARA), kterou přidávají výrobci například do dětské výživy, protože podporuje rozvoj mozku malých dětí.

Omega 3 mastné kyseliny mají dva hlavní zdroje – rostlinné, tj. řepkový a lněný olej (esenciální kyselina alfa–linoleová (ALA) a samostatnou skupinu mastných kyselin tvoří tuky z mořských živočichů (ryby, mořské plody), které obsahují mastné kyseliny označované jako EPA a DHA. Mastné kyseliny skupiny omega 3 kromě prospěšnosti pro naše cévy pomáhají i rozvoji imunitního systému dětí a jsou naprosto nezbytné pro správný vývoj mozku, včetně IQ. Proto se poměrně často přidávají do dětských výživ nebo do margarínů, které jsou vhodnou součástí pestré vyvážené stravy a zdravého životního stylu a náleží právem i do dětského jídelníčku. Všechny omega 3 mastné kyseliny kromě již zmíněného snižování hladiny špatného cholesterolu navíc ještě zvyšují hladinu hodného neboli HDL cholesterolu. Navíc snižují rizika vzniku krevních sraženin v krvi (tzv. trombogenezi) a brání tak vzniku infarktu a chrání naše zdraví.
Zastoupení tuků ve výživě – praktické informace pro každodenní použití

Pro snadnou orientaci při výběru tuků pro stravu našich dětí si můžeme jejich dělení zjednodušit na dvě základní skupiny, a to tzv. dobré a tzv. špatné tuky. Špatné tuky jsou zejména ty, které obsahují velké množství nasycených mastných kyselin a malé množství nenasycených mastných kyselin. Patří sem především tuky živočišného původu, jako např. máslo a sádlo. Naopak tzv. dobré tuky obsahují velké množství výše uvedených polynenasycených mastných kyselin a mononenasycených mastných kyselin včetně významného množství esenciálních mastných kyselin a měly by proto ve stravě převažovat.



Sdružení odborníků na výživu WHO/FAO doporučuje pro evropskou populaci, aby 30-35 % přijaté denní energie pocházelo z tuků. Z toho dvě třetiny by měly pokrýt tuky rostlinného původu a pouze zbývající jedna třetina připadá na tuky živočišné. Zvláštní doporučení pak vyhradila podskupině tuků omega 3, jejichž denní potřebu 2 g bychom měli pokrýt konzumací řepkového oleje a výrobků z něj vyrobených (např. margarínů) a tuku mořských ryb a plodů (cca 200 mg), které jsou bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin.
Zjednodušeně tedy lze říci, že pokud chceme mít jistotu, že naše děti přijmou v potravě dostatečné množství esenciálních mastných kyselin, měli bychom jim do jídelníčku zařazovat alespoň 2x týdně porci tučných mořských ryb a dále rostlinné oleje a výrobky z nich. Vhodným zdrojem jsou například kvalitní margaríny, které obsahují významné množství esenciálních mastných kyselin potřebných pro správný růst a vývoj dětí. Doporučené denní množství esenciálních mastných kyselin k dosažení jejich příznivého účinku je 2g kyseliny alfa-linolenové (ALA) a 10 g kyseliny linolové (LA).


Kontakt: Helena Petzoldová, tel.: 271 741 219, helena.petzoldova@quent.cz



Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət