Ana səhifə

Çocuğunuzda kekelemeyi önleyiniz


Yüklə 44 Kb.
tarix24.06.2016
ölçüsü44 Kb.
Çocuğunuzda kekelemeyi önleyiniz
Çocuğunuzun gözü bozuksa gözdoktoruna götürürsünüz. Dişi eğriyse diş doktoruna götürürsünüz. Çocuk kekelemeye başlayınca ne yazık ki çoğu veliler geç müdahale ediyorlar.
Kekeleme aşamalı oluşuyor
Kekeleme çoğu zaman çocuğun konuşmayı öğrendiği bir zamanda başlar, ikinci ve altıncı yaş arasında. Bu zaman içinde konuşması ve dili çabuk gelişir. Her çocuğun bu zaman içinde arada dili tutuklaşabilir. Eğer bir çocuk dili ve konuşmasına daha iyi egemen olursa düzensizlikler yok olur. Yinede bazı tutukluklar velileri endişelendirir. Çoğu zaman endişelenmekte haklılar, çünki veliler bir şeyin kötüye gittiğini sezerler, kekeleme çoğu zaman aşamalı oluşuyor.
Kekeleme değişken bir şey. Bazen kaybolmuş gibi görünür, aniden yine ortaya çikar. Bu problem ne kadar uzun zamandır varsa, tedavisi o kadar zor olur. Çocuğun konuşmasındaki düzensizlikler kekelemenin başlangıcına işaret eder.
Zor konuşma kekelemeye dönüşebilir
Belki sizin çocuğunuzunda konuşmasında zorluklar vardır.

 • çocuk hece, kelime, cümle parçasını tekrar ediyor olabilir.

 • Seslerin sık uzatılması olabilir.

Belki çocuğunuz kendiside konuşmasının düzgün olmadığını fark eder ve bu soruna tepki göstermeye çalışır. Bu nedenle çocuğunuzda bazi belirtilerin oluşma ihtimali olur, göz kırpma hareketleri, takılmalara eşlik eden motor hareketler gibi. Siz bunlardan endişeleniyorsunuz ve kendinize soruyorsunuz: bu kekeleme mi? Birine başvurmamız lazım mı?
Yardım aramakta geç kalmayınız
Çocuklarının konuşmasında endişelenen, hiddetlenen veya gıcık olan velilerin, çocuğun yaşının ne kadar küçük olursa olsun, yardım aramaları çok önemlidir.Genellikle endişelenmekte haklılar. Çocuğun hayatında baskının yüksek olmasına bir sinyal olabilir. Çocuğun akıcı konuşmamasının bir alışkanlık haline gelmemesi için erkenden yardım bulmak önemlidir. Çocuk ne kadar uzun zamandır kekeliyorsa bunu düzeltmek o kadar zor olacaktır.
Bir kekeleme uzmanı velilerle birlikte problemin ne olduğunu tam olarak çözebilir ve bu uzman yardım edilip edilmeyeceğini bilir. Kekeleyen çocukların tedavisinde tecrübeli olan logopedist/kekeleme terapisti sizinle birlikte çocuğunuzla oynar gibi ona eşlik eder.
Çocuğunuz kekeliyorsa ne yapabilirsiniz?
Veliler çocuklarının kekelemesine sebep değillerdir. Onlar evde kolay bir konuşma ortamı yaratmakta yardımcı olabilirler:

 • Çocuğunuza anlatmak istediğini söyleye bilmesi için vakit verin, çocuğunuzun söylediğine ilgi gösterin, nasıl söylendiğine tepki göstermeyiniz.

 • Çocuğunuzu sakin bir şekilde dinlemeye çalışınız.

 • Vakit ayırınız ve çocuğunuzu bırakın kendisi tamamlasın sözlerini. Eğer vaktiniz yoksa bunu söyleyin ve başka bir zaman konuşacağınızı kararlaştırın.

 • Sakin ve yavaş konuşarak kendiniz iyi örnek olun.

 • Basit cümle ve kelime kullanın.

 • Çocuğa önemli olduğunu ve sizin için öyle kalacağını hissettirin.

 • Çocuğunuzun iyi yapabildiği ve yaptiği şeylere ilgi gösterin. Kendisini o konuda teşvik edin. Onun yapabildiklerini takdir etmek kendine güven verir ve buna ihtiyacı da var.

 • Ailedeki zaman baskısını azaltmaya çalışınız.

 • Arka plandaki aşırı gürültüden kaçınınız.

 • Basit tavsiyeler vermeyiniz mesela:’elinle tıklat’, ‘yavaş konuş’, ‘bir kere daha söyle’, ‘önce düşün’ gibi.

Çocuğunuzun konuşmasında endişeleniyorsanız, mümkün olduğu kadar erken bir dönemde bir uzmana başvurmanız önemlidir. Ev doktorunuzla veya sağlık danışma merkeziyle kontakt kurunuz ve bir logopedist’e/kekeleme terapistine havale kağıdı isteyiniz.


Daha fazla bilgi?
Her kekeleme problemi farklıdır ve bireysel olarak ele alinmasi gerekir. Bu nedenle hazır çözümler bulunan ideal bir kitap yoktur. Aşağıda kekeleme hakkında çok okunan iki kitap ismi vardır, eğer arzu ederseniz bize sipariş edebilirsiniz.
“ Hoe te helpen als uw kind begint te stotteren.”

(R.Beerthuizen, M.Franken en M.Nijhuis)

Uitg. Dekker & v.d. Vegt, Assen (1991), fl 17,50
“Stotteren en uw kind, vragen en antwoorden.”

(Jane Fraser en W.H. Perkins)

Uitg. Ad. Donker BV, Rotterdam (1998) fl 19,50
NFS kekemelere yardım ediyor
NFS kekemelerin, kekeleyen çocukların velilerinin ve kekeleme terapistlerin yegane işbirliğidir. NFS bilgi vermekle ve fonlar kurmakla meşguldur, bu fonlarla bilgilendirme, araştırma ve önleme hakkında projeleri destekliyor.

NFS içinde iki kurum yoğun işbirliği yapıyor, bu iki kurum şunlardır:

- Nederlandse Stottervereniging Demosthenes.

Bu kurum kekemelerin, kekeleyen çocukların velilerinin çıkarını gözetiyor ve kekemelerin kendilerine yardım etmeleri için başlatılan gruplar organize ediyor. • Nederlandse Vereniging voor SotterTherapie (NVST), kekeleme alanında uzmanlaşmış olan terapistlerin ülke genelinde bir organizasyonu.

Bu kurumlar bağımsızdır. Bu bağımsızlık hastaların ve yardımcıların yararlarını ayırmaktan ileri gelir.

Birleşik alanlarda mesela bilgilendirme ve fon kazanmada bu kurumlar NFS içinde yoğun işbirliği yapiyorlar.

Kekeleme veya mümkün olan kekeleme terapileri hakkında geniş bilgi istiyorsanız Stotter Informatie Centum’la kontakt kurunuz. Ayrıca NFS aracıyla başka kekeleyen çocukların velileriyle daha kolay kontakt kurabilirsiniz.

NFS’e maddi destek veya yardımınızla kekeleyen çocuklara yardım etmiş olursunuz. Gelecektede.

Stotter Informatie Centrum

Postbus 119, 3500 Ac Utrecht

Tel./fax 030-233 33 36 (9.00-12.00)

e-mail NFS@Stotteren.nlwww.stotteren.nl

Bu kampanya altta yazan organizasyonlar sayesinde olusturuldu:


Stichting Fondsenwervingsacties

Volksgezondheid

Stichting VSB Fonds

Stichting Bevordering van Volkskracht

Shell Nederland B.V.

N.V. Nederlandse Gasunie

AEGON Verzekeringen N.V.

Loithopartners

ONVZ zorgverzekeraar

Stichting Kinderpostzegels NederlandABP

Hollander van der Mey / MS&lReclamebureau BBCW, Amsterdam
Bu broşür ‘Stotteren. Sta even stil bij het praten van uw kind.’ adlı broşürden Telli Karamermer tarafından tercüme edilmiştir.

Kekeleme


Çocuğunuzun konuşmasına dikkat edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©atelim.com 2016
rəhbərliyinə müraciət