Ana səhifə

Değerli Dostlar


Yüklə 32.5 Kb.
tarix25.06.2016
ölçüsü32.5 Kb.
Değerli Dostlar,

Macar Sanatçı Kálmán Balogh ve Çigan Santur Grubu’nun konserine hoş geldiniz, bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz.

Avrupa Birliği Konseyi’nin Dönem Başkanlığı’nı üstlenen Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi olarak Avrupa Günü münasebetiyle Sizlere hitap etmekten büyük memnuniyet duyuyorum.

Diyarbakır’a gelişimizin iki sebebi var.

Birisi Sizlerle beraber kutlamak istediğimiz 9 Mayıs Avrupa Günü, diğeri ise Diyarbakır ve bölge halkına duyduğumuz sevgi ve saygı.

61 sene önce bugün, birleşik bir Avrupa’nın barış için kaçınılmaz olduğu inancıyla, Avrupa bütünleşmesinin ilk adımlarının atılması önerilmişti. Ortak Avrupa Evimizin inşa edilmesine o zaman baslanmıştı ve sonraki yarım yüzyılda Avrupa Birliği düşüncesi artık halkların gerçeği haline dönüşmüştü.

Biz, Macarlar ve demirperde arkasında onyıllarca yaşamış diğer milletler, insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü gibi değerleri savunan ve bu değerleri geçerli kılan Avrupa’ya hep ümitle bakıyorduk. Avrupa’nın temsil ettiği değerler bizim için ölçü ve ideal teşkil etmişti.

Avrupa’nın bütünleşmesi yolunda son 60 sene boyunca çok büyük mesafe alınmıştı. 2004 yılında Macaristan da Avrupa Birliği üyesi oldu.

Birleşik bir Avrupa’nın oluşumunu amaçlayan uzun ve zaman zaman zor süreç devam etmektedir.

Avrupa kültürü ve başlıca Avrupa kurumları ile tarihsel ilişkileri olan ve Avrupa’nın kültürüne ve gücüne büyük katkıları bulunan Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılımı konusunda Macaristan ve Macar halkı ümitli ve isteklidir. Türkiye’yi her zaman destekledik ve gelecekte de destekçisi olacağız. Türkiye’siz bir Avrupa’yı ve Avrupa’sız Türkiye’yi düşünmek mümkün değildir.

Bu süreci Sizler, burada bizimle beraber bulunan gençler, tamamlayacaksınız. Daha iyi, hoşgörülü, önyargısız Türkiye ve Türkiye ile bütünleşmiş daha iyi, hoşgörülü ve önyargısız Avrupa Sizlerle kurulacaktır.

Değerli Dostlar,

Macaristan ve Türkiye halkları arasında tarihi, dostluk ve kardeşlik ilişkileri mevcuttur.

Biz Macarların ve bu bölge insanlarının, gençlerin birbirini çok daha iyi tanımasını, gençlerin, öğrencilerin, işadamlarının daha fazla karşılıklı ziyaret, kültür faaliyeti gerçekleştirmesini, halklarımız arasındaki anlayışın ve dostluğun daha da güçlenmesini istiyoruz.

Sanatçı Kálmán Balogh ve Macar Santur Grubunun Diyarbakır konseri bu yönde bir ilk adım olsun. Bu akşamki konserimizin Macarların Sizlere gösterdikleri sevginin bir ifadesi olarak kabul edileceğini umuyorum.

Konserin gerçekleşmesine büyük desteği olan Macaristan Dışişleri Bakanlığı’na ve Macaristan Cumhuriyeti Gaziantep Fahri Konsolosu dostumuz Bahaeddin Nakıboğlu’na, ayrıca Dicle Üniversitesi’ne ve tüm Diyarbakırlı dostlarımıza teşekkür ederiz.Hepimizin ortak idealini ve değerlerini, barışı, demokrasiyi, insan haklarını, hukuk devletini, ve halkların birliğini ve dayanışmasını simgeleyen Avrupa Günü’nü bu düşüncelerle kutlar, iyi eğlenceler dilerim.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət